Sessiz Kız Rizzoli & Isles Serisi 9

8,7/10  (99 Oy) · 
262 okunma  · 
84 beğeni  · 
2.104 gösterim
"Sessiz Kız Tess Gerritsen'in en iyi romanlarından biri."
-Associated Press-

Boston'daki Çin Mahallesi'nde kesik bir el bulunur. Ardından bir binanın çatısında da elin sahibi. Simsiyah giyinmiş bir kadındır bu ve boğazı bir kılıçla kesilmiştir. Cesedin yanında bulunan susturuculu silah ise akla kiralık katil olasılığını getirmektedir.

Araştırmaları, Maura Isles ile Jane Rizzoli'yi on dokuz yıl önce Çin Mahallesi'ndeki bir restoranda yaşanan tüyler ürpertici bir katliama ve bu katliamla bağlantılı görünen kayıp kızlara götürür. Tanıklıklarına başvuramadıkları bu kızlardan biri, bütün olayların kilit noktasındadır ve söyleyecek çok şeyi vardır.

"Nefes kesici… Gerilim yüklü, heyecan dolu bir macera."
-Times Record News-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2013
 • Sayfa Sayısı:
  280
 • ISBN:
  9786050916317
 • Orijinal Adı:
  The Silent Girl
 • Çeviri:
  Dost Körpe
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
Damla Köseoğlu 
27 Şub 17:16 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

"Yazdığım hiçbir roman bu seferki kadar kişisel değildi." diyor Tess Gerritsen, Sessiz Kız için. Amerika Birleşik Devletleri'nde doğan ancak Çin asıllı olan ve çocukluğunu Çin'de geçiren annesinin ona anlattığı öykülerden, efsanelerden esinlenerek bu kitabı yazdığını söyleyen Gerritsen yine harika bir eser ortaya çıkarmış. Polisiye-gerilimin yanına katılan mitolojik öğelerle, gerçekle harmanlanan efsanevi anlatılarla ilk sayfadan son sayfaya okuru içine alıp bırakmayan bir roman daha. Adalet, intikam, gerçekler ve doğrular ekseninde yazıya aktarılan Sessiz Kız, yazarımız Gerritsen'in kendi öz topraklarından aldığı ve okura sunduğu değişik mitolojik hikayeler ile alışılagelmiş polisiyelerden farklı bir çizgide. 275 sayfalık Sessiz Kız sürükleyiciliği ile bir çırpıda okuyup bitirilebilecek bir kitap olmasının yanında ustalıkla örülmüş olaylar dizisiyle Rizzoli&Isles Serisi'nin harika kitaplarından sadece biri.

Sessiz Kız'da olaylar Boston'da yer alan Çin Mahallesi'nde, bir turist tarafından kesik bir elin bulunması ile başlıyor. Olay yerine gelen ekipte yer alan Dedektif Rizzoli ve Frost bir binanın çatısında kesik elin sahibi olan kadın cesedini  buluyorlar. Siyahlar içinde, boğazı kılıçla kesilmiş bir kadın. Yapılan araştırmalar, ekipleri 19 yıl önce Çin Mahallesi'nde yaşanan bir katliama götürüyor. İki olay arasındaki bağlantılar ortaya çıkarılmaya çalışılırken dikkat çekici bir nokta ile karşılaşılıyor: Katliamın yaşandığı yıllarda kaçırılan, yaşları 13 ile 17 arasında değişen kayıp kızlar...

Sessiz Kız okura kesin çizgilerle ayırdığı doğru ve yanlış kavramlarını sorgulatıyor. Hayatta pek çok şeyin gri noktalarda olabileceğini gösteriyor. İzlediğim bir dizi itibariyle de zaman zaman aklımı kurcalayan bir nokta bu kitapta da temeli oluşturuyor: Adalet sisteminin yetersiz kaldığı durumlarda bireyin kendi adaletini arama çabası. Hayatını alt üst eden bir kişinin adaletin gevşek kollarından sıyrılması halinde bireyin bir anlamda intikamı adalet olarak görmesi. Çünkü kitapta da söylendiği gibi "Kimilerine göre intikam adaletle eş anlamlıdır." Sessiz Kız bunu sorgulatan bir kitap. Hukuk, adalet sisteminin yetersiz kaldığı bir suçta bireyin kendi adaletini sağlamak istemesinin doğruluğu veya yanlışlığı üzerinde düşündüren bir kitap.

