Sessiz Çığlık

·
Okunma
·
Beğeni
·
14
Gösterim
Adı:
Sessiz Çığlık
Baskı tarihi:
2015
Sayfa sayısı:
271
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786058497917
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kavram Yayınları
271 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Senaristler nereye odaklanıyor? Yazmak için çok okuma yapmak gerekir. Özellikle de tarihimizi şöyle bir karıştırmaları lâzım. Yabancıların bir tarihî şahsiyet için birçok film çektiklerini biliyoruz. Bizde ise hâlâ tarihin dönüm noktaları olan Çanakkale Savaşı, İstanbul'un Fethi gibi konulardan dışarı çıkamıyoruz. Bunların aşılması gerek.. Demek istediğim büyük Türk tarihi sadece İstanbul ya da Çanakkale'den ibaret değil. Siyasîler bile kendi milletinin tarihini bilmiyor. Sonra da haberlerde komik duruma düşüyorlar. Lisans yıllarımda bir hocamız, tarihte filme konu olacak o kadar olay ve şahsiyet var ki, senaristler bunları görmüyor, demişti. Gerçekten görmüyorlar. Örnek alınası şahsiyetler değil de toplumun ahlakının nasıl yozlaştığını gösteren karakterler çıkarıyorlar ekrana. Ve milletimiz de bunları çok güzel oturup da izliyor ya ona yanıyorum. Cemil Meriç'i anıyorum böyle durumlarda.. ''Televizyon; aylak, şuuru iğdiş edilmiş, hiçbir zaman okumak ve düşünmek alışkanlığı kazanmamış sokaktaki adam için icad edilmiş bir nev'i afyondur.'' Evet, televizyon tam bir afyon. Özellikle diziler.. Niçin konuyu televizyona, filme getirdim, çünkü Türk sineması, Türk televizyonu can çekişiyor. Toplumun yaralarını anlatan, sarsıcı, milli kültürümüze yönelik yapımlar görmek istiyoruz. Örneğin; bir tarihi şahsiyet; Temeşvarlı Osman Ağa, Mehmet Âkif Ersoy, Koca Seyit.. Bu şahsiyetler filme çekilesi hayat mücadelesi vermişler. Senaristler bunları neden görmüyor anlamış değilim. Tarihimiz bu kadar değersiz mi, sahipsiz mi.. Sorgulanması gereken, değerlerimize nasıl sahip çıktığımız. Gündüz kuşağı programlarında ortaya dökülen ahlaksızlıklar ülkenin sorunlarını yeterince göz ardı ediyor. Daha önce okuduğum Kuyu romanı ve bu roman da filme çekilesi.. Okuyanlar hak verecektir..

Kitaba geçiyorum.. Yazar romanında geniş tasvirlere yer vermiş. Bundan da anlıyoruz ki, yazarın gözlem gücü kuvvetli. Romanın olay örgüsü, Cumhuriyet'in ilk yıllarında geçiyor. (1927'ler) Cumhuriyet sonrası Çukurova birçok eşkıyayı dağlarında barındırmıştı. Haksızlığa, zulme uğrayan, köyün ağasıyla dalaşan, tarlası bağı bahçesi elinden alınan, sevdiğine kavuşamayan eline bir silah alıp huzuru dağlarda aramaya çıkar, eşkıya olurdu. Devlet de baş edememiş bu eşkıya ile. Kimi zaman köylünün hakkını savunup mazlumun yanında yer alırdı bu eşkıyalar, kimi zaman herkese eziyet eden köylüden çalan hırsız bir çete oluverirdi. İşte ''Sessiz Çığlık'' da bunları anlatan bir roman.

Romanın kahramanı eşkıya Yoscu, gerçek bir karakter. Ama öyle bizim anladığımız yol kesen, haraç alan tipte eşkıyalardan değil. Ezilenlerin tarafında olanlardan. Yazarın akrabalarından ve kitapta geçen Hasan Yoscu'nun babası imiş. Yoscu, kitap boyunca peşine düşen jandarmalar, köylüler, köylünün toprağını elinden alan, köylüye eziyet eden ağalar, Toroslar'ın zorlu coğrafya şartları ve içine attığı sessiz çığlığıyla mücadele ediyor. Haksızlıklara, zulme, bozuk düzene başkaldıran bir çete lideri, jandarma ve köy ağasının ittifakı sonucu muhbir birkaç köylünün yardımı ile tuzak kurularak öldürülmek isteniyor.
Romanın tarihte de yerinin olması okur için daha gerçekçi kılıyor. Çünkü kahramanın Cumhuriyet sonrasında ilan edilen af kanunlarından yararlanması anlatılmış. Toplumsal konulara yer verilmiş; yoksulluk, açlık, hastalık, çaresizlik gibi, konar-göçer yaşam, devlet yöneticileri ve ağalar arasındaki çıkar ilişkileri anlatılmıştır.

