Ses ve Öfke

7,1/10  (15 Oy) · 
53 okunma  · 
14 beğeni  · 
2.064 gösterim
Yüzyılın klasikleri arasına girmiş bir roman.
Ses ve Öfke.

Faulkner'ın kendine özgü yoğun dili ve kurgusuyla, yaşananları, düşünülenleri, yayılan ya da sıkışan duyguları tüm bir atmosfer içinde vermekteki ustalığını doyasıya gösteren bir roman.
(Arka Kapak'tan)

IDeEFIXE'in Notu:
William Faulkner, 1949 Nobel Edebiyat Ödülü sahibidir.
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2004
 • Sayfa Sayısı:
  294
 • ISBN:
  9789750808869
 • Orijinal Adı:
  The Sound And The Fury
 • Çeviri:
  Rasih Güran
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
seher 
29 Tem 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Yazarlar hikayelerini kurarken serim(giriş), düğüm(gelişme) ve sonuç bölümlerinden oluştururlar.Ses ve Öfke'de yazar bu sıranın dışına çıkıp farklı kahramanların gözünden farklı zamanlarda anlatılan durumları dört bölümde aktarmıştır. Birinci bölüm, 33 yaşındaki otisitik Benjy'nin zihninden anlatılması; ikinci bölüm Quanten'in intihar öncesi hissettiklerinin onun tarafından aktarılması; üçüncü bölüm n Jason'in gözünden ifade edilmesi; en son bölüm ise yazarın bakış açısıyla dillendirilmesi şeklinde sıralanmıştır.Okurken zorlandığınız ve kişileri karıştırdığınız bir kitap olmakla birlikte Compson ailesinin hayat hikayesini öğrenmiş oluyoruz.Kitap hakkında araştırma yapınca yazarın kitabı bilinç akışı tekniği ile yazdığını öğrendim.Yazar bu teknikte, karakterlerin düşüncelerini olaylara ve oluş sırasına dikkat etmeksizin aktarmıştır.Bu durumda okuyucuda zaman ve mekan karışıklığı yaratmıştır.Sabırlı okuyuculara tavsiye ederim

Uğur Erdoğan 
01 Mar 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Bir ailenin içinde bulunduğu durumu anlatan bir kitap.Aile dağılmaktadır.Kitabı farklı kılan ailenin durumunu farklı aile üyelerinin ağzından anlatması.Bazı yerlerinde sıkıcı ve ağır olsa da bazı yerlerinde ailenin içinde hissediyorsunuz kendinizi.

Birsen Ergün 
03 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Zihin egzersizi için okunabilecek bir roman. Okurken en çok zorlandığım, bir yandan da devam etmek için garip bir istek duyduğum kitap, sıradan roman tekniğinin dışında yazılmış. İç konuşmalara fazlaca yer verilmiş. Zorlansam da yarım bırakmayı hiç düşünmedim. Zaman çizgisinin dışına çıkan, bilinç akışı ile yazılmış roman severlere tavsiye edilir.

Kafka Tamura 
30 Kas 2016 · Kitabı okudu · 15 günde · Beğendi · Puan vermedi

Bu kitabı okumak başta sancılı bir süreçten farksızdı. Birinci ve ikinci bölümde tam olarak dikkatimi vermem gerekiyordu ki algılayabileyim. Hatta ikinci bölümdeyken kitabı yarım bırakmaya karar verdim. Sonra kitap hakkındaki yorumlara bakınca okumaya devam etmeye karar verdim. Aslında kitabın en sonunda karakterlerden bahseden bir bölüm de varmış sonradan farkettim. Üçüncü bölümden itibaren okumak kolaylaşıyor ve en sonunda size bir şeyler kattığını düşünüyorsunuz. Okuyun, okutalım.

Aslı T. 
21 May 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bilinç akışı tekniğini sevenler için güzel bir kitap. Compson ailesinin anlatıldığı kitapta, her bölüm ailenin bir ferdinin bilincinden anlatılıyor. Zaman akışını anlamak zor, kitabın ağır ama güzel bir dili var. Ben okurken zorlansam da okuduğum için mutluyum.

Kitaptan 25 Alıntı

Uğur Erdoğan 
25 Şub 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Savaş alanı insanların delilikleri ile umutsuzluklarını ortaya çıkarır ve zafer felsefecilerle budalaların hayalidir.

Ses ve Öfke, William Faulkner (Sayfa 68 - Yapı Kredi Yayınları)Ses ve Öfke, William Faulkner (Sayfa 68 - Yapı Kredi Yayınları)
seher 
29 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Babam bir insan kendi talihsizliklerinin toplamıdır derdi. Bir gün gelir talihsizlik de yorulur sanırsın sen ama zaten senin talihsizliğin zamanın kendisi olur derdi babam.

Ses ve Öfke, William Faulkner (Sayfa 93)Ses ve Öfke, William Faulkner (Sayfa 93)

Babam derdi ki bizim zamanımızda bir insanın efendiliği kitaplarından anlaşılırdı; oysa bugün geri vermediği kitaplardan anlaşılıyor.

Ses ve Öfke, William FaulknerSes ve Öfke, William Faulkner

Quentin, sana bütün umutların ve özlemlerin mezarını veriyorum demişti; o, daha çok insan yaşantılarının saçmalığına varman için acıta acıta kullanılmaya elverişlidir. Bu saati sana zamanı hatırlayasın diye değil, ara sıra onu bir an unutasın ve soluğunun hepsini onu elde etmek için harcamayasın diye veriyorum. Çünkü şimdiye kadar hiçbir savaş kazanılmamıştır. Dahası, savaşılmamıştır bile. Savaş alanında insanların delilikleri ve umutsuzlukları dışında bir şey yoktur; burada zafer felsefecilerin ve budalaların hayalidir.

Ses ve Öfke, William FaulknerSes ve Öfke, William Faulkner
seher 
29 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Yaşayan herhangi bir insan herhangi ölü bir insandan iyidir ama yaşayan ya da ölü hiçbir insan başka bir yaşayan ya da ölü insandan çok daha iyi değildir.

Ses ve Öfke, William Faulkner (Sayfa 90)Ses ve Öfke, William Faulkner (Sayfa 90)
Paşa Paşayev 
13 Haz 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Yerde yumurtadan yeni çıkmış yüzden fazla güvercin saydım. Umarım büyüdükleri zaman kasabayı bırakıp gidecek kadar akıllı olurlar.

Ses ve Öfke, William Faulkner (Sayfa 216)Ses ve Öfke, William Faulkner (Sayfa 216)
seher 
29 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Bir Güneylinin her zaman zencilere karşı dikkatli davranması gerektiğini düşünürdüm. Kuzeylilerin Güneylilerden bu davranışı beklediklerini düşünürdüm. Doğuya ilk defa geldiğim zaman derdim ki bunlara zenci değil renkli insanlar deneceğini unutma ve ben de birçokları ile birlikte yaşamak zorunda kalmasaydım, bütün insanları, beyazları ve siyahları kabullenmenin en iyi yolu olarak o insanları kendilerini düşündükleri gibi görmek ve sonra onları kendi başlarına bırakmak olduğunu öğrenmeden önce oldukça zaman harcamam ve başıma da bir sürü belaların gelmesi gerekirdi. Bir zencinin bir kişiden çok davranış olduğunu anladığım sıradaydı: aralarında yaşadığı beyaz insanların bir çeşit görüş yansıması.

Ses ve Öfke, William Faulkner (Sayfa 77)Ses ve Öfke, William Faulkner (Sayfa 77)
seher 
29 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Benim kızdığım bir şey varsa, o da namuzsuzca ikiyüzlülük. Aklının ermediği bir şeye dalavere damgasını basan bir kimse ilk fırsatta kendi üstüne vazife olmayan bir şeyi üçüncü bir kimseye anlatmayı kendine bir ahlak görevi sayar. Dediğim gibi bir insan benim aklımın ermediği bir şey yaptığı zaman onun bir dalavereci olduğunu düşünürsem, defterlerde bence bilmesi gereken bir kimseye koşup anlatmada fayda görülecek bir şeyler bulmakta zorluk çekmem, ama bakarsınız onlar benim bildigimden daha çoğunu biliyorlar bilmiyorlarsa ben de boş veriririm ve o der ki “Benim defterlerim herkese açık. Herhangi bir alacağı olan ya da işde bir alacağı olduğunu sanan varsa buyursun defterlere baksın.”

Ses ve Öfke, William Faulkner (Sayfa 200)Ses ve Öfke, William Faulkner (Sayfa 200)
Noir 
26 Oca 23:53 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Pencerenin gölgesi perdelerin üstüne vurduğu zaman yedi ile sekiz arası idi, sonra zaman içinde yeniden buldum kendimi, saati işitince. Büyükbabamındı ve babam bana verdiği zaman, Quentin, sana bütün umutların ve özlemlerin mezarını veriyorum demişti, o daha çok insan yaşantılarının saçmalığına varman için acıta acıta kullanılmaya elverişlidir, böylece senin kişisel ihtiyaçlarını babanın ve onun da babasının ihtiyaçlarını karşıladığından daha çok karşılamayacaktır. Bu saati sana zamanı hatırlayasın diye değil, ara sıra onu unutasın ve soluğunun hepsini onu elde etmek için harcamayasın diye veriyorum. Çünkü şimdiye kadar hiçbir savaş kazanılmamıştır demişti. Dahası savaşılmamıştır bile. Savaş alanı insanların delilikleri ile umutsuzluklarını ortaya çıkarır.

Ses ve Öfke, William FaulknerSes ve Öfke, William Faulkner
3 /