Aynı zamanda Sessiz Kız'da seride en sevdiğim karakter olan Jane Rizzoli ile ne kadar çok ortak noktamız olduğunu yine fark ettim.  Söylediği bazı sözler her zaman hayatımda kullandığım sözler diyebilirim. Bir kadın olarak yoğun olarak erkeklerin var olduğu bir sektörde tutunabilmenin ve işini en iyi şekilde yapabilmenin sırları dökülüyor Rizzoli'nin ağzından. Bir karakterle bu kadar bütünleşip, bu denli ortak noktalarınız olduğunu gördüğünüzde okuduğunuz kitaplar daha eğlenceli hale gelebiliyor.

Sessiz Kız ile bir anlamda çocukluğunun, büyürken kendisine anlatılan masalların kapısını aralayan Tess Gerritsen yazdığı kitaplarla özellikle son sayfalarda beni şok etmeyi her zaman başarıyor. Serinin dokuzuncu kitabını da okumuş oldum ve yazara olan saygım bir kat daha arttı. Rizzoli&Isles Serisi için okuyacağım son 2 kitap kaldı, bu durum bende serinin tutkunu olarak burukluk yaratmıyor değil. Kalan son 2 kitap olan Sona Kalan ve Diriliş'i de okuyup bu mükemmel seriyi noktalayacağım. Polisiye-gerilim severlere, hattâ sevmeyenlere bile gönül rahatlığıyla tavsiye ediyorum. Bol kitaplı günler...

Sadık Kocak 
21 Eyl 22:52 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Spoiler İçerebilir !!
Bu sefer ki giriş hikayemiz Maura Isles'den bahsediyor. Onun geçmişine dair bir anı. Tabi yanlış anlamadıysam. Peki ya o kadın kimdi ? Detaylar detaylar.
Devam eden bir mahkeme süreci ve Isles'in yargılanması. Oldukça can sıkıcı detaylar ve mahkeme saçmalıkları.
Turist rehberimiz Billy Foo var ve amacı da hayaletleri kullanarak insanları korkutmak. Şanslarına bir de kol buluyorlar, bulan bir çocuk olunca işin boyutu değişiyor tabi. Bizimkiler olaya dahil olup cesedin geri kalanını araştırmaya çalışıyor ve hikayemiz başlıyor. Burada dikkat çeken nokta katilin cinayet işleme şekli ve cinayette kullandığı kesici alet.
Kurbana ait araba ve arabadan çıkan GPS ile bir Çin Dövüş Sanatları Okuluna gidiliyor, orada okulun sahibi ile görüşülüyor ve elde edilen bilgiler ışığında yapılanlar oldukça ilgi çekici.
Bayrakları asmaya gene hazırlanın. Bizim Maura Isles'in evinde Türk halısı var gençler. Her yerdeyiz.  Julian Perkins adlı geçen kitaptan kalan ‘Sıçan’ lakaplı çocuk da Maura ile beraber kalıyor bir süreliğine de olsa. Sanki gerçekmiş gibi orada olmasına çok sevindiğim biri oldu kendisine. Önceki kitapta çok ısınmıştım ve kendimi ona yakın hissetmiştim.

