Sevda Sokağı Komedyası

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.623
Gösterim
Adı:
Sevda Sokağı Komedyası
Baskı tarihi:
Şubat 2018
Sayfa sayısı:
144
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750736889
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Edebiyatımızın öncü kadın yazarlarından Halide Edib Adıvar, üretken kalemiyle yaşadığı çağın bir portresini çizmişti.

Halide Edib Adıvar'ın bu kısa romanı, yazarımızın kaleminden çıkan en eğlenceli, en akılda kalıcı tipleri barındırıyor. Annesi ile babasını bir yangında kaybetmiş, sonradan bir Saraylı ailenin beslemesi olmuş Numune; birbirinden güzel kadın ayakkabıları yapmakla meşhur Macit; güzelliğiyle olduğu kadar geçimsizliği ile de dillere destan Leyla... Bu üç kahramanın yolları, mahalle sakinlerinin onlara ithafen verdiği adla Sevda Sokağı'nda buluşuyor. Ama ne buluşma: Macit, Leyla'ya körkütük âşık, Numune Macit'le evlenmeyi kafasına koymuş. Leyla, Doktor Kerem'i seviyor ama bu imkânsız bir aşk. Macit'in Leyla'ya aşkı da imkânsız, çünkü Leyla onunla evlense de yatağına girmemeye yeminli. Peki işin içinden nasıl çıkılacak? Cevabı bu ilginç romanın sayfalarında bulacaksınız. Sevda Sokağı Komedyası, 1900'lerin başında İstanbul'un gündelik yaşamını merak edenler için. 
(Tanıtım Bülteninden)
144 syf.
·3 günde·8/10
Her kitabin bir eleştiri noktası vardır bizde bu noktada çoğu zaman bunu es-geçer ve kitabın akışı elimizden geldiği kadarıyla "inceleme" yapmaya çaba sarf ederiz.

////Bana kalan bu noktada, kitaptan ziyade, Halide Edib Adıvar Hanımın güzel romanından evvel elestirmem gereken bir hususu var ise, o da: "Sultan Abdülhamid" dönemine sert kalem vuruşunu hoş karşilamadığımı bileminizi isterim. Tarih muhabbetine girecek değilim, ama, bir Osmanlı hanedanının özel (mahremini) uluorta eşlik ettirmesini ayıplıyorum. Vefatı nedeni ile de (karşılık veremeyeceği aşikâr) konuyu daha derine de taşımayı uygun da bulmuyorum.////

~~~~~~~~~
Şimdi gecelim kitap incelememize
~~~~~~~~

(O dönemler de) Köyünden kopup İstanbul'un rüyasına kapılarak, Kilercibaşısı Hamdullah Bey’in aşçıbaşısı'nın peşine düşen Emine, saraya geldiğinde, hayran kalmıştır; saraya. Büyüyüp serpildikçe , ya bey karısı olacak ya da efendi. Takmıştır bir defa kafaya. Zaman geçer Numune serpilir. Numune dediğim Emine'den başkası değildir. Sultan Hanım, damadı ve kızına hizmet ederken alaylı bir tavır ile gelmistir "Numune" ismi.

Ve ardından İstanbul sokaklarında başlayan birdizi entrikalar hasıl olur ve kitabın biten son noktasına kadar, entrikalar birbirini kovalamaya başlar. "Ebelemece oynamayı seviyorsak, bir de elim sende gıcık bir oyunu da ister istemez oynamaya başlarız ya..." öyle yani...

Ne kadar komedya varsa bir o kadar da melankolik bir havası var kitabın, tam gülümserken bir sonraki sayfada drama edilmiş sahne geçişine sahne oluyor hikaye. Tabii Numune de kusur kalır mı bu sahneden? "Macit" diye diye hakkın rahmetine kavuşmuşmudur diye geçirmedim değil hani, taaa ki kitap bitene kadar. Sonra ne mi oldu? Bilmem! :)) sıpa mıpa (spoiler) vermek gibi bir gayem olmadığından dolayı inceleme de buluşurmuyuz bilmem..

