Adı:
Sevgili Bay Daniels
Baskı tarihi:
Ağustos 2017
Sayfa sayısı:
328
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059585590
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Loving Mr. Daniels
Çeviri:
Gökçe Çiçek
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yabancı Yayınları
İlgili kişiye,


Aşkımıza yasak demek kolay, bize ruh eşi demek zordu. Bence ikisi de doğruydu. Biz yasak ruh eşleriydik.

Edgewood, Wisconsin’e geldiğimde onu bulmak gibi bir planım yoktu. Joe’nun barına girmeyi, Daniel’ın müziğinin bende böylesine duygular uyandırmasını beklemiyordum. Sesinin, acılarımı dindirebileceğini tahmin etmezdim. Mutluluğumun geri geleceğini de.

Lise son sınıfa yeni okulumda başladığımda, ona Bay Daniels diye hitap etmeye hazır değildim ama bazen hayat yanlış zamanda, doğru nedenlerle karşınıza çıkardı.

Aşk hikâyemiz sadece fiziksel yakınlıktan ibaret değildi.

Aile de vardı işin içinde, yas da. Hayatta olmakla alakalıydı. Aptalcaydı. Acı vericiydi. Kederliydi. Kahkahaydı.

Bizimdi.

Bütün bu nedenlerden dolayı da, asla Bay Daniels’ı sevdiğim için özür dilemeyecektim.

- Ashlyn Jennings

“Size yaşam ve aşk dersleri verecek, endişe ve aşk acısı dolu bir kitap. Fakat en çok da kendinizi yalnız hissettiğinizde içinizi ısıtacağı için okunmalı. 5 yıldızlı mutluluk!”

- Maryse’s Book Blog

“Okuduktan uzun zaman sonra bile kalbinizdeki yerini koruyacak bir hikâye. Brittainy C. Cherry muhteşem bir roman yazmış ve bundan sonra ne yazacağını sabırsızlıkla bekliyorum!”

- Aestas Book Blog

“Sevgili Bay Daniels son derece tutkulu ve güçlü bir romandı. Asla unutamayacağım bir hikâye…”

- TotallyBooked Blog
322 syf.
·12 günde·2/10
Çok büyük umutlarla olmasa da en azından gözlerimi doldurması umuduyla başladığım bir kitap Sevgili Bay Daniels. Alt kurgu gerçekten duygusal olduğu için bir an bunun olacağını sanıp umutlandım, yaklaşık 58 sayfa kadar bu umudu sürdürdüm ama sonra güncel kitaplar, her zaman yaptığı şeyi yapmaya başladı: beni delirtmeye.

Kitapla ilgili sevdiğim yalnızca iki detay var, bu yüzden onları sizinle paylaşmak istiyorum. Birincisi ayracı. Adeta aşık oldum. Bir süre bu ayracı kullanmak ve sonra saklamak istiyorum. Belki bir yerlere yapıştırabilirim de. Şaka yapmıyorum. İkinci olarak da kitaptaki müzik grubunun şarkı sözü yazma ilhamı ve alıntı olarak yazılmış şarkı sözleri. Gerçekten hoşlardı, bir gün film olursa soundtrack nasıl olur merak ediyorum.

Şimdi kötü kısma gelelim. Sevmediğim detayları anlatabilmek adına birkaç yol düşündüm ve sonunda yemek tarifinde karar kıldım. Başlıyorum.