Rizzoli de ekibiyle araştırma yapmaya devam ederken önce Frost bir şey görüyor ve inanmıyor, ardından Rizzoli bir şeyle karşılaşıyor ve öleceğini düşünüp son duasını ederken Rizzoli'nin gördüğünü söyleyip kendi inanmadığı şey sayesinde hayatı kurtulup dibindeki -hatta üzerindeki cesedi- görünce o da Frost'a inanıyor.
Kevin Donohue. Bizzat Rizzoli'ye telefon edip yanlış iz üzerinde olduğunu söyleyen adam. Onu kendi evine -malikhane demek daha doğru olur- davet ediyor. Peki ya o kadar araştırma ve iz boşa gidecek, şüpheli listesi değişecek, kanıtlara yapılan yorumlar farklı bir boyuta mı geçecekti ?
Kayıp Kız vakaları da bir yandan artmaya devam ediyordu. Kızların başta ortak noktalarının bulunamaması sonradan da bulundu zannedilmesi ve aralarında bir bağ aranması ise oldukça zorluydu ve ben bile gerilmiştim.
Hiçbir şey görüldüğü gibi değildir. Ben buna inancını pekiştirmiş oldum. Yeri geldi şaşırdım yeri geldi ‘geri vites' yaptım. Yazarın da kişisel romanın diye bahsettiği ve hem ailesindeki geçen hikayeleri katarak hem de oğlunun baskısı (!) altında kalarak yazdığı bir romanı okumak çok iyi geldi. Dili de oldukça akıcı olduğundan tek günde bitirdim.
Hah söylemeden edemeyeceğim. Lütfen kitabı ilk serilerdeki gibi büyük bir cinayet ve katil serisine bağlayıp okumayın. Bu kitabı ben onlardan soyutladım. Tabi ki mağdurlar ve failleri var ancak tam da isteyeceğini türden şiddet sahnesi içerikleri yok. Gene de oldukça sürükleyici bir içerik ve güzel bir anlatım dili var.
Unutmadan bir teşekkür de ben ekleyeyim hep Tess Gerritsen ekliyor.  Kitabı çeviren ekibe de sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Onlara kimse teşekkür etmiyor ama ben kendi adıma konuşacak olursam, bu kıt ingilizcemle asla okuyamaz ve anlayamazdım. Çevirilerindeki o akıcılığı hissettirmeleri çok önemliydi. Emeği geçen herkese teşekkür ediyor, iyi okumalar diliyorum..

Ceren Acer 
19 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Doğan Kitap Yayınını sevmememe rağmen, sırf Tess Gerrıtsen'in romanı bu yayınevinden çıktı diye aldım bu kitabı. Yazı puntosu gözlerimi fazlaca yormuş olsa da kısa sürede bitirdiğim bir romandı. Olay örgüsü çok ürkütücü ve ustaca kaleme alınmış. Tess Gerrıtsen beni her seferinde şaşırtıyor. Bu kadar akıcı ve merak uyandıran bir kurguyu, olay örgüsünü nereden bulur, hiç anlamış değilim açıkçası. Tamam artık yazacak olay örgüsü bulamayacak kesin diyorum ama, Tess Gerrıtsen mucizevi bir şekilde daha güçlü bir kalemle ve daha bir profesyonellikle çıkıyor karşıma... Ayakta alkışlanacak bir yazar, gerçekten tebrik ediyorum. Doğan Kitap Yayınevine ait olan kitaplarını bana aldırma zorunluluğunu hissettiren tek yazar!

Emre AYDOĞAN 
19 May 14:03 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · Puan vermedi

Kitabın başındaki gizem ve birbiri ardına geçmiş düğümler fazlasıyla ilgi çekici.. Tess biz okuyuculara ara ara mükemmel dozda merak ve heyecan verdiği için bir türlü elimden bırakmak istemedim. Kurgu gayet başarılıydı ve kitabın sonu yine doyumsuz bir tat verecek kadar iddialı bitti. Düğümleri ve zincirleri teker teker çözmek ve son sayfayı da, kitabı bitirmenin de vermiş olduğu buruklukla çevirirken, içimden iyi ki de bu yazarla tanışmışım diye geçirmeden edemedim...

Selen Bulgen 
30 Nis 01:17 · Kitabı okudu · 21 günde · Puan vermedi

Tess Gerritsen 'ın okuduğum ikinci kitabı Sessiz Kız. Ve gerçekten her sayfasını okurken heyecanı korkuyu stresi ben yaşıyormuşçasına hissettim.
Tek solukta okunabilecek bir kitap aslında fakat ben baya uzun sürede okudum. Elimde olsa başladığım gün bitirirdim. Herkesin okumasını şiddetle tavsiye ediyorum.

Esma Saatçı 
31 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 6 günde · 8/10 puan

Son ikiye girerken halen seriden zevk alıyorum. Amerika'daki Çin mitlerinin üstüne kurulu adalet ve intikam temalı iyi bir kitap.
Gerritsen atalarının tozlu ayak izlerini takip edip güzel bir kurgu kurmuş. İyi okumalar.

Hakan Aktaş 
10 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Rizzoli & Isles serisinin dokuzuncu kitabı. Tess Gerritsen'i okumaya bu kitapla başladım. Seri olduğunu fark etmeden alıp okuduğum ve sonra seri olduğunu öğrenince hepsini mutlaka okumalıyım dedim. Serinin her kitabında olduğu gibi yine bir cinayet araştırması yapan ikilinin yaşadıkları anlatılmış. İçeriğe pek fazla girmek istemiyorum. Sürükleyici ve okuması zevkli bir eser.

Ayşe Şangüder Uzunoğlu 
08 Şub 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yazarın olaylara yaklaşımı ve çözümlemelerini seviyorum.Son biraz daha iyi olabilirdi,yine de severek okudum.

Dr. Elmyra 
06 Mar 2016 · Kitabı okudu · 26 günde · Beğendi · 10/10 puan

Sessiz kız Çin mahallesinde yıllar önce işlenen bir cinayet ile günümüzde işlenen cinayetler arasındaki bağ işleniyor. Cerrah'tan sonra serinin en iyi kitabı diyebilirim. Serinin Sessiz Kız öncesindeki son birkaç kitabı daha az aksiyonlu ve daha az şaşırtıcı iken bu kitapta Tess Gerritsen kalemini konuşturmuş.

Gölge 
18 Ağu 13:16 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Yine Rizzoli ve Isles macerası. Çin, Wu ailesi ve Maymunlar. Biraz kafa karıştırıcı belki ama romanın sonuna doğru herşey o kadar güzel çözülüyorki. Bir an önce bitirmek için elimden düşürmedim ve bitti. Polisiye seven herkese tavsiye ederim.

2 /

Kitaptan 22 Alıntı

Damla Köseoğlu 
28 Şub 10:58 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Güç sahibi olmak, onu yitirmekten sürekli korkmak demekti.

Sessiz Kız, Tess Gerritsen (Sayfa 206 - Doğan Kitap)Sessiz Kız, Tess Gerritsen (Sayfa 206 - Doğan Kitap)
Damla Köseoğlu 
26 Şub 12:44 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Zamanın parmaklarımın arasından kayıp gittiğini hissediyorum.

Sessiz Kız, Tess Gerritsen (Sayfa 95 - Doğan Kitap)Sessiz Kız, Tess Gerritsen (Sayfa 95 - Doğan Kitap)
Damla Köseoğlu 
26 Şub 00:37 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Hıyarlarla ve saçmalıklarla başa çıkmayı öğrenmelisin, çünkü ikisinin de sonu gelmez.

Sessiz Kız, Tess Gerritsen (Sayfa 65 - Doğan Kitap)Sessiz Kız, Tess Gerritsen (Sayfa 65 - Doğan Kitap)
Emre AYDOĞAN 
18 May 10:54 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

"Gidiyor musun ?"
"Sana öğretebileceğim bir şey yok."
"Zaten niye öğretmek isteyesin ki ? Hem neden beni aramaya geldin ?"
"Farklı birini bulacağımı sanmıştım, öğretebileceğim birini, bana yardım edecek birini."

Sessiz Kız, Tess GerritsenSessiz Kız, Tess Gerritsen
Emre AYDOĞAN 
18 May 22:31 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Özgürlüğün bedeli vardı. Uykusuz geceler..Ve yanıtsız soru; Onunla mı daha iyiyim, onsuz mu ?

Sessiz Kız, Tess Gerritsen (Maura Isles)Sessiz Kız, Tess Gerritsen (Maura Isles)
Emre AYDOĞAN 
18 May 12:49 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Geldiğimi duymuyor. Sonra kendini yerde buluyor; çenesi kırıldı, ağzından dişler dökülüyor. İkinci adam kızın bileklerini bırakıp ayağa fırlayacak zamanı ancak buluyor ama yeterince hızlı değil. Ben kaplanım, o ise darbemi engelleyemeyen hantal, aptal ve âciz bir bizon sadece. Haykırarak yere düşüyor. Kolunun tuhaf açısına bakılırsa kemiği kırıldı.

Sessiz Kız, Tess GerritsenSessiz Kız, Tess Gerritsen
Emre AYDOĞAN 
19 May 23:03 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Güzel kızdı ama yaşayacağı trajedi şimdiden yüz hatlarına vurmuş gibiydi; sanki gelecekte kendisini yalnızca yürek acısının beklediğini biliyordu...

Sessiz Kız, Tess GerritsenSessiz Kız, Tess Gerritsen
Mehtappp 
07 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Adalet, herkesin paylaştığı bir sorumluluktur.

Sessiz Kız, Tess Gerritsen (Sayfa 218)Sessiz Kız, Tess Gerritsen (Sayfa 218)
3 /