Sevdalım Hayat

8,6/10  (65 Oy) · 
301 okunma  · 
65 beğeni  · 
2.463 gösterim
"Mutluluğun müziğini yakaladı. Geleceğin kapılarını zorlayanlar arasında ilk safta."
-Abidin Dino-

"U2 onunla sahneye çıkarak onurlandı."
-Bono-

"Mutluluk verici bir müziği var."
-Zubin Mehta-

"Çağın ustası"
-Yaşar Kemal-

"Bizi dünyaya tanıttı."
-Doğan Hızlan-

"Direnç ve umutlarımızı biledi."
-Onat Kutlar-

Sevdalım Hayat, Zülfü Livaneli'nin zengin ömrünün kısa özeti. Kendi deyişiyle "sürekli sanat üstüne düşünen, yaratı sancıları çeken ama dönemin ve ülkenin koşulları gereği zaman zaman politikadan kaçamayan birinin anıları."

İlk kez 2007'de yayımlanmış olan kitabın genişletilmiş yeni basımında fotoğraf albümü de yenilendi, kimisi ilk kez yayımlanan fotoğraflarla zenginleşti. Tıpkı yazarının hayatı gibi...
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2012
 • Sayfa Sayısı:
  548
 • ISBN:
  9786050911992
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
Münzevi Okur 
09 Mar 2016 · Kitabı okudu · 11 günde

Zülfü Livaneli’nin otobiyografi tarzındaki bu eserinde, hareketli geçen yaşamını ve karşılaştığı problemler anlatılmış. Kitabın samimi, sade ve akıcı bir anlatımı var. Bazen duygulandığım yerler dahi oldu. Ülkemizde sağcı-solcu denilerek ne eziyetler çektirilmiş insanlara. O dönemde ülkemizin ve dış dünyanın sanata verdiği önemi de gözler önüne seriyor. Bu eser sayesinde ayrıca ismini duymadığım birkaç sanatçı hakkında da bilgi sahibi oldum. Daha önce sadece Serenad kitabını okuduğum yazarın hatta politikacı, sinemacı ve en önemlisi müzisyen olan bu başarılı insanın bu kitabı okunmalı diye düşünüyorum. Şahsen Vize için sorumlu olmasam bu kitaptan bihaber olacaktım. Kendinizi geçmişte o zorlu şartlarda hissedeceksiniz. Şimdiden keyifli okumalar…

Fırat Çağlar MANTAŞ 
03 Kas 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · 10/10 puan

Zülfü Livaneli'nin hayatını ve bu günlere nasıl geldiğini kendi ağzından dinlemiş oldum. Sohbet edercesine yazdığı bu güzel kitap sayesinde çok daha iyi tanıyıp anlayabiliyorsunuz kendisini. Okurken çok üzüldüğüm hatta kitabı bırakıp uzun uzun düşündüğüm zamanlar oldu. Yaşadığı sıkıntılar beni epeyce sarstı diyebilirim. Fakat beni en çok etkileyen şey, yaşadıklarına rağmen umudunu hiç kaybetmeyişi oldu. İradesine, yaptığı işlere olan inancına hayran olmamak elde değil. bu kitabı okuduktan sonra yazdığı her kitaba, yaptığı filmlere ve müziklere bakış açınızın değişeceğinden eminim. kitapta çok değerli insanları tanıma fırsatını da sunuyor bizlere. Özellikle Yaşar Kemal'le olan anılarını okumak çok mutlu etti beni. Yüreğine sağlık Livaneli...

Kitap okumak 
04 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

'Aydınlarına kulak vermeyen toplumlar, soytarılar tarafından aldatılırlar'. Yaşayan aydınımızın otobiyografisi bir solukta okunuyor. Hem kendi hayatı hem ülkenin geçtiği dönüm noktalarını , insanların ve kurumlarımızın iç yüzünü gördükçe hayıflanmamak mümkün değil. ''Babaannesinin 'Keçi'sini'' okuyun ve daha yakından tanıyın. Sevdalım Hayatı bitirdiğinizde tüm kitaplarını okumak isteyeceksiniz .

ozge 
06 Eki 2015 · Kitabı okudu · 57 günde · Puan vermedi

Bu kitap okuyucu için yazılmamış. Yazar anılarına yolculuk yaparak kendi ve çevresi ile hesaplaşmış, içini dökmüş. Zülfü Livaneli benim sevdiğim, kültürlü,bilgi birikimi yoğun olduğunu düşündüğüm ve severek takip ettiğim çok yönlü bir sanatçı. Bu kitapla yazarı daha da sevdim. Karşımda daha insani duygularıyla bir sanatçı çıktı. Zaman zaman olay ve kişilerde kayma olması zorlasa da içten anlatımı beni yazara daha da yakınlaştırdı. Üretim aşamalarını daha yakından öğrendim. Yazarın bu kadar duygusal olduğunu bilmiyordum. Uykusuzluk problemi çektiğini de yine kitap sayesinde öğrendim. Rıfat Ilgaz'ın Sarı Yazma kitabında da aynı yazara yakınlaştıran hisleri hissetmiştim. Özellikle Livaneli hayranıysanız kitabı seveceksiniz. Anı tarzı kitapları sanırım yaşanmışlıkları hissettirdiği,beraberinde yaşanan döneme tanıklık ettirdiği için seviyorum.

