Sevgili Doktorum Anla Beni

·
Okunma
·
Beğeni
·
12
Gösterim
Adı:
Sevgili Doktorum Anla Beni
Baskı tarihi:
2003
Sayfa sayısı:
234
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kansu Matbaası
234 syf.
Yine bir tıp kitabı, bu defa içinde bir de hastane kokusu. Kendimizi emanet ettiğimiz hekimlerimizin hastaları anlamak için kurduğu iletişimin konusu. Sevgi ve güven ise ruhların varoluşu.

Hekim, iyilik timsali, sırları saklayan, ahlâklı ve güleryüzlü olan, hastaların ruh hallerini anlayan, güven kokan, biraz da fizolofça yaşayan kişidir. Hasta ve doktor ilişkisindeki iletişim ise eşitliğe dayanan ortaklıktır. Anlama, sorun çözme de tedavinin bir parçasıdır.

Hastalar ise çeşit çeşittir; panik hasta, kaderci hasta, kabullenemeyen hasta, hastalık hastası hasta, bir de çok bilmiş hasta. Bu hastalara yaklaşımlar ve anlatımlar ise başka başka.

Hastanın panik, korku, endişe hallerinden arındırılması da ancak iletişimle mümkün olmaktadır. Seçilmiş sözcüklerle konuşmak, hastayı incitmemek hastanın kahramanı olmaktır. Doktoruna güvenen hasta daha kolay rahata ve sağlığına kavuşmaktadır.

Hekimlik zordur, sabır ve engin bilgi gerektirir. Gerçek hekimlikte ticari kaygılar yoktur. Elinde olanı da vermektir.

Kitabın içeriği cerrahi işlemleri, doktor-hasta diyaloglarını da kapsamakta. Kahramanımız bu defa Hippokrat olunca önemli sözlerinden birkaçını da paylaşayım;

Dünyayı dünya yapanın onu güzellikleriye ve çirkinlikleriyle anlayanın yalnızca insan olduğunu unutmayacağım.

Önce zarar verme

Tıp öğrencilerinin keyifle ve yalın bir dille okuyacaklarına inandığım ders niteliğinde bir kitap.
Yalnızca özel muayenehane ve özel hastane ortamında hastasına güleryüz gösteren ve örnek hekim olmaya çalışan meslektaşlarımız, neden bağlı bulundukları resmi kurumlarda çok daha katı bir yapı sergiliyorlar. Bu ikiyüzlülük için, para için ortaya konulan sahte gülüş için değer mi?
Hastayla konuşurken tabu kelimeleri hiç kullanmamalı, duygusallık yaratan kelimeleri de çok dikkâtli söylemelidir. "Kanser, tümör, büyüme, metastaz, yayılma, habis" gibi sözcükler tabudur.
Ahmet Dinççağ
Aventis'in katkılarıyla - 2003
Bilgilendirme, insanın ölüm düşüncesiyle karşı karşıya kaldığında özellikle muhtaç olduğu tüm set ve koruma sistemlerinin yıkılması anlamına gelmemelidir. Ümit, yardımlaşmaya açıklık ve sevgi setlerinin mutlaka korunması gerekir.
Ahmet Dinççağ
Aventis'in katkılarıyla - 2003
Publius Terentius'un "Ben bir insanım, insanla ilgili hiçbir şey bana yabancı değildir" özdeyişini "İnsan sağlığına özgü olan hiçbir şey hekime de yabancı değildir" şeklinde kendimize hedef edinirsek, bilimimizin yorucu, özveri isteyen daha çok genişletiriz kanısındayım.
Ahmet Dinççağ
Aventis'in katkılarıyla - 2003

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Sevgili Doktorum Anla Beni
Baskı tarihi:
2003
Sayfa sayısı:
234
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kansu Matbaası

Kitabı okuyanlar 1 okur

  • Oylesine Yazar

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%100 (1)
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0