Adı:
Sevdalım Hayat
Baskı tarihi:
Aralık 2012
Sayfa sayısı:
548
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050911992
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitap
Baskılar:
Sevdalım Hayat
Sevdalım Hayat
"Mutluluğun müziğini yakaladı. Geleceğin kapılarını zorlayanlar arasında ilk safta."
-Abidin Dino-

"U2 onunla sahneye çıkarak onurlandı."
-Bono-

"Mutluluk verici bir müziği var."
-Zubin Mehta-

"Çağın ustası"
-Yaşar Kemal-

"Bizi dünyaya tanıttı."
-Doğan Hızlan-

"Direnç ve umutlarımızı biledi."
-Onat Kutlar-

Sevdalım Hayat, Zülfü Livaneli'nin zengin ömrünün kısa özeti. Kendi deyişiyle "sürekli sanat üstüne düşünen, yaratı sancıları çeken ama dönemin ve ülkenin koşulları gereği zaman zaman politikadan kaçamayan birinin anıları."

İlk kez 2007'de yayımlanmış olan kitabın genişletilmiş yeni basımında fotoğraf albümü de yenilendi, kimisi ilk kez yayımlanan fotoğraflarla zenginleşti. Tıpkı yazarının hayatı gibi...
Bu kitapla beraber bir Zülfü Livaneli'nin kolay yetişmediğini anlıyoruz. Uzun, dolu dolu bir hayat hikayesi. Çeşitli başlıklara ayrılıp insanı sıkmayan bir anlatımla okuyucuyla kendini anlatmış büyük yazarımız.

Ve kitap adıma imzalı. Sitemizin yazar adaylarından güzel yürekli kardeşim Aykut Zülfü Livaneli'ye olan hayranlığımı bildiğinden neredeyse adamın kapısında yattı haftalarca uğraştı ve bana Zülfü Livaneli kitabını imzalatmayı başardı. Arkadaşımız kendisine yazar denilmesinden hoşlanmıyor. Anca 20 sene sonra 10 ve fazla kitap yazarsa diyebilirmişiz. Ben kendisine junior Livaneli diyorum. Yazar adayımız romanını yazıp bitirmişti yayın evine gönderilmek üzereydi. Bana gönderdi okumam için. Okudum ve beğenmediğim yerleri söyledim. Baskı ertelendi ve romanın bazı yerini baştan yazdık. Yakında kitabı yani kitabımız çıkacak. Kendisine yazarlık hayatında başarılar diliyorum.
Bu kitabı okuduktan sonra sanatçıya olan saygım ve hayranlığım bir kez daha arttı. Benim için o bir "Efsane"
"O kendine dair " aslında hepimize dair zor, ama sevdalarla dolu bir hayat hikayesi anlattı.Sanatla, kitapla , kültürle iç içe idi ve sadece bu yüzden büyük bedeller ödemek zorunda kalmış...lakin şahsiyetinden ödün vermeden yoluna devam eden....bir sanatçı
"vazgeçmedi"
"Umutsuzluğa asla kapılmadı"
"Yıkılmadı bilakis direndi"
Kendi değişiyle "sürekli sanat üstüne düşünen, yaratıcı sancılar çeken ama dönemin ve ülkenin koşulları gereği zaman zaman politikadan kaçamayan birinin anıları"

"Mutluluğun müziğini yakaladı....
Abidin Dino"
"Çağın ustası "/Yaşar Kemal
"Bizi dünyaya tanıttı"/Doğan Hızlan
"Direnç ve umutlarımızı biledi"
Onat Kutlar

Ayrıca kitap sanatçının fotoğraflarıyla zenginleştirilmiş
(48.Baskı Doğan Kitap)

