Sessiz Kız (Rizzoli & Isles Serisi 9)

·
Okunma
·
Beğeni
·
3.770
Gösterim
Adı:
Sessiz Kız
Alt başlık:
Rizzoli & Isles Serisi 9
Baskı tarihi:
Eylül 2013
Sayfa sayısı:
275
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050916317
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Silent Girl
Çeviri:
Dost Körpe
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitap
"Sessiz Kız Tess Gerritsen'in en iyi romanlarından biri." 
-Associated Press-

Boston'daki Çin Mahallesi'nde kesik bir el bulunur. Ardından bir binanın çatısında da elin sahibi. Simsiyah giyinmiş bir kadındır bu ve boğazı bir kılıçla kesilmiştir. Cesedin yanında bulunan susturuculu silah ise akla kiralık katil olasılığını getirmektedir. 

Araştırmaları, Maura Isles ile Jane Rizzoli'yi on dokuz yıl önce Çin Mahallesi'ndeki bir restoranda yaşanan tüyler ürpertici bir katliama ve bu katliamla bağlantılı görünen kayıp kızlara götürür. Tanıklıklarına başvuramadıkları bu kızlardan biri, bütün olayların kilit noktasındadır ve söyleyecek çok şeyi vardır. 

"Nefes kesici… Gerilim yüklü, heyecan dolu bir macera."
-Times Record News-
(Tanıtım Bülteninden)
275 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
"Yazdığım hiçbir roman bu seferki kadar kişisel değildi." diyor Tess Gerritsen, Sessiz Kız için. Amerika Birleşik Devletleri'nde doğan ancak Çin asıllı olan ve çocukluğunu Çin'de geçiren annesinin ona anlattığı öykülerden, efsanelerden esinlenerek bu kitabı yazdığını söyleyen Gerritsen yine harika bir eser ortaya çıkarmış. Polisiye-gerilimin yanına katılan mitolojik öğelerle, gerçekle harmanlanan efsanevi anlatılarla ilk sayfadan son sayfaya okuru içine alıp bırakmayan bir roman daha. Adalet, intikam, gerçekler ve doğrular ekseninde yazıya aktarılan Sessiz Kız, yazarımız Gerritsen'in kendi öz topraklarından aldığı ve okura sunduğu değişik mitolojik hikayeler ile alışılagelmiş polisiyelerden farklı bir çizgide. 275 sayfalık Sessiz Kız sürükleyiciliği ile bir çırpıda okuyup bitirilebilecek bir kitap olmasının yanında ustalıkla örülmüş olaylar dizisiyle Rizzoli&Isles Serisi'nin harika kitaplarından sadece biri.

Sessiz Kız'da olaylar Boston'da yer alan Çin Mahallesi'nde, bir turist tarafından kesik bir elin bulunması ile başlıyor. Olay yerine gelen ekipte yer alan Dedektif Rizzoli ve Frost bir binanın çatısında kesik elin sahibi olan kadın cesedini  buluyorlar. Siyahlar içinde, boğazı kılıçla kesilmiş bir kadın. Yapılan araştırmalar, ekipleri 19 yıl önce Çin Mahallesi'nde yaşanan bir katliama götürüyor. İki olay arasındaki bağlantılar ortaya çıkarılmaya çalışılırken dikkat çekici bir nokta ile karşılaşılıyor: Katliamın yaşandığı yıllarda kaçırılan, yaşları 13 ile 17 arasında değişen kayıp kızlar...

Sessiz Kız okura kesin çizgilerle ayırdığı doğru ve yanlış kavramlarını sorgulatıyor. Hayatta pek çok şeyin gri noktalarda olabileceğini gösteriyor. İzlediğim bir dizi itibariyle de zaman zaman aklımı kurcalayan bir nokta bu kitapta da temeli oluşturuyor: Adalet sisteminin yetersiz kaldığı durumlarda bireyin kendi adaletini arama çabası. Hayatını alt üst eden bir kişinin adaletin gevşek kollarından sıyrılması halinde bireyin bir anlamda intikamı adalet olarak görmesi. Çünkü kitapta da söylendiği gibi "Kimilerine göre intikam adaletle eş anlamlıdır." Sessiz Kız bunu sorgulatan bir kitap. Hukuk, adalet sisteminin yetersiz kaldığı bir suçta bireyin kendi adaletini sağlamak istemesinin doğruluğu veya yanlışlığı üzerinde düşündüren bir kitap.