Sevgili Bay Daniels yapımı:
-Bir tutam dram
-Bir öğretmen
-Bir öğrenci
-Birkaç tutam ilgisiz, kör, algısı kıt ama kariyer sahibi aile klişesi
-Birkaç tutam ilgisiz, kör, algısı kıt ama bataklıkta yaşayan aile klişesi
-Bizim aşkımız sandığınız gibi değil klişesi
-Aşkın yalnızca dokunma ve görme ile başlayıp bittiği bir dünya
-Gözyaşı
-Biraz daha gözyaşı
(Gözyaşları bizde ait değil.)
-Gereksiz ölümler
-Neden detayları işlemedin yazar, dedirtecek minik olaylar
-Biraz daha gözyaşı
-Biraz daha
-Klişe aşk sözleri
-Gereksiz ayrılıklar
-Bir o kadar gereksiz kavuşmalar
-Klişe, klişe, klişe
-His vermeyen ama öyle olduğu iddia edilen duygular
-Sıkıcılık
-Biraz daha sıkıcılık
-Biraz daha...
-Dengesiz kız karakter

Ve yemeğiniz-
Pardon, çok satan kitabınız hazır. Hemen okuyup başınızı yerden yere vurabilirsiniz. Afiyet olsun. : )

Şaka bir yana, kitaptan tamamen tiksindiğimi söylemeyeceğim. Aslında arka planda ebeveynler üzerinden dönebilecek ciddi bir dram vardı ve öğretmen - öğrenci meselesi kültürümüzle çelişen bir şekilde işlenmekle birlikte, yazara küfrettirecek kadar korkunç bir temelle kurulmamıştı. Fakat yazarın derdi mükemmel Bay Daniels olduğu için vıcık vıcık bir aşk romanı yazmakla yetinmiş. Ne araya kattığı onca olumsuzluk umurunda ne de ergenlerin zihnini bulandıracak satır araları. Aslında düşününce bu yüzden sevmemiş de olabilirim. Kitabı liseli karakterler üzerinden yazmak gereksiz bir hamle olmuş. Belki yirmi yaşın üstü olsaydı, çok daha sağlam bir kurgu olabilirdi. Her neyse.

Tavsiye etmiyorum. Bir öğretmen olarak böyle kurguların hayata geçme ihtimalinin korkunçluğunu Allah'a havale ediyor, yazar milletine akıl sağlığı diliyor ve ayrılıyorum. Yeni bir hayal kırıklığı yorumuyla görüşmek üzere!
328 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
En sevdiğim kitaplar arasında yer almayı başardı Sevgili Bay Daniels. Yazarın bir önceki kitabını da sevmiştim ama buna ba-yıl-dım! Kesinlikle tekrar tekrar okumak isteyeceğim bir kitap oldu.

Yazarın karakterlerinin neden bu kadar iyi olduğunu düşünürken aklıma şöyle bir şey geldi. Bir önceki kitabında da bunda da karakterler hep kırılmış, acı çekmiş insanlardı. Sanırım bu yüzden bu kadar mükemmeller çünkü çok anlayışlı ve nazikler. Her karakteri ayrı sevdim diyebilirim ama özellikle Bay Daniels, Ryan ve Gabby apayrıydı. Kitap boyunca yapılan alıntıları zaten çok sevdim.

Çok şey söylemek isteyip yine hiçbir şey söyleyemiyorum ama baştan sona çok çok sevdiğim bir kitap oldu. Yazarın daha çok kitabını okumak istiyorum. Ve bu kitabı mutlaka mutlaka okuyun diyorum.
328 syf.
·5 günde·9/10
Bitmesin diye biraz uzattıkça uzattım sanırım ama çook güzeldi resmen sırıta sırıta okudum ilk kez bu tarz bir kitap okudum ve sanırım bundan sonra okuyacağım Daniel resmen aşık oldum yaa kitapta +18 kısımlar olsada çok fazla değil ve çokda rahatsız edici değildi bence ve kitap bana resmen W. Shakespeare okuma isteği uyandırdı.. :)
328 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Sevgili Bay Daniels şu dünyada beni en çok hayal kırıklığına uğratan kitaplardan biri. Öyle güzel bir beklentiyle başlamıştım ki.... kitabı sevmememin nedeni yüksek beklentilerle başlamış olmam değil, bundan eminim. Sevmememin nedeni klişe konu, klişe tipleme ve klişe karakterler....

Çok sinir bozucuydu. Karakterler arasındaki aşk hiç hoşuma gitmedi. Aralarında gerçekten bir sevginin olduğunu düşünmüyorum. Sırf fiziksel temas...

Yazarın dili bile sıradan. Bu yazardan okuduğum ilk kitap ve tarzını az çok anlamış oldum. Konusu ilgimi çekmediği sürece bir daha okumayı düşünmüyorum.
328 syf.
·10/10
“ Ayrılıklar da sevdaya dahil çünkü ayrılanlar hala sevgili “ tam anlamıyla bu kitabı tanımlıyor. Bir sürü ölümün içinde birbirlerine ışık olmuş iki insanın hikayesi. Aralarında 20 yaş yok. Uçurumlar yok. Aralarında sadece aşk var. Romeo’nun arayışı grubu ve tüm o shakespeare alıntıları da hoştu. Ryan karakterini çok ayrı sevdim. Ryan ve Tony’si bir çift olarak yok olmayı da herkese rağmen Var olsalardı. Rebecca benim için dünyanın en soğuk en itici annesiydi. Bir de Daniel’ın Ashlyn’e ayrılmalıyız deyip barışması ve sürekli kıza yaklaşıp sonra yeniden kendini geri çekmesi çok gıcıktı. Çocuk oyuncağı değil sonuçta. Ve Sonu. O kadar şirindi ki. Yok ya ne kıskanması.
328 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Kitaba ait olumlu yorumları gördükçe merakım arttı yalnız yine de okurken bir tereddütle başladım kitaba.
Ama kitabın içindeki dostluk, arkadaşlık, kardeşlik, aşk ve yalnızlık duygusu o kadar iyi anlatılmış ki okurken en çok Gabby’e hayran kaldım.
Ashley ikiz kardeşini kaybetmesiyle hayatı bir anda değişiyor, yapmam dediği şeyleri ikiz kardeşinin yapacağı türden davranışları sergiliyor. Ve yine böyle bir anda kendisini anlayan kitapların dilinden konuşan Bay Daniels’le yolları kesişiyor. Tabi kader o durumda kötü esprisini yapıyor ve Ashley ile Daniel’in üçüncü karşılaşmaları ikisi içinde hissettikleri duyguları yaşamak için zamanlamanın çok yanlış olduğunu gösteriyor. Tabi ben spoi vermemek için çabaladığımdan dolayı ne demek istediğimi anlayamayabilirsiniz.
Tabii bu duruma çözüm kitabı okumaktan geçiyor
Kitap genel olarak güzel ve akıcıydı. Ben en çok Gabby’nin mektuplarını sevdim ama Gabby’nin her şekilde Ashley’in yanında olduğunu hissettirmesi çok güzeldi.
328 syf.
·2 günde·10/10
Soluksuz okudum. Ve bu kadar çabuk tükettiğim için üzgünüm.
Geride bir sürü alıntı kaldı ben de.
Bay Daniels ve Ashlyn unutmayacağım karakterler arasında yerini alacak.
328 syf.
·5/10
Benim çok sevdiğim bi kitap olmadı maalesef kitap boyunca sürekli abartı duygu durumlarını okuyup durdum elle tutulacak bi olay olmadı şaşırtan bi olayda olmadı karakterleri çok klişe buldum çok kötü değildi fakat benim için ortalamanın altında bi kitap oldu
328 syf.
·2 günde·Beğendi·7/10
Bir elestirici biraz keskin yazmis mutlaka hakli oldugu yanlar var ama yani zaten bu kitap edebi bir eser degil ayrica romanda bahsedilen yer ABD de bir yer. Demek istedigim neden jeep ler yerine toplumsal ulasimi yazmamis diyor yani tramvay otobus gibi. Birincisi Jeep de sevisiyorlar toplumsal araclarda bu biraz imkansiz gibi görundu, ayrica bir jeepe sahip olmak o kadar da zor bir durum degil o ulkede.Cok zengin olmak gerekmiyor yani.
Eglencelik zaman geciren ergen kitaplarindan. Yine de dusunduren yanlari var ayrica.Abartmalar cok dogal olarak yani fasa fiso vakit gecirten cerezlik kitaplar diyeceklerimizden gerci cok fazla salya sumuk var bir de sevismelerinin detaylari ile kitap sayfalarini doldurmak biraz gereksiz gibi geldi.Satis yapsin diye cinselligin bu kadar kullanilmasi seviyesini dusurmus kitabin. Bazi alinti yaptigim yerler oldu ayrica guzel sözler dusuncelerde vardi paylastigim.
Mesela "neden insanlar en cok onlari görmezden gelen kimselerin sevgisine ac olurlar" tabii burda kimse olarak niteledigi yakinlari. Ayrica Ryan'in yazdigi yazi ve dusunceleri.
Mutlaka okunmasi gereken bir kitap degil ama isteyen okuyabilir ben okudugum icin memnunum. biraz kafaniz dagilsin isterseniz böyle gerzek eglendirici bazen dusunduren, dramatik bir roman iyidir. kendi icinde fena degil .
328 syf.
·8/10
Kitaptaki Romeo ve Juliet alıntıları çok güzeldi. Zaten Ayçöreği kitabından sonra Romeo ve Juliet'e olan ilgim iyice artmıştı.
Her yeri postit şuan. Bölüm başlarındaki bütün alıntılara aşığım.

