Sevecendir Gece

6,3/10  (4 Oy) · 
6 okunma  · 
1 beğeni  · 
662 gösterim
Fitzgerald Sevecendir Gece'de Caz Çağı'nın sahte ve yıpratıcı ilişkilerini gözler önüne seriyor. Genç ve başarılı bir doktor olan Dick, kariyerinin zirvesindeyken "Caz Çağı"nın yarattığı göz alıcı atmosferin çekimine kapılır. Büyük çabalarla koruduğu Nicole'le olan evliliği, Rosemary isimli genç ve güzel aktrisin ısrarlı ilgisi yüzünden zarar görür. Rosemary'yi geride bırakıp evliliğini düzeltmeye çalışan Dick, etrafındaki insanların onda yarattığı yıkımın üstesinden gelemeyecek kadar kötü bir durumda bulur kendini. Başarılı doktor, içinde bulunduğu ruh halinden sıyrılabilmek için çareyi yine ışıltılı hayatın büyüsünde arar. Artık kendine toplumun en üst basamaklarında yer bulmuştur, ama bu defa da tüm ideallerini ve umutlarını kaybetmiş bir adama dönüşmüştür.Fitzgerald, 1920'lerin yüksek burjuva hayatının, gösterişli partilerinin yarattığı yanılsamanın eleştirisini, savaşın gölgesinde birbirine tutunan Nicole ve Dick'in hayatları üzerinden sunuyor."Fitzgerald'ın yeteneği, bir kelebeğin kanatlarının kumda bıraktığı iz kadar doğaldı."
-Ernest Hemingway-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2014
 • Sayfa Sayısı:
  430
 • ISBN:
  9789750515460
 • Çeviri:
  Hasan Fehmi Nemli
 • Yayınevi:
  İletişim Yayıncılık
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 3 Alıntı

Reina 
23 Kas 2015 · Puan vermedi

'' Ben herkesin kendini Napolyon sandığı Fransa'yı seviyorum...burada (İtalya-Roma) ise herkes kendini İsa zannediyor. ''

Sevecendir Gece, F. Scott Fitzgerald (Sayfa 298)Sevecendir Gece, F. Scott Fitzgerald (Sayfa 298)
Okan Bayram 
14 May 17:20 · Kitabı okudu · 5/10 puan

"Sarhoş olduğunda kendinden başka hiçbir şeyi yıkamazsın," dedi Nicole buz gibi bir sesle, korkmuş ve kendine güvenini yitirmişti.

Sevecendir Gece, F. Scott FitzgeraldSevecendir Gece, F. Scott Fitzgerald
Okan Bayram 
14 May 17:21 · Kitabı okudu · 5/10 puan

"Terbiyeli olmak, herkesin eldivenle dokunulmayı gerektirecek denli kırılgan olduğunu kabul etmektir. İnsana duyulan saygı farklı bir şey - birine yalancı veya korkak derseniz bu ağır olur, ama hayatınızı insanların duygularını kollamakla, egolarını şişirmekle geçirirseniz, onlarda saygı gösterilmesi gereken şeyi ayırt edemezsiniz"

Sevecendir Gece, F. Scott FitzgeraldSevecendir Gece, F. Scott Fitzgerald