·
Okunma
·
Beğeni
·
3.069
Gösterim
Adı:
Şermin
Baskı tarihi:
2009
Sayfa sayısı:
50
Format:
Karton kapak
ISBN:
9799752846820
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Morpa Kültür Yayınları
Ünlü yazarların unutulmaz eserleri birbirinden güzel resimlerle süslendi; siz sevgili okurlarını bekliyor. MEB 100 Temel Eser listesinin en güzel örneklerinin bulunduğu bu diziyi okumaktan büyük zevk alacaksınız.
80 syf.
·6/10
100 Temel Eser arasında olması ve benim gibi birçoğumuzun daha çocukluk dönemimizde yazarın Hababam Sınıfından ismini öğrenmemiz sebebiyle belki geç kaldım ama yine de okudum. Içerisinde kısa kısa çocuk şiirleri mevcut. Resimleriyle birlikte çocukları neşelendirecektir.
120 syf.
·3 günde·Beğendi·Puan vermedi
Şermin, Tevfik Fikret'in çocuklara yazdığı bir şiir kitabı. Sadece şiir kitabı demek doğru olmaz eğitici faydalı bir kitap. Kitabın başında Tevfik Fikret'in hayatını da anlatmış onun edebiyatından oğlu Haluk'tan bahsetmiş. Tevfik Fikret döneminde batıcılık anlayışını savunmuş ve çalıştığı işlerde dürüstlüğü ile tanınmış. Zaman zaman üzüntüye kapılıp Aşiyan'daki evinde yazılar yazsa da oğlu Haluk ve onla beraber tüm çocukları gençleri sevmiş şiirlerinde zaten bu çok belli oluyor. Ayrıca vatan sevgisini çocuklara da şiirlerinde ifade etmiş. Şermin kitabı hem çocukların hem büyüklerin severek okuyacağı çok güzel bir şiir kitabı :)
80 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Edebiyatımızın çocuklar için yazılmış ilk şiir kitabı. Geçen bunca zamana rağmen bayatlamayan aksine tazeliğini, canlılığını korumuş bir eser. Çocuklar için altın değerinde öğütler vermiş ve bunu sade, yalın, anlaşılır bir dil kullanarak yapmış. Gayet güzel..
80 syf.
·Beğendi·8/10
Kızımı şiirle tanıştırma da; iyi bir kitap olacağını düşünerek aldım. Çocukken okuduğum kitabı bir de şimdi tekrardan okudum. Kızıma okurken sıkıldığı için her gün bir tane şiir okumaya karar verdim.
112 syf.
·8/10
Şermin, II. Meşrutiyet sonrası edebiyatımızda çocuklar için yazılmış şiirlerden oluşan ilk kitaplardandır. Tevfik Fikret'in ölümünden bir yıl önce yayımlanan son kitabıdır.
Şermin, kız kardeşinin kızıdır Tevfik Fikret'in. Genç yaşta ölen yeğeni Şermin'i çok sevdiği için kitap onun adını taşıyor; yer yer hüzün, yaramazlık, doğruluk, öğrenmeye, güzel şeylere ilgi, okul ve iş eğitimi sevgisi içeren bazı şiirler de doğrudan onunla ilgili. Masal ve hikaye benzeri anlatılardan oluşan şiirlerde her şey güzel amaçların anlatılması uğruna yazılmış. Şermin'de hüznün bütün çeşitleri var ama kötülüğe yer yok. Kullanılan dil kolay anlaşılır ve gayet akıcı. Yapı Kredi Yayınlarından çıkan bu baskının arka kapağındaki mini cetvelde 8-11 yaş aralığını göstermesi güzel bir detay olmuş.
96 syf.
·7/10
Çocuk şiirlerinin en önemli eseri diyebiliriz. Hece ölçüsüyle yazılmış edebiyatımızın ilk örneği. Bazı şiirleri pek beğenememiş olsam da okunması gerekli bir eser. Çocukları şiirle tanıştırmak için de Şermin iyi bir seçim olabilir. Duymamış olanlar için de tavsiye eder, iyi okumalar dilerim.
198 syf.
gaye çocukların kendini şanslı hissedecekleri bir alt yapı inşa etmek.

ve bu inşanın kitaplara muhabbet duymaları ile taçlanacağı inancı ile ..

- iyi ki geç kalmamışım ve bu yaşta başlamışım '-
dedirtecek ve bu içeriklere sahip kitapları keşfederek yollarına gölgelikler sermek gerek.

Bu açıdan çocukların okumaktan zevk alacakları kitaplar arasına eklenir kıvamda .
Küçükken okuduğum kitaplardan biriydi:çok güzel şiirler vardı içinde.Çokta tatlı şiirler ama bazıları çok sıkıcıydı.
Yinede okumanızı tavsiye ederim.
80 syf.
·1 günde·Beğendi·6/10
Kitap şimdi bize göre olmadığı için ne kadar objektif davranabilirim ne kadar doğru konuşurum bilemedim. Sonra bunu denemek adına dışarıya çıktım ve aklımda şu fikir vardı, aynen yazıyorum:
O dönemin çocukları bu şiirlerle mutlu olabilir ancak yeni dönemin çocuklarına bunları okusanız sizi yanından kovar. En iyi ihtimal çok sıkılır. Gerçeği söylemek gerekirse durum bu.
Neyse ben aklımda bu fikirle dışarıya çıktım ve tam da karşılaştığım gibi oldu. Çocuklar mahallede bana garip garip baktılar. Ben ne diyor muşum? Evet aynen durum bu. Şimdi tekrar söylemek gerekirse şunu diyeceğim. Artık çocuklar ne şiir ne roman hiçbir şeyle ilgilenmiyor. Abileri ve ablaları dışarıda ve sürekli geziyor yahut elinde telefonla oynuyor ve maalesef çocuklar da bunu gördükleri için buna göre davranıyor ve başka bir şey onların canını sıkıyor. Hal böyle olunca da kitaplarımız ve geçmiş yazarlarımız sadece ismen hatırlanıyor. Çok kötü.
Kitap benim için olumlu da olsa çağımız çocuklarına hitap etmemesi de bir o kadar acı oldu. Umalım ki iyi bir kardeşinin olmasını isteyen abi ve ablalar olarak elimizden geleni yaparız. Mutlu hafta sonları dilerim..
104 syf.
·Puan vermedi
Tevfik Fikret tarafından genç yaşta kaybettiği kızının adıyla kaleme alınan şiir kitabı edebiyatımızda çocuklar için kaleme alınmış ilk şiir kitaplarından birisidir.Tevfik Fikret,Ziya Gökalp tarafından “uyanış devrimizin pedagogu “ olarak nitelendirilmiştir.Şermin sembolik bir motif olup Fikret’in kızından ziyade tüm çocukları sembolize etmektedir.Tamamen çocukların anlayabileceği bir dille yazılmış ve yazıldığı dönemde çocukların geleneksel kalıplarda yetiştirilmesini,korkutulmasını, dayak atılmasını ciddi şekilde tenkit ediyor.
Karıncayı tanırsınız:
Minimini bir hayvandır,
Ama pek çalışkandır,
Çok da tutumludur, yalnız
Pek bencildir, bu bir kusur:
Bencil olan zalim olur.
Tevfik Fikret
Sayfa 9 - Oda Yayınları - 4. Basım
Öğrendiğim
Belleğimden çıkmaz; çıkar
Ama onlar dikkatsizce
Öğrendiğim şeylerdir hep.
Tevfik Fikret
Sayfa 18 - Oda Yayınları - 4. Basım
... Eskiden biz
Ne sıkıntılar çekmişiz
Okumak, öğrenmek için;
Düşündüm de güldüm demin.
Size ne mutlu çocuklar!
Güzel kitaplarınız var;
Öğretmenleriniz iyi,
Öğretiyorlar her şeyi;
Tahta, sıra, hep mükkemmel;
Hiçbirisi yoktu evvel.
Hasırlarda sürünürdük,
Evlere hep cahil döndük,
Bize göre bugün birer
Küçük bilginsiniz sizler.
Okuyunuz; okuyanlar
Çok şey bilir, çok şey yapar.
Öğrenmezsek yolu, izi;
Yolda kurtlar kapar bizi!
Okumalı, oynamalı,
Hiç işsiz oturmamalı.
Tevfik Fikret
Sayfa 52 - Oda Yayınları - 4. Basım

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Şermin
Baskı tarihi:
2009
Sayfa sayısı:
50
Format:
Karton kapak
ISBN:
9799752846820
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Morpa Kültür Yayınları
Ünlü yazarların unutulmaz eserleri birbirinden güzel resimlerle süslendi; siz sevgili okurlarını bekliyor. MEB 100 Temel Eser listesinin en güzel örneklerinin bulunduğu bu diziyi okumaktan büyük zevk alacaksınız.

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

  • 4 defa gösterildi.

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0