Şeytan ve Genç Kadın

7,7/10  (59 Oy) · 
284 okunma  · 
44 beğeni  · 
2.538 gösterim
Gözlerden uzak, kuytu bir dağ köyü ve bu köyün dış dünyadan soyutlanmış, kendi halinde, çoğunluğu yaşlı, zamanın dışında bir yaşam süren insanları. Köydeki tek genç kadın, küçük otelin barında çalışan güzel Chantal'dır. Gelip geçen avcılarla ya da turistlerle gönül eğlendiren genç kadının tek dileği bu sıkıcı yerden kurtulmaktır. Beklenmedik bir anda köye gelen ve gerçek kimliğini gizleyen bir yabancı, köy halkına, hepsinin yaşamını alt üst edecek, onları kışkırtacak, değer yargılarını tersine çevirtecek, hatta kökünden değiştirtecek bir öneride bulunur. Yabancı, köy halkına yedi gün süre tanımıştır. Bu süre içinde bu insanların her biri yaşam, ölüm, adalet ve dürüstlükle ilgili temel sorunlarla yüzleşecek, bir yol ayrımında durup kendi yaşam çizgilerini değiştirecek bir karar almak zorunda kalacaklardır. Yabancıya kucak açan köy halkı, onun tehlikeli oyununa alet olurken, Adem'le Havva'dan bu yana insanoğlunun ruhunu ele geçirme mücadelesi veren İyi ile Kötü'nün ikilemi, bu basit insanların örneğinde evrensel boyutlara açılıyor. İyi ile Kötü arasındaki savaşı ve insanın Tanrı ile karşılıklı ilişkisini konu alan Şeytan ve Genç Kadın, usta anlatıcı Paulo Coellho'nun yayınlandığından bu yana toplam bir buçuk milyon okurla buluşan son romanı.
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  198
 • ISBN:
  9750701089
 • Orijinal Adı:
  O Demonio E A Srta. Prym
 • Çeviri:
  İlknur Özdemir
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Tuğba Karakaya 
18 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Yazar zaten çok sevdiğim yazarlar içerisinde ve beni bugüne kadar hiç hayal kırıklığına uğratmadı. Kitabı çok sevdim. İyi ve kötüye ilginç bir yaklaşımda bulunmuş. Başucumda olmasını isteyeceğim kitaplardan oldu. Daha detaylı yorumum bloğumda;

http://hayalimdekikutuphane.blogspot.com.tr/...dn-paulo-coelho.html

Kitap Adı:Şeytan ve Genç Kadın
Yazarı: Paulo Coelho
Yayınevi: Can
Sayfa Sayısı :195
Puanım:

" En iyi tarafımıza ulaşmak için, en kötü tarafımıza da ihtiyaç duyarız."

İnsanoğlu , en başından beri, iyilik ve kötülük gibi iki zıt kutup arasında gidip geliyor. Bu kitap da işte bu konuyu, hikayesinde inceliyordu.

Kitabın dili ise akıcı , hikayesi ise baştan sona kadar sürükleyici ve merak uyandırıcıydı. Tavsiye edebileceğim en iyi kitaplardan biri. İyi ki okudum diyeceksiniz...

" Tanrı kendisine ne yaptıysa şimdi de o, başkalarına onu yapacaktı. Tanrı nasıl kendisine önce verip, sonra uçuruma ittiyse, kendisi de şimdi başkalarına bu oyunu oynayacaktı!"

Peki neydi bu oyun? Yabancı'nın başına nasıl bir olay gelmişti de, artık ,insanların içinde iyilik olmadığına inanıyordu...

İşte bir gün o yabancı , Bescos köyüne gelip, köy halkına ,genç bir kadın aracılığı ile korkunç bir teklifte bulundu. Eğer bu teklifi kabul ederlerse onlara külçe külçe altın vadetti! Bakalım onları ziyarete gelen Yabancı'nın bu dehşet veren teklifine, Bescos köyü 'evet' diyecek mi? İyilik mi, yoksa kötülük mü bu savaşı kazanacak ..

"Her şey bir öz denetim sorunuydu. Ve insanın nasıl bir karar vereceği sorunu... Başka bir şey değil..."

Bakalım köylünün kararı ne olacak? Sonuna kadar nefesininizi tutup okuyacaksınız!

Zeynep 
 16 Şub 15:40 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

iyi/kötü savaşları. İnsanoğlunun benliğindeki iyi ile kötüyü somutlaştırarak anlatmaya koyulmuş. Kitaptan ve oluşturduğu imgelerden uzaklaşmamak adına kitabı bırakmadan bitirmek arayı sayfalarla açmamak daha uygun olur diye düşünüyorum.

Perizat şolt 
07 Eki 2015 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bana bu kitap Zülfü Livaneli'nin Son Ada'sını hatırlattı güzelim yerleri para,hırs ve iktidar için harcayabiliyorlar o kadar körler ki ne kadar aciz olduklarini ne kendileri nede etrafindakiler görebiliyor ama sonunda kazanan gene iyilik oluyor...beğendim.

hüzeyme demiralay 
10 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Paulo Coelho'nun birçok kitabını okudum ve Simyacı'dan sonra benim için bu kitap gelir.Tekrar tekrar okuyup sıkılmayacağınız bir roman.Altını çizdiğim çok güzel cümleler vardı.Felsefi cümleler...

Sevomberkom Paldrak 
18 Oca 00:35 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Paulo Coelho'nun şuana kadar okuduğum üçüncü kitabı.Simyacı ve Veronika Ölmek İstiyor Kitaplarının gölgesinde kalmadığını düşünüyorum.Kitap beni gerçekten çok etkiledi.Paulo Coelho'nun anlatımını çok beğeniyorum kelimeleri ve cümlelerin kuruluşları kitabın akıcı bir şekilde okunmasını sağlıyor.Belki de çevirmen farkından kaynaklı bir akıcılık var bunu tam olarak bilemiyorum ama Paulo Coelho'nun her kitabı kendisini okutmasını biliyor.Kitap iyi ile kötü arasındaki sonu gelmez çatışmayı somutlaştırarak okuyucuya sunuyor.Çok basit bir test ile iyiyi sınayan Yabancı kitabın gidişatını şekillendiriyor.Okumanızı tavsiye ederim.

Yalçın Yaşar 
21 Nis 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Dünyanın tarihi, bugünü ve belki geleceğiyle, her insanın, genlerine, iliklerine kadar kötülük işlenmiş olsa da, içinde var olan ve hep var olacak olan en ufak iyilik kırıntısı için savaşması gerektiğini anlatan, yine diliyle ve kurgusuyla soluksuz okumamızı sağlayan Paulo Coelho kitaplarında biri.

arzu amaç 
08 Nis 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

İnsanın şeytan tarafından kandırılma kolaylığı, yani insanın kendi istekleri doğrultusunda nefsiyle savaşma zorluğuna katlanmamak için hep şeytanı suçlaması konusunda çok başarılı bir anlatım. Ahlakın ne anlam taşıdığının daha iyi ifade edilemeyeceğini düşünüyorum.

Fatmanur Çelik 
07 Nis 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Her insanın içinde bir iyi ve bir kötü var mıdır? Düşündürücü, sorgulatıcı, insanın benliğiyle ve hatta bencilliğiyle olan ilişkisini bir çok açıdan değerlendiren güzel bir roman.

s 
18 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

'İnsanın sahip olabileceği en değerli şeyi yitirmiştim ben: insanlara duyulan güveni.'

altını çizip içinde kaybolacağınız mükemmel satırlardan oluşan bu eseri okumadan geçerseniz çok pişman olursunuz

2 /

Kitaptan 12 Alıntı

Bihter 
18 Ara 2014 · Kitabı okumayı düşünüyor · Beğendi · 8/10 puan

"Siz cennetteydiniz ama bunun farkında değildiniz. Dünyada pek çok insan da böyledir. Mutlu olmayı hak etmediklerini sanarak en büyük sevinci bulabilecekleri yerlerde keder ararlar."

Şeytan ve Genç Kadın, Paulo CoelhoŞeytan ve Genç Kadın, Paulo Coelho
Bihter 
18 Ara 2014 · Kitabı okumayı düşünüyor · Beğendi · 8/10 puan

Susmak mutlaka onaylamak anlamına gelmezdi, çoğu kez anında tepki verme konusundaki yetersizliğin kanıtıydı.

Şeytan ve Genç Kadın, Paulo CoelhoŞeytan ve Genç Kadın, Paulo Coelho
Fatmanur Çelik 
08 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

İnsanlar hem her şeyin değişmesini isterler hem de her şeyin hiç değişmeden sürüp gitmesini.

Şeytan ve Genç Kadın, Paulo CoelhoŞeytan ve Genç Kadın, Paulo Coelho
seher 
10 Tem 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsanın sahip olabileceği en değerli şeyi yitirmiştim ben: insanlara duyulan güveni.

Şeytan ve Genç Kadın, Paulo Coelho (Sayfa 68)Şeytan ve Genç Kadın, Paulo Coelho (Sayfa 68)
Aybuke Altuntaş 
05 Eki 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sevip de karşılığında sevilmeyi beklerseniz boşa zaman harcamış olursunuz..

Şeytan ve Genç Kadın, Paulo Coelho (Sayfa 176)Şeytan ve Genç Kadın, Paulo Coelho (Sayfa 176)
özlem 
28 Eyl 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Köydekileri saf ve sözüm ona iyi yürekli ruhlarının kuytusunda gizli olan kötülükle ilk kez karşı karşıya getiren kişinin kendisi olması sevindiriyordu Chantal'ı.

Şeytan ve Genç Kadın, Paulo Coelho (Sayfa 115)Şeytan ve Genç Kadın, Paulo Coelho (Sayfa 115)

İyi ile kötünün yüzü aynıdır. Her insanın yoluna ne zaman çıktıklarına bağlıdır herşey.

Şeytan ve Genç Kadın, Paulo Coelho (Can yayınları)Şeytan ve Genç Kadın, Paulo Coelho (Can yayınları)

Bir şey elde etmek istiyorsanız gözünüzü hiç kapamamalısınız, bütün dikkatinizi hedefinizde toplamalı ve ne istediğinizden emin olmalısınız. Kapalı gözlerle hiç kimse hedefine ulaşamaz.

Şeytan ve Genç Kadın, Paulo CoelhoŞeytan ve Genç Kadın, Paulo Coelho
seher 
10 Tem 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Trajedilerin olması kaçınılmazdı, ne yaparsak yapalım, bizi bekleyen kötü şeylerin bir tanesini bile önleyemezdik.

Şeytan ve Genç Kadın, Paulo Coelho (Sayfa 80)Şeytan ve Genç Kadın, Paulo Coelho (Sayfa 80)
2 /