Sevdalım Hayat

·
Okunma
·
Beğeni
·
9700
Gösterim
Adı:
Sevdalım Hayat
Baskı tarihi:
Aralık 2012
Sayfa sayısı:
548
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050911992
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitap
Baskılar:
Sevdalım Hayat
Sevdalım Hayat
"Mutluluğun müziğini yakaladı. Geleceğin kapılarını zorlayanlar arasında ilk safta."
-Abidin Dino-

"U2 onunla sahneye çıkarak onurlandı."
-Bono-

"Mutluluk verici bir müziği var."
-Zubin Mehta-

"Çağın ustası"
-Yaşar Kemal-

"Bizi dünyaya tanıttı."
-Doğan Hızlan-

"Direnç ve umutlarımızı biledi."
-Onat Kutlar-

Sevdalım Hayat, Zülfü Livaneli'nin zengin ömrünün kısa özeti. Kendi deyişiyle "sürekli sanat üstüne düşünen, yaratı sancıları çeken ama dönemin ve ülkenin koşulları gereği zaman zaman politikadan kaçamayan birinin anıları."

İlk kez 2007'de yayımlanmış olan kitabın genişletilmiş yeni basımında fotoğraf albümü de yenilendi, kimisi ilk kez yayımlanan fotoğraflarla zenginleşti. Tıpkı yazarının hayatı gibi...
548 syf.
·13 günde·Beğendi·9/10
Hayatımı yazsam roman olur dedikleri bu olsa gerek.Livaneli'nin 'hayatımın romanı' dediği,iddialı bir cümle olarak değil,gerçekten kendi hayatını tüm çıplaklığıyla anlattığı romanı Sevdalım Hayat.Başkalarının hayatını merak ediyorsanız roman okuyun sözünün karşılığıdır Sevdalım Hayat.Dolayısı ile romanı değil,Zülfü Livaneli'yi öğrenip bilmiş oldum kitap sayesinde.Hakkında ne çok yanlış şey biliyormuşum diyeceğiniz bir romandır.

Zülfü Livaneli'nin müziğini şarkılarını her gün dinlemezsiniz ama bütün şarkılarını bilir,eşlik edersiniz,hatta eminim onu dinlemeyenler bile en az 3 şarkısını biliyordur.Dünya vatandaşı kimdir sorusunun cevabıdır Zülfü Livaneli.Tam donanımlı bir entellektüel nasıl olunabilirin cevabıdır Zülfü Livaneli.İnsanları insan olduğu için,insanları sadece iyi insan ve kötü insan olarak ayıran tek yüzlü (iki yüzlü olmayanlardan) bir hümanisttir Zülfü Livaneli.Ve en önemlisi SANATÇI kimdir sorusunun sadece bu ülkede değil,dünyadaki cevabıdır Zülfü Livaneli.İyi ki Türktür,iyi ki bize aittir.Kendisi hakkındaki nötr olan düşüncelerim arşa çıktı.İyi ki bütün kitaplarını edinmişim ve Huzursuzluk kitabı hariç iyi ki kendi hayatını anlattığı romanından başlamışım kendisini okumaya.Böylece diğer kitaplarında neyi nasıl anlatmaya çalıştığını daha iyi kavrayabileceğime inanıyorum.

Son yüzyılın dervişlerindendir Zülfü Livaneli.Bu hayat mücadelesini ve çektiklerini,tutkusunu,vazgeçmemesini,asla pes etmeyişini başka türlü
tanımlayamam.Okuyun,okutturun.Kendisine Allah'tan sağlıklı ve uzun ömür diliyorum.Ancak hak vuku bulup da yarın öbür gün hayata veda ettiğinde,hayattayken geç olsa da değeri bilinen ve asla unutulmayacak bir SANATÇI olarak hatırlanacaktır.
548 syf.
·10/10
Bu kitapla beraber bir Zülfü Livaneli'nin kolay yetişmediğini anlıyoruz. Uzun, dolu dolu bir hayat hikayesi. Çeşitli başlıklara ayrılıp insanı sıkmayan bir anlatımla okuyucuyla kendini anlatmış büyük yazarımız.