Şunu da ifade etmeliyim ki, içinde şiirin ve türkünün olduğu her şey benden tam not alır. Her satırı şairâne bir üslûpla yazılmış, Çukurova çok güzel tasvir edilmiş. Yazarın edebî dili ustaca kullanması, kelimelerin özenle seçilmesi, aralardaki şiirler, bağlama eşliğinde sessiz çığlıklarına birer merhem niteliğinde türküler muazzam olmuş. Bir röportajından öğrendiğime göre yazar bu romanı bir yıl hazırlık evresinden sonra bir buçuk yılda yazmış. Roman karakterinin gerçek olduğunu zaten belirtmiştim. Bitirdikten sonra da, kahramanlarından ayrılmanın burukluğunu yaşamış. Şöyle bir hayal edin; bir alın teri, bir emek ürünü.. Allah hakikate hizmet eden kalem ehlinden razı olsun.. Tarihin tozlu sayfaları arasından ne hayat hikâyeleri çıkıyor. Böyle bir kitabı okumama vesile olan Kitap Şuuru ailesine ve yazara teşekkürlerimi sunuyorum.
Kitapla ve sevgiyle kalın..

Kitap Şuuru
271 syf.
·Beğendi·10/10 puan
KÜRŞAT YOZCU / SESSİZ ÇIĞLIK
KİTAP SAYISI:271
KİTAP YORUMUM: Yozcu kendi doğrusunu yaşayarak ya da yaşamak zorunda kalarak hem yaşadığı yerin zorlukları ile, hem halk ile hem de güvenlik güçleri ile mücadele etmek zorunda kalmıştır.
Yozcu girdiği hapishaneden çıktıktan sonra kendi çetesini kurarak bir oluşum içine girer. Yozcu merhameti ile belki de yaşadıkları o ölse de bir çok kişiye örnek olacaktır. Yozcu'nun bıraktığı emanet neydi? Yozcu ve sevdası ile yaşadıkları onu bambaşka bir yere çıkartır.
insanlar neden aç? Neden sömürülür ? Ustasına sorduğu soruların cevaplarına da ulaşabiliyoruz okurken.
Adalet çalışmadığında yaşanılanları kendi penceresinden Yazar kurgu da katarak Yozcu üzerinden okurlara aktarmaya çalışmış. Her ne olursa olsun hangi şartlarda olursa olsun kişi kendi merhametini isterse oluşturabilir, haklı ile haksızı ayırabilir diye düşünüyorum. Bazen en büyük miras geride adaletin ile seni seven insanlar bırakmaktır.
DUYGU SONGÜL KAHRAMAN
İnsanlar sevgilerini anlatmak için göz göze gelsinler.. Can pazarlığı için değil...
Gönül muhabbetleriyle titresin kalpleriniz...
Yıllardır süren savaşlar sonunda bu toplumun elinde ne kaldı biliyor musun? Bir kırık sabanla, bir paslı kılıç... Yazık!
Gün gelecek cahillik de, yokluk da, haksızlık da ortadan kalkacak... Meraklanma! Ama en az savaşlar kadar bedel ödeyeceğiz anlaşılan.
Sen gideli; bir yanım çocuk,
Sen gideli; bir yanım eksik.

Yıllardır çektiğim özlemlerim
Sustuğum çığlıklarım
Sana gönderilmiş
Güvercin kanadında sevdalarım...
Beni ben eyledi.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Sessiz Çığlık
Baskı tarihi:
2015
Sayfa sayısı:
271
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786058497917
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kavram Yayınları

Kitabı okuyanlar 3 okur

  • fatih oğhan #KitapŞuuru
  • Müverrihe
  • Duygu Songül Kahraman

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%100 (3)
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0