Okunmalı diyorum kendi adıma :)
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (16.021 Oy)19.956 beğeni45.746 okunma3.600 alıntı193.242 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (8.268 Oy)9.267 beğeni27.677 okunma2.938 alıntı121.979 gösterim
 • Uçurtma Avcısı
  9.1/10 (10.032 Oy)11.829 beğeni29.712 okunma1.689 alıntı155.226 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (7.945 Oy)9.480 beğeni26.707 okunma1.832 alıntı136.455 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (11.165 Oy)13.988 beğeni36.282 okunma3.798 alıntı154.093 gösterim
 • Aşk
  7.7/10 (5.068 Oy)5.735 beğeni19.118 okunma969 alıntı95.800 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.954 Oy)9.226 beğeni30.317 okunma918 alıntı146.930 gösterim
 • Kuyucaklı Yusuf
  8.5/10 (5.249 Oy)5.695 beğeni18.304 okunma1.158 alıntı64.070 gösterim
 • Fareler ve İnsanlar
  8.6/10 (5.927 Oy)6.042 beğeni20.705 okunma928 alıntı107.599 gösterim
 • Bin Muhteşem Güneş
  8.9/10 (5.040 Oy)5.598 beğeni16.880 okunma1.005 alıntı79.743 gösterim
Zülfü Livaneli’nin otobiyografi tarzındaki bu eserinde, hareketli geçen yaşamını ve karşılaştığı problemler anlatılmış. Kitabın samimi, sade ve akıcı bir anlatımı var. Bazen duygulandığım yerler dahi oldu. Ülkemizde sağcı-solcu denilerek ne eziyetler çektirilmiş insanlara. O dönemde ülkemizin ve dış dünyanın sanata verdiği önemi de gözler önüne seriyor. Bu eser sayesinde ayrıca ismini duymadığım birkaç sanatçı hakkında da bilgi sahibi oldum. Daha önce sadece Serenad kitabını okuduğum yazarın hatta politikacı, sinemacı ve en önemlisi müzisyen olan bu başarılı insanın bu kitabı okunmalı diye düşünüyorum. Şahsen Vize için sorumlu olmasam bu kitaptan bihaber olacaktım. Kendinizi geçmişte o zorlu şartlarda hissedeceksiniz. Şimdiden keyifli okumalar…
Daha önce üç kitabını okuyarak bu kitaba başladım. Okurken hiç sıkmayan otobiyografik roman harika denilebilecek bir kıvamda. Çocuklukta çok kitap okumayla başlayan hayatı müziklerle devam etmesi, insancıl tavrıyla ve doğruluyla kitaplara verdiği değer yüzünden aldığı gözaltılar... Kimbilir belki 1K okurları olarak o dönem yaşasak içlerimizden bazıları sırf kitap okuyor diye olmadık suçlamalara maruz kalırdık.

Livaneli'nin kitaplarla başlayıp, müzik dünyasına şekil verecek alevi dedesiyle karşılaşması, yurtdışına kaçışı, film müzikleri yapması, yönetmen olması, yazar ve yayınevi sahibi olması, dünya çapında tanınan bir birey olarak çeşitli ülke yöneticileri ve sanatçılar ile dostluklar kurması, insanlar ölmesin diye arabuluculuk yapması, siyasete girmesi gibi birçok konuyu detayları ile okuyorsunuz. Uğruna kendisini anlatan kitap yazdığı büyük yazar Yaşar Kemal ile dostluklarına şahit oluyorsunuz.