Ve kitap adıma imzalı. Sitemizin yazar adaylarından güzel yürekli kardeşim Aykut Zülfü Livaneli'ye olan hayranlığımı bildiğinden neredeyse adamın kapısında yattı haftalarca uğraştı ve bana Zülfü Livaneli kitabını imzalatmayı başardı. Arkadaşımız kendisine yazar denilmesinden hoşlanmıyor. Anca 20 sene sonra 10 ve fazla kitap yazarsa diyebilirmişiz. Ben kendisine junior Livaneli diyorum. Yazar adayımız romanını yazıp bitirmişti yayın evine gönderilmek üzereydi. Bana gönderdi okumam için. Okudum ve beğenmediğim yerleri söyledim. Baskı ertelendi ve romanın bazı yerini baştan yazdık. Yakında kitabı yani kitabımız çıkacak. Kendisine yazarlık hayatında başarılar diliyorum.
548 syf.
·Puan vermedi
Merhabalar Zülfü Livaneli’nin Sevdalım Hayat eseri roman tadında bir anı ve otobiyografik tarzında kaleme alınmıştır.Zülfü Livaneli kendi hayatını ve Türkiye’nin geçmişini harmanlayıp acı tatlı iyi kötü anılardan oluşuyor.Eser Livaneli’nin babaannesinin “keçi” onu çağırmasıyla başlar.Okurken ne kadar zor zamanlardan geçildiği ve ülkenin o zaman ki sorunlardan göçlerden,yoksulluklardan bahsetmektedir.Kitapta Livaneli’nin siyaset hayatı,özel hayatı,yaşadığı zorluklar ve Yaşar Kemal ile olan dostlukları anlatılmaktadır.Kitap sayesinde yazarın en büyük dostlarının ;Kitaplar,Müzik ve Yaşar Kemal’in olduğunu öğreniyoruz.Her bölümde bahsettiği sanatçıları araştırıp onlar hakkında bilgi vermektedir.Yazarı daha yakından tanımak isteyenler tavsiye ederim
Keyifli Okumalar Dilerim
466 syf.
·9/10
Bu kitabı okuduktan sonra sanatçıya olan saygım ve hayranlığım bir kez daha arttı. Benim için o bir "Efsane"
"O kendine dair " aslında hepimize dair zor, ama sevdalarla dolu bir hayat hikayesi anlattı.Sanatla, kitapla , kültürle iç içe idi ve sadece bu yüzden büyük bedeller ödemek zorunda kalmış...lakin şahsiyetinden ödün vermeden yoluna devam eden....bir sanatçı
"vazgeçmedi"
"Umutsuzluğa asla kapılmadı"
"Yıkılmadı bilakis direndi"
Kendi değişiyle "sürekli sanat üstüne düşünen, yaratıcı sancılar çeken ama dönemin ve ülkenin koşulları gereği zaman zaman politikadan kaçamayan birinin anıları"

"Mutluluğun müziğini yakaladı....
Abidin Dino"
"Çağın ustası "/Yaşar Kemal
"Bizi dünyaya tanıttı"/Doğan Hızlan
"Direnç ve umutlarımızı biledi"
Onat Kutlar

Ayrıca kitap sanatçının fotoğraflarıyla zenginleştirilmiş
(48.Baskı Doğan Kitap)

