Şeriat ve Kadın

9,0/10  (12 Oy) · 
34 okunma  · 
11 beğeni  · 
1.204 gösterim
"... Dindar ve laik herkesin bu önemli eseri baştan sonra okumasını salık veririm... İrtica ya da gericilik denen davranışın ne kadar 'çağdışı' olduğu bu kitaptan apaçık anlaşılıyor. Son yılların en güçlü birkaç araştırmasından biridir.
- Talât Halman, Milliyet, 15 Şubat 1988

"... İlhan Arsel, din sorunlarını, din kitaplarının incelenmesini ve eleştirilmesini bir uygarlık ölçüsü olarak kabul etti. Ortadoğu uygarlığını, Musevi, Hıristiyan ve İslam kaynaklarını inceledi. Denilebilir ki, hayatını bu konulardaki bilimsel araştırmalara adadı; ürünler verdi. Daha önemlisi... Arsel'in medeni ve fikri cesaretidir..."
-Doğu Perinçek, 2000'e Doğru, 12 Mart 1989

"... Arsel'in kitabı son derece değerli,titiz vir inceleme, araştırma ürünü. Sağlam,dürüst bir bilim adamının değerlendirmesi olarak, sağlam kaynaklara dayalı. Yürekli , daha güzel bir dünya kurulmasına yönelik, ışık tutucu, örnek bir çalışma. Kitap, yüzyılımızın kitabı olacak nitelikte. 'Kadın Hakları' yönünden özellikle..."
- Turan Dursun, 2000'e Doğru, 19 Mart ve 11 Haziran 1989

"... Prof. Arsel, bu kitabında da özgün kaynaklara, Kur'an-ı Kerim'e, hadislere, ayetlere ve İslam kaynaklarına dayanarak, bu kaynaklara yollama yaparak şeriat düzeninde kadının nasıl köle durumuna sokulduğunu anlatıyor..."
- Uğur Mumcu, Cumhuriyet, 6 Nisan 1989
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2006
 • Sayfa Sayısı:
  702
 • ISBN:
  9789753432009
 • Yayınevi:
  Kaynak Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
İlker Uzun 
10 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki herkesin özellikle kadınların mutlaka okuması gereken bir kitap. İlhan Arsel İslâmda ve şeriati sistemde kadının yerini, kadına ne kadar önem verildiğini Ayetler ve en sağlam hadislerle ortaya koyduğu, okuyan herkese inançlarını sorgulatacak bir eserdir.

Oguz Bilgin 
01 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

kadınlara duyduğum saygıyı ona katlamış kitaptır. herkesin, özellikle kadınların okuyup,üzerinde bol bol düşünmesi gereken önemli bi eser. kadınlık kimliğinizi ve insanlık haysiyetinizi hiçbir şeyin lekelemesine izin vermeyin.

Sultan SALGIN 
16 saat önce · Kitabı okudu · 15 günde · Beğendi · 10/10 puan

Şimdi bir takım odaklar şeriat istiyor dolayısiyle Laik Cumhuriyeti yıkmak istiyor.Başına sarık takan............................................................................................

Kitaptan 5 Alıntı

Nilufer 
20 Nis 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Her toplum, kadına verdiği değere oranla gelişir ya da ilkelleşir.

Şeriat ve Kadın, İlhan ArselŞeriat ve Kadın, İlhan Arsel
Nilufer 
15 Nis 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Benim kadınlar bakımından dilediğim bir özgürlük vardır ki o da – sevme özgürlüğüdür- ; ( daha başka bir deyimle) bir kadının, bir erkeğe – seni seviyorum- diyebilmesi ve derken de kafasının kesilip çöp tenekesine atılmayacağını bilmesidir.

Şeriat ve Kadın, İlhan ArselŞeriat ve Kadın, İlhan Arsel
Nilufer 
20 Nis 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

.... bu çevreler Arap peygamberinin kadınlar hakkında söylediği sözlerle ve örneğin: "Devlet işlerini bir kadına bırakan milletler iflah olmaz; kadınların kararı ile hareket eden toplumlar için yeryüzünün altı üstünden daha hayırlıdır" şeklindeki öğütleriyle ya da buna benzer ayetleriyle eğitilen ve beyinleri bu şekilde yıkanmış olarak kadın'ı "değer" değil fakat "dun" yaratık olarak gören yığınlardı. Bu olumsuz zihniyet giderek güçlenecek ve Türk'ü yer yüzünün en geri toplumları arasına sokacaktır.

Gerçekten de o tarihlerden bu yana, Şeriat girdabına kapılarak öylesine bir "kadın düşmanlığı" bağnazlığına yollanmışızdır ki gerek kişiler ve gerek toplum olarak, akılsızlıklarımızın tüm sorumluluğunu kadının kötülüğünde aramak ve felaketlerimizin acısını ondan çıkarmak yollarını seçmişizdir.

Şeriat ve Kadın, İlhan ArselŞeriat ve Kadın, İlhan Arsel
Nilufer 
15 Nis 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Türk kadınının kara çarşafa tıkılmış ve umacı giysilerle erkeklerin gerisine atılmış, insanlık haysiyetinden yalınmış zavallı ve acıklı duruşudur. Bir zamanlar erkeğin yanında, ona eş durumda ve saygınlığa sahip ve hükümet etmeye layık kılınan Türk kadınını, Atatürk devrimlerine rağmen, bugün yine Şeriatçının pençesine düşmüş olarak bu hazin duruma itilmişliği, muhakkak ki utanç vericidir.

Şeriat ve Kadın, İlhan ArselŞeriat ve Kadın, İlhan Arsel

"Şu muhakkak ki, biz Türkler, şeriat bataklığına saplandıktan bu yana özellikle iki güzel niteliğimizi yitirmişizdir ki, bunlardan biri "akılcılık" ve diğeri de "kadına saygı"dır".

Şeriat ve Kadın, İlhan Arsel (Sayfa 57 - Kaynak Yayınları)Şeriat ve Kadın, İlhan Arsel (Sayfa 57 - Kaynak Yayınları)