1000Kitap Logosu
Sevginin Katıksızı

Sevginin Katıksızı

Okuyacaklarıma Ekle
TAKİP ET
Kitapyurdu.com
75TL ve üzeri tüm siparişlerde Kargo Bedava!

Hakkında

333 sayfa ·
Tahmini okuma süresi: 9 sa. 26 dk.
Adı
Sevginin Katıksızı
Çevirmen
Basım
Türkçe · Türkiye · Oda Yayınları · 1995 (İlk yayınlanma: 1973) · Karton kapak · 9789753852272
Diğer baskılar
Jack London'un ölümünden hemen sonra yayımlanan "Sevginin Katıksızı", yazarın yazma ve düşünme ustalığını olduğu kadar sanat yeteneğini de bir kez daha gözler önüne seren eşsiz bir kanıt. İnsanın özüne yabancılaşması olgusu, böylesine doğal bir anlatım ve böylesine sürükleyici bir romanın sınırları içinde daha önce hiç yansıtılmamıştır kanımızca... (Arka Kapak)
Fiyatlar
Kitapyurdu.com
75TL ve üzeri tüm siparişlerde Kargo Bedava!
İdefix
idefix.com

Okurlar

Kadın
% 58.5
Erkek
% 41.5
0-12 Yaş
13-17 Yaş
18-24 Yaş
25-34 Yaş
35-44 Yaş
45-54 Yaş
55-64 Yaş
65+ Yaş
8.2
10 üzerinden
152 Puan · 33 İnceleme
368 syf.
·
6 günde
·
10/10 puan
Katıksız Sevgi
Jack London'un bu eseri yazmasındaki amacının insanları sirklerdeki hayvan gösterileri hakkında bilinçlendirmek, bu gösterilerin ardında masumiyetin olmadığı göstermek olduğu kitabın ön sözünde zaten açıklanıyor. Günümüzde sirkler yaygın olmasa bile köpek, horoz dövüşleri, daha masum görünen hayvan eğitmek amacıyla yapılan uygulamalar gibi perde arkasından pek çok vahşet yaşanmakta. Günümüzde sık sık gündeme gelen pitbull vakaları bile bu kategorinin içine alınabilir. Her hayvanın ait olduğu bir doğa vardır. Kimi vahşi doğaya aittir kimi ise bizim aramızda yaşamayı öğrenmiştir. Ancak hiçbir hayvanın ona zarar vermediğimiz sürece bizim üstümüzde güç kullandığını gözlemlemeyiz. Bu zarar fiziksel ya da ruhsal olabilir. Bunu yapan tek cins, akıl yetisine sahip olan insandır. Buradaki akıl kavramı düşünerek, iradeyle eyleyebilme yetisidir. İnsan bu yetiyle çok fazla şeye hükmedebilir: Sevgiyle ya da nefretle. Jack London ise bu konuyu ele alırken bunu daha nahif bir tema seçerek "sevgi"yle yola çıkmış. Eser Michael isimli bir İrlanda teriyesinin yaşadıkları üzerine geçirdiği ruhsal evrimden bahseder. Kendimizi hayvanlardan ne kadar farklı tutsak da hayvanlar duygularınızı hisseder ve yine bize karşı duygu beslerler. Bu durum onların ruhlarına da yansır ve bunu davranışlarıyla belli ederler. Michael'in sahibine duyduğu gerçek saf sevgi ve yaşadığı kötü olayların onun üstünde bıraktığı etkiyi Jack London çok güzel bir şekilde kaleme almış.
Katıksız Sevgi
8.2/10 · 501 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
368 syf.
·
4 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Katıksız Sevgi
Roman, gerçekten katıksız bir sevgiyi anlatıyor. London'nın pek çok yapıtında olduğu gibi burada da romanın kahramanı bir köpek. Yine diğer romanlarda gördüğümüz üzere, insan- köpek ilişkisi bu kitabında temel dokusunu oluşturuyor. Bu anlatının Jack London'ın hayatındaki gerçek bir deneyime dayandığını hiç kuşku yok. Okumanızı tavsiye ederim Keyifli okumalar
Katıksız Sevgi
8.2/10 · 501 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
368 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
Katıksız sevgi, sevginin katıksızını anlatıyor...