Bu incelememizde böyle oldu, bir kusurumuz olduysa iyi oldu, affola demekte adetten olmuş...

Sağlıcakla kalın, mutluluk bir hücrenizin kimıldaması ile de yakalanır. Harekete geçirmeyi bilin yeter olur mu?

Gittim ya ben..
144 syf.
Köyünde çıkan yangından sonra karşı köyden bir çiftçinin evlat edindiği ve çocukluk çağında saraya besleme olarak verilen Numune, güzelliği ile olduğu kadar geçimsizliği ile de nam salmış Leyla, kadın ayakkabıları yaparak geçimini sağlayan Macit ve karısına bağlı doktor Kerim... Tam bir Sevda Sokağı Komedyası. Rahatlıkla önerebilirim.
144 syf.
·Puan vermedi
İlk defa bir kitabı eleştireceğim. 1900 lü yılların günlük yaşantısını ele alıyor roman. Okurken bitsin artık demekten yoruldum. Halide Edip Adıvar hiç bana hitap edebilen bir yazar değilmiş. Romanda anlatılan örgüde herkes birbirine aşık. “kadının bir değeri yok” demek için yazılmış resmen. hiç ama hiç beğenmedim. Ve bugün karar verdim ben Tarih Romanlarımla çokça mutluyum. Bu romandan yazılanlar kurguysa, bu kalemle yazan biri nasıl meşhur bir romancı olur anlayamadım. Gerçekse, iş daha kötü. “ İyiki 1900 lü yıllarda yaşamadım” dedirtir.
Her neyse ocak ayının 5. Kitabı malesef bu acı tatla bitti. Şubat ayında daha güzel kitaplar okumak temennisiyle Bol okumalar.
144 syf.
·1 günde·6/10
İsminin güzelliği dikkatimi çekti ama okuyunca beklentimin çok altında kaldı. Bir servet düşmanı var, onun elde etmek istediği bir bey olan Macit, Macit'in aşık olduğu Leyla, Leyla'nın yanık olduğu bir doktor ve doktorun sevdiği bir karısı var. Zincirleme aşk. Kimse sevgisinde samimi değil. Zamanın ahlak durumunu, aşk denilen şeyi yansıtıyorsa çok üzücü. Tıpkı Hanımın Çiftliği romanında olduğu gibi hayal kırıklığına uğrarım. Bu yazılanlar inşallah yazarların hayal güçlerinden kaynaklanıyordur.
144 syf.
·11 günde·Puan vermedi
Kendisine yapılan iyilikleri hiçe sayarak, insanları görmezden gelen hırslarına yenik düşmüş bir kadın. Numune (Kara Leyla, Fil 'in kızı vs.). Köy yangınında ailesini kaybeden Numune İstanbul hayali ile bir gün köylerine gelen, İstanbul' daki saraya besleme arayan kilercibaşının peşine düşer. Çalıştığı ortamlardan etkilenir ve bey karısı olma düşüncesini aklına koyar. Macit ise kendi dükkanında kundura yapıp satan, bir zamanlar babası Leyla 'nın annesi ile ilişki yaşayan tanınmış bir kişi. Leyla, Macit' in dükkanının önünden geçerken gördüğü doktor Kerim 'in yanında çalışan hastabakıcı kız. Kerim evli, Leyla Kerim' e aşık, Macit Leyla 'ya aşık, Numune' nin gözünü Macit 'i elde etme hırsı bürümüş. Leyla Macit' le evlenir, ancak bu gerçek olmayan bir evliliktir. Leyla için işler içinden çıkılmaz bir hal alır. Leyla 'nın hayatının son bulduğu yerde Numune' nin zaferi başlar. İlgi çekici, güzel bir kitap.
141 syf.