Zühal Uğur 
05 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Zülfü Livaneli'nin otobiyogrofisi.. Aynı zamanda bir dönem tarihe de tanıklık eden anılar ve kişilerden örnekler. Keyif alarak okuduğum bir kitap..Zülfü Livaneli hayatı boyunca hiçbir parti ve örgüte üye olmadığı ve hiç bir silahlı saldırıya karışmadığı halde senelerce bazı çevreler tarafından uygunsuz ilan edilmiş ve yasaklanmış.Sadece düşüncelerini açıkladığı için hep sivrilmiş.. Kitabını okudukça onu daha da iyi tanıdım ve dürüst bir kişiliğe sahip olduğunu gördüm. Tavsiye ederim..

Evren Özyem 
03 Oca 2013 · Kitabı okudu · Puan vermedi

bu kitabı okumadan önce Zülfü Livaneli'yi sadece yorumcu,yönetmen kimliğiyle tanıyordum ama bu kitapla beraber Zülfü Livaneli'nin hayat adamı olduğunu öğrendim..sanatçıyı yakından tanımak isteyen herkese tavsiye ederim.

Livaneli bestelerindeki bizdenliğini kaleminde de hissettiriyor.Sohbet edercesine akan kitap sayesinde, kendisini daha iyi tanıma fırsatına erişmiş oluyoruz.

Nurcan 
25 Şub 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Zülfü Livaneli'nin otobiyografisi olan bu kitabı beğendim. Zülfü Livaneli'nin hayatını merak edenlere tavsiye ederim.

Ülkü Uçgun 
03 Oca 2013 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kesinlikle katılıyorum.Bu kitabı okuduktan sonra daha çok hayran oldum Zülfü LİVANELİ'ye

Muzaffer Akar 
16 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Türk Entellektüli denince aklıma gelen ilk isimlerden Zülfü Abi'nin kendi hayatını anlattığı kitabı yazarlıktaki maharetiyle güzel bir başyapıt olmuş. Bu kitabın değeri belki ileriki yıllarda daha iyi anlaşılacaktır. Yakın Türkiye tarihinden ve diğer aydınlarımızın hayatlarından da bölümleri barındıran edebi eser tam anlamıyla "okunası".

2 /

Kitaptan 62 Alıntı

Nurcan 
01 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Medya patronlarının en büyük sermayesi ne makineleridir, ne parasıdır; halkın cehaletidir.

Sevdalım Hayat, Zülfü LivaneliSevdalım Hayat, Zülfü Livaneli
nilüfer çelik 
 19 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Dünyayı güzellik kurtaracak,
Bir insanı sevmekle başlayacak her şey.

Sevdalım Hayat, Zülfü Livaneli (Sayfa 300)Sevdalım Hayat, Zülfü Livaneli (Sayfa 300)
ozge 
 07 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Halbuki Osmanlı'nın yetiştirdiği en büyük isimdir Atatürk. Fatih'in, Yavuz'un ve diğer padişahların adını babadan öyle doğduğu için duyuyoruz. Oysa sen Selanik'te yoksul bir Osmanlı ailenin çocuğu olarak doğ, o yoksul şartlarda git parasız yatılı oku. Oradan çık, dünyaya adını duyur, 20.yüzyılın en büyük lideri ol. Dünya çapında savaşlar kazan, iki kere İngiliz kabinesi yıkılsın senin yüzünden ve bir model oluştur dünyaya ve ölümünden bu kadar yıl sonra bile dünya basını senden bahsetsin. Bana bir tane böyle mucize gösterin ya!

Sevdalım Hayat, Zülfü Livaneli (Sayfa 521)Sevdalım Hayat, Zülfü Livaneli (Sayfa 521)
çiğdem 
11 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

İnsanoğlunu bu kadar çılgın bir tür haline getiren ve birbirine kıymaya götüren itkinin, öleceğini bilen tek canlı varlık olmasından kaynaklandığını anladım. Diğer canlılar gibi bu bilincimiz olmasaydı, daha iyi bir dünyada yaşardık.

Sevdalım Hayat, Zülfü Livaneli (Sayfa 429)Sevdalım Hayat, Zülfü Livaneli (Sayfa 429)

"Ne olur beni bu kadar kolay anlamayın! Biraz düşünün, siyah beyaz algılayıp üzerime etiketler yapıştırarak birtakım çekmecelere kilitlemeyin beni."

Sevdalım Hayat, Zülfü LivaneliSevdalım Hayat, Zülfü Livaneli
Kitap okumak 
20 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Kelimeler bizim gerçek hayatımız, onlar olmadan biz yokuz.

Sevdalım Hayat, Zülfü Livaneli (Sayfa 263)Sevdalım Hayat, Zülfü Livaneli (Sayfa 263)
Nurcan 
01 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Doksanli yılların başlarında Cumhuriyet gazetesinde demokrasi lafına çoğunluk diktatörlüğü demiştim (...) Aslen demokrasi azınlıktaki bir kişinin haklarının korunmasıyla ilgili bir kavram, diyelim ki tek bir eşcinsel var Türkiye'de, ya da tek bir ateist var. Onun hakkını ne kadar koruyabiliyorsan demokrasi ölçüsü öyle oluyor. Yoksa çoğunluk oy vermiş ya da çoğunluğun fikirleri neyse o geçerli olmuş, demokrasi demek o değil ki.

Sevdalım Hayat, Zülfü LivaneliSevdalım Hayat, Zülfü Livaneli

Kitapla ilgili 1 Haber

Zülfü Livaneli: Kafamdaki hikayeleri bitiremedim
Zülfü Livaneli: Kafamdaki hikayeleri bitiremedim Bursa Nilüfer İlçesi Belediyesi Kütüphane Müdürlüğü ‘Edebi Kazılar’ söyleşisine Zülfü Livaneli katıldı. Livaneli 'İçimdeki ezgiyi paylaştım ama kafamdaki hikayeleri bitiremedim' dedi.