Okunmalı diyorum kendi adıma :)
432 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Sevdalım Hayat, sanatçı, yazar, besteci ve yönetmen olan Zülfü Livaneli'nin otobiyografik eseridir. Livaneli, küçüklüğünden başlayarak başından geçenleri samimi bir dille okuyucuya aktarmaktadır. Sanat ve siyasi yaşamının oluşmasında etkili olan olayları ve insanları, dönüm noktalarını, Türkiye'nin siyasi, kültürel ve sanatsal dönemlerini büyük bir açıklıkla bize sunmaktadır. Ayrıca yaşamı boyunca önemli sanatçılarla kurmuş olduğu ilişkileri de dünya ve Türkiye gündemi üzerinden bilgilendirici ve eleştirel bir tutumla belirtiyor.
Sevdalım Hayat, memleketimizde bir sanatçının başına gelenleri en açık bir ifadeyle bize anlattığı için okunmaya değer bir eser olarak ele alinmalıdır.
548 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Zülfü Livanelinin hayat serüveninin anlatıldığı bu kitap çok hoşuma gittiğinden bir çok arkadaşıma hediye olarak aldım. Bazılarına pdf halini gönderdim. Çünkü aynı zamanda azmin de öyküsü. Çekilen çileler sürgünler olağanüstü arkadaşlıklar ne ararsanız bulabileceğiniz bir kitap.
Bir yazarı okumadan tanıyın derler ben biraz tersten gidip bir çok romanını okuyarak tanımaya çalışmıştım. Ama Sevdalım Hayat ı okuyarak daha iyi tanıdım.
Zülfü Livaneli sevenler kesinlikle ama kesinlikle bu kitabı okumalılar. ;)
548 syf.
·51 günde·Beğendi·8/10
Çoğu kitabını okuduğum Livaneli'nin otobiyografisi. Okudukça yazarı hiç tanımadığımı fark ettim. Yazarların hayatından çok, oluşturduğu eserlere odaklı olmam, az kalsın Livaneli gibi bir yazarın hayatını es geçmeme sebebiyet verecekti. Yazarın hayata bakış açısındaki ana tema benim ana temamla aynı olduğu için bir yakınlık hissettim. Hümanist duygularla yaklaşımın yanı sıra, "iyiliğin ve dürüstlüğün kısa vadede kaybettiriyor olarak görünse bile, evrenin uzun vadede kazandırırdığını" vurgulamış. Yaş ve deneyim itibariyle, insanların sandığından daha kötü olduklarının idrakına varmış. Bu idrakta benim için, yaklaşık 1 yıldır hazmetmek istemediğim bir sezinlemeydi. Bugünden sonra "kabullenme sürecimi " yaşıyor olacağım. Yazara kattığı tüm değerli değer duyguları, düşünceler ve deneyimler için teşekkürler.
548 syf.
Zülfü Livaneli’nin otobiyografi tarzındaki bu eserinde, hareketli geçen yaşamını ve karşılaştığı problemler anlatılmış. Kitabın samimi, sade ve akıcı bir anlatımı var. Bazen duygulandığım yerler dahi oldu. Ülkemizde sağcı-solcu denilerek ne eziyetler çektirilmiş insanlara. O dönemde ülkemizin ve dış dünyanın sanata verdiği önemi de gözler önüne seriyor. Bu eser sayesinde ayrıca ismini duymadığım birkaç sanatçı hakkında da bilgi sahibi oldum. Daha önce sadece Serenad kitabını okuduğum yazarın hatta politikacı, sinemacı ve en önemlisi müzisyen olan bu başarılı insanın bu kitabı okunmalı diye düşünüyorum. Şahsen Vize için sorumlu olmasam bu kitaptan bihaber olacaktım. Kendinizi geçmişte o zorlu şartlarda hissedeceksiniz. Şimdiden keyifli okumalar…
430 syf.
·10 günde·10/10
Daha önce üç kitabını okuyarak bu kitaba başladım. Okurken hiç sıkmayan otobiyografik roman harika denilebilecek bir kıvamda. Çocuklukta çok kitap okumayla başlayan hayatı müziklerle devam etmesi, insancıl tavrıyla ve doğruluyla kitaplara verdiği değer yüzünden aldığı gözaltılar... Kimbilir belki 1K okurları olarak o dönem yaşasak içlerimizden bazıları sırf kitap okuyor diye olmadık suçlamalara maruz kalırdık.

Livaneli'nin kitaplarla başlayıp, müzik dünyasına şekil verecek alevi dedesiyle karşılaşması, yurtdışına kaçışı, film müzikleri yapması, yönetmen olması, yazar ve yayınevi sahibi olması, dünya çapında tanınan bir birey olarak çeşitli ülke yöneticileri ve sanatçılar ile dostluklar kurması, insanlar ölmesin diye arabuluculuk yapması, siyasete girmesi gibi birçok konuyu detayları ile okuyorsunuz. Uğruna kendisini anlatan kitap yazdığı büyük yazar Yaşar Kemal ile dostluklarına şahit oluyorsunuz.