Kitabın yorumuna gelecek olursak. Öğrenci öğretmen ilişkisi var. Tabii tutkulu bir ilişki. Yakınlarını kaybetmiş, kitap zevkleri aynı olan birbirine uyumlu kişiler. Ben beğendim ve okumanızı tavsiye ederim.
328 syf.
·14 günde·Beğendi·8/10
Kitabın güzel yanlarına geçmeden önce beni üzen kısımlardan bahsetmek istiyorum.
Kitabı bitirdiğimde aslında çok sinirlendim çünkü kitabın bu kadar basit bitmesini beklemiyordum .
Belki de sinirlenmemin en büyük sebebi kitaba çok büyük bakmamdı yani sonunun beni şaşırtmasını bekliyordum meğerse son baştan belliymiş. Evet şimdide iyi yönlere geçelim :)
Gabby karakterine ba yıl dım. Ve beni ağlatmayı başardı . Yazar gerçekten çok ince ve bir o kadar da çılgın karakter çıkartmış ortaya. Mektup fikirleri çok hoşuma gitti hatta bir ara bende böyle bir şey yapsam mı acaba ? diye düşünmeden edemedim :)
Kitabın sonuna sinirlensem de aslında bir yanımda sevindi çünkü Ashlyn mutlu olmayı hak ediyordu. Ve ayrıca Shakespeare alıntılarına bayıldım.

~ Çerezlik ve fazla beklentiye girmeden okunabilecek bir kitap. Kitabı sadece Alın ve Okuyun.
328 syf.
·2 günde·5/10
Kitaba çok büyük umutlarla başlamıştım aslında. Ama bittiğinde beklentimi karşılamadığını hissettim. Reading slump'tan çıkma umuduyla okumuştum ama kitap bittikten sonra bir şey değişmedi açıkçası. Okumasaydım bir şey kaybedeceğimi kesinlikle düşünmediğim romanlardan birisi olarak yerine yerleşti zihnimde.
"Hani bazı insanlarla yıllarca görüşmedikten sonra nihayet yeniden bir araya geldiğinizde sanki aradan hiç zaman geçmemiş gibi hissesersiniz ya? İşte o insanların değerini bilin."
Ne yaparsanız yapın, kaç kere yüzleşirseniz yüzleşin, hiçbir ölüm zamanla kabullenilmesi daha kolay hale gelmiyordu.
"Aslında göründüğüm kadar mutlu değilim?"
"Neden öyle görünmeye çalışıyorsun peki?" diye sordum.
Başını eğerek ayakkabılarına baktı. "Çünkü gerçekten mutlu olmaya en fazla yaklaşabildiğim anlar, mutlu gibi göründüğüm anlar. Tabii sadece öyle görünmeye çalıştığımı hatırlayana dek. O zaman üzülüyorsun işte. Gerçekten üzülüyorsun. Çünkü hayatının her gününde bir maske takmak yapılabilecek en zor şeylerden biri. Bir süre sonra korkmaya başlıyorsun çünkü o maske seninle bütünleşiyor."
“Peki, yaratılışında hiçbir rol oynamadığım vücudum yüzünden alay edilmekten ne kadar nefret ettiğimden bahsetmiş miydim?”
“Yaşamın getirilerinden korkusu olmayan biri olmak istiyorum. Kahkahalarını nefesiyle birlikte içine çekmeyi, gözyaşlarının tadını çıkarmayı hatırlayan biri olmak istiyorum. Umut denizine dalarak sevgi diyarına inmek istiyorum. Büyüdüğümde hayatta olmak istiyorum...”

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Sevgili Bay Daniels
Baskı tarihi:
Ağustos 2017
Sayfa sayısı:
328
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059585590
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Loving Mr. Daniels
Çeviri:
Gökçe Çiçek
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yabancı Yayınları
İlgili kişiye,


Aşkımıza yasak demek kolay, bize ruh eşi demek zordu. Bence ikisi de doğruydu. Biz yasak ruh eşleriydik.

Edgewood, Wisconsin’e geldiğimde onu bulmak gibi bir planım yoktu. Joe’nun barına girmeyi, Daniel’ın müziğinin bende böylesine duygular uyandırmasını beklemiyordum. Sesinin, acılarımı dindirebileceğini tahmin etmezdim. Mutluluğumun geri geleceğini de.

Lise son sınıfa yeni okulumda başladığımda, ona Bay Daniels diye hitap etmeye hazır değildim ama bazen hayat yanlış zamanda, doğru nedenlerle karşınıza çıkardı.

Aşk hikâyemiz sadece fiziksel yakınlıktan ibaret değildi.

Aile de vardı işin içinde, yas da. Hayatta olmakla alakalıydı. Aptalcaydı. Acı vericiydi. Kederliydi. Kahkahaydı.

Bizimdi.

Bütün bu nedenlerden dolayı da, asla Bay Daniels’ı sevdiğim için özür dilemeyecektim.

- Ashlyn Jennings

“Size yaşam ve aşk dersleri verecek, endişe ve aşk acısı dolu bir kitap. Fakat en çok da kendinizi yalnız hissettiğinizde içinizi ısıtacağı için okunmalı. 5 yıldızlı mutluluk!”

- Maryse’s Book Blog

“Okuduktan uzun zaman sonra bile kalbinizdeki yerini koruyacak bir hikâye. Brittainy C. Cherry muhteşem bir roman yazmış ve bundan sonra ne yazacağını sabırsızlıkla bekliyorum!”

- Aestas Book Blog

“Sevgili Bay Daniels son derece tutkulu ve güçlü bir romandı. Asla unutamayacağım bir hikâye…”

- TotallyBooked Blog

Kitabı okuyanlar 127 okur

  • Aslı Su Gök
  • Sıla aslı tala
  • Mevanur Kılalı
  • sude
  • Burcu
  • Büşra Çifci
  • seda
  • Yeliz Şahin
  • Serap Günal
  • Berra özkalp

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%23.1 (15)
9
%16.9 (11)
8
%26.2 (17)
7
%9.2 (6)
6
%7.7 (5)
5
%6.2 (4)
4
%4.6 (3)
3
%0
2
%4.6 (3)
1
%1.5 (1)