Sevmek, Sevinmek, İyi Şeyler Üstüne (Seçme Yazılar)

·
Okunma
·
Beğeni
·
7,4bin
Gösterim
Adı:
Sevmek, Sevinmek, İyi Şeyler Üstüne
Alt başlık:
Seçme Yazılar
Baskı tarihi:
Eylül 2018
Sayfa sayısı:
116
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750830334
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Sevmek, Sevinmek, İyi Şeyler Üstüne ve Yaşar Kemal...

“Ben sevgiden, sevinçten söz açmak istemez miyim, delice, çılgınca, içim taşa taşa, bir sevinçten söz açmak istemez miyim? Ben sevinçli adamım. Bu dünya böyle olmasa, böyle kara, karanlık olmasa, ben sevinçten taşar coşardım. Yaradılışım karanlıktan çok aydınlığa, acıdan çok sevince... Ne çare, ne çare ki sevinmek gelmiyor elimden... Dostluktan söz açmak, ne güzel. Bir dostum var. Sıcacık eli var. Sevgi dolu gözleri var. Ne güzel yalansız, salt sevgi dolu bir insan eli sıkmak. Sıcacık, sıcacık... Ben deli olurum, insanlar karanlık karanlık, kuşkulu baktıkça bana... Bütün insanlar kuşkusuz, korkusuz, çıkar düşünmeden, düşmanlık geçirmeden içlerinden baksalar biribirlerine... İnsan, ne olur biliyor musunuz, sıcacık bir bahar güneşinin bahtiyarlığında duyar kendisini... Bahar güneşinde bir sevinç içinde gerinir. İnsan bir bahar çiçeği temizliğinde olur.”

Böyle söylüyor Yaşar Kemal. Edebiyatını hümanizm üzerine kuran, Türkiye edebiyatının büyük ustası Yaşar Kemal’in edebiyat, kültür ve özgürlük üzerine temel düşüncelerini gençlere tanıtmak için seçilen bu yazılar, yukarıdaki satırların geçtiği yazısının başlığını taşıyor: "Sevmek, Sevinmek, İyi Şeyler Üstüne..." Bu başlık, henüz Yaşar Kemal edebiyatıyla tanışmayanlar için, onun dünyaya yaklaşımını özetliyor. Bir insan, bir yazar ve bir aydın olarak hayattaki duruşunu olduğu kadar; kökleri asırlar öncesine dayanan olay ve duyguları acı, yoksunluk ve isyanla harmanlayan Anadolu’nun ve Çukurova’nın kültüründen beslenerek yarattığı coşkulu, zengin ve evrensel dilini de ele veriyor.

"Sevmek, Sevinmek, İyi Şeyler Üstüne", Yaşar Kemal’in daha önce yayımlanan "Baldaki Tuz", "Zulmün Artsın", "Ağacın Çürüğü" ve "Ustadır Arı" kitaplarından seçildi. İlki 1960, sonuncusu 1993 yılına ait, onun düşünce evrenine ayna tutan toplam 18 yazı ve konuşmadaki eleştirel tavır, aynı zamanda Türkiye’nin 20. yüzyılın ikinci yarısındaki egemen politik, düşünsel yapısına da ayna tutuyor.

Her işin başının “düşünce namusu” olduğunu söyler Yaşar Kemal. “Bence, Batı Batı dedikleri, düşünce namusuyla başlar, onunla biter. Düşünce namusunun bitmediği, gelişmediği yerde, hiçbir iyilik bitmez, gelişemez.”
Tembellik, bilim, masallar, korkular, kültür, özgürlük, sinema, Köy Enstitüleri, gericilik, ilericilik, sömürü düzeni, Çukurova, sanat, öfke, folklor, doğa, öğretmenler, İkinci Dünya Savaşı, vicdan, nükleer tehlike, Dostoyevski, Nâzım Hikmet... Ve daha nice kişi, konu ve fikir... Kimi coşkuyla, kimi küskünlükle, kimi başkaldırarak kaleme alınsa da, hepsinin temelinde sevgi var.
116 syf.
·2 günde·10/10 puan
Ara Güler'in; "Dobra dobra konuşurdu. Kimseden korkusu yoktu. Ha bir de kafa dengiydi. Matraktı. Öleceğini nereden bilelim ulan?" dediği ve 2015 yılında hayatını kaybeden Yaşar Kemal'le yüz yüze tanışma fırsatı bulamadım ben. Bu benim içimde bir yaradır. Kendisiyle karşılıklı oturup doyasıya sohbet etmek isterdim. Buna rağmen okuduğum her eserinin derinlerinde buldum kendimi. Kimi zaman İnce Memed'in Hatçe'si, Dağın Öte Yüzü serisinin Meryemce'si, kimi zaman da Fırat Suyu Kan Akıyor Baksana'nın Poyraz Musa'sı ve daha nicesi oldum. Fakat bugüne dek okuduğum eserlerinde hep başkalarının hayatına ortaklık etmiştim. Sıra kendisiyle yarenlik etmeye gelmişti, oturduk karşılıklı ve başladık sevmek, sevinmek ve iyi şeyler üstüne konuşmaya.

