Şeytanı Uyandırma (Dave Gurney Serisi 3)

·
Okunma
·
Beğeni
·
22,6bin
Gösterim
Adı:
Şeytanı Uyandırma
Alt başlık:
Dave Gurney Serisi 3
Baskı tarihi:
16 Nisan 2013
Sayfa sayısı:
538
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054629251
Orijinal adı:
Let The Devil Sleep
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Koridor Yayıncılık
Baskılar:
Şeytanı Uyandırma
Şeytanı Uyandırma
Hiçbir cinayet kusursuz değildir. Özellikle Dahi Dedektif Dave Gurney bir olaya müdahil olup hiç kimsenin göremediği detayları ortaya çıkardığında, çıkışı olmadığı düşünülen labirentin çıkışını ustalıkla bulduğunda... 

Gurney, bir seri katil üzerine belgesel hazırlayan genç bir kıza danışmanlık yapmayı kabul eder. On yıl önce yaşanan bu olaylarda kurbanların hepsi keskin bir nişancı tarafından zifiri karanlıkta, pahalı Mercedes arabalarını kullanırken, aynı açıdan ve noktadan kusursuz biçimde vurulmuş ve bedenlerinin yanına birer oyuncak hayvan bırakılmıştır. Asla aydınlatılamayan bu cinayetlerin üstüne bir perde çekilmiştir ve kimse bu perdeyi kaldırabilecek kadar cesaretli değildir. Tek bir kişi dışında.

Gurney'in, kimseye izini belli etmeyecek kadar dahiyane bir plan yapmış olan bu caniyle oynayabileceği tek bir oyun vardır. Ölüm oyunu: Kendini hedef göster, o sana gelsin.

"Zeki bir adamı karmaşık bulmacalar çözerken izlemek müthiş bir keyif. Gurney işte bu yönüyle farkını ortaya koyuyor."
-New York Times-

"Her sayfada artan gerilimle, bir psikopatın iç dünyasının derinliklerine ineceksiniz."
-Publishers Weekly- 

"Şaşırtıcı bir son ve tam bir şaheser. Tırnaklarınızı kemirtecek kadar heyecan verici."
-New York Journal of Books-
(Tanıtım Bülteninden)
538 syf.
·6/10 puan
Dave Gurney serisinin bu kitabı içimdeki şeytanı bir türlü uyandıramadı. Çok vasat buldum. Hiç heyecan vermedi sıkılmaktan kitabı kemirdim. Beklettim başka kitaplara geçtim yine kürkçü dükkanına döndüm. Yok olmadı. ilk 300 sayfayı boşuna okudum bu 300 sayfayı okumak 5 ayımı aldı. Arada bir yığın kitap bitirdim. Kitap türü polisiye gerilimdi ancak Gurneyin karısı ve oğlundan yoğunca bahsedildi. Hayır gayet hoş betimlemelerde gayet güzel edebi cümlelerle anlatılmış beğendim beğenmesine anca beklenti gerilim olunca insan sıkılıyor.

Neyse kitabın konusuna geçersek. Emekli dedektif Gurney gazeteci bir kıza on senedir çözülemeyen faili meçhul seri cinayetleri konu alan bir TV programı için danışmanlık yapmaktadır. Danışmanlık yaparken yaptığı araştırmalarda bazı ipuçlarını çözmeye çalışarak katili bulur.

Katil bulundu ancak benim bir sürü sorum cevapsız kaldı. Neden çeşitli oyuncaklar kullanıldı, neden sonraki cinayetlerde silah yerine buz kıracağı kullanıldı. Neden neden. Yok işte cevap yok
538 syf.
·6 günde·7/10 puan
John Verdon’un yazdığı Dave Gurney serisinin üçüncü kitabı olan Şeytanı Uyandırma; emekli dedektif Dave Gurney’in eski arkadaşı Connie Corazan’ın kızı Kimmy Corazan’a danışamanlık yapması üzerine başlar. Bu danışmanlık Kim’in eskiden işlenen ve çözülemeyen cinayet dosyalarını tozlu raflardan gün yüzüne çıkarması ve “Cinayet Yetimleri” adlı bir televizyon programı projesi başlatmasıyla başlar. Fakat Dave Gurney bir şekilde olaya karışır ve ilmek ilmek olay çözülür.
Öncelikle kitabın isminin Şeytanı Uyandırma olması bence çok hoş. Demek istediğim sesli söyleyince çok ürpertici olduğunu düşünüyorum. Kitap 535 sayfaydı ama ben kitabın 400 sayfa da olabileceğini, gereksiz uzun olduğunu ve bu uzunluğun kitabı okurken biraz can sıkıntısı verdiğini söyleyebilirim. Olay örgüsü, betimlemeler, olaylar ile ilgili araştırmalar, Dave Gurney’in düşüncelerinin aktarılmasının çok güzel bir dille aktarılmıştı ama kitabın ortası gereksiz uzun,sonu da gereksiz kısaydı. Buna karşın bir sürü polisiye terimi barındıran, sahiden bir dedektifin kaleminden çıkmış gibi duran kitap hayranlık uyandıracak şekilde hoş bir yazım diline de sahipti.
Kitap ile ilgili hala çözüme kavuşmayan sorularım var . İşlenen cinayetlerin neden işlendiğini bile tam olarak anlamadım. Yine de okunmaya değer bir kitap.
 • Peter Pan Ölmeli
  8.4/10 (1.346 Oy)1.264 beğeni5,2bin okunma986 alıntı13,5bin gösterim
 • Gözlerini Sımsıkı Kapat
  8.5/10 (2.271 Oy)2.227 beğeni9,8bin okunma2.593 alıntı33,1bin gösterim
 • Çırak
  8.6/10 (1.644 Oy)1.583 beğeni6,2bin okunma1.255 alıntı22,1bin gösterim
 • Aklından Bir Sayı Tut
  8.2/10 (6,6bin Oy)6,2bin beğeni27,9bin okunma6,7bin alıntı96,1bin gösterim
 • Sil Baştan
  7.6/10 (1.413 Oy)1.088 beğeni5,4bin okunma1.300 alıntı26,8bin gösterim
 • Kurt Gölü
  8.4/10 (988 Oy)969 beğeni3.419 okunma1.393 alıntı10,2bin gösterim
 • Cerrah
  8.9/10 (2.585 Oy)2.437 beğeni8,6bin okunma2.703 alıntı40,4bin gösterim
 • Ejderha Dövmeli Kız
  8.7/10 (2.039 Oy)1.929 beğeni7,9bin okunma1.071 alıntı29,4bin gösterim
 • İhanet Noktası
  8.3/10 (2.224 Oy)2.043 beğeni9,3bin okunma1.095 alıntı20,6bin gösterim
 • Kayıp Sembol
  8.3/10 (2.720 Oy)2.604 beğeni12,2bin okunma3.221 alıntı25,2bin gösterim
538 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10 puan
Yine tam bir Polisiye okudum. John harika bir kurgu çıkarmış ortaya. Yine açıkta kalan hiçbir taraf kalmadan en ufak soru işareti barındırmayan. Film tadında ilk sayfadan kitap sizi içine çekerken "off sıkıldım"diyemeyeceğiniz hiç sıkılmadan okuyacağınız bir kitap. Her zaman dediğim gibi iyi kurgu içeren bir Polisiye analitik düşüncenizi , olaylara farklı bakış açısıyla bakmanızı, durup düşünmenizi kısacası sorulara yanıtları nasıl bulacağınızı sağlar. Kişisel hayatınıza sirayet eder ve açıklanması güç şeylere daha mantıklı bakmanıza neden olur. Bu durumda da kitap okumak her zaman iyidir. Kitap okumayı sevmeyen insan yoktur, sadece henüz ne türde okuyacağını bulamayan okur vardır ama mutlaka kitap okunur.
538 syf.
·8 günde·4/10 puan
Bir polisiye - cinayet romanı ile karşınızdayım.Bu türde pek okuma yapmıyorum fakat güzel eserler olduğunu düşünüyorum.Ama bu eserden pek tatmin olduğumu söyleyemem.Yavaş ilerleyen, monoton, okuyucuda heyecan uyandırmayı başaramayan bir eser olduğunu düşünüyorum en azından benim üzerimde böyle bir etki bıraktığını söyleyebilirim.Yine de okunabilecek bir eser belki de bu tarzı seven okuyucuların çok hoşuna gidecektir.Sevgiyle ve kitapla kalın.
538 syf.
·7/10 puan
Davey Davey Davey, Ufaklık! Yine bir Dave Gurney kitabının sonuna geldim. Bu kitabı okumaya başlamadan önce katilin kim olduğunu tahmin edebileceğimi düşünmüştüm. Bulamadım tabi ki. Şimdi de yazar hakkında şöyle bir düşünceye kapıldım, kitabın sonuna kadar kendisi de sanki katilin kim olduğunu seçemiyor ve son elli sayfa içinde birden kitap içinde en beklenmedik insana piyango vuruyor ve katil olarak o karakter çıkıyor.

Evet, gerçekten tam olarak bunu düşünüyorum. Dave Gurney karakterini pek etkili bulamadım, sebeplerimden bazıları karısına ve oğluna davranış şekli ayrıca yeterince heyecana sahip bir karakter gibi davranmaması sanırım, cinayet ile uğraşmadığı zamanlarda memnuniyetsiz çünkü kafasını hiç kimse ve hiçbir şey dağıtsın istemiyor, cinayet olmadığı zamanlarda da aynı şekilde, etrafında olan her şey ona çok anlamsız geldiği için memnuniyetsiz takılıyor. Tüm bunlara rağmen de az da olsa bir merakla okumaya devam ediyorum. Bazen de böyle oluyor işte :)
538 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Aklında bir sayı tut kitabıyla başlayan John Verdon abimizin güzel bir polisiye serinin üçüncü kitabıdır. Kitabımız başrolümüz Gurney abimizin arkadaşının ricasıyla kızına televizyonda yayınlanacak seri cinayetler hakkında olacak programa yardım etmesini istiyor. Diğer ilk iki kitaba göre biraz sönük bit senaryo ama seri olarak şiddetle önerdiğim bir polisiye serisidir. Okuyun okutturun.
535 syf.
·4 günde·7/10 puan
Serinin ilk beş kitabını daha önce okumuştum.7.kitap çıkınca baştan sona bir daha okumaya başladım.İlk okuduğumda da zorlanmıştım, tekrar okuyunca da zorlandım.Sanırım bu kitap serinin en ağır ilerleyen ve sıkıcı kitabı.Polisiyenin dışına çıkılmış biraz.Beklentinizi yüksek tutmadan okursanız hayal kırıklığına uğramazsınız.
538 syf.
·7 günde·8/10 puan
Yazarın okuduğum ilk romanı bu kadar beğeneceğim aklımın ucuna dahi gelmezdi akıl oyunları ve psikoloji ile süslü polisiye bir roman.Özelikle NCIS tarzı polisiye seven aynı zamanda olayların çözümlerinde kandan,şiddetten çok akıl oyunları seven arkadaşlara tavsiye ederim. Sıkılmadan kafanızı dağıtmak için okuyabileceğiniz bir roman. Baştan itibaren sonu ne olacak diye merakınız sizi okumaya sürüklüyor.
Kitap da Kim adındaki bir kızın ödev konusu olan ve 10 yıl önce işlenen 6 tane cinayetin ailelerine ulaşıp hissettikleri acıyı anlatmalarını istemektedir bu bir TV programına konu olmuştur ve Good Shepherd de Gurney ve Kim'e mesaj gönderimde bulunmasına sebep olmuştur. Sayfa sayfa katili bulma çabası anlatıyor. Gerçekten muhteşem ötesi bir roman
şiddetle tavsiye ederim keyifli okumalar
538 syf.
·2 günde·7/10 puan
John Verdon’un dedektif Dave Gurney serisinin üçüncü serisi Şeytanı Uyandırma kitabı serinin ilk kitabının çok gerisinde kalmış bir kitap. Aklından Bir Sayı Tut ve Gözlerini Sımsıkı Kapat'ı çok beğenmeme rağmen bu kitabı nedense ilk iki kitap kadar beğenemedim.
Zorla bitirdiğim bir kitap olan Şeytanı Uyandırma ilk iki kitabı unutmadığım için yıllar sonra okuduğum bir kitap olup Dave Gurney’i özleten kitap olsada okuduktan sonra keşke Dave Gurney serisi iki kitaplık olsaymış dedirten ardından serinin dördüncü kitabı Peter Pan ölmeli kitabını okumaktan vazgeçtiren bir kitap.
İçerisnde birçok detayın soru işareti olarak kaldığı kitabın konusuna gelirsek dedektif DAve Gurney gazeteci arkadaşı Connie Clark’ın kızı olan Kim’e 10 yıl önce işlenmiş seri cinayetlerle alakalı bir araştırmada danışmanlık yapmayı kabul etmesiyle başlıyor .
Meslek anlamında annesinin ayak izlerini takip eden Connie’nin kızı Kim, Syracuse Üniversitesi’nde basın-yayın alanında master yapmaktadır. Tez konusu olarak da cinayet kurbanlarını konu alan reality tarzı bir belgesel hazırlamaktadır.
Ardından Dave Gurney ile taban tabana zıt karaktere sahip kaba ancak zeki dedektifimiz Jack Hardwick ise bu sefer de FBI'ın burnunu sürtmesini keyifle seyretmek amacıyla Süper Polisimize içeriden yardım ediyor.Bu yardım tabi ki sonrasında başına ciddi belalar açıyor. Sonrasında ise dedektifimiz olaya el atınca 10 yıl önce insanları katleden ve yakalanamayan serial killerimiz tekrar cinayetlere başlıyor ve olaylar amacından sapıyor.
Kitap Polisiye sevenler için okunası kitaplardan olsa da kitap serisi bir Rizzoli İsles ,Sherlock Holmes veya Hercule Poirot serileri gibi değil.
538 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Bass kahramanimiz dedektif gurney serisinin 3. Kitabi ilk 2 kitapta yarattigi etkiyi bende yaratmadim cok durgun gecti tabiki yine zekiliyle olaylari cozuyor ama cok superdi diyemiyeceğim.
538 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10 puan
Ben bir verdon hayranı olarak bu kitabını da çok beğendim tüm kitaplarını aldım hemen hemen, sadece gözlerini sımsıkı kapat kaldı almadığım onu da almayı planlıyorum. Okudugum kitapları sırasıyla şunlar
AKLINDAN BİR SAYI TUT
PETER PAN ÖLMELİ
FIRTINADA YANACAKSIN
ŞEYTANI UYANDIRMA
KURT GÖLÜ 'nü yeni aldım
GÖZLERİNİ SIMSIKI KAPAT almak için sırada. Eğer polisiye kitap seviyorsanız hele birde ters köşeleri seviyorsanız. Verdon'u okuyun derim. Hemen hemen her kitabında kişisel gelişim tatları var yazarın. Bu da beni kendine hayran bırakıyor.
538 syf.
·19 günde·Beğendi·10/10 puan
Bir kez daha polisiye romanı okumanın vakti boşa geçirmek olmadığını anladım. Belki bir felsefe kitabı okusam bu kadar şeyi öğrenemezdim.
Insanlarin psikolojik olarak nelerden etkilenebileceği, etkiledikleri şeylerin hayatlarına nasıl bir etki edeceği, bir anne babanın çocuğunun psikolojisi -dolayısıyla hayatı - üzerinde nasıl kuvvetli olduğunu... vs vs.
Kitabı okurken en baştaki tahminle çıkan sonuçların farklı olması da kitaptaki heyecanı baya artırıyor...
"Söylentiler gerçeklerden daha güçlü olabilirler delikanlı. İnsan zihnini asla küçümseme. Zihindeki bir yılan çalıların arasındaki iki gerçek yılandan daha korkunç olabilir."
Güneş batar ve biz uyuruz.Güneş doğunca da uyanırız.Yepyeni duygularla,adeta körleşmişçesine kalkarız.Yeni bir başlangıç yaptığımız yanılgısına sımsıkı sarılmışızdır.Sonra asla pes etmeyen gerçeklik bütün gücüyle üstümüze çöker.
Margaret adlı, sonbaharda yapraklarını döken
ağaçlara üzülen küçük bir kızla ilgili ünlü bir şiir vardır.Son iki mısrasıysa şöyledir:
İnsan da doğar çürümek için,
Margaret sen onun yasını tut asıl.

İşte yankı modeli
budur. Dökülen ağaç yapraklarını gözlemlediğinde
hissettiği yoğun duygular aslında içinde kendi kaçınılmaz
sonunu düşünmenin neden olduğu kederle
birleşmektedir.”
Duygusallık onun güçlü tarafı değildi ama
en azından diğerlerinin duygularından tamamen farklı bir
ruh hali içinde olduğunu da sergilemek istemiyordu.
“Daha önce gördüğümüz şeyleri arar, daha önce
yaptığımız şeyleri yaparız. Beyin bir yankı modeli arar.
Çünkü benzerlik mutluluk verir.”
“Daha önce gördüğümüz şeyleri arar, daha önce yaptığımız şeyleri yaparız. Beyin bir yankı modeli arar. Çünkü benzerlik mutluluk verir.”

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Şeytanı Uyandırma
Alt başlık:
Dave Gurney Serisi 3
Baskı tarihi:
16 Nisan 2013
Sayfa sayısı:
538
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054629251
Orijinal adı:
Let The Devil Sleep
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Koridor Yayıncılık
Baskılar:
Şeytanı Uyandırma
Şeytanı Uyandırma
Hiçbir cinayet kusursuz değildir. Özellikle Dahi Dedektif Dave Gurney bir olaya müdahil olup hiç kimsenin göremediği detayları ortaya çıkardığında, çıkışı olmadığı düşünülen labirentin çıkışını ustalıkla bulduğunda... 

Gurney, bir seri katil üzerine belgesel hazırlayan genç bir kıza danışmanlık yapmayı kabul eder. On yıl önce yaşanan bu olaylarda kurbanların hepsi keskin bir nişancı tarafından zifiri karanlıkta, pahalı Mercedes arabalarını kullanırken, aynı açıdan ve noktadan kusursuz biçimde vurulmuş ve bedenlerinin yanına birer oyuncak hayvan bırakılmıştır. Asla aydınlatılamayan bu cinayetlerin üstüne bir perde çekilmiştir ve kimse bu perdeyi kaldırabilecek kadar cesaretli değildir. Tek bir kişi dışında.

Gurney'in, kimseye izini belli etmeyecek kadar dahiyane bir plan yapmış olan bu caniyle oynayabileceği tek bir oyun vardır. Ölüm oyunu: Kendini hedef göster, o sana gelsin.

"Zeki bir adamı karmaşık bulmacalar çözerken izlemek müthiş bir keyif. Gurney işte bu yönüyle farkını ortaya koyuyor."
-New York Times-

"Her sayfada artan gerilimle, bir psikopatın iç dünyasının derinliklerine ineceksiniz."
-Publishers Weekly- 

"Şaşırtıcı bir son ve tam bir şaheser. Tırnaklarınızı kemirtecek kadar heyecan verici."
-New York Journal of Books-
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 5,9bin okur

 • Zeynep
 • Çiğdem Öztürk
 • Melih KİRAZLI
 • Shrguven
 • Sena nur paçacı
 • ece gizem ikiz
 • Cem Yıldız
 • zeynep kavraz
 • Züleyha Uçer
 • FHD

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%5.2
13-17 Yaş
%11
18-24 Yaş
%24
25-34 Yaş
%25.1
35-44 Yaş
%24.2
45-54 Yaş
%8.8
55-64 Yaş
%0.3
65+ Yaş
%1.3

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%70.6
Erkek
%29.4

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%30.3 (440)
9
%19.7 (286)
8
%22.8 (331)
7
%15.2 (220)
6
%6.5 (94)
5
%2.8 (40)
4
%1.2 (18)
3
%0.2 (3)
2
%0.1 (1)
1
%0.4 (6)

Kitabın sıralamaları