Sessiz Bir Ölüm

7,3/10  (4 Oy) · 
22 okunma  · 
7 beğeni  · 
1.100 gösterim
Burada, hemşirelerin "sessiz bir ölüm" dedikleri şey anlatılıyor. Sessiz Bir Ölüm'de Simone de Beauvoir, kendi annesinin ölümünü bütün ayrıntılarıyla betimlerken unutulmaz bir edebi eser yaratıyor. Yetmiş yedi yaşındaki annenin geçirdiği küçük kazayla başlayan öykü, hastanede fark edilen ilerlemiş kanser teşhisiyle dramatik bir hal alıyor ve olayın kahramanları acılı bir süreç yaşıyor. Yazar, bu süreç içinde yaşadığı karmaşık ve yoğun duygulanımları anlatırken, bir annenin ölümünü olanca soğukkanlılığıyla betimlemeyi de başarıyor. Böylece eser, anne ile kızın arasındaki yabancılaşmayı iyiden iyiye açığa çıkardığı gibi, annenin bütün yaşamını da anlatarak bir ölümün betimlenmesinin çok ötesine geçiyor. Yapıt bize insani ilişkilerin bir belgesini sunarken, yazara da kendi yaşamıyla yüzleşme olanağı sağlıyor.

Simone de Beauvoir, Sessiz Bir Ölüm'de bu trajik öyküyü anlatırken bir yandan da yaşam ve ölüme ilişkin kendi düşünceleri ve duygularıyla hesaplaşmayı ihmal etmiyor.

Sessiz Bir Ölüm, sarsıcı bir edebiyat deneyimi...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2009
 • Sayfa Sayısı:
  128
 • ISBN:
  9789755336169
 • Çeviri:
  Bilge Karasu
 • Yayınevi:
  İmge Kitabevi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Hasan Tok 
29 Ağu 00:38 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Kazayla başlayan hikaye ve hastanede hemşire,doktor,hasta ve hasta yakınları arasında geçen olay örgüsünde yazar kendi annesinin ölümünü ve yaşadıklarını güzel bir dille betimliyor..Kitabı beğenerek okuyacağınızı düşünerek öneririm :)

irem özkaya 
24 Ağu 2015 · Kitabı okuyor · Puan vermedi

Sessiz Bir Ölüm, sarsıcı bir edebiyat deneyimi...
Yazar, bu süreç içinde yaşadığı karmaşık ve yoğun duygulanımları anlatırken, bir annenin ölümünü olanca soğukkanlılığıyla betimlemeyi de başarıyor. Böylece eser, anne ile kızın arasındaki yabancılaşmayı iyiden iyiye açığa çıkardığı gibi, annenin bütün yaşamını da anlatarak bir ölümün betimlenmesinin çok ötesine geçiyor. Yapıt bize insani ilişkilerin bir belgesini sunarken, yazara da kendi yaşamıyla yüzleşme olanağı sağlıyor.

Reina 
 12 Ara 2014 · Puan vermedi

Simone de Beauvoir, annesinin bir kaza sonucu hastaneye kaldırılışını, kanser teşhisini ve ölümünü kapsayan hastane sürecini anlatıyor. Simone'u tanımak için de okunması gerek, çocukluğunu, annesine bakışını, kardeşiyle ve annesiyle olan ilişkilerini anlatıyor, arada Sartre'dan bahsediyor .

Ümit güder 
14 Oca 00:02 · Kitabı okudu · 8/10 puan

#kitapyorum # sessiz bir ölüm #simone de beauvoir
Yazar kendi annesinin ölümünü bütün ayrıntıları ile betimleyen bir kitap yazmış ,77 yaşında ki annesinin evinde geçirdiği küçük bir kaza ile başlayan hastahanede fark edilen ilerlemiş bir kanser hastalığı ile hastahanede ki 6 haftalık ölüm süreci boyunca yaşadıkları ki hemen hemen herkes en yakınından uzağına doğru benzer olayı yaşamıştır bizler sadece üzülürken yazarlık yeteneği ile dramatik insanın içine taş gibi oturan şekilde yazılmış bir kitap .öleceğini bilmek bir yandan derin acılar çekerken ölüp acılarının bitmesini bir yandan bir gün daha yaşasın diye çabalama içinde ki ikilemi
" sevdiğiniz bir kişi öldüğü Zaman ,sağ kalmak suçunun kefaretini ,yeğin pişmanlıkla öderiz .ölümü ,bu kişinin ne kadar eşsiz benzersiz olduğunu açıkça anlatır bize ; varlığının ,bir Zamanlar,bütünüyle var kıldığı ,yokluğunun ,kendi bakımından ortadan kaldırdığı dünya kadar uçsuz bucaksız hale gelir bu ölü ; yaşamımızda daha çok yer tutması ,gide gide yaşamımızın tümünü kaplaması gerekirdi gibi gelir bize : kendimizi sıyırırız sonra bu sersemleyişten: o da ,öbürleri arasında ,öbürleri gibi bir bireydi ,o kadar ,diyoruz .ancak kimsecikler için elimizden geleni - hiçbir zaman yapmadığınızdan kendimize ,gene bol bol sitem edecek sebepler buluruz .

