Sevdalım Hayat

8,6/10  (90 Oy) · 
380 okunma  · 
83 beğeni  · 
2.648 gösterim
"Mutluluğun müziğini yakaladı. Geleceğin kapılarını zorlayanlar arasında ilk safta."
-Abidin Dino-

"U2 onunla sahneye çıkarak onurlandı."
-Bono-

"Mutluluk verici bir müziği var."
-Zubin Mehta-

"Çağın ustası"
-Yaşar Kemal-

"Bizi dünyaya tanıttı."
-Doğan Hızlan-

"Direnç ve umutlarımızı biledi."
-Onat Kutlar-

Sevdalım Hayat, Zülfü Livaneli'nin zengin ömrünün kısa özeti. Kendi deyişiyle "sürekli sanat üstüne düşünen, yaratı sancıları çeken ama dönemin ve ülkenin koşulları gereği zaman zaman politikadan kaçamayan birinin anıları."

İlk kez 2007'de yayımlanmış olan kitabın genişletilmiş yeni basımında fotoğraf albümü de yenilendi, kimisi ilk kez yayımlanan fotoğraflarla zenginleşti. Tıpkı yazarının hayatı gibi...
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2012
 • Sayfa Sayısı:
  548
 • ISBN:
  9786050911992
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
Münzevi Okur 
09 Mar 2016 · Kitabı okudu · 11 günde

Zülfü Livaneli’nin otobiyografi tarzındaki bu eserinde, hareketli geçen yaşamını ve karşılaştığı problemler anlatılmış. Kitabın samimi, sade ve akıcı bir anlatımı var. Bazen duygulandığım yerler dahi oldu. Ülkemizde sağcı-solcu denilerek ne eziyetler çektirilmiş insanlara. O dönemde ülkemizin ve dış dünyanın sanata verdiği önemi de gözler önüne seriyor. Bu eser sayesinde ayrıca ismini duymadığım birkaç sanatçı hakkında da bilgi sahibi oldum. Daha önce sadece Serenad kitabını okuduğum yazarın hatta politikacı, sinemacı ve en önemlisi müzisyen olan bu başarılı insanın bu kitabı okunmalı diye düşünüyorum. Şahsen Vize için sorumlu olmasam bu kitaptan bihaber olacaktım. Kendinizi geçmişte o zorlu şartlarda hissedeceksiniz. Şimdiden keyifli okumalar…

Fırat Çağlar MANTAŞ 
03 Kas 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · 10/10 puan

Zülfü Livaneli'nin hayatını ve bu günlere nasıl geldiğini kendi ağzından dinlemiş oldum. Sohbet edercesine yazdığı bu güzel kitap sayesinde çok daha iyi tanıyıp anlayabiliyorsunuz kendisini. Okurken çok üzüldüğüm hatta kitabı bırakıp uzun uzun düşündüğüm zamanlar oldu. Yaşadığı sıkıntılar beni epeyce sarstı diyebilirim. Fakat beni en çok etkileyen şey, yaşadıklarına rağmen umudunu hiç kaybetmeyişi oldu. İradesine, yaptığı işlere olan inancına hayran olmamak elde değil. bu kitabı okuduktan sonra yazdığı her kitaba, yaptığı filmlere ve müziklere bakış açınızın değişeceğinden eminim. kitapta çok değerli insanları tanıma fırsatını da sunuyor bizlere. Özellikle Yaşar Kemal'le olan anılarını okumak çok mutlu etti beni. Yüreğine sağlık Livaneli...

ebru cemre 
09 May 20:53 · Kitabı okudu · 10/10 puan

''Sevdalım Hayat" kitaplarını keyifle okuduğum Zülfü Livaneli'nin otobiyografisi. Livaneli hayat mücadelesini samimi bir dille anlatmış.Zorluklara gögüs gererek çıktığı merdivenlerin sonunda,başarıya nasıl ulaştığını ve bu zorluklar karşısındaki dik duruşunu okuyunca,başarısını bir kez daha taktir ettim.
Hayata karşı duruşuna saygı duydum.
Kolay bir hayat olmamış onunki ama sıradan da olmamış.Hayat bir yandan zorluklar çıkarırken,bir yandan da karşısına güzel insanlar çıkarmış.
Güzel dostluklar biriktirmiş.
Livaneli'nin her eseri mutlaka bir şeyler katar bana.Tüm eserlerinde olduğu gibi kendi hayatını anlattığı bu kitabında da bir çok okunabilecek kitap tavsiyesi,dinlenebilecek birçok müzik ve gidilebilecek birçok yer öğrendim.
Duruşunu,karakterini,müziğini,
yazarlığını çok sevdiğim Zülfü Livaneli'nin hayatına dair okuduğum bu kitap çok keyifliydi.
Eserlerini sevenler onu tanımak adına mutlaka bu kitabı okumalı.

Kitap okumak 
04 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

'Aydınlarına kulak vermeyen toplumlar, soytarılar tarafından aldatılırlar'. Yaşayan aydınımızın otobiyografisi bir solukta okunuyor. Hem kendi hayatı hem ülkenin geçtiği dönüm noktalarını , insanların ve kurumlarımızın iç yüzünü gördükçe hayıflanmamak mümkün değil. ''Babaannesinin 'Keçi'sini'' okuyun ve daha yakından tanıyın. Sevdalım Hayatı bitirdiğinizde tüm kitaplarını okumak isteyeceksiniz .

ozge 
06 Eki 2015 · Kitabı okudu · 57 günde · Puan vermedi

Bu kitap okuyucu için yazılmamış. Yazar anılarına yolculuk yaparak kendi ve çevresi ile hesaplaşmış, içini dökmüş. Zülfü Livaneli benim sevdiğim, kültürlü,bilgi birikimi yoğun olduğunu düşündüğüm ve severek takip ettiğim çok yönlü bir sanatçı. Bu kitapla yazarı daha da sevdim. Karşımda daha insani duygularıyla bir sanatçı çıktı. Zaman zaman olay ve kişilerde kayma olması zorlasa da içten anlatımı beni yazara daha da yakınlaştırdı. Üretim aşamalarını daha yakından öğrendim. Yazarın bu kadar duygusal olduğunu bilmiyordum. Uykusuzluk problemi çektiğini de yine kitap sayesinde öğrendim. Rıfat Ilgaz'ın Sarı Yazma kitabında da aynı yazara yakınlaştıran hisleri hissetmiştim. Özellikle Livaneli hayranıysanız kitabı seveceksiniz. Anı tarzı kitapları sanırım yaşanmışlıkları hissettirdiği,beraberinde yaşanan döneme tanıklık ettirdiği için seviyorum.

Güler Bilkay Aygün 
08 Haz 19:16 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Zülfü Livaneli'nin akıcı ve samimi bir dille kaleme aldığı otobiyografisi. Yaşadığı bütün olumsuzluklara rağmen ümidini yitirmemesi, yurt dışı anıları ve Yaşar Kemal'le olan dostluğu etkileyiciydi. Güzel bir kitap.

Zühal Uğur 
05 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Zülfü Livaneli'nin otobiyogrofisi.. Aynı zamanda bir dönem tarihe de tanıklık eden anılar ve kişilerden örnekler. Keyif alarak okuduğum bir kitap..Zülfü Livaneli hayatı boyunca hiçbir parti ve örgüte üye olmadığı ve hiç bir silahlı saldırıya karışmadığı halde senelerce bazı çevreler tarafından uygunsuz ilan edilmiş ve yasaklanmış.Sadece düşüncelerini açıkladığı için hep sivrilmiş.. Kitabını okudukça onu daha da iyi tanıdım ve dürüst bir kişiliğe sahip olduğunu gördüm. Tavsiye ederim..

Evren Özyem 
03 Oca 2013 · Kitabı okudu · Puan vermedi

bu kitabı okumadan önce Zülfü Livaneli'yi sadece yorumcu,yönetmen kimliğiyle tanıyordum ama bu kitapla beraber Zülfü Livaneli'nin hayat adamı olduğunu öğrendim..sanatçıyı yakından tanımak isteyen herkese tavsiye ederim.