·6 günde·5/10
Halide Edip Adıvar'ı ilk defa orta okulda Türkçe ödevi sebebiyle okumuş ve Tatarcık kitabını okuyup kendimce değerlendirmiştim. Bu kitabı okuduktan sonra hafızam canlanıp o zaman ödev için yazdığım şeyler aklıma geldi. Tatarcık kitabını da çok fazla beğenmemiştim. Bu kitaba dönecek olursak da esasında kitap zamanında gazetede tefrika olarak yayınlanmış bir eser. Yani bir nevi fazla kafa yormadan okunabilecek arkası yarın. Daha sonradan roman şeklinde basılmış. Anlatım içinde eski kelimeler barındırsa da gayet sade ki zaten dipnotlarla eski kelimeler açıklanmış. Eser gazete için yazıldığından mıdır nedir tam olarak bilemiyorum ama hafif Brezilya dizisi tadındaydı. Kitaptaki ilişkiler beni biraz şaşırttı. Şöyle ki örneğin bir kadın evli bir erkeği elde etme hakkını gayet rahat kendinde bulabiliyor. Şimdi ne var sanki günümüzde olmuyor mu; denebilir ama kitaptaki anlatım tarzı bunun gayet doğal bir şey olduğu yönünde. Eğer kitabın anlatım tarzında abartı yoksa o dönemin insan ilişkilerini görmek adına hoş bir eser. Ama yine de beni sonu gibi muallakta bırakan bir kitap oldu. Kitabın sonu sanki daha devam edecekmiş, bir şeyler olacakmış gibi bitti. Belki de tefrika olduğunu bildiğimden dolayı bende öyle bir intiba bıraktı. Halide Edip Adıvar tabii ki önemli bir yazar ama bu kitap hakkında kararsız bıraktı beni.
144 syf.
Aşkın birden fazla haline tanık oluyoruz Sevda Sokağı Komedyası’nda. Çok kısa olmasına rağmen karakterleri sağlam, eğlenceli ve yaptıklarıyla kendilerini okutmayı başarıyorlar. Gözü yükseklerde olan bir besleme, kadınları yaptığı ayakkabılarla etkileyen Macit ve tababet ilminde çok yetenekli olan Leyla. Yan karakterler de eklenince Dallas gibi bir hikâye okuyoruz. Açıkçası ben bu Yeşilçam havası veren eski kitaplarımızı okumayı seviyorum. Halide Edib yazdıktan sonra pek de önemi yok gerçi, okuyacağız. :)
144 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Gayet akıcı bir kitap olmasının yanısıra kitabın başından itibaren karakter analizinin başarılı düzeyde verildiği ve karakterlerinin değişiminin okuyucu gözünde canlandırılıp aynı zamanda zihinde de sağlam şekilde oturtulduğunun gözlendiği bir eser. Halide Edib'in kalemine sağlık.
144 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
Ya anlamazsam diye çekinerek aldığım bir kitaptı ama iyi ki almışım. Konusu ve anlatımı kesinlikle karmaşık değildi ve akıcıydı. İlk Halide Edib Adıvar kitabım oldu ve devamı da Sevda Sokağı Komedyası'ndan sonra gelecek umarım. Sevda Sokağı Komedyası Halide Edib Adıvar
144 syf.
·10/10
Bir yanda Fildurağı Köyü'ndeki yangından ailenin tek sağ ferdi olarak kurtulan bebek, bir yanda annesinin aşığı yüzünden babasının çektiği acılara şahit olan ve evlenmeyi kendine yasaklamış bir kız.