Bu kitabı okumaya başlayınca içimden vay be neler çekmiş bu adam dedim. Tüm eserlerini okumak istediğim Zülfü Livaneli'nin bu kitabını mutlaka tavsiye ediyorum. Dağlar aşılmadan düzlüğe gelinmediğini göreceksiniz. İyi okumalar.
548 syf.
·Beğendi·9/10
Zülfü Livaneli’nin Zengin ömrünün kısa bir özeti diyebiliriz kitap için. Kendi deyişiyle sürekli sanat üstüne düşünen ama dönemin ve ülkenin koşulları gereği politikadan kaçamayan biri. Kitap bir ülkenin bir kuşağın yakın tarihi niteliğinde. İyi okumalar var olun
548 syf.
·Beğendi·9/10
Çok uzun zaman önce okumuştum. Livaneli'nin okuduğum ilk eseriydi. Kurgu kitaplarından çok daha sevmiş ve etkilemiştim. Muhtemelen otobiyografi olduğu içindir. Livaneli sevenler hayatını bir de onun kaleminden okusun derim
'' Gençliğim sol muhalefet çizgisinin sert mücadelelerinde geçmişti ama hiç de 'devrim yapacak gerilla'ya benzemiyordum.Daha sonra yüz binlerce kişiye konser verirken ve milyonlarca kasetim dinlenirken de 'star'a benzemedim.Yaşlanıyorum ama iç dünyam lisedeki halimden pek farklılaşmadı.''
''Andre Gide,komünist olarak çıktığı Sovyetler Birliği gezisinden,bir antikomünist olarak dönmüş ve bunu cesurca yazmaktan çekinmemişti.Aydın namusu bunu gerektiriyordu.''

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Sevdalım Hayat
Baskı tarihi:
Aralık 2012
Sayfa sayısı:
548
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050911992
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitap
Baskılar:
Sevdalım Hayat
Sevdalım Hayat
"Mutluluğun müziğini yakaladı. Geleceğin kapılarını zorlayanlar arasında ilk safta."
-Abidin Dino-

"U2 onunla sahneye çıkarak onurlandı."
-Bono-

"Mutluluk verici bir müziği var."
-Zubin Mehta-

"Çağın ustası"
-Yaşar Kemal-

"Bizi dünyaya tanıttı."
-Doğan Hızlan-

"Direnç ve umutlarımızı biledi."
-Onat Kutlar-

Sevdalım Hayat, Zülfü Livaneli'nin zengin ömrünün kısa özeti. Kendi deyişiyle "sürekli sanat üstüne düşünen, yaratı sancıları çeken ama dönemin ve ülkenin koşulları gereği zaman zaman politikadan kaçamayan birinin anıları."

İlk kez 2007'de yayımlanmış olan kitabın genişletilmiş yeni basımında fotoğraf albümü de yenilendi, kimisi ilk kez yayımlanan fotoğraflarla zenginleşti. Tıpkı yazarının hayatı gibi...

Kitabı okuyanlar 1.737 okur

  • Ozcan Eyidogan
  • AYSLTR
  • Elif Öz
  • senem tepe
  • €π√€® T€¶€©!K
  • Gulay Keser
  • Yunus ÇİNÇİN
  • Birkan Ergin
  • pervin seymen
  • Ronahi BABAT

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%3
14-17 Yaş
%3
18-24 Yaş
%10.3
25-34 Yaş
%28.1
35-44 Yaş
%34.1
45-54 Yaş
%17.9
55-64 Yaş
%2.3
65+ Yaş
%1.3

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%74.3
Erkek
%25.7

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%31.8 (140)
9
%18.9 (83)
8
%16.6 (73)
7
%8 (35)
6
%3.2 (14)
5
%1.6 (7)
4
%0.5 (2)
3
%0.2 (1)
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları