Adı:
Sevdalım Hayat
Baskı tarihi:
Aralık 2012
Sayfa sayısı:
548
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050911992
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitap
"Mutluluğun müziğini yakaladı. Geleceğin kapılarını zorlayanlar arasında ilk safta."
-Abidin Dino-

"U2 onunla sahneye çıkarak onurlandı."
-Bono-

"Mutluluk verici bir müziği var."
-Zubin Mehta-

"Çağın ustası"
-Yaşar Kemal-

"Bizi dünyaya tanıttı."
-Doğan Hızlan-

"Direnç ve umutlarımızı biledi."
-Onat Kutlar-

Sevdalım Hayat, Zülfü Livaneli'nin zengin ömrünün kısa özeti. Kendi deyişiyle "sürekli sanat üstüne düşünen, yaratı sancıları çeken ama dönemin ve ülkenin koşulları gereği zaman zaman politikadan kaçamayan birinin anıları."

İlk kez 2007'de yayımlanmış olan kitabın genişletilmiş yeni basımında fotoğraf albümü de yenilendi, kimisi ilk kez yayımlanan fotoğraflarla zenginleşti. Tıpkı yazarının hayatı gibi...
Bu kitapla beraber bir Zülfü Livaneli'nin kolay yetişmediğini anlıyoruz. Uzun, dolu dolu bir hayat hikayesi. Çeşitli başlıklara ayrılıp insanı sıkmayan bir anlatımla okuyucuyla kendini anlatmış büyük yazarımız.

Ve kitap adıma imzalı. Sitemizin yazar adaylarından güzel yürekli kardeşim Aykut Zülfü Livaneli'ye olan hayranlığımı bildiğinden neredeyse adamın kapısında yattı haftalarca uğraştı ve bana Zülfü Livaneli kitabını imzalatmayı başardı. Arkadaşımız kendisine yazar denilmesinden hoşlanmıyor. Anca 20 sene sonra 10 ve fazla kitap yazarsa diyebilirmişiz. Ben kendisine junior Livaneli diyorum. Yazar adayımız romanını yazıp bitirmişti yayın evine gönderilmek üzereydi. Bana gönderdi okumam için. Okudum ve beğenmediğim yerleri söyledim. Baskı ertelendi ve romanın bazı yerini baştan yazdık. Yakında kitabı yani kitabımız çıkacak. Kendisine yazarlık hayatında başarılar diliyorum.
Bu kitabı okuduktan sonra sanatçıya olan saygım ve hayranlığım bir kez daha arttı. Benim için o bir "Efsane"
"O kendine dair " aslında hepimize dair zor, ama sevdalarla dolu bir hayat hikayesi anlattı.Sanatla, kitapla , kültürle iç içe idi ve sadece bu yüzden büyük bedeller ödemek zorunda kalmış...lakin şahsiyetinden ödün vermeden yoluna devam eden....bir sanatçı
"vazgeçmedi"
"Umutsuzluğa asla kapılmadı"
"Yıkılmadı bilakis direndi"
Kendi değişiyle "sürekli sanat üstüne düşünen, yaratıcı sancılar çeken ama dönemin ve ülkenin koşulları gereği zaman zaman politikadan kaçamayan birinin anıları"

"Mutluluğun müziğini yakaladı....
Abidin Dino"
"Çağın ustası "/Yaşar Kemal
"Bizi dünyaya tanıttı"/Doğan Hızlan
"Direnç ve umutlarımızı biledi"
Onat Kutlar

Ayrıca kitap sanatçının fotoğraflarıyla zenginleştirilmiş
(48.Baskı Doğan Kitap)

Okunmalı diyorum kendi adıma :)
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (14.685 Oy)18.259 beğeni41.382 okunma2.707 alıntı174.088 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.554 Oy)8.508 beğeni25.122 okunma2.293 alıntı108.483 gösterim
 • Uçurtma Avcısı
  9.0/10 (9.437 Oy)11.118 beğeni27.509 okunma1.504 alıntı144.620 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (10.355 Oy)12.935 beğeni33.099 okunma3.129 alıntı139.097 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (7.269 Oy)8.711 beğeni24.244 okunma1.292 alıntı119.273 gösterim
 • Aşk
  7.8/10 (4.826 Oy)5.511 beğeni17.987 okunma866 alıntı92.597 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.213 Oy)8.527 beğeni27.361 okunma760 alıntı133.335 gösterim
 • Fareler ve İnsanlar
  8.6/10 (5.458 Oy)5.566 beğeni18.888 okunma775 alıntı96.500 gösterim
 • Bin Muhteşem Güneş
  8.9/10 (4.703 Oy)5.263 beğeni15.603 okunma878 alıntı75.035 gösterim
 • Kuyucaklı Yusuf
  8.5/10 (4.790 Oy)5.175 beğeni16.533 okunma927 alıntı57.132 gösterim
Zülfü Livaneli’nin otobiyografi tarzındaki bu eserinde, hareketli geçen yaşamını ve karşılaştığı problemler anlatılmış. Kitabın samimi, sade ve akıcı bir anlatımı var. Bazen duygulandığım yerler dahi oldu. Ülkemizde sağcı-solcu denilerek ne eziyetler çektirilmiş insanlara. O dönemde ülkemizin ve dış dünyanın sanata verdiği önemi de gözler önüne seriyor. Bu eser sayesinde ayrıca ismini duymadığım birkaç sanatçı hakkında da bilgi sahibi oldum. Daha önce sadece Serenad kitabını okuduğum yazarın hatta politikacı, sinemacı ve en önemlisi müzisyen olan bu başarılı insanın bu kitabı okunmalı diye düşünüyorum. Şahsen Vize için sorumlu olmasam bu kitaptan bihaber olacaktım. Kendinizi geçmişte o zorlu şartlarda hissedeceksiniz. Şimdiden keyifli okumalar…
Daha önce üç kitabını okuyarak bu kitaba başladım. Okurken hiç sıkmayan otobiyografik roman harika denilebilecek bir kıvamda. Çocuklukta çok kitap okumayla başlayan hayatı müziklerle devam etmesi, insancıl tavrıyla ve doğruluyla kitaplara verdiği değer yüzünden aldığı gözaltılar... Kimbilir belki 1K okurları olarak o dönem yaşasak içlerimizden bazıları sırf kitap okuyor diye olmadık suçlamalara maruz kalırdık.

Livaneli'nin kitaplarla başlayıp, müzik dünyasına şekil verecek alevi dedesiyle karşılaşması, yurtdışına kaçışı, film müzikleri yapması, yönetmen olması, yazar ve yayınevi sahibi olması, dünya çapında tanınan bir birey olarak çeşitli ülke yöneticileri ve sanatçılar ile dostluklar kurması, insanlar ölmesin diye arabuluculuk yapması, siyasete girmesi gibi birçok konuyu detayları ile okuyorsunuz. Uğruna kendisini anlatan kitap yazdığı büyük yazar Yaşar Kemal ile dostluklarına şahit oluyorsunuz.

Bu kitabı okumaya başlayınca içimden vay be neler çekmiş bu adam dedim. Tüm eserlerini okumak istediğim Zülfü Livaneli'nin bu kitabını mutlaka tavsiye ediyorum. Dağlar aşılmadan düzlüğe gelinmediğini göreceksiniz. İyi okumalar.
Bu kitap okuyucu için yazılmamış. Yazar anılarına yolculuk yaparak kendi ve çevresi ile hesaplaşmış, içini dökmüş. Zülfü Livaneli benim sevdiğim, kültürlü,bilgi birikimi yoğun olduğunu düşündüğüm ve severek takip ettiğim çok yönlü bir sanatçı. Bu kitapla yazarı daha da sevdim. Karşımda daha insani duygularıyla bir sanatçı çıktı. Zaman zaman olay ve kişilerde kayma olması zorlasa da içten anlatımı beni yazara daha da yakınlaştırdı. Üretim aşamalarını daha yakından öğrendim. Yazarın bu kadar duygusal olduğunu bilmiyordum. Uykusuzluk problemi çektiğini de yine kitap sayesinde öğrendim. Rıfat Ilgaz'ın Sarı Yazma kitabında da aynı yazara yakınlaştıran hisleri hissetmiştim. Özellikle Livaneli hayranıysanız kitabı seveceksiniz. Anı tarzı kitapları sanırım yaşanmışlıkları hissettirdiği,beraberinde yaşanan döneme tanıklık ettirdiği için seviyorum.
''Sevdalım Hayat" kitaplarını keyifle okuduğum Zülfü Livaneli'nin otobiyografisi. Livaneli hayat mücadelesini samimi bir dille anlatmış.Zorluklara gögüs gererek çıktığı merdivenlerin sonunda,başarıya nasıl ulaştığını ve bu zorluklar karşısındaki dik duruşunu okuyunca,başarısını bir kez daha taktir ettim.
Hayata karşı duruşuna saygı duydum.
Kolay bir hayat olmamış onunki ama sıradan da olmamış.Hayat bir yandan zorluklar çıkarırken,bir yandan da karşısına güzel insanlar çıkarmış.
Güzel dostluklar biriktirmiş.
Livaneli'nin her eseri mutlaka bir şeyler katar bana.Tüm eserlerinde olduğu gibi kendi hayatını anlattığı bu kitabında da bir çok okunabilecek kitap tavsiyesi,dinlenebilecek birçok müzik ve gidilebilecek birçok yer öğrendim.
Duruşunu,karakterini,müziğini,
yazarlığını çok sevdiğim Zülfü Livaneli'nin hayatına dair okuduğum bu kitap çok keyifliydi.
Eserlerini sevenler onu tanımak adına mutlaka bu kitabı okumalı.
'Aydınlarına kulak vermeyen toplumlar, soytarılar tarafından aldatılırlar'. Yaşayan aydınımızın otobiyografisi bir solukta okunuyor. Hem kendi hayatı hem ülkenin geçtiği dönüm noktalarını , insanların ve kurumlarımızın iç yüzünü gördükçe hayıflanmamak mümkün değil. ''Babaannesinin 'Keçi'sini'' okuyun ve daha yakından tanıyın. Sevdalım Hayatı bitirdiğinizde tüm kitaplarını okumak isteyeceksiniz .
Zülfü Livaneli'nin akıcı ve samimi bir dille kaleme aldığı otobiyografisi. Yaşadığı bütün olumsuzluklara rağmen ümidini yitirmemesi, yurt dışı anıları ve Yaşar Kemal'le olan dostluğu etkileyiciydi. Güzel bir kitap.
Zülfü Livaneli hayata bakış yönümü değiştirmemi sağladı. Zülfü Livaneli'nin içinde yaşadığı duyguların aynısını yaşamam ise çok enteresan geliyor bana. Evde veya otobüste elimden bırakamadım.
Zülfü Livaneli'nin otobiyogrofisi.. Aynı zamanda bir dönem tarihe de tanıklık eden anılar ve kişilerden örnekler. Keyif alarak okuduğum bir kitap..Zülfü Livaneli hayatı boyunca hiçbir parti ve örgüte üye olmadığı ve hiç bir silahlı saldırıya karışmadığı halde senelerce bazı çevreler tarafından uygunsuz ilan edilmiş ve yasaklanmış.Sadece düşüncelerini açıkladığı için hep sivrilmiş.. Kitabını okudukça onu daha da iyi tanıdım ve dürüst bir kişiliğe sahip olduğunu gördüm. Tavsiye ederim..
Hiç, kendi kendinize ömrünüzün izdüşümünü sorduğunuz, bunu düşündüğünüz ya da en basitinden şöyle bir adım geriye çekilip, kendi hayatınıza baktığınız oldu mu?
Oysa "Her ömrün bir izdüşümü vardır; yerli yerinde durur, hep oradadır ama onu hiç düşünmeyiz. Hiç kimse kendi kendisine ömrünün izdüşümünü sormaz," diyor Livaneli. Ona göre, böyle bir soru ancak insanın geçmişini yazmaya başlaması üzerine aklına gelebilecek ya da diğer bir değişle ancak, gerçek anlamda yazıya dökülmeye karar verildiği anda insanın beynine üşüşebilecek ender yaşanan bir sorgulayış biçimidir. Zira günlük hayatın içerisinde hiç kimse -üstelik durduk yere- ömrünün izdüşümünün peşine düşmez, geçmişiyle yüzleşmek ve ömrünün seyir defterine kaydettiklerine, bunların geride bıraktığı görüntülere tekrar bakmayı akıl etmez. Oysa Livaneli'nin dediği gibi her ömrün bir izdüşümü vardır; insanın kendi kendisine asla sormayı düşünmediği ve belki yitip gidene kadar asla sormayı düşünmeyeceği...

Sevdalım Hayat, sevgili Zülfü Livaneli'nin kendi ömrünün izdüşümünü kaleme aldığı, okuruna hayatının penceresini araladığı anı türündeki eseridir. Tepeden tırnağa Livaneli'yi Livaneli yapan değerleriyle, Livaneli'nin kendi kaleminden Livaneli'yi okuyacağınız bu değerli eser, acıları, hüzünleri, özlemleri ve sevinçleriyle, bir insanın olduğu kadar yaşananların geri planındaki sosyo-politik yapının gözler önüne serdikleri ile aynı zamanda bir kuşağın da hikayesi...
Sevdalım Hayat ile sadece Livaneli'nin hayatına doğru bir yolculuğa çıkmakla, Livaneli'nin sanata, edebiyata, siyasete olan bakış açısına tanık olup, onu daha yakından tanıyıp, daha iyi anlamakla kalmayıp, bir ülkenin tarihine, bir kuşağın yaşadıklarına doğru da doyumsuz, fakat bir o kadar da sarsıcı bir yolculuğa çıkma olanağı bulacaksınız. Sanatından, edebiyatından hatta yeri geldiğinde havadaki bulutundan nem kapan, eli kalem tutan aydınlarından korkan bir ülkede onuruyla, başarısıyla, sanatıyla ve tüm anlaşılmayışıyla ayakta durmaya çalışan gerçek bir sanatçının verdiği var olma mücadelesinin ve zengin bir ömrün hikayesini okuyacağınız Sevdalım Hayat'a tüm Livaneli severlerin (hatta Livaneli'yi daha iyi anlayabilmeleri adına sevmeyenlerin bile) şans vermesini ve bu yalın, özgün ezgiye ortak olmasını tavsiye ediyorum. Kitabınız bol, keyfiniz daim olsun:)
Kitabı Bitirdim....

Hiç Bitmesin Dediğim Bir kitaptı ama sonunu merak etmedimde değil,

Livaneli her zaman ki kitabı bize okutoyor bu kadar güzel yazan bir adam her yaptığı sanat dalında nasıl hepsindede başarılı olabiliyor çözemiyorum,Allahın verdiği bir yetenek sanırım.

Kendi deyimi ile bu kadar çok şey yaşamış bir adam bence daha çok başarıyı fark ediyor..

Bu kitabı okurken çok bilgi edineceksiniz geçmiş siyasi bir tarihi geçmiş bir sinema tarihi geçmiş bir edebiyatçılar tarihi oturup konuştuğu her insandan bilmediğimiz özelliklerini bize sunmuş Livaneli iyiki bu kitabı okumak için hırs etmişim bitirince anladım bunu Livaneli'nin severek ve sayarak andığı bazı isimleri bende buradan anmak istiyorum

Yaşar Kemal'e Nazım'a Elia Kazan'a Aziz Nesin'e ve Cengiz Aymatov'a Saygı Ve sevgilerimle..
Halbuki Osmanlı'nın yetiştirdiği en büyük isimdir Atatürk. Fatih'in, Yavuz'un ve diğer padişahların adını babadan öyle doğduğu için duyuyoruz. Oysa sen Selanik'te yoksul bir Osmanlı ailenin çocuğu olarak doğ, o yoksul şartlarda git parasız yatılı oku. Oradan çık, dünyaya adını duyur, 20.yüzyılın en büyük lideri ol. Dünya çapında savaşlar kazan, iki kere İngiliz kabinesi yıkılsın senin yüzünden ve bir model oluştur dünyaya ve ölümünden bu kadar yıl sonra bile dünya basını senden bahsetsin. Bana bir tane böyle mucize gösterin ya!
"Ne olur beni bu kadar kolay anlamayın! Biraz düşünün, siyah beyaz algılayıp üzerime etiketler yapıştırarak birtakım çekmecelere kilitlemeyin beni."
"Çok çektik ama şimdi yeni bir dönem başlıyor. Burada barış ve huzur bulacağız.....öldürülme korkularından uzak mutlu bir yaşam kuracağız kendimize".

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Sevdalım Hayat
Baskı tarihi:
Aralık 2012
Sayfa sayısı:
548
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050911992
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitap
"Mutluluğun müziğini yakaladı. Geleceğin kapılarını zorlayanlar arasında ilk safta."
-Abidin Dino-

"U2 onunla sahneye çıkarak onurlandı."
-Bono-

"Mutluluk verici bir müziği var."
-Zubin Mehta-

"Çağın ustası"
-Yaşar Kemal-

"Bizi dünyaya tanıttı."
-Doğan Hızlan-

"Direnç ve umutlarımızı biledi."
-Onat Kutlar-

Sevdalım Hayat, Zülfü Livaneli'nin zengin ömrünün kısa özeti. Kendi deyişiyle "sürekli sanat üstüne düşünen, yaratı sancıları çeken ama dönemin ve ülkenin koşulları gereği zaman zaman politikadan kaçamayan birinin anıları."

İlk kez 2007'de yayımlanmış olan kitabın genişletilmiş yeni basımında fotoğraf albümü de yenilendi, kimisi ilk kez yayımlanan fotoğraflarla zenginleşti. Tıpkı yazarının hayatı gibi...

Kitabı okuyanlar 640 okur

 • Esra Kartal
 • ÖZGE YALÇIN
 • Drkitapsever
 • Emre Alemdar
 • Burcu
 • Deniz şahin
 • Yasemin Yeter
 • HE
 • Wasp
 • CEMAL TURGAY MAVZER

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%3
14-17 Yaş
%3
18-24 Yaş
%10.3
25-34 Yaş
%28.1
35-44 Yaş
%34.1
45-54 Yaş
%17.9
55-64 Yaş
%2.3
65+ Yaş
%1.3

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%74.3
Erkek
%25.7

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%39.9 (65)
9
%20.2 (33)
8
%23.3 (38)
7
%9.8 (16)
6
%4.3 (7)
5
%1.2 (2)
4
%1.2 (2)
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları