Şeytan Geçti

5,5/10  (2 Oy) · 
5 okunma  · 
2 beğeni  · 
381 gösterim
8 Mart Dünya Kadınlar Günü'ne Armağan.

Kendi çağının tiryakisi olan yazar daha ötesini, yani geleceği, bugünün içinde saklı geleceği rahatlıkla kurgulayabilir, der Canetti.

"Kendi çağının tiryakisi" olmak, kişinin, başkalarının, çağdaşlarının deneyimlerini içselleştirmeye çalışması mıdır? Ya da benliğinin sınırlarını başkalarını da tümüyle kapsayabilecek biçimde genişletebilmesi mi? İnsan, gerçekten, benliğinin sınırlarını nereye kadar genişletebilir? Bedeninin sınırlarına dek mi? Böyleyse şayet, kurulması ya da yıkılması gereken ilk şey bedene dair bilgi ve söylemlerimiz olmalı... Kişi, kendinde tüm insanlığı ve başkalarını ancak böyle kavrayabilir, temsil edebilir belki de. Ve has sanat işte bundan ibarettir. Aslı Tohumcu, bana göre, bunu yapabilen ender yazarlarımızdan biri!

Bazı kitaplar bize içinde yaşadığımız bu dünyanın ne menem bir cehennem olduğunu hatırlatır, sarsar bizi... Tıpkı 1984'te, Cesur Yeni Dünya'da olduğu gibi... Bazılarıysa korunaklı bir biçimde yaşadığımız ve dört başı mamur sandığımız bu dünyaya "cehennemi" taşırlar; süslenmiş, kılık değiştirmiş, estetize edilmiş insan gerçekliğinin üzerindeki perdeyi sıyırıverirler bir anda.

Aslı Tohumcu'nun Şeytan Geçti'de yaptığı gibi...
-Ahmet Öz-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2010
 • Sayfa Sayısı:
  103
 • ISBN:
  9786053750154
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
Hüseyin Düver 
19 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Kütüphaneden bulduğum, sabah başlayıp çok hızlı bitirdiğim bir kitaptı. Kitabın başında bir cümle var dilerim sıkıntıdan başka bir şey vermez diye tam uyuyor. Kısa kısa hikayelerle bu ülkede kadınların yaşadığı acılar resmedilmiş. Aile baskısı, tecavüzler, koca dayağı her şey var bu kitapta.

Kitaptan 5 Alıntı

Hüseyin Düver 
19 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 6/10 puan

Yengesi ona enayi gözüyle bakardı; çalışmayı çalıştığı yeri seviyor diye. Ona göre kiye ayrılırdı insanlar. Çalışmayacak kadar iyi olanlarla başkalarının işini görmeye mahkum olanlar. Yengesi ve kendisi gibi. Varsın istediğini düşünsündü yengesi. İşte yoruluyordu ama beden yorgunluğunu kafa sıkıntısına tercih ederdi Elif her zaman. Beden yatağa girince dinlenirdi ama kafa öyle mi? Tıkır tıkır çalışır, tatsız düşünceleri musallat eder insanın başına, rahat vermezdi.

Şeytan Geçti, Aslı Tohumcu (Sayfa 16)Şeytan Geçti, Aslı Tohumcu (Sayfa 16)
Hüseyin Düver 
 19 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 6/10 puan

Gazeteler onun ve iğrenç arkadaşlarının adlarını T.Ö. (17) K.D.(17) ve E.T.(17) diye değil apaçık yazsın istiyordu. Teoman Öztürk, Kamil Dönmez, Emrah Topal. Cümle aleme esas onlar rezil olsun istiyordu, bunun mümkün olmayacağını bile bile. Mümkün olsa Teoman öyle sırıta sırıta dikilir miydi polisin karşısında! Melike'nin süklüm püklüm oturduğu odaya gerine gerine girebilir miydi?

Şeytan Geçti, Aslı Tohumcu (Sayfa 22)Şeytan Geçti, Aslı Tohumcu (Sayfa 22)
Hüseyin Düver 
19 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 6/10 puan

Alem durmaz konuşurdu. Kendilerini ilgilendiren ilgilendirmeyen her konuda, bilip bilmediklerine bakmadan, yalan mı doğru mu soruşturmadan, her konuda konuşurdu insanlar. Ne çok şey bilirlerdi üstelik. Dedikodu yapmayı akıl vermeyi ne severlerdi.

Şeytan Geçti, Aslı Tohumcu (Sayfa 14)Şeytan Geçti, Aslı Tohumcu (Sayfa 14)
Hüseyin Düver 
19 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 6/10 puan

Aslında o gün yaşadığı çok şeyi filmlerd gördüğünü filmlerden her şeyi bildiğini sanmıştı. Demek mutlu sandıkları sonların ertesinde bunlar oluyordu, o yüzden mi göstermiyorlardı filmlerin sonrasını?

Şeytan Geçti, Aslı Tohumcu (Sayfa 25)Şeytan Geçti, Aslı Tohumcu (Sayfa 25)
Hüseyin Düver 
19 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 6/10 puan

Bu kitaptaki hepsini lanetliyorum. En önce bunu bilmenizi isterim. Ne dinlerken onları ilk ağızdan ne de yazarken siz okuyasınız diye bana mutluluk verdiler. Dilerim size de sıkıntıdan başka bir şey vermezler.

Şeytan Geçti, Aslı TohumcuŞeytan Geçti, Aslı Tohumcu