Aynı zamanda Sessiz Kız'da seride en sevdiğim karakter olan Jane Rizzoli ile ne kadar çok ortak noktamız olduğunu yine fark ettim.  Söylediği bazı sözler her zaman hayatımda kullandığım sözler diyebilirim. Bir kadın olarak yoğun olarak erkeklerin var olduğu bir sektörde tutunabilmenin ve işini en iyi şekilde yapabilmenin sırları dökülüyor Rizzoli'nin ağzından. Bir karakterle bu kadar bütünleşip, bu denli ortak noktalarınız olduğunu gördüğünüzde okuduğunuz kitaplar daha eğlenceli hale gelebiliyor.

Sessiz Kız ile bir anlamda çocukluğunun, büyürken kendisine anlatılan masalların kapısını aralayan Tess Gerritsen yazdığı kitaplarla özellikle son sayfalarda beni şok etmeyi her zaman başarıyor. Serinin dokuzuncu kitabını da okumuş oldum ve yazara olan saygım bir kat daha arttı. Rizzoli&Isles Serisi için okuyacağım son 2 kitap kaldı, bu durum bende serinin tutkunu olarak burukluk yaratmıyor değil. Kalan son 2 kitap olan Sona Kalan ve Diriliş'i de okuyup bu mükemmel seriyi noktalayacağım. Polisiye-gerilim severlere, hattâ sevmeyenlere bile gönül rahatlığıyla tavsiye ediyorum. Bol kitaplı günler...
275 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
(Rizzoli&Isles Serisi 9. Kitap)
Sessiz Kız bir iblisin (burada iblis hakaret amaçlı kullanılmıştır) ya da kaç kişi olduğu belli olmayan bir katilin peşinde, birbirine bağlı birkaç olayın dolu dizgin işlendiği bir kitap. Umduğunuzu bulmaya hazırsanız buyurun…

Tess Gerritsen sadece ölüler ve katiller olsun, hadi bunu akıcı bir dille yazayım bitireyim diyen bir yazar değil. Asla. Onu okurken size tıbbi de tarihle ilgili de birçok şey öğreten, çok iyi bir kalem. Bu kitabında efsanelere de yer vermiş. Peki efsaneler modern hayatın içine güüüm! diye düşerse artık efsane midirler, yoksa dişleri tıngırdatan koca bir gerçek mi?

Tess Gerritsen 'i mi Jean-Christophe Grangé 'i mi daha çok sevdiğimi düşündüm kitap bitince. Grange bu alanda bir devdir. Bu tartışılmaz bence. İkisini de okurken çıldırıyorum. Korkuyorum. Geriliyorum. Terliyorum. Ensemde ürpertiler kıpır kıpır kıpırdıyor. Heyecandan yanaklarımı ısırıyorum, balık taklidi yapan çatık kaşlı bir kıza dönüşüyorum adeta. Fakat 15-16 yaşlarımda ilk onunla tanışmış olmanın verdiği bir sadakatle Tess diyorum… İkisini de çok sevsem de Tess’i bir tık daha fazla sevdiğimi anlıyorum.

Uykuya çok düşkünümdür. Gece 4’e doğru uyumama rağmen sabah erkenden kalktım. Sırf okumak için. 30. Böümden itibaren bütün vücudumla pür dikkat okudum. Merakımdan, heyecanımdan midemde kıpırdıyan binlerce kanat gıdıkladı beni. Adalet, intikam ve bedeli birçok ölümle örülü olaylar bitti, ben çivi gibi zımba gibi güne başladım. Bu yüzden bütün gece ve bu sabah saatlerce okudum. Bırakamadım...