Kitaptan 7 Alıntı

Sevdiğimiz bir kişi öldüğü zaman, sağ kalmak suçunun kefaretini yüreğimize işleyen yeğin bir pişmanlıkla öderiz.

Sessiz Bir Ölüm, Simone De Beauvoir (İmge Kitabevi Yayınları)Sessiz Bir Ölüm, Simone De Beauvoir (İmge Kitabevi Yayınları)

24 Ekim 1963 Perşembe günü, ikindi Ustu saat dörtte, Roma’da, Minerva Otelin’deki odamdaydım; ertesi gün uçakla Paris’e dönecektim, kâğıtlarımı düzenliyordum, tam o sırada telefon çaldı. Bost, Paris’ten telefon ediyordu, “Anneniz bir kaza geçirdi,” dedi. Bir otomobil çarpıp devirmiştir kadını, diye düşündüm. Bastonuna dayanmış, güçlükle, yoldan kaldırtma çıkmaya uğraşırken bir araba çarpmıştı muhakkak. “Banyoda düşmüş, uyluk boynunu kırmış,” dedi Bost. Annemin oturduğu binada oturuyordu o da. ü gece, saat ona doğru Olga ile birlikte merdivenden çıkarken önlerinden giden üç kişi. bir kadınla iki polis memuru, dikkatlerini çekmiş: “ikinci katla üçüncü kat arasındaki dairede,” diyormuş kadın. Bayan de Beauvoir’a bir şey mi olmuştu yoksa? Evet. Düşmûşmüş. İki saat boyunca döşemenin üzerinde sürüne sürüne ilerledikten sonra (defona ulaşabilmiş, arkadaşlarından Bayan Tardien’den, kapıyı kırıp girmelerini istemiş. Bosl’la Olga, öbürlerinin yanında daireye girmişler. Annemi, sırlında kırmızı, fitilli kadifeden sabahlığı, yerde yalar bulmuşlar. Aynı evde oturan kadın doktor Lacroix’ya göre uyluk boynu kırılmıştı. Boucicaut Hastanesi ilk yardım servisine kaldırılan annem, geceyi koğuşta geçirmişti. “Ama onu C. Klinigine kaldırıyorum simdi,” dedi Bost. “En iyi kemik cerrahlarından biri, Profesör B,. orada. Anneniz orayı istemedi, masrafı size ağır gelir diye üzülüyordu. Ama sonunda kandıra bildim onu.”

Sessiz Bir Ölüm, Simone De BeauvoirSessiz Bir Ölüm, Simone De Beauvoir
Hasan Tok 
28 Ağu 21:55 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

...Hem iyi bilinen bir şeydir: Analar babalar oğullarının delirdiğini, çocuklar annelerinin kanser olduğunu en son kabul eden kimselerdir...

Sessiz Bir Ölüm, Simone De BeauvoirSessiz Bir Ölüm, Simone De Beauvoir
Hasan Tok 
28 Ağu 23:38 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

...Hastaların, uzun süre büyük acı çektiklerini gördüğüm zamanlar, yakınlarının durgunluğu karşısında sık sık öfkeye kapılmıştım: Ben olsam, öldürürdüm onu. Oysa ilk sınavda yelkenleri suya indirmiştim: Toplumsal ahlaka yenilmiş, kendi ahlakımı yadsımıştım. Hayır, demişti bana Sartre, Tekniğe yenildiniz: Başka türlü de olmazdı bu. Gerçekten de öyle.
...

Sessiz Bir Ölüm, Simone De BeauvoirSessiz Bir Ölüm, Simone De Beauvoir
Hasan Tok 
28 Ağu 22:53 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

...Hastalık başka bir yerine kol attığı zaman anneme ne söyleyeceğiz?”
“Merak etmeyin. Bir şeyler buluruz. Bir şeyler her zaman bulunur. Hasta da her zaman inanır size.”...

Sessiz Bir Ölüm, Simone De BeauvoirSessiz Bir Ölüm, Simone De Beauvoir
Hasan Tok 
29 Ağu 00:34 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Hepimiz ölümlüyüz çünkü; insan seksen yaşına gelmişse, ölecek yaşa artık gelmiş demektir, diyordum.
Öyle değilmiş. İnsan doğduğu için, yaşamış olduğu için, yaşlandığı, kocadığı için ölmüyor. Bir şeylerden ölüyor.

Sessiz Bir Ölüm, Simone De BeauvoirSessiz Bir Ölüm, Simone De Beauvoir

Sevdiğiniz bir insan size: “Acı bana!” diye haykırmış, bu haykırışı boşa gitmişse, arkasından nasıl yaşayabilir.

Sessiz Bir Ölüm, Simone De BeauvoirSessiz Bir Ölüm, Simone De Beauvoir