Dertli dertli anlatmaya başladı Büyük Usta. Neden bizim halkımız sefâlete mahkûm olsun, neden bir yanımız uzaya giderken bir yanımız yerlerde sürünsün, neden halkımız kandırılarak ezilsin, diyerek vurdu sazın teline. İçim cız etti. Ne kadar da doğruydu söyledikleri. 1960'lı yıllarda bunu söylerken Yaşar Kemal, göz ucuyla günümüze bir baktım; hiçbir şey değişmemişti. Hâlâ ülkenin bir tarafı refah içinde yaşarken diğer tarafı sefâlet içinde yüzüyordu. Hâlâ pek çok meyveyi tatmamış çocuklar, deniz görmemiş insanlar, bir çift yeni ayakkabısı olan ve eskimesin diye giymeye kıyamayan yavrular vardı. Bunları düşündüğüm sırada "Bir Japon filmi var, adı Çıplak Ada, izledin mi?' diye sordu. İzlemediğimi anlayınca başladı anlatmaya ve Japonya dahi bu film ile dünyaya yoksulmuş imajı verirken, biz gerçek yoksulluğumuzu görmezlikten geliyoruz, diye ekledi. O an aklımdan ülke olarak ne kadar boş şeylerle uğraştığımızı geçirdim. İnsanımızın sıkıntılarına farkındalık oluşturmak adına kullanabileceğimiz medyayı, ne kadar faydasız yayın varsa ona harcıyoruz dedim kendi kendime. İnsanların kalbine dokunabilmek, dertlerine derman olabilmek varken önemsiz sıkıntılar yaratıyorduk kendimize.

Muhabbet koyulaşınca konu öğretmenlere geldi tabii. Ne güzel günlerdi, köy enstitüleri vardı, insanlar okuyor, öğreniyor, aydınlanıyordu, insanlığa umut oluyordu dedi coşkuyla. Köy enstitüleri kalsaydı, kırk bin köye kırk bin öğretmen olacaktı, derken coşkusu bir nebze olsun azaldı. Ortak bir üzüntüyü paylaşırken neden geçmişten bu yana yeniliklerin önünü her fırsatta kapatma çabası içerisinde olduğumuzu düşündüm. Bir şeyler daha iyiye gidebilecekken her şey gittikçe kötüleşiyordu. Yetenekli, değerli pek çok insan sudan sebeplerle ya çürümeye mahkûm ediliyor ya da beyin göçüne maruz bırakılıyordu. Öğretmenlik mesleğinin itibarı yerlere inmiş, değersizleştirilmişti. Eskiden yolda görünce dahi saygıda kusur etmediğimiz öğretmenlerimizin emeklerine şimdilerde sözlü ya da fiziksel şiddetle karşılık veriliyordu. Ne hâle gelmiştik bizler böyle?

Lisansımın Tarih olduğunu öğrenince Hitler dönemine gidelim, dedi. Tarihin karanlık dönemine doğru yola çıktık. Yahudi soykırımından dem vurup yüzyıllar boyunca insanlığın maruz kaldığı işkencelerden söz ettik. Hapishaneler, susuzluk, açlık, dayaklar, hamam cezaları, hava cezaları ve daha nicesi... Keşke bu konuda değişen bir şeyler olsaydı en azından. Adaletin hakiki mânâda icra ettiğı, tabiri caizse at izi ile it izinin birbirine karışmadığı bir ülke haline dönüşebilseydik. Ama bütün olumsuzluklara rağmen yolumuzun sonu yine insanlığa çıktı. Ahmet Hamdi, "Her şeyin bir çaresi vardır. Fakat insan bozuldu mu, bunun çaresi yoktur." diyordu ama bizim insanlıktan hâlâ umudumuz vardı.

Ne çok yaramız, derdimiz varmış insanlığa, ülkemize dair. Ben böyle kara kara düşünürken muzip bir tebessümle yüzüme bakarak, 'Ben can çıkmayınca huy değil de, umut çıkmaz diyen adamım. Onun için bu düzenden bile, bu karmaşadan bile bir umut umuyorum." dedi. Gülümsedim. Umut dedim, ne güzel şey...

Hep kötü şeylerden bahsettik; güya sevmekten, iyi şeylerden bahsedecektik dedim çekinerek. Kederli bir biçimde başını eğerek, "Ben sevgiden, sevinçten söz açmak istemez miyim, delice, çılgınca, içim taşa taşa, bir sevinçten söz açmak istemez miyim? Ben sevinçli adamım. Bu dünya böyle olmasa, böyle kara, karanlık olmasa, ben sevinçten taşar coşardım. Yaradılışım karanlıktan çok aydınlığa, acıdan çok sevince... Ne çare, ne çare ki sevinmek gelmiyor elimden..." diye seslendi.

Anlatacak çok şey vardı ama sohbetin sonuna gelmiştik artık. İstemeden de olsa yanından ayrılırken, Ne güzel adamsın sen, dedim içimden. İnsanını her şeyiyle düşünen, herkes için yaşanılabilir bir dünya dileyen ve bu uğurda sözünü yükselten, yazdığı eserin sonunda adalet zulme galip geldi diye ağlayacak kadar ümitvar, yüreği sevgi dolu bir adam... İyi ki geçtin bu dünyadan, iyi ki sıcacık kelimelerinle dokundun kalplerimizin en ince yerlerine, iyi ki...
116 syf.
·10/10 puan
Her insan bir tomurcuktur bir tohumdur en başta. Zamanla toprağa düşer, büyür, gelişir. Bir ağaç olur, bir gül bir çiçek gövdesi olur. Elbet en güzel halini alabilmesi için bir gülün açması, bir ağacın ballı meyvelerini sunması gerekir. Bunlar içinde gövdesine bir özsuyun akması. Bu özsu insan için sevmek, sevilmektir. Bir insan sevmiyorsa, sevilmiyorsa; açmayan bir gülden meyve vermeyen ağaçtan ne farkı kalır. Salt dikenli bir gül ve kuru bir gövde. Hele bir yüreğine o özsu aksın, sevmenin sevilmenin tadına varsın; görün bak nasılda mis kokulu güller açıyor dokunmaya bile kıyamadığınız nasıl da sunuyor size en ballı en güzel meyvelerini. Dünyanın en mutlu insanı olursunuz bunları gördüğünüz de, ne de güzel şeyler varmış dersiniz yeryüzünde. Sevdiğiniz insanın güllerine eğilip kokladığınızda ballı meyvelerini ağzınıza attığınızda, sizin de içinizde bir sevgi peyda olur. Unutursunuz her şeyi. Yaşamak dersiniz ne güzel şey, bu dünya ne güzel yer. Ben bu zamana kadar boşuna yaşamışım, bu güller olmadan bu meyveleri tatmadan. Yüreğiniz ferahlar, haykırasınız gelir dağlara, bir kuş olup uçasınız, olduğunuz yerde durup dururken kalkıp raks edesiniz. Bundan sonra ne gam ne keder varsa yoksa sevmek, sevilmek..

Her insan farklı bir çiçektir farklı bir meyve ağacıdır. Bazısı güldür, güller bile farklı farklıdır kendi içinde; kırmızısı, mavisi, beyazı, pembesi, kadifesi. Bazısı papatyadır, bazısı menekşedir, bazısı kardelen, bazısı mimoza. Her biri farklı bir güzellikte, en güzel halinde en güzel kokularını etrafını yaymak isteyen. Bazı insanlarda ağaçtır mesela. En ballı meyvelerini çevresine sunmak isteyen, gölgesinde herkes ferahlasın isteyen, baharda en güzel çiçeklere bürünmek isteyen. Çiçek insanlarda ağaç olur zaman geçtikçe. Bazısı erken olur bazısı geç olur ama elbet olur. Onlarda isterler ağaç insanların istediklerini. Bir de gelecek zamana yeni çiçek insanlar , ağaç insanlar yetiştirmek isterler sonra. Yetiştirecekleri çiçek insanlarda kendileri gibi açsın, mis kokularını etrafa yaysın, hiçbirisi koparılmasın dalından, hiçbirisi kuru bir çalı dalı, dikenli bir gül olarak kalmasın. Dünya hep, her zaman çiçek kokularıyla dolsun, gölgesinde ferahlanan, ballı meyveler sunan ağaçlar olsun. Bundan sonra ne gam ne keder varsa yoksa sevmek, sevilmek..

Dünya çeşit çeşit açan çiçeklerle, türlü türlü meyve veren ağaç insanlarla güzeldir. Bu farklılıklardır bizi güzel kılan. Bir bahçe düşleyin; içinde pembe, beyaz, kırmızı, kadife, mavi güllerin olduğu ya da dallardan sarkan çeşit çeşit ballı meyve kokularının burnunuza geldiği. "Cennetten bir köşe" dersiniz. Oysa insan ağaçlar bu farklılıkların güzelliğinin farkında değildir. Siz hiç mavi bir gülün beyaz güle "ben senden daha güzelim çünkü maviyim" dediğini duydunuz mu? Ya da çınar ağacının kavak ağacını dönüp "ben yüzyıllık çınarım senin gibi kısa süre sonra yok olmacağım" dediğini. Ya da bir meyve ağacının çınar ağacına "ben meyve veriyorum sen vermiyorsun" dediğini. Ben duymadım. İnsan ağaçlardan çok duydum ama. Kısa, uzun, şişman, zayıf, mavi gözlü, sarışın, esmer, siyahi, beyaz, yerli sözlerini. Demeseler keşke, farklılıkların güzellik olduğunun farkında olsalar. Ondan sonra ne gam ne keder varsa yoksa sevmek, sevilmek..

İnsan ağaçlarda demezler böyle şey aslında, özleri izin vermez. Her insan dünyaya tertemiz en saf haliyle gelir. Büyür, gelişir, serpilir. Tam içine sevmek ve sevilmenin özsuyunun akacağı vakit bir karanlık el sıkmak ister bu suyu. Aksın istemez insanın içine. Bilir ki akarsa farklılıkların güzellik olduğunu anlayacaktır insan. Dünyayı cennetten bir köşeye çevirecektir. Sömürülmeyecektir. Siz özenle yetiştirdiğiniz bir gülün koparılmasını ya da özenle yetiştirdiğiniz ağacınızın dallarının kırılmasını ister misiniz? Ben istemem, hiçbir insan ağaç istemez. Yeter ki farklılıkların güzellik olduğunun farkında olsun. Bundan sonra ne gam ne keder varsa yoksa sevmek, sevilmek..

Bu insan ağaçları birbirine düşüren karanlık elin yaptığı iki koklaşan köpek arasına atılan taşa benzer. Bilmiyorum daha önceden iki koklaşan köpek arasına atılan taşa şahit oldunuz mu? Ben yapmadım a, birkaç kere şahit oldum. İki köpek uzaktan birbirlerini görür. Bu ikisi içinde bir yeniliktir. Kendi türünden farklı bir canlı. Sakin sakin birbirlerine doğru gelirler. Yavaş yavaş birbirlerine sokulurlar, koklaşırlar. Gözlerinde yeni bir canlı tanımanın ışıltısı vardır. Farklılıklarının farkına varmaya, güzelliğini görmeye başlarlar. O ara uzaktan karanlık bir el ikisinin arasına bir taş atar. Bu taş iki canlı içinde bir tehlikedir. İkisi de bir anda hiddetlenir. Zannederler ki bu yeni canlı ona bir zarar verecektir. O sevgi dolu, ışıltılı gözleri bir kin bürür. Birbirlerine düşerler. Oysa o taş atılmasa bu ışıltılı gözler, sevgi dolu mahluklar ne güzel günler geçireceklerdir. Kırlarda koşacaklardır, çöp tenekelerini beraber karıştıracaklardır, birbirlerinin seslerine kulak vereceklerdir, kokularını bileceklerdir. Bundan sonra ne gam ne keder varsa yoksa sevmek, sevilmek..

İşte ağaç insanlara yapılan da budur. Sadece karanlık elin attığı bir taş. Bir tehlike ve ışıltılı gözlerin kine bürünmesi. Oysa birbirlerini tanıma fırsatı verilse, hiç ağaç insanlar isterler mi cennet bahçeleri cehenneme çevrilsin. Beraber bu bahçenin tadını çıkartırlar. Maviyi mavi, kırmızıyı kırmızı, pembeyi pembe olduğu için severler. Yeni yetiştirecekleri ağaç insanları beraber yetiştirirler. Bu huzur yuvasını hiç bozmazlar. Hiçbir açmamış gül, meyve vermemiş ağaç kalmaz yeryüzünde. Yeryüzü gül kokuları ile dolar, birbirlerine en ballı meyvelerini sunarlar. Bundan sonra ne gam ne keder varsa yoksa sevmek, sevilmek..


Ne durursunuz a dostlar? Sarılın yanınızdaki kardeşinize. Sarılın ki karanlık elleri hep beraber kıralım. Dokunamasın hiçbirisi bizim gül bahçelerimize, baharda çiçeğe durmuş ağaçlarımıza. Sarılın ki özsuyunuz kardeşinizin içine aksın, dünya yaşanabilir bir yer olsun, geleceğimize umut dolu gözlerle bakalım. Bırakın kinlerinizi, küskünlüklerinizi, kırgınlıklarınızı bir kenara. Sarılın birbirinize doya doya. İçinizdeki güzellikleri yaşayın. Bugün varız yarın yokuz. Bu güzellikleri tatmadan göçüp gitmeyelim. Yaşayacaksak güzelliklerle, iyi şeylerle yaşayalım. Dostum Sait Faik’in dediği gibi "bir insanı sevmekle başlasın her şey" ama bir insanı sevmekle bitmesin.

Farklılıklarımızın asıl güzellik olduğunun farkına varalım. Yaşar Kemal’in dediği gibi “Benim için dünya bin çiçekli bir kültür bahçesidir; bir çiçeğin bile yok olmasını dünya için büyük bir kayıp sayarım. “

Buradan Yaşar Kemal’in “İnsan dünyada bedeni kadar değil, yüreği kadar yer kaplar.” Sözüyle de dostum gönlü güzel insan Rıdvan ‘a Şırnak ‘ a selam ederim.

İki de güzel şarkı sizin için.
https://www.youtube.com/watch?v=18rJ43ehPEg
https://www.youtube.com/watch?v=7yQI2mUX7Rc

Hepinizi seviyorum. O güzel yüreklerinizden öperim. Sevgilerimle.
116 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10 puan
Ara Güler'in "Dobra dobra konuşurdu,kimseden korkusu yoktu,ha bir de kafa dengiydi, öleceğini nereden bilelim ulan? " dediği Yaşar Kemal.. asla güzellemelere doyamadığım , yüzyüze tanışıp saatlerce konuşmak isteyeceğim nadir insanlardan birisi oldu benim için. Buna rağmen eserlerinde buldum kendimi,Hatce,Meyremce,Poyraz Musa.. Fakat hep başkalarının hayatına eşlik etmişim, kitabın kapağını açar açmaz Yaşar Kemal ile oturduk karşılıklı başladık konuşmaya.Kültür yozlaşmasından köy enstitülerine,tembellikten masallara, çevre katliamından öfkeye, Doğu Anadolu,İç Anadolu, Çukurova, Dadaloğlu, Karacaoğlan,Homeros,Gogol, Sabahattin Ali, Fakir Baykurt,Orhan Veli, Nazım ve daha nicesi,usta anlattı ben dinledim

Naçizane ustayı yakından tanımak,anlamak için okunabilecek ilk kitap niteliğinde,her sayfasında anlıyoruz ne kadar büyük bir insan, edebiyatçı olduğunu
İyi ki geçmişsin bu dünyadan Yaşar Kemal,iyi ki sürekli yazmışsın korkmadan,iyi ki kalemine dek gelmişiz bizler de
116 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10 puan
Yaşar Kemal'e güzellemeler yapmaya doyamıyorum. Adım adım dolaşsam peşinden; Anadolu'yu geçsek bir uçtan bir uca, kaçakçıların peşine düştüğümüz gibi dağların en sarp yerlerine tırmansak, konuşsak. En çok da konuşsak işte. O anlatsa ben dinlesem. Uzaya bile gidilen bir çağda yazma bilmeyen kalmaması gerektiğini anlatsa mesela. Dese ki;
"Bir yanımız almış başını uzaya gitmiş. Bir yanımız yerlerde sürünüyor. Bu ayrım insanlığın en büyük derdi, en utanç verici yönü." (sy. 18) Sonra bir de umudunu konuştursa, her zamanki gibi; "Bir soru daha geliyor akla. Ya savaş? İnsanlar bundan sonra da savaşacaklar, birbirlerini öldürecekler mi? Yok işte, bu olmayacak. Bundan sonra insanlar kör olmayacak. Milletler, büyük insan toplulukları, uzaya gitmenin ne demek olduğunu azıcık içinde duyan,bilen insanlar buna izin vermeyecekler." (sy. 19) Ben de aradan geçen 57 senede her şeyin daha da kötüye doğru gittiğini anlatsam ona. Artık insanların ölmesinin bile hiçbir değeri kalmadığını anlatsam yani. Sonra bana inanmazdı muhtemelen, yahut dinlemek istemezdi. Derdi ki gel ben sana bir masal anlatayım, sen de düşünme bunları böyle. Masal Diyip de Geçme der başlardı masalları güzellemeye, La Fontaine hakkında güzel şeyler söylemeye. Ben de bir süredir onu okuyorum zaten diye biraz böbürlenirdim belki. O zaman da dönerdik gerçek dünyaya.

"Bizi düşünmeye alıştırmamışlar. Üstelik de düşünmeyelim diye ellerinden geleni yapmışlar. Allah beterin beterinden saklasın derler, bir de düşünenleri, gelin şuna düşünenleri demeyelim, düşünmeye çabalayanları hep öldürmüşler." (sy. 25) Sonra da Japonya'daki bir filmden ve sansürden bahsederdi. Diyemezdin uzaydan başladık da masallardan romanlardan filmlere geldik diye. Daha neler neler anlatacak sana; Mustafa Kemal'den bahsedecek sana. O ortaya çıkınca durum umutsuzdu belki ama vazgeçmedi değil mi? diyecek, sakın vazgeçme diyecek. Kendi kitaplarında da böyle umudun öyküsünü yazdığını söylemeyecek ama sen anlayacaksın onu. Onun sözlerini duydukça romanlarını daha iyi anlayacaksın.

Romanlarını nasıl yazdığından kısaca bahsedecek ama; "Şu adamın evini, şu adamların köyünü anlatamam. Bıktım usandım, yüreğim götürmüyor anlatmayı. Varın siz göz önüne getirin diyeceğim ama mümkünü yok getiremezsiniz. Niçin yazdım bunu? İşte ben bunun romanını yazacağım. Bu benim yazar olarak,vatandaş olarak borcum. Sanırım bunu roman yapmamın önüne geçmek istemezler. Geçemezler de. Milletin gönlü onlarla değil, benimle. Akıl benimle." (sy.50)

Daha neler neler anlatacak. Aklınla bildiğin, kalpten inandığın ama dile getiremediğin nice güzelliklerden bahsedecek. Lafı fazla uzatıp aklınızı bulandırmak istemiyorum ama daha bu kitap hakkında; Yaşar Kemal hakkında söylemek istediğim o kadar çok şey var ki... Ara ara yeniden yeniden ve yeniden değineceğim mutlaka. Ama siz siz olun benliğiniz, ruhunuz ve aklınız için doğru olacak olanı yapıp katın bu kitabı heybenize muhakkak. Kampa gelecek olanlar birazcık sabretsinler almak için :))

Son kez; sevgiden söz açmak isteyecek sana, sevinçten ve iyi şeylerden bahsetmek isteyecek. Delice, çılgınca, içi taşa taşa bahsetmek istiyorum diyecek bu sevinçten. Sevinçli bir adam olduğunu da söyleyecek sana. (sy. 43) ama dünya çok karanlık diye de bunu görmemezlikten gelemem diyecek. "Bana bakın, ben öyle tatlı matlı yazı yazamam. Kırarım bu kalemi. Dileyen okur, dilemeyen okumaz." (sy. 45)
116 syf.
·3 günde·Beğendi
Günlerdir Yaşar Kemal okumanın vermiş olduğu yazara ve üslubuna aşina olma-alışma hissi gerçekten okumaya dair yaşadığım en güzel hazlardan oldu. (Elimde hala okunmayı bekleyen kitapları var, okuyacağım onları da zamanı gelince.) Onun dünyasını, hissiyatını, yaşadıklarını, düşüncelerini; kurgulayıp yazdığı kitaplarından anlayabilmek, kavrayabilmek adına çıktığım bu güzel yolculukta beni karşılayan pek çok duygu ve düşünce oldu. Hem okuduğum her bir kitabının üzerimde bıraktığı etki olsun hem de okuduklarım ile ilgili yaptığım ufak çaplı araştırmalar olsun, bir gün mutlaka üstadın bütün eserlerini okuma isteği uyandırıyor ve bu isteği büyütüyorlar.

Onun o sınırsız insancıllıkla bezenmiş gönül dünyasına konuk olmak, bir insanın edebiyat denizinde demir atabileceği en huzurlu ve güvenli bir limanda konaklaması gibi. Sizi fırtınalardan korur o limanda, eğlendirir, sevindirir, heyecanlandırır, umut aşılar. Yeri gelince üzülür, kahrolur, öfkelenirsiniz. Öyle ya, insansak, duygularımızla insanızdır en çok da. Yaşar Kemal sizin tüm bu tellerinize dokunur, kendine getirir. Öğretir; haksızlığa karşı savaşmayı, mücadeleyi, birlik olmanın gücünü, pes etmemeyi... Sevdirir; emeği, alın terini, sevdayı, misafirperverliği, masalı, insanı, toprağı, doğayı, barışı... Sonra sizi bir güzel "insan" olarak o limandan denizlere, okyanuslara açılmanız için cesaretlendirir. Çünkü paylaşmanın gücüne, mucizesine inanır. İnsan kendinde topladığı güzellikleri yaşadığı dünyanın her bir tarafına serpmeli, serpmeli ki yeni güzellikler filizlensin, çoğalsın taa ki -üstadın deyişiyle- bütün dünya çiçek gibi kokabilsin.

Okuyun, sevin, sevinin, paylaşın... Dünyaya bir çiçek de siz ekin.
116 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10 puan
Yaşar Kemal hakkında hepimizin az ya da çok bir düşüncesi, bir fikri vardır. Bu kitap Yaşar Kemal'in 1960 ile 1993 yılları arasındaki farklı farklı konular hakkındaki yazı ve konuşmalarını içeriyor. Bu da demektir ki Yaşar Kemal'in düşünceleri, hayat görüşü hakkında eğer çok detaylı bilgiye sahip değilsek bu kitabın çok yararlı olacağıdır.

Değindiği konuları ele alırsak eğer "Her İşin Başı" olarak başlayan konuşmasında sağlam bir kültüre sahip olmak istiyorsak öncelikle kendisinin "Düşünce namusu" olarak adlandırdığı şeye sahip olmamız gerektiğidir. Ki haklıdır. Kendi çıkarları uğruna düşünce namussuzluğu yapan bir dünya insanı gördükten sonra hak vermemek olmaz.

"Tembellik Üstüne" olan konuşmasında her konuya yüzeysel olarak baktığımızı, derinlere inmekten korktuğumuzu, çünkü derinlere inersek daha fazla çalışmamız gerektiğini bu yüzden de derine inmekten ziyade konuları yüzeysel olarak ele alıp sonlandırdığımıza değiniyor. İlerlemek istiyorsak sonuna kadar araştırmak gerektiğini savunuyor. "İnsan durdu mu, bir yerde karar kıldı mı öldü demektir."

Köy Enstitüleri'nin açılmasının nasıl güzel bir şey olduğuna değiniyor. Eğer kapatılmasaydı daha güzel günlerin bizleri beklediğine değiniyor. Öğretmenlerin bu ülke için ne kadar değerli oladuğuna değiniyor. Masalların, destanların tarihdeki önemine değiniyor.
Bu şekilde hem eleştirel konuşmalar, hem de bu durumların nasıl düzeleceği hakkında güzel bilgiler içeriyor. Çok fayda sağlayacağını söyleyebilirim.
116 syf.
·2 günde
Kitabın ismini okuyunca pembe hayaller kurmuştum. Aslında bu kitapta neden 'Sevmek, Sevinmek, İyi Şeyler Üstüne' olamıyor onu okuyoruz.

Sabahattin Ali'ye niçin hep acıları yazıyorsun demişler o da cevap olarak Bahtiyar Köpek hikayesinde diyor ki "Hele cümle âlem bu köpeğin onda biri kadar rahata kavuşsun, bakın ben bir daha acı şeylerden söz açar mıyım."

Benzer durum Yaşar Kemal için de geçerli, sevgiden sevinçten söz açmak istemez miyim, bu dünya böyle olmasa böyle kara, böyle karanlık olmasa, ben sevinçten taşar coşardım diyor. Sonra bir yazısında karanlığa örnek veriyor ve diyor ki "Bana bakın, ben öyle tatlı matlı yazı yazamam. Kırarım bu kalemi. Dileyen okur, dilemeyen okumaz."

Kitap yazarın çeşitli konularda 19 adet seçme yazılarından oluşuyor. 1960 tarihinden başlıyor. Son metin 1993 tarihli. Yazarı ve görüşlerini tanımak faydalanmak adına güzel bir kitap. Alıntılar bırakıyorum, Yaşar Kemal'in dediği gibi dileyen okusun efendim.

"Folklor sanatların anası ve en büyük dostudur."

"Biz birkaç yüzyıldır kültür emperyalizmi belasına uğramış bir ülkeyiz. Batıya dönmeye başladığımızdan bu yana insan kültürüne hiçbir katkımız olmamış. Çünkü Batı kültürlerini özümsemek yerine o kültürlere öykünmüş, kendi kişiliğimizi yitirmişiz. Kendi kişiliğini yitiren, başka kültürlerin taşıyıcıları olanlar boş kovan olurlar; insan değil başka bir yaratığa dönüşürler."

"Destanlar... Bütün epopeler doğaya bir minnettarlık türküsüdür. Bütün kötülükleri, karamsarlıkları aşarak, aydınlığı gören bir türküdür."

"Bir ulus ne kadar kötülük yaparsa yapsın, ne kadar kötü durumlara düşerse düşsün, insanlıkla birlikte yaptığı kötülüklerin üstüne yürürse kurtulur, yoksa ağzıyla kuş tutsa insanlık onu siler."

"Bahar bayramı... Doğa yeniden yaratılırken, insanlar da yeniden yaratıldıklarını kabul ederler. Doğayla, doğanın yeniden doğuşu sevinciyle insanlar sarmaş dolaş olurlar."

"Dost...
Gözlerinde gülme, ama ne candan gülme! Gözlerinde umut, ama ne belâlı umut! Gözlerinde cennet! Yani gözlerinde tüm yıldızlarıyla bir belâlı gökyüzü."

"Bütün insanlar kuşkusuz, korkusuz, çıkar düşünmeden, düşmanlık geçirmeden içlerinden baksalar birbirlerine... İnsan, ne olur biliyor musunuz, sıcacık bir bahar güneşinin bahtiyarlığında duyar kendisini...
İnsan bir bahar çiçeği temizliğinde olur..."
116 syf.
·2 günde·Beğendi
Yaşar Kemal..
Sesini öte çağlardan alıp geleceğe yönelten, elindeki büyülü fenerle toplumun gerçeklerini kitaplarında dile getiren yazar.
Yaşar Kemal..
İnsana, doğaya, topluma, hayata, kültüre doğru adım adım yürürken Yaşar Kemal'in sunduğu evrenle zenginleştiğini hissetmek.
Yaşar Kemal..
Kitaplarında anlattığı toplumsal bilinç, kültürün çeşitliliği, doğanın değerliliği, umudun gerekliliği, barışın mecburiyeti..
Yaşar Kemal, binbir çiçekli bahçe olan ülkemizde en parlak renkli çiçekleri olan yazardır benim için.
Edebiyatını toplumu aydınlatma işlevi, toplumsal bilinç taşıma özelliği olarakta kullanan yazar. Halkına ilgili, kültürüne saygılı ve sahiplenici, haksızlıklara karşı duvar gibi sağlam duruşunu bu kitapta görüyoruz.

Fakir Baykurt, Nazım Hikmet Ran, Sait Faik Abasıyanık ve Sabahattin Ali gibi değerli yazarları da kitabında bol bol anıyor.
116 syf.
·1 günde·10/10 puan
Yaşar Kemal'in 1960-1993 yılları arasındaki edebiyat, kültür ve özgürlük üzerine olan düşüncelerinden, yazılarından derlemelerle oluşturulmuş kitap.
Yaşar Kemal'i anlamak için öncelikle okunması gerekiyor bence.
Kitabın her başlığı, her cümlesi çok değerli. Sadece bu kitabı okuyarak çok fazla konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.
Tarih, dil, sanat, bilim, toplumsal gerçeklik, sevinç, hüzün...
Doğu Anadolu, İç Anadolu, Diyarbakır, Çukurova...
Dadaloğlu, Karacaoğlan, Homeros, La Fontaine, Dostoyevski, Gogol, Shakespeare, Nazım Hikmet, Sabahattin Ali, Fakir Baykurt, Orhan Veli...
Daha nice konu, nice kişi, nice fikir var bu kitapta.
***
"Bir düşünün, bütün insanlar okumuş, bütün insanlar doymuş, bütün insanlar kölelikten kurtulmuş ve hür, bütün insanlar güçlerini sonuna kadar biraz daha insan olmaya, biraz daha aydınlığa kavuşturmaya harcıyor.
Kim bilir, ne yaşanası dünya olur böyle bir dünya."
(Sayfa 19)
116 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Hümanizm üzerine kurduğu edebiyatının özeti aslında bu sözcükler. Onun yaradılışı karanlıktan aydınlığa, acıdan çok sevince. Birçok konu ve fikrin konu edildiği bu kitapta onun dünya görüşünü tanıyoruz.
116 syf.
·2 günde·Puan vermedi
“Her insanın seciyesi ve karakteri farklıdır.”
Her insan ayrı bir tecellidir. Bazısında merhamet bazısında cesaret bazısında hırs bazısında ise adalet.. Her insan ayrı bir yansıma, farklı bir düşünce. Yalnız düşüncenin değerini bilen insanlar diğer düşüncelere saygı duyar demiş Yaşar Kemal. Neden bunu başaramıyoruz. Başkasının düşüncesine, inancına saygı duyarak rahatsızlık vermeden bu dünyadan geçip gitmiyoruz.

İnsan akıl, kalp ve ruhla donatılmış muazzam varlık. İnsan madde değil ki insan mana. Her şeyin zahirine bakarak bu üstün yaratılışı maddeleştirmek ne kadar büyük talihsizlik. Herkesi tek tipleştirmek düşünceye yapılan en büyük saygısızlık.

Yaşar Kemal bütün insanlar okumuş olsa kültürlü olsa bilime önem verse savaşların biteceğini söylüyor.. Keşke öyle olsa. Her fırsatta övülen Batı’ya çeviriyoruz gözlerimizi. Her yer karanlık. Soykırımlarla, zulümlerle dolu bir geçmiş. ( Fransızlar, bağımsızlık savaşı veren Cezayir’de 8 bin köyü yok ettiler. Kub-Kub Katliamı olarak tarihe geçen konferansa davet edilerek 400 İslam alimini şehit eden yine Fransızlar.
Sırplar Hollanda’ nın işbirliği ile 8 bin Bosnalı Müslümanı katletti. (Srebrenitsa Katliamı)
İngiltere sömürgecilik amacıyla Avustralya’nın yerli halkı Aborjinleri zehirleyerek yok etti. 2.Dünya Savaşı’nda yağdırılan bombalar nedeniyle 500bin masum insan hayatını kaybetti. Mora Katliamı..ve böyle uzayıp gider.) unutmadık. Ne yaparlarsa yapsınlar unutmayacağız.
Ne zaman kendi kültürümüzü bir kenara itip Batı’ya çevirdik gözlerimizi işte o zaman kültürümüzü, geleneklerimizi, folklörümüzü yok ettik. Yaşar Kemal öykündük diyor evet biz hatayı burada yaptık.

İslamiyet, yobazlar diye nitelendirilen gerçek müslümanlar, hiçbir zaman bilime, tekniğe düşman olmadı. İnsan fıtratında bozulmalar meydana getirmeyen akli ve kalbi melekelere zarar vermeyen her türlü yeniliğe gelişmeye açıktır. Birçok ayeti kerimede Düşünmüyor musunuz, Akletmiyor musunuz nidalarıyla insanlar düşünmeye sevk edilir. Zira insanı diğer varlıklardan üstün kılan aklıdır. İnsanoğlu aklını kullanmakla mükelleftir. Türk İslam alimlerinin bilime yapmış oldukları katkıları yadsınamaz bir gerçektir.

Yaratılan her şey bizler için, yaratılan her şey güzel. Ancak insanların elinde kötü. Ateş bazen size hayat olur, umut olur. Bazen ise acı olur, ölüm olur. İradeyi iyiyi sevk etmek mesele.Kötüye kullanılan bilime, yeniliğe karşıyız.!!

Bugünümüze yön veren geçmişimiz. Geçmişimizle bugünümüzle geleceğimizi var edeceğiz. Aydınlık bir geleceğe umutla..
Sevmek ve sevilmek bir bahar çiçeği tazeliğinde olmak dileğiyle..
Enerjisi yüksek bir okuma oldu benim için. Keyifli okumalar.
116 syf.
·4 günde·10/10 puan
Yaşar Kemal... Ne güzel adammışsın...

1960-1993 yılları arasındaki yazıları arasından seçilerek hazırlanmış olan kitap.

Yaşar Kemal dobra, eleştirel, toplumsal sorunlara karşı dürüstçe ve korkusuzca kalemiyle yazmış... İyi ki yazmış.
Halkının sefâletini, sömürülmesini, ezilmesini hep dert edinmiş. Türkiyenin kanayan yaralarına, gerçekliklerine hep söz edinmiş. Bunu kendine görev edinmiş, insanlık borcu olarak görmüş.
Yaşar Kemal gibi kaç kişi cesaret edebilmiştir ki böyle şeylerden söz etmeye?
Ne kadar da doğruydu güzel kaleminden dökülen sözleri...
1960 yıllarından bu yana dert edindiği, kızdığı, gerçekleri anlatmaya uğraştığı şeylerin değişmemiş olması, ülkenin bir kısmının zenginlikle rahat içinde hâlâ yaşarken, bir kısmının da sefâlet içinde yaşıyor olması hiç değişmemişti. Yaşar Kemal değişmesi için uğraşmıştı, sizde uğraşın diyor bize. Düşünün diyordu, umutlu bakın hayata diyordu. Üzerinizdeki şu uyuşukluğu atın kendinize gelin diyordu. Doğanıza sahip çıkın, insanlığınızı yitirmeyin diyordu. Araştırın, okuyun, öğrenin, öğretin diyordu. Değerlerinize sahip çıkın, türkü bilin, şiir bilin, destan bilin diyordu...
Yaşar Kemal hep sevgiden söz etmek istiyordu, hemde delice, çılğınca... Bu dünya böyle karanlık olmasaydı ben sevinçten taşar dolardım diyor...

İyi ki bu dünyada olmuşsun Yaşar Kemal.
Ne güzelde düşünmüşsün halkı, insanlığı, doğayı, ülkeyi, çocukları, kadınları, türküleri, şiirleri, destanları, masalları ve nicesini.
Umut her zaman olmalı değil mi Yaşar Kemal?
İyi ki güzel kalemine denk gelmişiz. İyi ki güzel kelimelerinle yer edinmişsin dünyamıza...
Ne kadar ölüm acısı varsa da, onu çok çok bastıran, dünyaya gelmiş olmamızın sevinci var. İşte bu, sağlıklı dünya, sağlıklı insanlıktır. Ben de sevinç içindeyim, dünyaya geldiğim için, bütün insanlık gibi.
Yaşar Kemal
Sayfa 96 - Yapı Kredi Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Sevmek, Sevinmek, İyi Şeyler Üstüne
Alt başlık:
Seçme Yazılar
Baskı tarihi:
Eylül 2018
Sayfa sayısı:
116
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750830334
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Sevmek, Sevinmek, İyi Şeyler Üstüne ve Yaşar Kemal...

“Ben sevgiden, sevinçten söz açmak istemez miyim, delice, çılgınca, içim taşa taşa, bir sevinçten söz açmak istemez miyim? Ben sevinçli adamım. Bu dünya böyle olmasa, böyle kara, karanlık olmasa, ben sevinçten taşar coşardım. Yaradılışım karanlıktan çok aydınlığa, acıdan çok sevince... Ne çare, ne çare ki sevinmek gelmiyor elimden... Dostluktan söz açmak, ne güzel. Bir dostum var. Sıcacık eli var. Sevgi dolu gözleri var. Ne güzel yalansız, salt sevgi dolu bir insan eli sıkmak. Sıcacık, sıcacık... Ben deli olurum, insanlar karanlık karanlık, kuşkulu baktıkça bana... Bütün insanlar kuşkusuz, korkusuz, çıkar düşünmeden, düşmanlık geçirmeden içlerinden baksalar biribirlerine... İnsan, ne olur biliyor musunuz, sıcacık bir bahar güneşinin bahtiyarlığında duyar kendisini... Bahar güneşinde bir sevinç içinde gerinir. İnsan bir bahar çiçeği temizliğinde olur.”

Böyle söylüyor Yaşar Kemal. Edebiyatını hümanizm üzerine kuran, Türkiye edebiyatının büyük ustası Yaşar Kemal’in edebiyat, kültür ve özgürlük üzerine temel düşüncelerini gençlere tanıtmak için seçilen bu yazılar, yukarıdaki satırların geçtiği yazısının başlığını taşıyor: "Sevmek, Sevinmek, İyi Şeyler Üstüne..." Bu başlık, henüz Yaşar Kemal edebiyatıyla tanışmayanlar için, onun dünyaya yaklaşımını özetliyor. Bir insan, bir yazar ve bir aydın olarak hayattaki duruşunu olduğu kadar; kökleri asırlar öncesine dayanan olay ve duyguları acı, yoksunluk ve isyanla harmanlayan Anadolu’nun ve Çukurova’nın kültüründen beslenerek yarattığı coşkulu, zengin ve evrensel dilini de ele veriyor.

"Sevmek, Sevinmek, İyi Şeyler Üstüne", Yaşar Kemal’in daha önce yayımlanan "Baldaki Tuz", "Zulmün Artsın", "Ağacın Çürüğü" ve "Ustadır Arı" kitaplarından seçildi. İlki 1960, sonuncusu 1993 yılına ait, onun düşünce evrenine ayna tutan toplam 18 yazı ve konuşmadaki eleştirel tavır, aynı zamanda Türkiye’nin 20. yüzyılın ikinci yarısındaki egemen politik, düşünsel yapısına da ayna tutuyor.

Her işin başının “düşünce namusu” olduğunu söyler Yaşar Kemal. “Bence, Batı Batı dedikleri, düşünce namusuyla başlar, onunla biter. Düşünce namusunun bitmediği, gelişmediği yerde, hiçbir iyilik bitmez, gelişemez.”
Tembellik, bilim, masallar, korkular, kültür, özgürlük, sinema, Köy Enstitüleri, gericilik, ilericilik, sömürü düzeni, Çukurova, sanat, öfke, folklor, doğa, öğretmenler, İkinci Dünya Savaşı, vicdan, nükleer tehlike, Dostoyevski, Nâzım Hikmet... Ve daha nice kişi, konu ve fikir... Kimi coşkuyla, kimi küskünlükle, kimi başkaldırarak kaleme alınsa da, hepsinin temelinde sevgi var.

Kitabı okuyanlar 1.434 okur

  • İrem
  • RC”
  • Yaşar YOLCU
  • emre er
  • Rengin
  • Alper Kalyoncu
  • ☼ Meryem
  • Ahmet
  • Halil Okyay
  • Melek Kaçak

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%0
13-17 Yaş
%8.2
18-24 Yaş
%27.9
25-34 Yaş
%36.1
35-44 Yaş
%18
45-54 Yaş
%8.2
55-64 Yaş
%1.6
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%67.7
Erkek
%32.3

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%45 (198)
9
%18.9 (83)
8
%21.4 (94)
7
%8 (35)
6
%3.4 (15)
5
%1.6 (7)
4
%1.1 (5)
3
%0.5 (2)
2
%0
1
%0.2 (1)