·
Okunma
·
Beğeni
·
4.202
Gösterim
Adı:
Şeytan Dönemeci
Baskı tarihi:
Ekim 1998
Sayfa sayısı:
176
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754054146
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Taken At The Flood
Çeviri:
Gönül Suveren
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Baskılar:
Şeytan Dönemeci
Ölüm Dalgaları
Şeytan Dönemeci
Poirot Söylerse
Şantaj
Olaylar bir kulüpte eski bir memur olan emekli bay Porter ‘in okuduğu gazetedeki bir haber üzerine başlamaktadır. Haberde Londra’daki depremde Gordon Cloade’ın evinin yıkıldığı ve yeni evlendiği karısı ile karısının abisi dışında kimsenin kurtulmadığı yazmaktadır. Bay Porter haberi okuduktan sonra kulüptekiler arasında, Gordon Cloade’n kardeşi doktor Jeremy Cloade’nda olduğunu fark etmeden yorum yapmaya başlar. Zira depremden kurtulan Gordon Cloade’un bir vapur yolculuğu sırasında tanıştığı ve aniden evinden uzak olan New York’ta evlendiği kadın, görevli olduğu Afrika’daki dostu Underhay’ın onu terk eden eşidir. Underhay kadının kendisini terk etmesi üzerine dostu Porter’e dert yanmış ve.....
288 syf.
·10 günde·9/10 puan
Ölüm Dalgaları, Agatha Chistie'nin 1948 de yazdığı bir Hercüle Pairot romanı. Yazıldığı dönemden de anlaşılacağı üzere romanda ikinci dünya savaşının etkileri var. Şöyle ki, yeni evlenmiş orta yaşlı bir milyoner, İngiltere'ye gelir gelmez bir bombardıman sonrasında ölür. Genç ve yeni karısı ile karısının kardeşinden başka kurtulan olmaz. Ölen milyoner kadeşlerine de maddi anlamda destek olmakta ve gelecekleri konusunda onlara garanti vermektekdir. Fakat yeni evlilik yaptığı için vasiyetnemeyi düzenleme fırsatı bulamamamıştır. Böylece tüm mirasın kullanım hakkı genç geline geçer. Bu durum ailenin geri kalanını maddi anlamda zora sokar. Tüm bunların yanında genç gelinin önceki kocasının aslında ölmediği söylentileri vardır. Ve kasabaya bir yabancı gelir. Bu gelişmelere arka arkaya ölümler de eklenince ihtiyar dedektifimiz Pairot olaya dahil olur.
Başta da söylediğim gibi ikinci dünya savaşının etkileri var kitapta. Sıklıkla savaş sonrası artan vergiler ve yaşam pahalığına vurgu yapılmış. Hatta savaşa giden ve gidemeyen insanların ruhsal durumları anlatılmış. Ama yinede bizim tarihimizdeki kadar derin izler taşımadıkları göze batmıyor değil. Birde yazarımız herzamanki gibi İngilizlerin yabancılara olan olumsuz bakış açılarından serpiştirilmiş hikayesine. İnce ironiler var. Ayrıca kitabı birinci ve ikinci kitap olarak ayırıp, Pairot'u ikinci kitapta sahneye sokmasını yadırgadım. Bana biraz ihtiyar Pairot'tan rol çalıyor gibi geldi bu durum. Başrolde direk Pairot yokmuş gibi bir izlenime kapıldım. Kim bilir belki yazarda aslında bunu yapmak istemiş olabilir. Üstelik sona doğru katili kısmen tahmin ettim. Kısmen diyorum çünkü finalde güzel süprizler var. Agatha severlere tavsiyemdir.
204 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Ne varsa eskide var dedik ve bu sefer de King Amca sonrası Agatha Teyzemle geçmişe güzel bir yolculuğa çıkayım, güzel bir Pazartesi yaşayayım istedim. 1964 yılında ülkemizde basılan bu eser de gözüme çarptı. Kitabın ilginç bir özelliğinden bahsetmek istiyorum. Benim kitaba bakarken araştırdığım, bu eski basımı da sitemize de eklediğim basımıyla beraber 3 farklı basımı mevcut ve bunların hepsinin de adı farklı. Daha farklı basımı varsa onu da bilmiyorum artık. Diğer kitapların isimleri ise Şeytan Dönemeci ve Ölüm Dalgaları. Neden herkes basarken farklı isim kullanmamış bilmiyorum ama orijinal ismi Taken At The Flood Poirot. Böyle genel bir bilgiyle bu paragrafı bitirelim ve karakterlerin listesini paylaşalım.

https://eksiup.com/p/fm273023qnkr

https://eksiup.com/p/ik273022q94w

Warmsley adlı bir köy-kasaba-ilçe de geçen bazı olaylar ve ölümlerle roman kahramanımız Poirot bu işin üstüne düşer. Gordon Cloade yaşlı ve çok zengin bir adamdır. Ölüyor. O ölünce onun geçindirdiği ailesi çok mutsuz bir tavır alıyor çünkü parada gözleri yok ama bütün geçimlerini de bu ihtiyara borçlular. Biri doktor biri tüccar biri çiftçi gibisinden. Geçimlerini yapan bu ihtiyarın yıllarca bekar kaldıktan sonra genç bir kadınla evlenmesi ve evlendikten sonra ölmesi hemen aklımıza kadını getiriyor ancak şöyle bir durumda var: ölen adamın kız kardeşi Adela yeni gelin Rosaleen’den tam 500 Sterlin değerinde çek istiyor ve kız hiç düşünmeden veriyor. Hatta Adela onun arkasından SAF olduğunu da düşünmeden edemiyor. Tabii bu kızın ağabeyinin ne kadr sinsi, ne kadar şeytan olduğunu da aynı anda öğreniyoruz ve şüpheler bu sefer de oraya dönüyor.

Çok güzel bir kitaptı. Poirot’un olayları çözme şeklinin Sherlock’u sürekli anımsattığını belirtmeden edemeyeceğim. Tabii bu okumaya engel değil. Agatha Teyzemden de iyi işler her zaman çıkar. Bu kitapta güzeldi. Tavsiye ederim. Beğeneceğinizi düşünüyorum. Saate de bakıyorum da sanırım oldukça erken. İyisi mi yeni bir kitaba daha başlanır. Görüşmek üzere, kendinize iyi bakın..
288 syf.
·3 günde·Beğendi·5/10 puan
Agantha Cristie'nin " On Küçük Zenci" kitabından sonra oldukça basit ve sıradan geldi kitap. Büyük heyecanlarla okumaya başladığım kitabın her sayfasında Sherlock Holmes mu okuyorum acaba demeden edemedim.
288 syf.
·8/10 puan
Bir kaç sene olmuştur okuyalı.. Normalde bu tarz kitaplar pek dikkatimi çekmez ama almış bulunmuştum bir kere.. Ama iyi ki de almışım diyorum.. Sonu için birçok tahmin yapmama rağmen hiçbiri tutmadı ve kitap bittiğinde ağızım açık kalmıştı.. Ben beğendim açıkçası tavsiye edebilirim..
288 syf.
·37 günde·Beğendi·8/10 puan
Kitap, iki ana bölümden oluşuyor. İlk bölümlerde kitap oldukça karışık geldi. Her bölüm farklı bir kişinin gözünden okuyunca kimin kim olduğunu tam anlayamadım. Bazen bölüm içinde bile bakış açıları değişiyordu.

İkinci bölümde ise hem olaylar gelişmeye başladı hemde okuduğumu anlayabildim. Ayrıca ikinci bölümde Dedektif Poirot'un cinayeti nasıl çözdüğünü okumakta çok güzel ve heyecan vericiydi. İkinci bölüm daha gerilimliydi.

Eğer polisiye ve gizem tarzı kitap okumayı seviyorsanız, okumanızı öneririm.
288 syf.
·2 günde·6/10 puan
Yine son derece akıcı bir polisiye roman okuyacağım derken, klasik tarzda drama göz kırpan bir polisiye okumuş oldum adeta.
Kitabın akıcı ve ilgi çekici konusuna diyecek yok. Yine güzel yazılmış, akıllıca ilerleyen bir hikaye var. Ama kitapta tamamen bir polisiye havası yok sanki. Asıl olay ölümden çok aşk çıkmazları üzerine kurgulanmış gibi. Zaten kitabın sonundaki ucu açık bitiş de bunu destekler nitelikte. Okuyan herkes kitabın sonu ters köşe olmuş, çok zekice tasarlanmış diyor. Bence de sonu başarılı bir şekilde çözüme kavuşuyor ama biraz da zorlama olmuş sanki.
Genel olarak ben kitaba tam ısınamadım ama tamamen şahsi fikrim.
176 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Oldukça güzel bir Hercule Poirot romanı. Bay Porter adında biri Gordon Cloade'ın depremde ölmesinden sonra Rosaleen adlı karısının servete konduğunu ancak ilk kocası olan Robert Underhay'in hala yaşadığını söyler. Bunu Gordon'un kardeşi Jeremy de duyar. Bir gün Poirot'a bir kadın gelir ve Underhay'i bulmasını ister. Sonradan Lynn Marchmont adlı akraba Rosaleen'in abisi David Hunter ile yakınlaşır. Bu arada Enoch Arden adlı bir adam öldürülür. Sonra Bay Porter ve Rosaleen de ölür. Katil kimdir? Hercule Poirot zekası ile bu olayı çözebilecek midir? Keyifle okunan bir roman.
176 syf.
·38 günde
Sahtekar iki kardeş ve öldü sanılan ilk kocanın ortaya çıkışı. Kız kardeş ilk kocasının öldüğünü sanıp ikinci evliliğini yapar ve ikinci kocası yaşlı olduğu için erkenden ölür. İkinci kocanın ani ölümünden dolayı yeni vasiyetname hazırlanamadığı için miras Roseleen adlı kıza yani sahtekar kardeşlere kalır. İkinci kocanın akrabaları ikinci kocanın sırtından geçindikleri için bu durumdan rahatsız olurlar. Ardından ilk koca farklı bir isimle eski eşinin yaşadığı köye gider bir şiirden esinlendiği bir isimle. Ve ilk iş olarak mirastan pay koparma peşine düşer. Eşinin abisine mektup yazar görüşmek istediğini söyler ve şantaj yapmaya başlar. Şantajları kısa sürer çünkü sahneden çekilme sırası gelmiştir. Cinayete kurban giden ilk kocanın olayına Hercule Poirot da dahil olur ve olayı çözümlemeye çalışır. Bakalım katil kim? Ve miras hangi tarafa kalacak ? İkinci kocanın akrabalarına mı ? Sahtekar kardeşlere mi ? Ve katil yada katiller kim ?
176 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10 puan
SPOILERLI INCELEME
Sırtından geçindikleri Gordon Cloade'nin bir depremde ölmesi ve tüm mirasının yeni eşi Rosaleen Cloade'ye geçmesiyle, tüm Cloade ailesi Rosaleen'e kıskançlık duyar.
Rosaleen'in ilk eşi köye gelir, kardeşiyle onu şantajlar ve ardından ölür.
Ardından iki cinayet daha olur: Porter ve Rosaleen.

Enoch Arden'i kim öldürmüştür? Enoch Arden aslında Robert Underhay mıdır? Porter ve Rosaleenn niçin ölmüştür? Porter niçin Robert hakkında yalan söylemiştir? Eşarplı kadın kimdir? Cloade ailesi ne saklıyordur?

Açıkçası katilin daha farkli biri olmasını ve ölüm sebeplerinin daha farklı olmasını beklerdim, çünkü böyle daha çarpıcı olurdu fakat kitabi iki günde bitirmemle, Agatha Christie'nin niçin bu kadar sevildiğini anlamış oldum.

Akıcı, sade bir dil ve merak uyandıran bir sürü gizemli öge. Yazara hayran olmamak elde değil.

Bu yazarın okuduğum ilk romanı, kesinlikle devamı gelecek:)
176 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10 puan·Ne Okusam'dan
Bir intihar, bir kaza ve bir cinayet... Üç ölü ancak hangisinin nasıl öldüğünü çözebilecek tek kişi var: Yumurta kafalı bir Belçikalı, Hercule Poirot. Agatha kesinlikle polisiye romanları ölümsüzleştiren yazar, bir kraliçe.
176 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Polisiye romanların kraliçesinden son derece güzel bir Poirot romanı.
Yeni dönemde Altın Kitaplar'dan Şeytan Dönemeci adında basılan bu kitapta, Hercule Poirot yine gri hücrelerini konuşturuyor ve sonuca ulaşıyor.
Bir kulüpte duyduğu bazı hikayelerin sonradan önüne çıkması üzerine işe dahil olan Poirot keskin zekasıyla işi bitiriyor.
Christie romanlarını seven polisiyeciler için bulunmaz bir nimet

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Şeytan Dönemeci
Baskı tarihi:
Ekim 1998
Sayfa sayısı:
176
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754054146
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Taken At The Flood
Çeviri:
Gönül Suveren
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Baskılar:
Şeytan Dönemeci
Ölüm Dalgaları
Şeytan Dönemeci
Poirot Söylerse
Şantaj
Olaylar bir kulüpte eski bir memur olan emekli bay Porter ‘in okuduğu gazetedeki bir haber üzerine başlamaktadır. Haberde Londra’daki depremde Gordon Cloade’ın evinin yıkıldığı ve yeni evlendiği karısı ile karısının abisi dışında kimsenin kurtulmadığı yazmaktadır. Bay Porter haberi okuduktan sonra kulüptekiler arasında, Gordon Cloade’n kardeşi doktor Jeremy Cloade’nda olduğunu fark etmeden yorum yapmaya başlar. Zira depremden kurtulan Gordon Cloade’un bir vapur yolculuğu sırasında tanıştığı ve aniden evinden uzak olan New York’ta evlendiği kadın, görevli olduğu Afrika’daki dostu Underhay’ın onu terk eden eşidir. Underhay kadının kendisini terk etmesi üzerine dostu Porter’e dert yanmış ve.....

Kitabı okuyanlar 330 okur

  • Berna
  • Betul Ozbek Iptec
  • Dilek Şengel
  • YOK
  • Fatma özkaya
  • Medine Özkaya
  • Harold Saxon
  • Zeynep YÜCE ALKAN
  • 《 Prens Berke 》
  • Gamze Özdemir

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%0
13-17 Yaş
%5
18-24 Yaş
%15
25-34 Yaş
%32.5
35-44 Yaş
%32.5
45-54 Yaş
%12.5
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%2.5

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%80.4
Erkek
%19.6

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%10.6 (9)
9
%12.9 (11)
8
%15.3 (13)
7
%7.1 (6)
6
%7.1 (6)
5
%1.2 (1)
4
%0
3
%1.2 (1)
2
%0
1
%0