Sevgi Neredeyse Tanrı Oradadır

7,8/10  (32 Oy) · 
174 okunma  · 
24 beğeni  · 
1.781 gösterim
Bu kitap, Tolstoy’un ömrünün son 25 yılında yazdığı Sevgi Neredeyse Tanrı Oradadır, Polikuşka, Üç Ölüm, Asuri Hükümdarı Asarhadon, İlyas, Küçükler Büyüklerden Akıllı Çıktı, Tavuk Yumurtası Büyüklüğündeki Tohum adlı öykülerden oluşmaktadır.

"Sanat zenginlerin, aydınların elinde bir imtiyaz olmaktan kurtulmalı, insanların birbiriyle kaynaşmasına, iyilik, hakikat, aşk yolunda yürümelerine yardım etmelidir." anlayışıyla yazılmış öyküler, Tolstoy’un kötülüğe iyilikle karşı koymayı ve ruhun kurtuluşunu her şeyden üstün tutmayı ileri süren felsefesinin ürünleridir.
Cemil Bozkurt 
07 Oca 19:43 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

“Açtım, beni doyurdunuz; susamıştım, bana içecek verdiniz; buralarda yabancıydım ve siz beni evinize aldınız…” Sayfanın en sonunda aşağıdaki satırları okudu: “Bu iyilikleri kardeşlerimden birine yapmış olmanız, bana yapmanız anlamına gelir.” Ve Avdeiç rüyasının onu aldatmadığını, pencereden gözünü çekmediği o gün Kurtarıcı’sının gerçekten ona geldiğini ve kendisinin de misafirini güzel ağırlamış olduğunu anladı.

Irem 
23 Eki 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Tolstoy'un ömrünün son 25 yılında yazdığı yedi tane öyküden oluşan kısacık bir kitap fakat içindeki öykülerin hepsi bir mesaj veriyor.Dünyada en önemli olan değerlerin sevgi ve iyilik olduğu güzel bir şekilde ifade edilmiş.

elif seyma tokyay 
16 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"..bu bizim izledigimiz yol,ama Tanri'nin izledigi yol bu degil.Onu bir elma caldigi icin kirbaclamak gerekiyorsa ya gunahlarimiz icin bize ne yapmali?"
Bitirdikten sonra Sevgi neredeyse Tanri oradadir dedirten bir kitap.

Y. Yalçın 
28 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

İçerisinde 7 farklı öykü bulunmaktadır.

—Sevgi Neredeyse Tanrı Oradadır
—Polikuşka
—Üç Ölüm
—Asurî Hükümdarı Asarhadon
—İlyas
—Küçükler Büyüklerden Akıllı Çıktı
—Tavuk Yumurtası Büyüklüğündeki Tohum

Öyle akıcı bir dille yazılmış ki, başlamanızla bitirmeniz bir oluyor ve sadelik esere can kazandırmış. Tolstoy’un diğer eserleri kadar etkili olmayabilir ama hakkını verdiğini inkâr edilemez bir gerçek. Ayrıca, çok uzun bir kitap değil böylece çok sık kitap oku(ya)mayan biri için de artı bir etken diyebiliriz. Bu sayede, okumanız için bir fırsat daha kazanılmış oluyor. Özelikle değinilmesi gereken bir nokta var ki; son yıllarda yitirdiğimiz ya da yitiriyormuş gibi hissettiğimiz bir hastalığa ilaç gibi geldiğini belirtmeliyim. Ruhun kurtuluşunun sevgi olduğunu ve sevgi’nin her şeyden üstün olduğuna dikkat çekmektedir. Her öyküde kendinize ait bir şeyler fark edeceksiniz ve sizi iç yolculuğunuza sürükleyecektir. Belki de, uzun zamandır farkında olmadığınız bir “siz” fark edeceksiniz –ki eser, insanın için de saklı iyiliğe dair ne varsa gün yüzüne çıkartmak istiyor…

Değinmek istediğim son durumsa, Tolstoy eserinde öyle bir kalem kullanmış ki bir döneme aitmiş gibi hissettirmiyor, sanki bütün zamanlara ışık tutarcasına ele alınmış hissiyatı sağlamaktadır. Bu sayede, ne zaman okursanız okuyun sanki o gün yazılmış gibi hiçbir değer kaybetmemiş duygusunu, fikrini fark edeceksiniz.


Esere ait birçok beğendiğim kısım olmasına rağmen şu şekilde bitirmek isterim;

“…İki soruma daha cevap ver” dedi Kral. “İlki, toprak niçin o zamanlar böyle buğday veriyordu da artık vermiyor? İkincisi, nasıl oluyor da torunun iki koltuk değneğiyle, oğlun bir koltuk değneğiyle yürürken sen değneksiz yürüyebiliyorsun? Gözlerin parlak, dişlerin sağlam; söylediklerin anlaşılıyor ve kulağa hoş geliyor. Bu böyle nasıl oluyor?

