Şeytan, Melek ve Komünist

7,0/10  (2 Oy) · 
13 okunma  · 
1 beğeni  · 
693 gösterim
Balkanika Uluslararası Roman Ödülü...
Akdeniz Edebiyat Ödülü...

Yolları yirminci yüzyılın büyük yıkımlarını yaşamış Berlin'de kesişen üç kişi. Harp Okulu eski öğrencisi, eşcinsel ve komünist Ali Albayrak. Okuldaki ve Türkiye Komünist Partisi'ndeki lakabı "Melek"; hayran, hatta âşık olduğu Nâzım Hikmet'i ihbar eden raporlarındaki kod adı "Şeytan". Şehvet düşkünü şarkıcı İpek ve onunla tutkulu bir aşk yaşayan biyografi yazarı.

Siyaset ve şiddeti sorgulayan bu çokkatmanlı romanı bilinmeyen yönleriyle Nâzım Hikmet'in hayat hikâyesi olarak da okuyabilirsiniz, yirminci yüzyıl tarihiyle bir hesaplaşma olarak da...

Bir tren penceresiydi eskiden, şimdi bir "eski tüfek". Değil hızlı trenlerin, marşandizlerin bile uğramadığı bir istasyon. Öyle ıssız, terkedilmiş, karda kışta yapayalnız. "Son Otobüs"ü benzer duygularla yazmış olmalı Şair Baba, bunu şimdi daha iyi anlıyor. Burda, bu yaşta, buğulu camın karşısında tek başına otururken. Tek başına sayılmaz aslında, camdaki suretiyle birlikte demlenirken. Ancak şimdi, karlı bir Berlin gecesinde anımsarken geçmişi, yolun sonuna gelmişken. Mal bulmuş Mağribi gibi sevinmişti o şiiri Budapeşte'de ele geçirip Stasi'ye gönderdiğinde. Şair Baba'yla çıktığı tüm yolculuklar da o yolculuk gibi geride kaldı. Ankara, Bursa, Sofya, Leipzig, Moskova...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2011
 • Sayfa Sayısı:
  340
 • ISBN:
  9786051119724
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 9 Alıntı

Cemre Kara 
 04 Ara 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Şehirler, gülüm, caddeleriyle değil anıtını diktiği şairleriyle büyük oluyor.

Şeytan, Melek ve Komünist, Nedim Gürsel (Sayfa 76)Şeytan, Melek ve Komünist, Nedim Gürsel (Sayfa 76)
Cemre Kara 
07 Ara 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Evet yalnızlık iyidir bazen,başkalarının cehenneminde onlarla birlikte olmaktansa. Sohbetlerine, küfürlerine, dostluk ve düşmanlıklarına katlanmaktansa.

Şeytan, Melek ve Komünist, Nedim Gürsel (Sayfa 280)Şeytan, Melek ve Komünist, Nedim Gürsel (Sayfa 280)

Berlin'de uzun süre kalmama rağmen bir türlü öğrenememiştim Goethe'nin dilini. Yalnızca dilini değil, şiirlerini de...

Şeytan, Melek ve Komünist, Nedim GürselŞeytan, Melek ve Komünist, Nedim Gürsel
Cemre Kara 
 01 Ara 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Akan kan değil bir boğa güreşçisinin kanıydı biliyorum, ama şiir yazmak da bir dağla kucaklaşmak, boğayla kavgaya tutulmak değilse nedir? Her defasında daha yakınında duyacaksın sivri boynuzu, caniler kurşunu ensene sıkmadan önce gözünü kırpmadan bakacaksın ölüme. Neredeyse tüm büyük şairlerini girdabında sürükleyen, kimini kamplarda kimini zindanlarda çürüten, kendi uçurumuna çekip un ufak eden, çiğneyerek, tepeleyerek, ezerek üzerlerinden geçen yirminci yüzyıl, lanet olsun sana! Bir an önce çekip git hayatımızdan. Seni özlemeyeceğimizi de bil!

Şeytan, Melek ve Komünist, Nedim Gürsel (Sayfa 25 - Doğan Kitap)Şeytan, Melek ve Komünist, Nedim Gürsel (Sayfa 25 - Doğan Kitap)

... Mavi gözleriyse, Nazım'ın Kuvayi Milliye'de Mustafa Kemal'e yakıştırdığı deyimle "çakmak çakmaktı".

Şeytan, Melek ve Komünist, Nedim GürselŞeytan, Melek ve Komünist, Nedim Gürsel