Tess Gerritsen ne zaman okusam bana umduğumu veren bir yazar. Polisiye okumak beni adeta şarj ediyor. Polisiye okuduktan sonra ağır kitaplara geçiş yapmam kolaylaşıyor ve doping yaptırmış gibi bir enerjiyle, kuvvetle doluyorum...

Bitince çok duygulandım. Gözlerim doldu. Çinlilerin birbirlerine olan saygısı, hürmeti, birbirlerini koruyan tavırları, kültürlerine-geleneklerine bağlılığı, çok renkli kültürleri, efsaneleri vs. beni çok etkiledi. Herkes ait olduğu kültürü, elbette faşistçe değil açık bir görüşle korumalı. Biz insanoğlu rengarenkken güzeliz. ABD'de de Çin mahallesi varmış. Çok güzel :)

Sessiz Kız tek kelime ile mükemmeldi. İyi bir kitap okuyup, kaliteli vakit geçirmek için benim için bu alanda en iyilerden biriydi. Ve katil uşak çıktı.
275 syf.
·Beğendi·10/10
Doğan Kitap Yayınını sevmememe rağmen, sırf Tess Gerrıtsen'in romanı bu yayınevinden çıktı diye aldım bu kitabı. Yazı puntosu gözlerimi fazlaca yormuş olsa da kısa sürede bitirdiğim bir romandı. Olay örgüsü çok ürkütücü ve ustaca kaleme alınmış. Tess Gerrıtsen beni her seferinde şaşırtıyor. Bu kadar akıcı ve merak uyandıran bir kurguyu, olay örgüsünü nereden bulur, hiç anlamış değilim açıkçası. Tamam artık yazacak olay örgüsü bulamayacak kesin diyorum ama, Tess Gerrıtsen mucizevi bir şekilde daha güçlü bir kalemle ve daha bir profesyonellikle çıkıyor karşıma... Ayakta alkışlanacak bir yazar, gerçekten tebrik ediyorum. Doğan Kitap Yayınevine ait olan kitaplarını bana aldırma zorunluluğunu hissettiren tek yazar!
275 syf.
·Beğendi·7/10
Spoiler İçerebilir !!
Bu sefer ki giriş hikayemiz Maura Isles'den bahsediyor. Onun geçmişine dair bir anı. Tabi yanlış anlamadıysam. Peki ya o kadın kimdi ? Detaylar detaylar.
Devam eden bir mahkeme süreci ve Isles'in yargılanması. Oldukça can sıkıcı detaylar ve mahkeme saçmalıkları.
Turist rehberimiz Billy Foo var ve amacı da hayaletleri kullanarak insanları korkutmak. Şanslarına bir de kol buluyorlar, bulan bir çocuk olunca işin boyutu değişiyor tabi. Bizimkiler olaya dahil olup cesedin geri kalanını araştırmaya çalışıyor ve hikayemiz başlıyor. Burada dikkat çeken nokta katilin cinayet işleme şekli ve cinayette kullandığı kesici alet.
Kurbana ait araba ve arabadan çıkan GPS ile bir Çin Dövüş Sanatları Okuluna gidiliyor, orada okulun sahibi ile görüşülüyor ve elde edilen bilgiler ışığında yapılanlar oldukça ilgi çekici.
Bayrakları asmaya gene hazırlanın. Bizim Maura Isles'in evinde Türk halısı var gençler. Her yerdeyiz.  Julian Perkins adlı geçen kitaptan kalan ‘Sıçan’ lakaplı çocuk da Maura ile beraber kalıyor bir süreliğine de olsa. Sanki gerçekmiş gibi orada olmasına çok sevindiğim biri oldu kendisine. Önceki kitapta çok ısınmıştım ve kendimi ona yakın hissetmiştim.