Jack London deyince yüreğimde kelebekler uçuşur.. Yazarı ben denize tutkusu ve hayvanlara olan inanılmaz müthiş sevgisiyle tanıdım..Kendisini çok sevmemin nedenlerinden biri benden bir parçayı taşıyor olmasıydı.. HAYVAN SEVGİSİ.. Katıksız Sevgi yazarın ölümünden sonra yayımlanmıştır. Gerçek adı "John Griffith". Kitabın özgün adı ise "Michael, the brother of Jerry". Roman, kahraman köpeğiyle doğal yollarla kurduğu iletişimden sonra bir limanda kaybetmesi sonucu ve sirk hayatıyla devam eden bir yolculuk. Bir köpeğin, sahibine sonsuz sevgiyle bağlanması ve onun canını kurtarmak için kendi canını bile tehliye atması. Sanırım yorumlamakta en çok zorlandığım, ifade güçlüğü çektiğim nadir romanlardandır.. Katıksız Sevgi, sevginin katıksızını anlatıyor.Yazar sirk hayatında yaşamak zorunda kalan masum yüreklerin, insanları güldürebilmek için ne tür işkencelere maruz kaldığını, ne kadar çok hem fiziki hem de psikolojik olarak acı çektiklerini, kusursuz usta bir kalemle ele alıp her bir sözcüğünü insan yüreğine ilmek ilmek işleyip, yaşananların sanki gözler önünde bulunan bir film sahnesi gibi birebir hissettirip okuyucuya ulaştırıyor. Okuduğum her bir satırında gözyaşlarına boğuldum. Kalbimin sıkıştığını hissettim. Kitapta sirkte gösteri yapmaları için eğitilen ve zorlanan hayvanların çektiği çile, insanların eline fırsat verilince ne kadar zalim olacaklarının kanıtı. İnsanlık dışı vicdanın, merhametin ne demek olduğunu bilmeyen canavar insanların, ürkek bedenlere hem de sözde insanlığı güldüren, eğlendiren o masum yürekler normal şartlar altında eğitilmiyor. Olaylar hiç de sanıldığı gibi değil. İnsanların katıla katıla güldüğü o gösterilerin ardındaki, madalyonun arka yüzünde ki vahşetini gördüm. Ve bunu yapanların zevkle, keyif alarak yaptığını okuyan gözlerim dondu, kaskatı kesildi, içim parçalandı.. Okumalıyız, çocuklarımıza da okutmalıyız ki, ileride topluma faydalı bireyler kazandırabilelim.. Duyarlı bir toplum olabilmek umuduyla.. •Hayvanları eğitme sanatı, onlara korku aşılama sanatıdır, derdi o. •Ve senin yüreğin, gömülmüş bir altın definesi için çarpmadığından seni kandırmak daha güçtür. Yüreği para para diye çarpanlar, şaşılacak derecede kolay kandırılır. •Maymunlar bandosu çok geçerli bir gösteridir, kahkaha toplar. Kahkaha da para toplar elbet. İnsanlar maymunlara gülmek zorundadır; çünkü ona çok benzer ve çünkü insanlar üstün durumdadır ve kendilerini üstün görmekten hoşlanırlar. Sevgilerimle.. Kitapla kalınız..
Katıksız Sevgi
8.2/10 · 501 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
368 syf.
·
4 günde
·
Puan vermedi
Yine şahane bir Jack London kitabıydı Katıksız Sevgi … Yazarın köpekler hayvanlar üzerine kurguladığı yanılmıyorsam okuduğum 3. Kitabı oldu . Beyaz Diş en sevdiğim di Bu kitapta Michael isimli, İrlanda köpeğinin başına gelen talihsiz bir olay sonucu yaşadığı zor günleri ni okuyacaksınız.Michael ‘in başına gelen korkunç olayı okurken (için elvermedi buraya yazmaya açıkçası )çok üzüldüm .Hayvanlara acı çektirmek , işkence etmek bilemiyorum nasıl bir zulm ve vicdansızlıktır. Duyguları var , sevildiğini hissettiklerin de onu nasıl mutlu oluyorlar. İnsan ve hayvan ilişkisine dair yine güzel bir kitap diyorum .Evet canımı acıtsa da iyi ki okudum
Katıksız Sevgi
8.2/10 · 501 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
180 syf.
·
1 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
"Köpekleri severek onlara numara öğretemezsin, Johnny. Köpeklerle kadınlar arasındaki fark budur." Jack London , okuyucuyu sıkmadan bir köpeğin gözünden dünyaya bakabilme imkanı sunuyor.
Cambazhane Köpeği
8.2/10 · 501 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.