Bu kitabı okumaya başlayınca içimden vay be neler çekmiş bu adam dedim. Tüm eserlerini okumak istediğim Zülfü Livaneli'nin bu kitabını mutlaka tavsiye ediyorum. Dağlar aşılmadan düzlüğe gelinmediğini göreceksiniz. İyi okumalar.
Çoğu kitabını okuduğum Livaneli'nin otobiyografisi. Okudukça yazarı hiç tanımadığımı fark ettim. Yazarların hayatından çok, oluşturduğu eserlere odaklı olmam, az kalsın Livaneli gibi bir yazarın hayatını es geçmeme sebebiyet verecekti. Yazarın hayata bakış açısındaki ana tema benim ana temamla aynı olduğu için bir yakınlık hissettim. Hümanist duygularla yaklaşımın yanı sıra, "iyiliğin ve dürüstlüğün kısa vadede kaybettiriyor olarak görünse bile, evrenin uzun vadede kazandırırdığını" vurgulamış. Yaş ve deneyim itibariyle, insanların sandığından daha kötü olduklarının idrakına varmış. Bu idrakta benim için, yaklaşık 1 yıldır hazmetmek istemediğim bir sezinlemeydi. Bugünden sonra "kabullenme sürecimi " yaşıyor olacağım. Yazara kattığı tüm değerli değer duyguları, düşünceler ve deneyimler için teşekkürler.
Zülfü Livaneli'nin hayatını ve bu günlere nasıl geldiğini kendi ağzından dinlemiş oldum. Sohbet edercesine yazdığı bu güzel kitap sayesinde çok daha iyi tanıyıp anlayabiliyorsunuz kendisini. Okurken çok üzüldüğüm hatta kitabı bırakıp uzun uzun düşündüğüm zamanlar oldu. Yaşadığı sıkıntılar beni epeyce sarstı diyebilirim. Fakat beni en çok etkileyen şey, yaşadıklarına rağmen umudunu hiç kaybetmeyişi oldu. İradesine, yaptığı işlere olan inancına hayran olmamak elde değil. bu kitabı okuduktan sonra yazdığı her kitaba, yaptığı filmlere ve müziklere bakış açınızın değişeceğinden eminim. kitapta çok değerli insanları tanıma fırsatını da sunuyor bizlere. Özellikle Yaşar Kemal'le olan anılarını okumak çok mutlu etti beni. Yüreğine sağlık Livaneli...
Bu kitap okuyucu için yazılmamış. Yazar anılarına yolculuk yaparak kendi ve çevresi ile hesaplaşmış, içini dökmüş. Zülfü Livaneli benim sevdiğim, kültürlü,bilgi birikimi yoğun olduğunu düşündüğüm ve severek takip ettiğim çok yönlü bir sanatçı. Bu kitapla yazarı daha da sevdim. Karşımda daha insani duygularıyla bir sanatçı çıktı. Zaman zaman olay ve kişilerde kayma olması zorlasa da içten anlatımı beni yazara daha da yakınlaştırdı. Üretim aşamalarını daha yakından öğrendim. Yazarın bu kadar duygusal olduğunu bilmiyordum. Uykusuzluk problemi çektiğini de yine kitap sayesinde öğrendim. Rıfat Ilgaz'ın Sarı Yazma kitabında da aynı yazara yakınlaştıran hisleri hissetmiştim. Özellikle Livaneli hayranıysanız kitabı seveceksiniz. Anı tarzı kitapları sanırım yaşanmışlıkları hissettirdiği,beraberinde yaşanan döneme tanıklık ettirdiği için seviyorum.
''Sevdalım Hayat" kitaplarını keyifle okuduğum Zülfü Livaneli'nin otobiyografisi. Livaneli hayat mücadelesini samimi bir dille anlatmış.Zorluklara gögüs gererek çıktığı merdivenlerin sonunda,başarıya nasıl ulaştığını ve bu zorluklar karşısındaki dik duruşunu okuyunca,başarısını bir kez daha taktir ettim.
Hayata karşı duruşuna saygı duydum.
Kolay bir hayat olmamış onunki ama sıradan da olmamış.Hayat bir yandan zorluklar çıkarırken,bir yandan da karşısına güzel insanlar çıkarmış.
Güzel dostluklar biriktirmiş.
Livaneli'nin her eseri mutlaka bir şeyler katar bana.Tüm eserlerinde olduğu gibi kendi hayatını anlattığı bu kitabında da bir çok okunabilecek kitap tavsiyesi,dinlenebilecek birçok müzik ve gidilebilecek birçok yer öğrendim.
Duruşunu,karakterini,müziğini,
yazarlığını çok sevdiğim Zülfü Livaneli'nin hayatına dair okuduğum bu kitap çok keyifliydi.
Eserlerini sevenler onu tanımak adına mutlaka bu kitabı okumalı.
'Aydınlarına kulak vermeyen toplumlar, soytarılar tarafından aldatılırlar'. Yaşayan aydınımızın otobiyografisi bir solukta okunuyor. Hem kendi hayatı hem ülkenin geçtiği dönüm noktalarını , insanların ve kurumlarımızın iç yüzünü gördükçe hayıflanmamak mümkün değil. ''Babaannesinin 'Keçi'sini'' okuyun ve daha yakından tanıyın. Sevdalım Hayatı bitirdiğinizde tüm kitaplarını okumak isteyeceksiniz .
Zülfü Livaneli hayata bakış yönümü değiştirmemi sağladı. Zülfü Livaneli'nin içinde yaşadığı duyguların aynısını yaşamam ise çok enteresan geliyor bana. Evde veya otobüste elimden bırakamadım.
Zülfü Livaneli'nin akıcı ve samimi bir dille kaleme aldığı otobiyografisi. Yaşadığı bütün olumsuzluklara rağmen ümidini yitirmemesi, yurt dışı anıları ve Yaşar Kemal'le olan dostluğu etkileyiciydi. Güzel bir kitap.
Zülfü Livaneli'nin otobiyogrofisi.. Aynı zamanda bir dönem tarihe de tanıklık eden anılar ve kişilerden örnekler. Keyif alarak okuduğum bir kitap..Zülfü Livaneli hayatı boyunca hiçbir parti ve örgüte üye olmadığı ve hiç bir silahlı saldırıya karışmadığı halde senelerce bazı çevreler tarafından uygunsuz ilan edilmiş ve yasaklanmış.Sadece düşüncelerini açıkladığı için hep sivrilmiş.. Kitabını okudukça onu daha da iyi tanıdım ve dürüst bir kişiliğe sahip olduğunu gördüm. Tavsiye ederim..
Halbuki Osmanlı'nın yetiştirdiği en büyük isimdir Atatürk. Fatih'in, Yavuz'un ve diğer padişahların adını babadan öyle doğduğu için duyuyoruz. Oysa sen Selanik'te yoksul bir Osmanlı ailenin çocuğu olarak doğ, o yoksul şartlarda git parasız yatılı oku. Oradan çık, dünyaya adını duyur, 20.yüzyılın en büyük lideri ol. Dünya çapında savaşlar kazan, iki kere İngiliz kabinesi yıkılsın senin yüzünden ve bir model oluştur dünyaya ve ölümünden bu kadar yıl sonra bile dünya basını senden bahsetsin. Bana bir tane böyle mucize gösterin ya!