Fildurağı Köyü'ndeki yangından kurtarılan bebek Deveci Köyü'ne getirilecek, bir aile tarafından sahiplenilecek ve adı Emine olacaktı. Hikayesi böylece bitmeyecekti tabiki. Bir gün saraydan gelen bir görevli onu saraya besleme olarak alacak ve Emine İstanbul'a gidecekti. Peki sürekli uyuklayan, köydeki işleri bile tatlı diliyle mutlaka birilerine yaptıran esmer güzeli tombul Emine; saraya gittikten sonra, bu açıkgözlülükle daha neler yapacaktı?

Ve Leyla... Sırma saçlı, yeşil gözlü Leyla... Annesinin aşığı yüzünden babasını geç tanıyan, babasının çektiği acılara şahit olan Leyla... Bir ömür evlenmemeye, rahibe hayatı yaşamaya söz veren hayata karşı öfkeli, sert bir hasta bakıcı olan Leyla peki sözünde durabilecek miydi?

Bu iki kadının yollarının kesilişini, artık adı Numune olan Emine'nin nasıl layıkıyla bir famdöşambr olduğunu eserde okuyacaksınız. Hatta sonuna şaşıracaksınız bile

Halide Edip'in dilini ağır bulanlar için Yolpalas Cinayeti'nde sonra dili hafif olarak tavsiye edebileceğim ikinci eser bu. İçindeki Osmanlıca kelime sayısı 10'u geçmez ve normal hayatta da anlamına vakıf olduğumuz kelimeler. (Zaten altta açıklamaları da var eserde.)

**famdöşambr : Oda Hizmetçisi

#heraybirhalideedipokuyoruz grubumuzla Halide Edip eserleri okumaya devam.

Eseri şiddetle tavsiye ederim
141 syf.
·2 günde·4/10
Ben kitabı sadece Halide Edib yazdığı için aldım ve okudum. Kitaptan başka bir beklentim yoktu. İçerik olarak da zayıf. Ancak karakterler çok gerçek. Bir anda içine çekiyor. Hızlı okunup bitirilebilecek kısacık bir roman. Halide Edib kitaplarını okumayı seviyorsanız bu da eklenmeli arasına.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Sevda Sokağı Komedyası
Baskı tarihi:
Şubat 2018
Sayfa sayısı:
144
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750736889
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Edebiyatımızın öncü kadın yazarlarından Halide Edib Adıvar, üretken kalemiyle yaşadığı çağın bir portresini çizmişti.

Halide Edib Adıvar'ın bu kısa romanı, yazarımızın kaleminden çıkan en eğlenceli, en akılda kalıcı tipleri barındırıyor. Annesi ile babasını bir yangında kaybetmiş, sonradan bir Saraylı ailenin beslemesi olmuş Numune; birbirinden güzel kadın ayakkabıları yapmakla meşhur Macit; güzelliğiyle olduğu kadar geçimsizliği ile de dillere destan Leyla... Bu üç kahramanın yolları, mahalle sakinlerinin onlara ithafen verdiği adla Sevda Sokağı'nda buluşuyor. Ama ne buluşma: Macit, Leyla'ya körkütük âşık, Numune Macit'le evlenmeyi kafasına koymuş. Leyla, Doktor Kerem'i seviyor ama bu imkânsız bir aşk. Macit'in Leyla'ya aşkı da imkânsız, çünkü Leyla onunla evlense de yatağına girmemeye yeminli. Peki işin içinden nasıl çıkılacak? Cevabı bu ilginç romanın sayfalarında bulacaksınız. Sevda Sokağı Komedyası, 1900'lerin başında İstanbul'un gündelik yaşamını merak edenler için. 
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 195 okur

  • Cüneyt Testereci
  • Hndn
  • Polaris
  • Afiqə Yahyayeva
  • Nesi
  • Çiğdem Furat
  • Enes dlc
  • Özlem
  • Halil ibrahim dündar
  • M

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%0
13-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%34.5
25-34 Yaş
%41.4
35-44 Yaş
%20.7
45-54 Yaş
%0
55-64 Yaş
%3.4
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%82.2
Erkek
%17.8

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%20.6 (13)
9
%11.1 (7)
8
%27 (17)
7
%19 (12)
6
%9.5 (6)
5
%7.9 (5)
4
%3.2 (2)
3
%1.6 (1)
2
%0
1
%0