Sevgi Neredeyse Tanrı Oradadır

8,0/10  (51 Oy) · 
247 okunma  · 
45 beğeni  · 
2.100 gösterim
Bu kitap, Tolstoy’un ömrünün son 25 yılında yazdığı Sevgi Neredeyse Tanrı Oradadır, Polikuşka, Üç Ölüm, Asuri Hükümdarı Asarhadon, İlyas, Küçükler Büyüklerden Akıllı Çıktı, Tavuk Yumurtası Büyüklüğündeki Tohum adlı öykülerden oluşmaktadır.

"Sanat zenginlerin, aydınların elinde bir imtiyaz olmaktan kurtulmalı, insanların birbiriyle kaynaşmasına, iyilik, hakikat, aşk yolunda yürümelerine yardım etmelidir." anlayışıyla yazılmış öyküler, Tolstoy’un kötülüğe iyilikle karşı koymayı ve ruhun kurtuluşunu her şeyden üstün tutmayı ileri süren felsefesinin ürünleridir.
Ömür Törpüsü 
23 Ağu 12:38 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tolstoy'la tanıştığım ve onu bana sevdiren kitap. 7 öyküden oluşuyor. Öykülerin genel konusu "sevgi". Gayet naif ve anlaşılır bir anlatımla insanı sıkmıyor. Bence herkesin okuması gerek, insana birçok şey katacağına inanıyorum. İyi okumalar.

Irem 
23 Eki 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Tolstoy'un ömrünün son 25 yılında yazdığı yedi tane öyküden oluşan kısacık bir kitap fakat içindeki öykülerin hepsi bir mesaj veriyor.Dünyada en önemli olan değerlerin sevgi ve iyilik olduğu güzel bir şekilde ifade edilmiş.

LEYLΠ
14 Oca 21:04 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · Puan vermedi

Kitap, Tolstoy'un hayatının son 25 yılında kaleme aldığı 7 tane öyküden oluşuyor.
Bu öyküler şunlardır:
—Sevgi Neredeyse Tanrı Oradadır
—Polikuşka
—Üç Ölüm
—Asurî Hükümdarı Asarhadon
—İlyas
—Küçükler Büyüklerden Akıllı Çıktı
—Tavuk Yumurtası Büyüklüğündeki Tohum

Bu öykülerin ana teması sevgi ve iyiliktir.Ve bu ikili duygunun hakim olduğu yerlerde de mutluluk muhakkaktır.

Uzun bir süredir öykü okumuyordum bu kaçamak iyi oldu.
Okumak isteyenlere de şimdiden keyifli okumalar.:)

Ali Dağdelen 
20 Haz 22:03 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Tolstoy'un hikayeleri romanlarıyla karşılaştırınca her zaman hayal kırıklığı yaratmıştır. Bu kitaptaki hikayeler de beklentime ters düşmedi. Yüksek bir edebi zevk, başarılı kurgu, akıcı konu bekleyerek okumayın. Öğüt verici, dini hikayeler. Fazlasını beklemeden okumak lazım.

elif seyma tokyay 
16 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"..bu bizim izledigimiz yol,ama Tanri'nin izledigi yol bu degil.Onu bir elma caldigi icin kirbaclamak gerekiyorsa ya gunahlarimiz icin bize ne yapmali?"
Bitirdikten sonra Sevgi neredeyse Tanri oradadir dedirten bir kitap.

Y. Yalçın 
28 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

İçerisinde 7 farklı öykü bulunmaktadır.

—Sevgi Neredeyse Tanrı Oradadır
—Polikuşka
—Üç Ölüm
—Asurî Hükümdarı Asarhadon
—İlyas
—Küçükler Büyüklerden Akıllı Çıktı
—Tavuk Yumurtası Büyüklüğündeki Tohum

Öyle akıcı bir dille yazılmış ki, başlamanızla bitirmeniz bir oluyor ve sadelik esere can kazandırmış. Tolstoy’un diğer eserleri kadar etkili olmayabilir ama hakkını verdiğini inkâr edilemez bir gerçek. Ayrıca, çok uzun bir kitap değil böylece çok sık kitap oku(ya)mayan biri için de artı bir etken diyebiliriz. Bu sayede, okumanız için bir fırsat daha kazanılmış oluyor. Özelikle değinilmesi gereken bir nokta var ki; son yıllarda yitirdiğimiz ya da yitiriyormuş gibi hissettiğimiz bir hastalığa ilaç gibi geldiğini belirtmeliyim. Ruhun kurtuluşunun sevgi olduğunu ve sevgi’nin her şeyden üstün olduğuna dikkat çekmektedir. Her öyküde kendinize ait bir şeyler fark edeceksiniz ve sizi iç yolculuğunuza sürükleyecektir. Belki de, uzun zamandır farkında olmadığınız bir “siz” fark edeceksiniz –ki eser, insanın için de saklı iyiliğe dair ne varsa gün yüzüne çıkartmak istiyor…

Değinmek istediğim son durumsa, Tolstoy eserinde öyle bir kalem kullanmış ki bir döneme aitmiş gibi hissettirmiyor, sanki bütün zamanlara ışık tutarcasına ele alınmış hissiyatı sağlamaktadır. Bu sayede, ne zaman okursanız okuyun sanki o gün yazılmış gibi hiçbir değer kaybetmemiş duygusunu, fikrini fark edeceksiniz.


Esere ait birçok beğendiğim kısım olmasına rağmen şu şekilde bitirmek isterim;

“…İki soruma daha cevap ver” dedi Kral. “İlki, toprak niçin o zamanlar böyle buğday veriyordu da artık vermiyor? İkincisi, nasıl oluyor da torunun iki koltuk değneğiyle, oğlun bir koltuk değneğiyle yürürken sen değneksiz yürüyebiliyorsun? Gözlerin parlak, dişlerin sağlam; söylediklerin anlaşılıyor ve kulağa hoş geliyor. Bu böyle nasıl oluyor?

Ve yaşlı adam cevap verdi:

“Böyle oluyor, çünkü insanlar kendi çalıştıklarıyla yaşamayı bıraktılar ve başkalarının emeğine muhtaç duruma geldiler. Eskiden insanlar Tanrı’nın kanunlarına göre yaşıyorlardı. Kendilerinin olanla yetiniyor, başkalarının ürettiklerine göz dikmiyorlardı.”

Halil Korkut 
27 May 10:53 · Kitabı okudu · 5 günde · 7/10 puan

Anlamlı ve genellikle ölmeyi hatırlatan hikayelerin bulunduğu bu hikaye kitabını sadece Antik Kitap Yayınevi'nden okuyabiliyoruz anladığım kadarıyla. Belki değildir fakat bazı yayınevleri Tolstoy hikayelerini derleyip kendi editörlerinin bulduğu başlık altında kitap hazırlıyorlar. İlginç.

Kitaptan 23 Alıntı

Yasemin Bektaş 
20 Nis 08:43 · 7/10 puan

Her canlıyı kendin bilip onu seveceksin. Başkalarının hayatına son vermek senin işin değil. Hayatını sonlandırdığın her canlı gözünün önünden kaybolsa da bu onun yok olduğu anlamına gelmez. Sen başkalarının hayatını kısaltmakla kendi hayatını uzatacağını mı sanıyorsun?

Sevgi Neredeyse Tanrı Oradadır, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 128 - Antik Dünya Klasikleri)Sevgi Neredeyse Tanrı Oradadır, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 128 - Antik Dünya Klasikleri)
Yasemin Bektaş 
19 Nis 12:29 · 7/10 puan

İlk başlarda Andeiç sadece tatil günlerinde okumayı düşünmüştü, ama kitabı eline alır almaz okumanın içindeki hüznü hafiflettiğini hissettiğini anlayınca her gün okumaya devam etti. Bazı günler kendini okumaya öylesine kaptırırdı ki, lambanın gazı bitene kadar kitaptan ayrılamazdı. Ve böylece hiç durmadan her gece okudu.

Sevgi Neredeyse Tanrı Oradadır, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 11 - Antik Dünya Klasikleri)Sevgi Neredeyse Tanrı Oradadır, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 11 - Antik Dünya Klasikleri)
Meursault 
01 May 17:42 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Benim zamanımda " dedi yaşlı adam, "ekmek satın almak ya da satmak gibi bir günah kimsenin aklından bile geçmezdi."

Sevgi Neredeyse Tanrı Oradadır, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 110 - Antik Dünya Klasikleri)Sevgi Neredeyse Tanrı Oradadır, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 110 - Antik Dünya Klasikleri)
Meursault 
01 May 16:26 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Okudukça daha iyi anlıyor, zihnini daha berrak ve kendisini daha mutlu hissediyordu.

Sevgi Neredeyse Tanrı Oradadır, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 10 - Antik Dünya Klasikleri)Sevgi Neredeyse Tanrı Oradadır, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 10 - Antik Dünya Klasikleri)
Meursault 
01 May 16:37 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hiç kimse bir annenin yüreğini yeterince takdir edemez.

Sevgi Neredeyse Tanrı Oradadır, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 71 - Antik Dünya Klasikleri)Sevgi Neredeyse Tanrı Oradadır, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 71 - Antik Dünya Klasikleri)
Meursault 
01 May 17:14 · Kitabı okudu · Puan vermedi

...iki bacaklı, korkunç bir yaratık -bir insan - koşarak geldi ve hayvanın boğazını kesti...

Sevgi Neredeyse Tanrı Oradadır, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 86 - Antik Dünya Klasikleri)Sevgi Neredeyse Tanrı Oradadır, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 86 - Antik Dünya Klasikleri)
Meursault 
01 May 16:34 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Baş olacak olan herkesin hizmetkarı olacak, çünkü Tanrı'nın kutsadıkları alçak gönüllüler, yumuşak başlılar ve merhametlilerdir.

Sevgi Neredeyse Tanrı Oradadır, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 15 - Antik Dünya Klasikleri)Sevgi Neredeyse Tanrı Oradadır, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 15 - Antik Dünya Klasikleri)
Meursault 
02 May 23:14 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tarlam,Tanrı'nın bütün topraklarıydı. Nereyi sürersem orası benim tarlamdı. Toprak bedavaydı. Hiç kimsenin sahiplenmediği bir şeydi. İnsanlar bir tek kendi emeklerini sahiplenirlerdi.

Sevgi Neredeyse Tanrı Oradadır, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 110 - Antik Dünya Klasikleri)Sevgi Neredeyse Tanrı Oradadır, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 110 - Antik Dünya Klasikleri)
Selman Ç. 
27 Nis 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Dünyada paradan gelen günahlar, suçlar başka hiçbir şeyden gelmemiştir."

Sevgi Neredeyse Tanrı Oradadır, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 63 - Antik Yayınları)Sevgi Neredeyse Tanrı Oradadır, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 63 - Antik Yayınları)
LEYLΠ
13 Oca 20:31 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Kitap okudukça her şeyi daha iyi anlıyor, zihni açılıyor ve kendisini daha huzurlu ve mutlu hissediyordu.

Sevgi Neredeyse Tanrı Oradadır, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 10)Sevgi Neredeyse Tanrı Oradadır, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 10)
3 /