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Sevdalım Hayat
Baskı tarihi:
Aralık 2012
Sayfa sayısı:
548
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050911992
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitap
Baskılar:
Sevdalım Hayat
Sevdalım Hayat
"Mutluluğun müziğini yakaladı. Geleceğin kapılarını zorlayanlar arasında ilk safta."
-Abidin Dino-

"U2 onunla sahneye çıkarak onurlandı."
-Bono-

"Mutluluk verici bir müziği var."
-Zubin Mehta-

"Çağın ustası"
-Yaşar Kemal-

"Bizi dünyaya tanıttı."
-Doğan Hızlan-

"Direnç ve umutlarımızı biledi."
-Onat Kutlar-

Sevdalım Hayat, Zülfü Livaneli'nin zengin ömrünün kısa özeti. Kendi deyişiyle "sürekli sanat üstüne düşünen, yaratı sancıları çeken ama dönemin ve ülkenin koşulları gereği zaman zaman politikadan kaçamayan birinin anıları."

İlk kez 2007'de yayımlanmış olan kitabın genişletilmiş yeni basımında fotoğraf albümü de yenilendi, kimisi ilk kez yayımlanan fotoğraflarla zenginleşti. Tıpkı yazarının hayatı gibi...

Kitabı okuyanlar 681 okur

 • cevat cirak
 • Faruk Demir
 • Fatmagül Erçelebi
 • Nezihe Kuyulu
 • Berkant Güçlü
 • Ecegül
 • Savcı Yukay
 • Derya
 • Levent
 • Fehime ERGÜN

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%3
14-17 Yaş
%3
18-24 Yaş
%10.3
25-34 Yaş
%28.1
35-44 Yaş
%34.1
45-54 Yaş
%17.9
55-64 Yaş
%2.3
65+ Yaş
%1.3

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%74.3
Erkek
%25.7

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%38.4 (68)
9
%20.9 (37)
8
%22 (39)
7
%9.6 (17)
6
%4.5 (8)
5
%1.7 (3)
4
%1.1 (2)
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları