Sesin Rengi: Söyleşiler

0,0/10  (0 Oy) · 
0 okunma  · 
0 beğeni  · 
92 gösterim
Sesin Rengi zevkle okuyacağınız bir kitap: Roland Barthes’ın sinema, edebiyat, eğitim ve kültür konularında hayatı boyunca verdiği söyleşilerin önemli bir kısmını bir araya getiriyor
Söyleşi türünün bir özelliği olarak, eleştirmen sorular karşısında kâh düşüncelerini açıyor, kâh başka düşüncelerle ilişkiye giriyor, kâh üzerine doğrudan yazmadığı konular –68 ve sonrasındaki siyasal ortam gibi– hakkında görüşlerini açıklıyor. Genç gazetecilerin sıkıştırma çabaları karşısında Barthes’ın bir yandan hakikatin hakkını verirken bir yandan da zarafeti elden bırakmadan günün moda düşünceleriyle arasına mesafe koymaya çalıştığını görüyoruz.

Barthes’ın engin kültürünün yanı sıra zekâ kıvılcımlarıyla yüklü bu söyleşiler düşünürün külliyatının vazgeçilmez bir tamamlayıcısını oluşturuyor, düşüncesinin değişim ve gelişimini aşama aşama takip edebilmemizi sağlıyor. Söz ile yazı arasındaki karşıtlık üstünde dururken yazıda eksik olan iki şeyin altını çiziyor Barthes: sözün taktiksel varoluşunun masumiyeti ve sözü söyleyen bedenin izleri. Teatral söz ile tasarlanmış yazı arasında bir yerde kalan söyleşi türünde okurun bu masumiyeti ve bedenin izlerini bulacağını umuyoruz.
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2017
 • Sayfa Sayısı:
  328
 • ISBN:
  9786053160939
 • Yayınevi:
  Metis Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 1 Alıntı

Sesin Rengi (Söyleşiler) Roland Barthes
Öncelikle faşizm birçok şeyi içerdiği için; fikirleri netleştirmek gerekirse, sadece söylemeyi engelleyen değil, özellikle söylemeye zorlayan her rejimin benim gözümde faşist olduğunu belirteyim.

Sesin Rengi: Söyleşiler, Roland BarthesSesin Rengi: Söyleşiler, Roland Barthes