Selma Mertel 
13 Nis 20:25 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 7/10 puan

Otobiyografik bir kitap, edebi değerinden çok, yazarın hayatının bilinmeyen yönlerine ve o döneme ışık tutuyor. Yazarın hayatını merak edenlerin okumasını tavsiye ederim.

Livaneli bestelerindeki bizdenliğini kaleminde de hissettiriyor.Sohbet edercesine akan kitap sayesinde, kendisini daha iyi tanıma fırsatına erişmiş oluyoruz.

3 /

Kitaptan 63 Alıntı

Nurcan 
01 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Medya patronlarının en büyük sermayesi ne makineleridir, ne parasıdır; halkın cehaletidir.

Sevdalım Hayat, Zülfü LivaneliSevdalım Hayat, Zülfü Livaneli
nilüfer çelik 
 19 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Dünyayı güzellik kurtaracak,
Bir insanı sevmekle başlayacak her şey.

Sevdalım Hayat, Zülfü Livaneli (Sayfa 300)Sevdalım Hayat, Zülfü Livaneli (Sayfa 300)
ozge 
 07 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Halbuki Osmanlı'nın yetiştirdiği en büyük isimdir Atatürk. Fatih'in, Yavuz'un ve diğer padişahların adını babadan öyle doğduğu için duyuyoruz. Oysa sen Selanik'te yoksul bir Osmanlı ailenin çocuğu olarak doğ, o yoksul şartlarda git parasız yatılı oku. Oradan çık, dünyaya adını duyur, 20.yüzyılın en büyük lideri ol. Dünya çapında savaşlar kazan, iki kere İngiliz kabinesi yıkılsın senin yüzünden ve bir model oluştur dünyaya ve ölümünden bu kadar yıl sonra bile dünya basını senden bahsetsin. Bana bir tane böyle mucize gösterin ya!

Sevdalım Hayat, Zülfü Livaneli (Sayfa 521)Sevdalım Hayat, Zülfü Livaneli (Sayfa 521)

"Ne olur beni bu kadar kolay anlamayın! Biraz düşünün, siyah beyaz algılayıp üzerime etiketler yapıştırarak birtakım çekmecelere kilitlemeyin beni."

Sevdalım Hayat, Zülfü LivaneliSevdalım Hayat, Zülfü Livaneli
çiğdem 
11 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

İnsanoğlunu bu kadar çılgın bir tür haline getiren ve birbirine kıymaya götüren itkinin, öleceğini bilen tek canlı varlık olmasından kaynaklandığını anladım. Diğer canlılar gibi bu bilincimiz olmasaydı, daha iyi bir dünyada yaşardık.

Sevdalım Hayat, Zülfü Livaneli (Sayfa 429)Sevdalım Hayat, Zülfü Livaneli (Sayfa 429)
Kitap okumak 
20 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Kelimeler bizim gerçek hayatımız, onlar olmadan biz yokuz.

Sevdalım Hayat, Zülfü Livaneli (Sayfa 263)Sevdalım Hayat, Zülfü Livaneli (Sayfa 263)
Nurcan 
01 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Kozmosta hiçbir büyüklük ifade etmeyen dünyamızın bir köşesinde yaşadığımız küçük hayatı çok önemsememeyi öğrendim.

Sevdalım Hayat, Zülfü LivaneliSevdalım Hayat, Zülfü Livaneli

Kitapla ilgili 1 Haber

Zülfü Livaneli: Kafamdaki hikayeleri bitiremedim
Zülfü Livaneli: Kafamdaki hikayeleri bitiremedim Bursa Nilüfer İlçesi Belediyesi Kütüphane Müdürlüğü ‘Edebi Kazılar’ söyleşisine Zülfü Livaneli katıldı. Livaneli 'İçimdeki ezgiyi paylaştım ama kafamdaki hikayeleri bitiremedim' dedi.