Serseri (Dönüşüm (Shifters) Serisi 1)

·
Okunma
·
Beğeni
·
1701
Gösterim
Adı:
Serseri
Alt başlık:
Dönüşüm (Shifters) Serisi 1
Baskı tarihi:
Ocak 2011
Sayfa sayısı:
496
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054263998
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Stray
Çeviri:
Sibel Bayındır
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
Dönüşüm Serisi - 1

Buffy ile kedi kız'ın buluşmasına hazır mısınız?

Tepeden tırnağa Amerikalı bir yüksek lisans öğrencisi gibi görünüyorum. Ama ben kedi adam soyundanım; isteyince kocaman bir kediye dönüşebiliyorum. İki farklı dünyam var.

Ailem ve Gurur sürüm benim için planlar yaptıysa da, türümün devamını getirmem adına yapılan bütün bu baskılardan kaçtım ve kendime normal bir hayat kurdum. Ta ki o Serseri'nin saldırdığı geceye kadar.

Serseriler hakkında uyarılmıştım; bunlar, devamlı benim gibi çekici, dişi ve doğurgan kediler arayan, Gurur sürülerine bağlı olmayan kedi adamlardı. Ben karşıma çıkanla baş edebilmiştim, ama sonradan iki bekâr hemcinsimin ortadan kaybolduğunu öğrendim.

Gurur sürümün beni geri çağırması için bu tehlike sinyali yeterliydi Güya bu kendi güvenliğim içindi. Ya, tabii. Ama ben uysal bir yavru kedi değilim. Arkadaşlarımı bulmak için karşıma her ne ya da her kim çıkarsa çıksın üstesinden geleceğim. Kollayın kendinizi, Serseriler... Çünkü keskin pençelerim var ve onları kullanmaktan çekinmem.

"Etkileyici ve heyecanlı, karanlık ve unutulmaz. Serseri mutlaka okunmalı. Baştan sona bayılacaksınız."
-Gena Showalter-

"Roman kahramanına ve aksiyona bayıldım. Serinin bir sonraki kitabını okumayı dört gözle bekleyeceksiniz."
-Charlaine Harris-
(Tanıtım Bülteninden)
496 syf.
·6 günde·Beğendi·8/10
Fantastik türde bir kitap. İçinde kedi adamlar var. Yazarın bu yeni türü bize tanıtması gerekiyor en başta ama ben bu tür kitaplarda şöyle yapıyoruz, şu tür insanlarız, şu özelliklerimiz var gibisinden doğrudan anlatımları sevmiyorum. Daha çok yine ayrıntılı bilgiler içeren ama bu bilgilerin satır aralarında saklı olmasını, olay örgüsü içinde direkt anlatılmadan hissettirilmesini seviyorum. Kitabın ilk 100 sayfasında bu yüzden gerçekten sıkıldım ve bir ara yarım bırakıp sonra tekrar dönmeyi düşündüm ama biraz daha devam edince Kızın düşünce yapısını, karakterini, tutarsızlıklarını sevmeye başladım.

Konusuna değinecek olursam kedi adam türümüz var. Bu insanlar daha doğrusu yarı insanlar konsantre olarak panter gibi bir kediye dönüşebiliyorlar. Grup halinde yaşıyorlar ve bir liderleri var. Türlerinde dişi sayısı az olduğu için dişiler çok kıymetli. Belli bir yaşa gelinde nesillerini devam ettirebilmek için çocuk doğurmaları gerekiyor.Grubun liderinin kızı ve ana karakterimiz Faythe kendisinin çocuk doğurma makinesi olarak görüldüğünü düşündüğü, kendi geleceğinin önceden planlanmasına dayanamadığı ve özgür ruhlu olduğu için grubundan kaçıp özgürlük arayışında. Tabi tüm kaçış çabaları olumsuz sonuçlanması sonucu üniversiteye gitmek için babasıyla anlaşma yapıyorlar. Neyse konusunu biraz fazla uzattım ilginizi çektiyse okuyun. :))

İlk kısımlar etrafı, karakterleri tanımakla geçse yarısından sonra macera başlıyor ve kitap akıcılığını kazanıyor. Çevirisi güzeldi. Fantastik ve Bilim-Kurgu kitaplarında edebi değer beklemediğim için dili hakkında yorum yapmıyorum.
Bu arada şu kedi içgüdüsü olayını hiç sevmedim bir şeyleri parçalamak istemek ve daha kötüsü o bir şeylerin bir insan olması hoş değildi. Bu ikisi dışında kitabı sevdim.
Keyifli okumalar. =))
496 syf.
·Beğendi·10/10
Kitap çok güzel ama bazı yerlerde çok fazla 18 yaş üstüne girmiş buna rağmen akıcı bir dili var.kitap daha çok hayal gücümüze hitap ediyor elime aldigim gibi bitirdim sa Baha kadar uyulmaması kitabı bitirmek için.
496 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Kedi insanların dünyası bana göre değilmiş. Kitapta kedi kadınlar ve kedi adamlar var. Yazarın böyle farklı bir dünya yaratması hoşuma gitse de kedi insanlara alışmam uzun sürdü. Mike'a bayıldım çok sevdiğim biri oldu.

Oldukça akıcı bir fantastik kitaptı ama daha fazlası yoktu bence. Seriye devan etmeyi düşünmüyorum çünkü seri çok uzun ve ilk kitabına bayılmadım. Herkesin sevebileceği bir kitap değil özellikle de kedileri sevmeyen insanlardan biriyseniz pek ısınmazsınız kitaba.
496 syf.
·7/10
Mükemmel bir kurgu ve harika bir kitaptı diyemeyeceğim. Can sıkıntısından okudum. Bazı mantık hataları vardı. Yazar kusursuz bir tür yaratmış gibi anlatıyordu ama diğer yandan sürekli ana karakterin yaptığı ve yapmaya çalıştığı hatalar göz önündeydi.
496 syf.
·8/10
Dönüşüm Serisi vol. 1 :) Kitap elimde 1 ay süründü. Ne zaman okumaya kalksam iş çıktı. Başlarda ana karaktere olan sinirimden okumakta zorlandım. Çünkü yok böyle biip bir kız!! Ama yarıdan sonra güzel bir aksiyon başladı. Serinin çok olumlu eleştirileri var. Bu yüzden ilk kitapla karar vermemek lazım. Yalnız Faythe'in sizi epey sinir edeceğine garanti verebilirim :) Kapaklara da bayıldım :)
496 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
bir kızın her ne olursa olsun kendine dair bir sürü planları vardır .Bazı erkekler bu planın kendine dair olduğunu düşünür hiç bir kız erkeklerin eline bakmaz eğer bir kız sevdiyse onu unutmak için her türlü yola girer fakat sonrasında eğer erkekte kızı seviyorsa bu ilişki bitmemiştir. kavgalar oluşur sebepsiz kıskançlıklar ve sonrası ... ben bu kitapta aşkı da nefreti de tattım hem eğlendim hem güldüm ve azda olsun duygusallaştım
496 syf.
·Puan vermedi
Dönüşüm serisinin ilk kitabı. Dönüşülen hayvan ise kedi.
Fantastik olarak nitelendirilen bu kitabın dili akıcı. İlk 100 sayfa çok sıkıcı idi ve kitap süründürdü beni. Ancak sonradan bitirmiştim. Eğlenceli sayılabilir. İçinde çok klişe ve özenti olsa da.
496 syf.
·7 günde·6/10
Kitabın konusunu ilk okuduğumda gerçekten orjinal bir hikayenin beni beklediğini biliyordum.
Öylede oldu aslında kitap gerçekten sürükleyiciydi. Sürekli bir merak unsuru barındırıyordu. Belli bir noktadan sonra daha başarılı yazılmıştı. Ifadeler açıktı, her ayrıntı anlatıldığından anlaşılması zor değildi. Son olarak kadınlara değer veriliyor olması ve onlarında en az erkekler kadar kendilerini koruyabilecekleri anlatılması kitabın iyi yanlarıydı.
Kötü yanlarına gelecek olursak ilk bölümler beni biraz hayal kırıklığına uğrattı çünkü bana Faythe karakterinin ne istediğini anlatamadı. Erkekler konusu da yaşadığı kararsızlık biraz can sıkıcıydı. Ayrıca sonraki bölümlerde git gide artan +18 bölümler büyük oranda rahatsız ediciydi.
496 syf.
·10/10
Mükemmel bir kitap mı? Hayır. Peki neden 10 puan verdim? Mesajları için. Lütfen genç kızlar, lütfen liseliler bu kitabı okuyun. Hayatın, özgürlüğün ne demek olduğunu; bir genç kızın nasıl olması gerektiğini görün. On altısında aşık olup on sekiz olur olmaz evlenen, lise sonda üniversite seçimini yaparken sevdiği çocuğa bakıp “sen nereye ben oraya” diyen salak kızları okumayın. Onlar kadar dengesiz ve problemli olsa da (bu kısım kabul) BİR KIZIN HAYATTAN TEK BEKLENTİSİ BİR EŞ, BİRKAÇ ÇOCUKTAN İBARET OLMAMALI diyen Faythe’i okuyun. Özgürlüğü, gençliği, yaşamak istediği hayat için aşık olduğu adamı terk edebilen; bireyi olduğu toplumun beklentilerine değil, kendi isteklerine göre hareket eden, kendi kurallarını belirleyen Faythe gibi olun. Mücadeleci, idealist. Kurgu güzel. Olay akışı ve gidişat güzel, aksiyon yerli yerinde. Ufak tefek eksiklikler olsa da temeli sağlam bence. Benim sevdiğim bir seridir.
496 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Okuması biraz zaman aldı (en azından bir gün değil 2-3 gün )

Kedi kadın hikayesinin anlatıldığı ilk kitabımız olan Serseri ilk 100-150 sayfadaki yazım diliyle biraz yavaş olsa da, daha sonra akıcılığı ile devam ederek keyifli bir hale geldi.

Normalde kurtadamlar vampirler cadılar gibi fantastik kahramanlar varken, bu seri kedi adam ve kadınları konu alıyor.

Yine baş kahramanımız kadın ki bu beni en çökerken fantastik türü, ailesi ve kendi özgürlüğü ama olduğu şey yüzünden de ne yapacağını kestiremeyip arada kalan Faythe nin hikayesini anlatıyor.

Bakalım serinin devamında nasıl maceralar bekliyor.

Bana kalırsa Vampir günlükleri, Kemikler şehri, the originals, gibi serilerin yanında bu da bir dizi serisi olabilir.
496 syf.
·Beğendi·9/10
Çok uzun zaman önce okuduğum romanlardan biridir ve ben zamanında okurken, çok sevmiştim. Şimdilerde okusam sever miyim bilmiyorum çünkü o zamandan bu zamana kitap tercihlerim değişti. Ama buraya yazılan yorumlar kadar kötü bir kitap olduğunu düşünmüyorum. Betimleme kısmı eksik, evet. Büyük olasılıkla kitaplarda uzun betimlemeleri sevmeyen bir insan bu kitabi okumaktan zevk almayacaktir. Ama okuduğunuz hangi fantastik kitapta ağır betimleme gördünüz ki? Varsa bile ben daha okumadım.
Bu konuları geçersek bu kitabı okurken beni bağlayan şey kesinlikle Faythe ve Marc karakterleri ve bitmez bilmez aksiyon. Ve ben sadece ilk kitabini değil bütün seriyi okudum. Serseri'yi okuduğumda evet bende emin olamamıştım ama ilk kitabı okuyup olumsuz dusunmeyip devam etmek lazim. Belki de ileride çok seversiniz, kim bilir?
496 syf.
·3 günde·Beğendi·Puan vermedi
Kitabın girişi çok sıkıcı olduğu için drvamını getiremedim. En azından şimdilik. Yorumlara bakılınca ilerleyen sayfalar da begenibilecegi yazıyor. Şimdilik yarım bırakıp sonra tekrar etmeyi düşünüyorum
...Vezir benim en sevdiğim taştı; o ve şah, kral ve kraliçe gibiydi. Ve vezir gerçek hayatta tanıdığım kadınların aksine güçlüydü. Görevi, eşini ne pahasına olursa olsun korumaktı, çünkü şah zayıf ve pratikte savunmasızken -bir karede tek kez ilerleyebilir-vezir tahtada hiçbir sıralama olmadan ilerleyen en güçlü taştı...
Erkekler ne kadar büyürlerse büyüsünler asla olgunlaşmıyorlardı...
Rachel Vincent
Sayfa 60 - Pegasus Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Serseri
Alt başlık:
Dönüşüm (Shifters) Serisi 1
Baskı tarihi:
Ocak 2011
Sayfa sayısı:
496
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054263998
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Stray
Çeviri:
Sibel Bayındır
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
Dönüşüm Serisi - 1

Buffy ile kedi kız'ın buluşmasına hazır mısınız?

Tepeden tırnağa Amerikalı bir yüksek lisans öğrencisi gibi görünüyorum. Ama ben kedi adam soyundanım; isteyince kocaman bir kediye dönüşebiliyorum. İki farklı dünyam var.

Ailem ve Gurur sürüm benim için planlar yaptıysa da, türümün devamını getirmem adına yapılan bütün bu baskılardan kaçtım ve kendime normal bir hayat kurdum. Ta ki o Serseri'nin saldırdığı geceye kadar.

Serseriler hakkında uyarılmıştım; bunlar, devamlı benim gibi çekici, dişi ve doğurgan kediler arayan, Gurur sürülerine bağlı olmayan kedi adamlardı. Ben karşıma çıkanla baş edebilmiştim, ama sonradan iki bekâr hemcinsimin ortadan kaybolduğunu öğrendim.

Gurur sürümün beni geri çağırması için bu tehlike sinyali yeterliydi Güya bu kendi güvenliğim içindi. Ya, tabii. Ama ben uysal bir yavru kedi değilim. Arkadaşlarımı bulmak için karşıma her ne ya da her kim çıkarsa çıksın üstesinden geleceğim. Kollayın kendinizi, Serseriler... Çünkü keskin pençelerim var ve onları kullanmaktan çekinmem.

"Etkileyici ve heyecanlı, karanlık ve unutulmaz. Serseri mutlaka okunmalı. Baştan sona bayılacaksınız."
-Gena Showalter-

"Roman kahramanına ve aksiyona bayıldım. Serinin bir sonraki kitabını okumayı dört gözle bekleyeceksiniz."
-Charlaine Harris-
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 188 okur

  • Uğur demirci
  • Hasan Dündar
  • Elif Aktaş
  • diğdem
  • Şule
  • Şule Akıncı
  • AzaD
  • Tuğçe
  • Bubu
  • soulZKT

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%0
14-17 Yaş
%4.7
18-24 Yaş
%53.1
25-34 Yaş
%26.6
35-44 Yaş
%6.3
45-54 Yaş
%7.8
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%1.6

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%88.9
Erkek
%11.1

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%18.2 (12)
9
%9.1 (6)
8
%28.8 (19)
7
%24.2 (16)
6
%4.5 (3)
5
%7.6 (5)
4
%3 (2)
3
%1.5 (1)
2
%3 (2)
1
%0