Rizzoli de ekibiyle araştırma yapmaya devam ederken önce Frost bir şey görüyor ve inanmıyor, ardından Rizzoli bir şeyle karşılaşıyor ve öleceğini düşünüp son duasını ederken Rizzoli'nin gördüğünü söyleyip kendi inanmadığı şey sayesinde hayatı kurtulup dibindeki -hatta üzerindeki cesedi- görünce o da Frost'a inanıyor.
Kevin Donohue. Bizzat Rizzoli'ye telefon edip yanlış iz üzerinde olduğunu söyleyen adam. Onu kendi evine -malikhane demek daha doğru olur- davet ediyor. Peki ya o kadar araştırma ve iz boşa gidecek, şüpheli listesi değişecek, kanıtlara yapılan yorumlar farklı bir boyuta mı geçecekti ?
Kayıp Kız vakaları da bir yandan artmaya devam ediyordu. Kızların başta ortak noktalarının bulunamaması sonradan da bulundu zannedilmesi ve aralarında bir bağ aranması ise oldukça zorluydu ve ben bile gerilmiştim.
Hiçbir şey görüldüğü gibi değildir. Ben buna inancını pekiştirmiş oldum. Yeri geldi şaşırdım yeri geldi ‘geri vites' yaptım. Yazarın da kişisel romanın diye bahsettiği ve hem ailesindeki geçen hikayeleri katarak hem de oğlunun baskısı (!) altında kalarak yazdığı bir romanı okumak çok iyi geldi. Dili de oldukça akıcı olduğundan tek günde bitirdim.
Hah söylemeden edemeyeceğim. Lütfen kitabı ilk serilerdeki gibi büyük bir cinayet ve katil serisine bağlayıp okumayın. Bu kitabı ben onlardan soyutladım. Tabi ki mağdurlar ve failleri var ancak tam da isteyeceğini türden şiddet sahnesi içerikleri yok. Gene de oldukça sürükleyici bir içerik ve güzel bir anlatım dili var.
Unutmadan bir teşekkür de ben ekleyeyim hep Tess Gerritsen ekliyor.  Kitabı çeviren ekibe de sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Onlara kimse teşekkür etmiyor ama ben kendi adıma konuşacak olursam, bu kıt ingilizcemle asla okuyamaz ve anlayamazdım. Çevirilerindeki o akıcılığı hissettirmeleri çok önemliydi. Emeği geçen herkese teşekkür ediyor, iyi okumalar diliyorum..
275 syf.
·21 günde·Puan vermedi
Tess Gerritsen 'ın okuduğum ikinci kitabı Sessiz Kız. Ve gerçekten her sayfasını okurken heyecanı korkuyu stresi ben yaşıyormuşçasına hissettim.
Tek solukta okunabilecek bir kitap aslında fakat ben baya uzun sürede okudum. Elimde olsa başladığım gün bitirirdim. Herkesin okumasını şiddetle tavsiye ediyorum.
275 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Çin Mahallesi'nde bulunan bir kesik el ve çatıda bulunan kesik elin sahibi ceset... Boğazı kılıçla kesilmiş bir kadın cesedi... Rizzoli yine iş başında... Olayı soruştururken yıllar önce kaybolan kızların bu olayla bağlantısını keşfediyor...
Polisiye romanlarındaki o ince ayrıntılar ve keşif süreci beni her zaman heyecanlandırmıştır. Tess Gerritsen de bunu çok iyi yapanlardan... Serinin 9. kitabı da bitmiş olmakla beraber bitmesine az kaldığı için de üzülüyorum...
275 syf.
·6 günde·8/10
Son ikiye girerken halen seriden zevk alıyorum. Amerika'daki Çin mitlerinin üstüne kurulu adalet ve intikam temalı iyi bir kitap.
Gerritsen atalarının tozlu ayak izlerini takip edip güzel bir kurgu kurmuş. İyi okumalar.
275 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Gerittsen kitapları özellikle rizzoli & isles serisi neredeyse bir solukta bitti benim için. Bitirirken öyle üzüldüm ki devamı olmadığı için. Bu sefer dedektifimizin macerası kendini bir Çin mahallesinde kesilmiş bir elin turist gezisi sırasında bulunmasıyla başlıyor. Yıllar önce yaşanmış bir olayı aslında görüldüğü gibi olmadığını gün yüzüne çıkarıyor ve bu olayın gün yüzüne çıkması bazılarını rahatsız ediyor. Yazarımız kitapta mitolojik ögelere de yer vermiş akıcı bir anlatım ve heyecan yüklü gerilimi hissettiriyor kitap.
275 syf.
·Puan vermedi
Yazarın olaylara yaklaşımı ve çözümlemelerini seviyorum.Son biraz daha iyi olabilirdi,yine de severek okudum.
275 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Cerrah ve Kan Gölü kitaplarını okuduktan sonra neden kitapların sonu hep olumlu bitiyor diye düşünmüştüm ama bu kitapta ilk defa sonu böyle güzel bir şekilde bittiği için sevindim gerçekten harika kurguyla biten bir kitaptı.Olaylar da neredeyse çoğu kitabında olduğu gibi Tess Gerritsen çok ince düşünülmüş ayrıntılara yer vermiş.Kitabın konusu genel olarak genç kızların kaçırılıp ve kaçıran insanların kim olduğunu bulmaya çalışılması üzerine kurulmuş.Kitabı okurken birçok kişiden şüphe edilebiliyor ve üzerine etkili bir şekilde olay örgüsü işin içine girince haliyle kitabı elinizden düşüremiyorsunuz herkese tavsiye ederim iyi okumalar :)
275 syf.
·Beğendi·10/10
Rizzoli & Isles serisinin dokuzuncu kitabı. Tess Gerritsen'i okumaya bu kitapla başladım. Seri olduğunu fark etmeden alıp okuduğum ve sonra seri olduğunu öğrenince hepsini mutlaka okumalıyım dedim. Serinin her kitabında olduğu gibi yine bir cinayet araştırması yapan ikilinin yaşadıkları anlatılmış. İçeriğe pek fazla girmek istemiyorum. Sürükleyici ve okuması zevkli bir eser.
-Adalet herkesin paylaştığı bir sorumluluktur.
+Adalet mi? Yoksa intikam mı?
-Kimilerine göre intikam adaletle eş anlamlıdır.
Hıyarlarla ve saçmalıklarla başa çıkmayı öğrenmelisin, çünkü ikisinin de sonu gelmez.
Tess Gerritsen
Sayfa 65 - Doğan Kitap

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Sessiz Kız
Alt başlık:
Rizzoli & Isles Serisi 9
Baskı tarihi:
Eylül 2013
Sayfa sayısı:
275
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050916317
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Silent Girl
Çeviri:
Dost Körpe
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitap
"Sessiz Kız Tess Gerritsen'in en iyi romanlarından biri." 
-Associated Press-

Boston'daki Çin Mahallesi'nde kesik bir el bulunur. Ardından bir binanın çatısında da elin sahibi. Simsiyah giyinmiş bir kadındır bu ve boğazı bir kılıçla kesilmiştir. Cesedin yanında bulunan susturuculu silah ise akla kiralık katil olasılığını getirmektedir. 

Araştırmaları, Maura Isles ile Jane Rizzoli'yi on dokuz yıl önce Çin Mahallesi'ndeki bir restoranda yaşanan tüyler ürpertici bir katliama ve bu katliamla bağlantılı görünen kayıp kızlara götürür. Tanıklıklarına başvuramadıkları bu kızlardan biri, bütün olayların kilit noktasındadır ve söyleyecek çok şeyi vardır. 

"Nefes kesici… Gerilim yüklü, heyecan dolu bir macera."
-Times Record News-
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 635 okur

  • Gizem KORKMAZ
  • diğdem
  • özge
  • D.A.A
  • İlkim Pınar Saral
  • REÇEL
  • Cansu
  • safira deniz
  • Göksel Bacaksızoğlu
  • pınar osmanağaoğlu

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%1.1
14-17 Yaş
%3.3
18-24 Yaş
%20.7
25-34 Yaş
%28.3
35-44 Yaş
%32.1
45-54 Yaş
%13.6
55-64 Yaş
%1.1
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%81.8
Erkek
%18.2

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%37 (80)
9
%19 (41)
8
%23.1 (50)
7
%13.4 (29)
6
%4.6 (10)
5
%2.3 (5)
4
%0.5 (1)
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları