Geri Bildirim

Sentez İhanetiCaner Kara

·
Okunma
·
Beğeni
·
454
Gösterim
Adı:
Sentez İhaneti
Alt başlık:
Bir Fitnenin Otopsisi
Baskı tarihi:
2017
Kitabın türü:
Yayınevi:
Ötüken
Hulusi Akar'ın, Abdullah Gül'le birlikte Necip Fazıl'ın yanında çekilmiş fotoğrafını gördük.
Gençlik çağı...
Fikri değişmiştir, değişmemiştir, doğru yolu bulmuş mudur, eğri yolda kalmış mıdır diye düşünürken, kendi kendime "yav bırak" dedim...
Şöyle yazmıştım:

"AKP’Yİ DOĞURAN DERNEK

Aynı yıllarda Milli Türk Talebe Birliği de yeniden kurulmuş, gençlik üzerinde etkili olmuştu. Üniversitelerde resmen yeniden diriliş yaşıyordu. Daha önceki dönemde hilalin içinde atlayan kurt şeklindeki sembolünü değiştirmişti. Onun yerine bir kitap resmi koyulmuştu. İçinde de artık Türkçüler değil kendilerine muhafazakâr sıfatı takmış yobazlar hâkimdi. MTTB artık Necip Fazıl’ın at çiftliği, Nurcuların karargâhı olmuştu. Dernek 1965 yılında yeniden kurulmuş, dincilerin eline geçmiş, başına da kurucusundan sonra, şimdilerin AKP’li meclis başkanı İsmail Kahraman oturmuştu. Necip Fazıl, bunların üstadıydı. O devirde bu dernek, Süleyman Demirel’in Adalet Partisi’ne hizmet ediyor, bu hizmetin karşılığında da aynı oranda himaye görüyordu.
Dernekte o devirde çalışanlar arasından, sonraları çok ünlü olan isimler çıkmıştır. Günümüz Türkiye’sinde, hükümet eliyle “Necip Fazıl Ödülleri” dağıttıracak kadar etkili olan derneğin, o devirdeki üyelerinden bazı isimler şunlardır:
Mevcut TBBM başkanı İsmail Kahraman, 48. Dönem MTTB genel başkanıdır.
Mevcut cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MTTB üyesidir.
11. cumhurbaşkanı Abdullah Gül, MTTB’nin İstanbul’daki 9 reisinden biridir.
Başbakan eski yardımcısı ve meclis eski başkanı Bülent Arınç, eski MTTB üyesidir.
Başbakan Eski Yardımcısı Kürt Beşir Atalay, AKP’li Millî Eğitim Eski Bakanı Ömer Dinçer, AKP’li Enerji ve Tabi Kaynaklar Eski Bakanı Taner Yıldız, AKP’li İçişleri Eski Bakanı Kürt Abdülkadir Aksu, AKP’li Milli Eğitim Eski Bakanı Hüseyin Çelik, Bahattin Yıldız vs. hep o devrin MTTB üyeleridir. Bunlar ve benzerleri, o devirde MTTB’de bulunmuş, görev almış, başkanlık ve reislik etmiş, Necip Fazıl’ın tedrisatından geçmiş kimselerdir.
Bunlardan başka, kariyerini başka mecralarda devam ettirmiş kimseler de var…
Mezar evler, domuz bağı, başı açık kadınlara kezzap atıp kaçmak gibi eylemlerle memleket gündemine oturan Hizbullah’ın kurucusu Hüseyin Velioğlu da üniversite yıllarında MTTB’nin yöneticilerindendir. 2000 yılında, meşhur villa baskınında öldürüldü."

Caner Kara- Sentez İhaneti- sf: 146,147
“Orduyu, subayları temizlemek icap etmektedir. Kan bakımından Türk subaylardan gayrı diğer unsurların gözyaşına bakılmadan uzaklaştırılması lazımdır. Bütün Türkleri bir devlet, bir millet halinde toplamaya herhalde muvaffak olacağız. Atsız’ın kılıcından keskin olan kalemi bu işi herhalde muvaffakiyete erdirecektir. Kalem kifayet etmezse o zaman işi silahlara bırakacağız. Ruhumuz, yüreğimiz, kılıçlarımız seninle beraberdir.”
- Alparslan Türkeş, 29 Aralık 1942 (Atsız'a Mektup)
Irkçılık Turancılık davası sırasında, bu mektubuna binaen kendisine fikirleri sorulmuş ve kendi ifadesiyle, şu şekilde cevap vermiş: “Memleket içerisinde ayrılıklara, düşmanlıklara yol açacak hiçbir fikrim yoktur.”
…
Bugün devletimizin kabul ettiği ve üzerinde yürüdüğü prensip bence de en doğru, en makul prensiptir. Yani Türklüğü her şeyden üstün görmekle beraber, gayri Türk unsurları da gerek kültür, gerek telkin ile çok kısa zamanda temsil etmek. Ben de bunu doğru görüyorum.“ (Alpaslan Türkeş, 1944 Milliyetçilik olayı, Yaylacık Matbaası, 1968, İst. S. 75)
Türkeş açısından ya da herhangi bir insan için, Atsız'a yazılan mektuplarla mahkemeye verilen ifadeler arasında fark olması normal karşılanabilir. İnsanların hayatlarında, yeni bilgiler edindiklerinde, çevreleri değiştiğinde ve sair etkenlerle fikirlerinin değişmesi de normaldir. Bu fikirlerin, bir ayda değişmesi de normal midir?
“Siz bu halinizle mi Tanrı Dağı kadar Türk olmak iddiasındasınız? ”
Milliyetçi çevreleri, derneklerinin kuruluşunun ilk yılında hedef alan Necip Fazıl ve onun büyüklüğünü kendinden menkul Büyük Doğu'su, fikirleri Turan'dan İslam'a çekme işine soyunuyor, milliyetçi gençlik arasında Türklük-Müslümanlık kavgası çıkarıyor, ayrılıklara, kavgalara sebep oluyor ama bu fitnenin elebaşı, kumarhanede basılıyor. Sözde, geçmişini çöpe atmış olan ve o çöplük geçmişi karıştıranı da köpek ilân eden sözde Üstad, sözde dönüşünden yıllar sonra, yasa dışı kumar oynatan bir yerde yakayı ele verince, suçu “kafir gazetelere” atarak sıyrılıyor.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Sentez İhaneti
Alt başlık:
Bir Fitnenin Otopsisi
Baskı tarihi:
2017
Kitabın türü:
Yayınevi:
Ötüken

Kitabı okuyanlar 6 okur

  • Akif DAĞ
  • Ahmet Soykenc
  • Liseli Türkçüler
  • Selçuk Demir
  • Seda Fidan
  • Alperen Şahin
  • Mert Dökmeci
  • Seher
  • Fatma Kızılarslan
  • Dâreyn

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%100 (13)
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0