Sessizce Dön-Mevlânâ'nın İzinde Belh'ten Anadolu'ya

9,3/10  (3 Oy) · 
4 okunma  · 
1 beğeni  · 
419 gösterim
Mevlânâ'nın izinde Belh'ten Anadolu'ya... Yola çıkan, yolun karakterini kazanır diyor Özcan Yüksek. Mevlânâ'nın büyük göçünü, Mevlânâ oluşunu anlatıyor. Çöller, dağlar, sınırlar aşıyor. Mevlânâ'nın geçtiği yolları geçerken, kendisi de döne döne dolanıyor; Horasan'da, İran'da, Suriye'de ve başka diyarlarda, Mesnevi'de ve Divanı Kebir'de, ruhsal bir yolculuğa çıkıyor. Ayrılık bazen bütün acıların kaynağı gibi gözükür. Belki de insan sonsuz bir ayrılık acısıyla doğmuştur. Ve o doğum, kopmaktır, ayrılmaktır. Yaşanan bütün küçük ayrılışlar, işte bu büyük ayrılığın parçalarıdır. Bu ayrılıktan uzaklaşmak için kaçmak ister belki de insan, ama nereye kadar kaçabilir ya da kaçabilir mi' Yayımı gerdim ve okumu fırlattım, Belh'ten o yana fırlattım. Bir kere ok yaydan kurtulunca kim yakalayabilir ki onu' Rumi der: 'Damarlarım attıkça, canım bedenimde oldukça kaçmaktayım'.
aslı ergün 
22 Haz 15:23 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

MEVLANA YI ÇOK SEVERİM ONUN SÖZLERİ İNSANLARI DOĞRU YOLA SÖZLERİYLE İTİYOR. VE BU HİKAYEDE DE ONLAR DA VAR SESİZLİĞİMİZİ DİNLEMEMİZ GEREKTİĞİNİ ANLADIM. BİZE KENDİ SÖZLERİNİ MİRAS BIRAKMIŞ VE HER SÖZÜNDE HAYATTA YAŞADIKLARIMIZIN VE O AN NE YAPMAMMIZ GEREKTİĞİNİ SÖYLEMİŞTİR

Atlas dergisinin eski genel yayın yönetmeninden harika bir kitap. Kitapta Mevlana'nın yolundan gidiyoruz. Okuduğunuzda bilgi dağarcığınızın genişleyeceği kesin.