Ve yaşlı adam cevap verdi:

“Böyle oluyor, çünkü insanlar kendi çalıştıklarıyla yaşamayı bıraktılar ve başkalarının emeğine muhtaç duruma geldiler. Eskiden insanlar Tanrı’nın kanunlarına göre yaşıyorlardı. Kendilerinin olanla yetiniyor, başkalarının ürettiklerine göz dikmiyorlardı.”

Kitaptan 11 Alıntı

Selman Ç. 
27 Nis 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Dünyada paradan gelen günahlar, suçlar başka hiçbir şeyden gelmemiştir."

Sevgi Neredeyse Tanrı Oradadır, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 63 - Antik Yayınları)Sevgi Neredeyse Tanrı Oradadır, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 63 - Antik Yayınları)
Irem 
23 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"Sen yüzünü gizlersin, onları bir keder alır; sen nefeslerini alırsın, onlar ölür ve toprağa dönerler."

Sevgi Neredeyse Tanrı Oradadır, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 74 - Antik Dünya Klasikleri)Sevgi Neredeyse Tanrı Oradadır, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 74 - Antik Dünya Klasikleri)
selma 
22 Nis 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Sevgi
"Senin ümitsizlik batağına saplanmanın nedeni ne biliyor musun? Sen kendi mutluluğun için yaşamak istiyorsun."
"Peki İnsan başka ne için yaşar ki?"

Sevgi Neredeyse Tanrı Oradadır, Lev Nikolayeviç Tolstoy (nar yayınları)Sevgi Neredeyse Tanrı Oradadır, Lev Nikolayeviç Tolstoy (nar yayınları)
seher 
 13 Ara 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

... çünkü insanlar kendi çalıştıklarıyla yaşamayı bıraktılar ve başkalarının emeğine muhtaç duruma geldiler. Eskiden insanlar Tanrı' nın kanunlarına göre yaşıyorlardı. Kendilerinin olanla yetiniyor, başkalarının ürettiklerine göz dikmiyorlardı.

Sevgi Neredeyse Tanrı Oradadır, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 112)Sevgi Neredeyse Tanrı Oradadır, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 112)
Selman Ç. 
28 Nis 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Hayatını güzelleştirmenin yolu seni diğer canlılardan ayıran sınırları aradan kaldırmaktır. Her canlıyı kendin bilip onu seveceksin. Başkalarının hayatına son vermek senin işin değil. Hayatını sonlandırdığın her canlı gözünün önünden kaybolsa da bu onun yok olduğu anlamına gelmez. Sen başkalarının hayatını kısaltmakla kendi hayatını uzatacağını mı sanıyorsun? Bil ki; sen bunu yapmaya kadir değilsin. Hayat içinde mekan ve zaman anlayışı yoktur. Hayatın anlamı onun süresinde değil. Bazen çok kısa süren hayatlar uzun süren birçok hayattan daha anlamlı olabilir.

Sevgi Neredeyse Tanrı Oradadır, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 128 - Antik Yayınları)Sevgi Neredeyse Tanrı Oradadır, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 128 - Antik Yayınları)
seher 
13 Ara 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tam yarım asır boyunca mutluluğu aradık ve zengin olduğumuz müddetçe onu bulamadık. Ne zaman ki hiçbir şeyimiz kalmadı ve işçi olarak çalışmaya başladık, öyle mutlu olduk ki başka hiçbir şey istemez olduk

Sevgi Neredeyse Tanrı Oradadır, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 98)Sevgi Neredeyse Tanrı Oradadır, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 98)
Ayfer Ertaş 
 16 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Bu bizim izlediğimiz yol; ama Tanrı'nın izlediği yol bu değil. Onu bir elma çaldığı için kırbaçlamak gerekiyorsa, ya günahlarımız için bize ne yapmalı?"

Sevgi Neredeyse Tanrı Oradadır, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 19)Sevgi Neredeyse Tanrı Oradadır, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 19)

Bu bizim izlediğimiz yol;ama Tanrı'nın izlediği yol değil.Onu bir elma ćaldığı ićin kırbaçlamak gerekiyorsa ya g7nahlarımız için bize ne yapmalı?

Sevgi Neredeyse Tanrı Oradadır, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 20 - Kelebek)Sevgi Neredeyse Tanrı Oradadır, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 20 - Kelebek)

Bir işi istenen günde bitirebilecekse o işi alıyor, bitiremeyecekse boş yere söz vermiyordu!. Bu yüzden iyi bir şöhreti vardı ve hiç işsiz kalmıyordu!.

Sevgi Neredeyse Tanrı Oradadır, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 7)Sevgi Neredeyse Tanrı Oradadır, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 7)
2 /