Şeytan ve Genç Kadın (On the Seventh Day #3)Paulo Coelho

·
Okunma
·
Beğeni
·
4.541
Gösterim
Adı:
Şeytan ve Genç Kadın
Alt başlık:
On the Seventh Day #3
Baskı tarihi:
Ocak 2001
Sayfa sayısı:
198
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750736933
Kitabın türü:
Orijinal adı:
O Demônio e a Srta. Prym
Çeviri:
İlknur Özdemir
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Baskılar:
Şeytan ve Genç Kadın
The Devil and Miss Prym
Gözlerden uzak, kuytu bir dağ köyü ve bu köyün dış dünyadan soyutlanmış, kendi halinde, çoğunluğu yaşlı, zamanın dışında bir yaşam süren insanları. Köydeki tek genç kadın, küçük otelin barında çalışan güzel Chantal'dır. Gelip geçen avcılarla ya da turistlerle gönül eğlendiren genç kadının tek dileği bu sıkıcı yerden kurtulmaktır. Beklenmedik bir anda köye gelen ve gerçek kimliğini gizleyen bir yabancı, köy halkına, hepsinin yaşamını alt üst edecek, onları kışkırtacak, değer yargılarını tersine çevirtecek, hatta kökünden değiştirtecek bir öneride bulunur. Yabancı, köy halkına yedi gün süre tanımıştır. Bu süre içinde bu insanların her biri yaşam, ölüm, adalet ve dürüstlükle ilgili temel sorunlarla yüzleşecek, bir yol ayrımında durup kendi yaşam çizgilerini değiştirecek bir karar almak zorunda kalacaklardır. Yabancıya kucak açan köy halkı, onun tehlikeli oyununa alet olurken, Adem'le Havva'dan bu yana insanoğlunun ruhunu ele geçirme mücadelesi veren İyi ile Kötü'nün ikilemi, bu basit insanların örneğinde evrensel boyutlara açılıyor. İyi ile Kötü arasındaki savaşı ve insanın Tanrı ile karşılıklı ilişkisini konu alan Şeytan ve Genç Kadın, usta anlatıcı Paulo Coellho'nun yayınlandığından bu yana toplam bir buçuk milyon okurla buluşan son romanı.
Paulo Coelho'dan yine muhteşem bir kitap daha.Yazar, bu kitabında her insanın,ama kim olursa olsun her insanın içinde, iyiyle kötünün ikisininde var olduğunu ve bunların devamlı çatışma halinde olduğunu, bize, muhteşem bir şekilde anlatıyor.kitapta anlatılan olay, sadece 281 kişinin yaşadığı bir dağ köyüne,bir gün bir yabancının gelmesiyle başlıyor.ve bu yabancı yanında getirdiği büyük miktardaki altının tamamını, kendisinin istediği bir şeyi yapmaları halinde, köy halkına vereceğini bildiriyor.ve ondan sonra esas konu başlıyor. baştan sona kadar temponun düşmediği,son sayfaya kadar konunun nasıl sonlanacağının bilinemediği,son derece basit ve akıcı bir dille yazılmış ve insanın bir an bile elinden bırakmayı düşünemediği harika bir kitap.iyiyle kötünün çatışmasının ve bunun insan benliğindeki değişiminin, bu derece güzel anlatıldığı başka bir kitap olduğunu sanmıyorum.mutlaka okunması gereken kitaplardan biri olduğunu düşünüyorum.
Okuduğum eser 1.basım(2001). Paulo Coelho her zamanki anlatım ve ustalığıyla karşımızda.El emeği göz nuru fosforlu bir çok cümleyi içinde barındıyor. Hayatı korkularımızın yönettiğine dair iblis'in dilinden dökülenler tam yerindeydi.
Hikaye geldiğimizde kaybedecek bir şeyi olmayan külçelerle altını olan bir yabancının, küçük bir köye gitmesi ve köyün en genci olan"Chantal" ile karşılaşıp ona hain planını anlatmasıyla başlıyor. Yabancı'nın elinde on bir tane külçe altın var.Bir hafta içerisinde köyden birinin ölmesi şartıyla bütün altınları köye bağışlayacağını söyler ve kıza bunu bütün köy halkına çınlatmasını ister.Amacı ise insanların içinde sadece kötülüğün olduğunu kanıtlayabilmenin vereceği hazzı tatmaktır. Sonrasını okumak isteyen okurlara bırakıyorum.Tavsiye ederim.
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (13.999 Oy)17.355 beğeni39.169 okunma2.039 alıntı163.953 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (9.947 Oy)12.388 beğeni31.518 okunma2.707 alıntı131.501 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (7.790 Oy)8.076 beğeni25.800 okunma610 alıntı125.633 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (6.914 Oy)8.294 beğeni23.040 okunma1.112 alıntı111.836 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (8.393 Oy)8.345 beğeni22.611 okunma1.395 alıntı104.544 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (6.770 Oy)7.295 beğeni20.386 okunma656 alıntı78.730 gösterim
 • Fareler ve İnsanlar
  8.6/10 (5.208 Oy)5.322 beğeni17.990 okunma677 alıntı91.533 gösterim
 • Olasılıksız
  8.5/10 (5.828 Oy)6.519 beğeni18.790 okunma555 alıntı106.380 gösterim
 • Uçurtma Avcısı
  9.0/10 (9.096 Oy)10.752 beğeni26.361 okunma1.376 alıntı138.958 gösterim
 • Suç ve Ceza
  9.1/10 (6.018 Oy)7.271 beğeni19.688 okunma3.076 alıntı115.491 gösterim
İnsanlık öldüğü için insanlar yalnızdır, der Emine Şenlikoğlu. Bu kitapta insanlığın öldüğüne inanıp kendi hatasını örtmeye çalışan ve şeytani simgeleyen bir adamı,ona altın uğruna yardım eden ama sonrasında seyri değiştiren kadını anlatan bir paoulo klasiği.
Yazar zaten çok sevdiğim yazarlar içerisinde ve beni bugüne kadar hiç hayal kırıklığına uğratmadı. Kitabı çok sevdim. İyi ve kötüye ilginç bir yaklaşımda bulunmuş. Başucumda olmasını isteyeceğim kitaplardan oldu. Daha detaylı yorumum bloğumda;

http://hayalimdekikutuphane.blogspot.com.tr/...dn-paulo-coelho.html
arka kapağında ki yazıyı okur okumaz ilgimi çekti bitirmek için sabırsızlandığım bir kitap daha. Paulo Coelho..bu son yapıtının da güzel olacağından hiç şüphem yok :)
Bu yazarı seviyorum Zahir'den sonra elimden bırakamamıştım.merak uyandıran konusu ve akıcı dille anlatımı var. İyinin ve kötünün , sevgi ve çıkarların karşılaştırılmasını anlatıyor.''İyinin değerinin anlaşılabilmesi için kötünün kendini göstermesi gerekiyordu.'' Şeytan ve Genç Kadın, Paulo Coelho (Sayfa 132)
Yazarın okuduğum üçüncü kitabı (simyacı, veronika ölmek istiyor.) Yazarın dili beni çok etkiliyor. Her eserinde olduğu gibi bu eserindeki akıcılık, sade dil, üslup ama en çok ta düşünce yapısı efsane...

Eser yaşlılardan oluşan bir köyde herşeyi düzenli olan bir genç kız ve bu köye gelen turist adamın iyi ile kötülüğü arayışı çerçevesinde gelişen bir yapıt. Konu olarak farklı ve ilgi çekici bir konu seçen coelho, herkesin bir iyi ve bir kotu yönü olduğunu bu yönlerin ortaya çıkmasının şartlara bağlı olduğunu vurgulamaktadır. 2 puanı simyacı ve veronika ölmek istiyor eserlerinin gölgesinde kaldığı için kırdım. Iyi okumalar..
Kitap Adı:Şeytan ve Genç Kadın
Yazarı: Paulo Coelho
Yayınevi: Can
Sayfa Sayısı :195
Puanım:

" En iyi tarafımıza ulaşmak için, en kötü tarafımıza da ihtiyaç duyarız."

İnsanoğlu , en başından beri, iyilik ve kötülük gibi iki zıt kutup arasında gidip geliyor. Bu kitap da işte bu konuyu, hikayesinde inceliyordu.

Kitabın dili ise akıcı , hikayesi ise baştan sona kadar sürükleyici ve merak uyandırıcıydı. Tavsiye edebileceğim en iyi kitaplardan biri. İyi ki okudum diyeceksiniz...

" Tanrı kendisine ne yaptıysa şimdi de o, başkalarına onu yapacaktı. Tanrı nasıl kendisine önce verip, sonra uçuruma ittiyse, kendisi de şimdi başkalarına bu oyunu oynayacaktı!"

Peki neydi bu oyun? Yabancı'nın başına nasıl bir olay gelmişti de, artık ,insanların içinde iyilik olmadığına inanıyordu...

İşte bir gün o yabancı , Bescos köyüne gelip, köy halkına ,genç bir kadın aracılığı ile korkunç bir teklifte bulundu. Eğer bu teklifi kabul ederlerse onlara külçe külçe altın vadetti! Bakalım onları ziyarete gelen Yabancı'nın bu dehşet veren teklifine, Bescos köyü 'evet' diyecek mi? İyilik mi, yoksa kötülük mü bu savaşı kazanacak ..

"Her şey bir öz denetim sorunuydu. Ve insanın nasıl bir karar vereceği sorunu... Başka bir şey değil..."

Bakalım köylünün kararı ne olacak? Sonuna kadar nefesininizi tutup okuyacaksınız!
iyi/kötü savaşları. İnsanoğlunun benliğindeki iyi ile kötüyü somutlaştırarak anlatmaya koyulmuş. Kitaptan ve oluşturduğu imgelerden uzaklaşmamak adına kitabı bırakmadan bitirmek arayı sayfalarla açmamak daha uygun olur diye düşünüyorum.
İyi ve kötünün mücadelesi...her insanın içinde biraz iyi biraz kötü olduğu felsefesinin ispatı için yazılmış gibi.bir içsel sorgulama , kafa karışıklığı. .. sizce hangisi kazanacak?
Şeytanın ne kadar yakınımızda olduğunu hatırlatıyor bu kitap. Okurken ister istemez elinizi kalbinizin üzerine koyuyorsunuz ve kendi şeytanınızı yokluyorsunuz. Kötülüğe bir misyon yüklemek nasıl oluyor adeta bir tiyatro sahnesinde izliyorsunuz. Çok başarılı
Şeytan ve Genç Kadın... Soluksuz bir olay örgüsüne sahip gerçekten. Okurken merakınız hep üst seviyede kalacak, bir sonraki sayfaya geçmek için can atacaksınız
İyi ile kötü arasındaki mücadele her insanın yüreğinde vardır,dedi.Orası bütün meleklerin ve şeytanların savaş alanıdır.
İnsanın kendinin iyi olduğuna inanması başkalarına karşı çıkmaktan ve haklarını savunmak için savaşmaktan çok daha kolaydır.
İnsanın sahip olabileceği en değerli şeyi yitirmiştim ben: insanlara duyulan güveni.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Şeytan ve Genç Kadın
Alt başlık:
On the Seventh Day #3
Baskı tarihi:
Ocak 2001
Sayfa sayısı:
198
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750736933
Kitabın türü:
Orijinal adı:
O Demônio e a Srta. Prym
Çeviri:
İlknur Özdemir
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Baskılar:
Şeytan ve Genç Kadın
The Devil and Miss Prym
Gözlerden uzak, kuytu bir dağ köyü ve bu köyün dış dünyadan soyutlanmış, kendi halinde, çoğunluğu yaşlı, zamanın dışında bir yaşam süren insanları. Köydeki tek genç kadın, küçük otelin barında çalışan güzel Chantal'dır. Gelip geçen avcılarla ya da turistlerle gönül eğlendiren genç kadının tek dileği bu sıkıcı yerden kurtulmaktır. Beklenmedik bir anda köye gelen ve gerçek kimliğini gizleyen bir yabancı, köy halkına, hepsinin yaşamını alt üst edecek, onları kışkırtacak, değer yargılarını tersine çevirtecek, hatta kökünden değiştirtecek bir öneride bulunur. Yabancı, köy halkına yedi gün süre tanımıştır. Bu süre içinde bu insanların her biri yaşam, ölüm, adalet ve dürüstlükle ilgili temel sorunlarla yüzleşecek, bir yol ayrımında durup kendi yaşam çizgilerini değiştirecek bir karar almak zorunda kalacaklardır. Yabancıya kucak açan köy halkı, onun tehlikeli oyununa alet olurken, Adem'le Havva'dan bu yana insanoğlunun ruhunu ele geçirme mücadelesi veren İyi ile Kötü'nün ikilemi, bu basit insanların örneğinde evrensel boyutlara açılıyor. İyi ile Kötü arasındaki savaşı ve insanın Tanrı ile karşılıklı ilişkisini konu alan Şeytan ve Genç Kadın, usta anlatıcı Paulo Coellho'nun yayınlandığından bu yana toplam bir buçuk milyon okurla buluşan son romanı.

Kitabı okuyanlar 647 okur

 • Aleyna aslan
 • Beyza Başpınar
 • Ferman Ozben
 • Zeyno•
 • Güneş Köksal
 • Sinem
 • Neşe Kaya
 • Feride*
 • Okan Karahancı
 • Odessa

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%3
14-17 Yaş
%1.8
18-24 Yaş
%16.6
25-34 Yaş
%36.2
35-44 Yaş
%27.3
45-54 Yaş
%13.3
55-64 Yaş
%1.5
65+ Yaş
%0.4

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%74.1
Erkek
%25.7

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%20.2 (34)
9
%20.8 (35)
8
%24.4 (41)
7
%21.4 (36)
6
%7.1 (12)
5
%3.6 (6)
4
%1.8 (3)
3
%0.6 (1)
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları