Şeytanı Uyandırma Dave Gurney Serisi 3

8,4/10  (227 Oy) · 
762 okunma  · 
188 beğeni  · 
7.408 gösterim
Hiçbir cinayet kusursuz değildir. Özellikle Dahi Dedektif Dave Gurney bir olaya müdahil olup hiç kimsenin göremediği detayları ortaya çıkardığında, çıkışı olmadığı düşünülen labirentin çıkışını ustalıkla bulduğunda...

Gurney, bir seri katil üzerine belgesel hazırlayan genç bir kıza danışmanlık yapmayı kabul eder. On yıl önce yaşanan bu olaylarda kurbanların hepsi keskin bir nişancı tarafından zifiri karanlıkta, pahalı Mercedes arabalarını kullanırken, aynı açıdan ve noktadan kusursuz biçimde vurulmuş ve bedenlerinin yanına birer oyuncak hayvan bırakılmıştır. Asla aydınlatılamayan bu cinayetlerin üstüne bir perde çekilmiştir ve kimse bu perdeyi kaldırabilecek kadar cesaretli değildir. Tek bir kişi dışında.

Gurney'in, kimseye izini belli etmeyecek kadar dahiyane bir plan yapmış olan bu caniyle oynayabileceği tek bir oyun vardır. Ölüm oyunu: Kendini hedef göster, o sana gelsin.

"Zeki bir adamı karmaşık bulmacalar çözerken izlemek müthiş bir keyif. Gurney işte bu yönüyle farkını ortaya koyuyor."
-New York Times-

"Her sayfada artan gerilimle, bir psikopatın iç dünyasının derinliklerine ineceksiniz."
-Publishers Weekly-

"Şaşırtıcı bir son ve tam bir şaheser. Tırnaklarınızı kemirtecek kadar heyecan verici."
-New York Journal of Books-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2012
 • Sayfa Sayısı:
  538
 • ISBN:
  9786054629251
 • Orijinal Adı:
  Let The Devil Sleep
 • Çeviri:
  Ender Nail
 • Yayınevi:
  Koridor Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Meral 
04 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitap da Kim adındaki bir kızın ödev konusu olan ve 10 yıl önce işlenen 6 tane cinayetin ailelerine ulaşıp hissettikleri acıyı anlamalarını istemektedir bu bir TV programına konu olmuştur ve katil de dedektif ve Kim'e mesaj gönderimde bulunmasına sebep olmuştur. Sayfa sayfa katili bulma çabası anlatıyor. Gerçekten muhteşem ötesi bir roman :-):-):-):-):-):-):-)

Ceren Acer 
07 Tem 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Çok önceden okuduğum Şeytanı Uyandırma romanı, yazarın okuduğum ilk romanıdır. Bu roman sayesinde John Verdon kalemine abartısız bir şekilde aşık oldum diyebilirim. O nasıl bir gerilim romanıydı öyle... Her sayfanın sonuna geldiğimde ağzım bir karış açık kalıyordu. Romanın sayfalarında ilerledikçe kendimi bir korku filminin içindeymişim gibi hissettim. Korku filminden fırlamış gibiydim kitap tamamen bittiğinde. İşte ben gerilim romanı okudum diye bunun gibi etkileyici, korkutucu, geren, heyecanlı kitaplara derim. Uzun zamandır bu kadar ustaca işlenmiş bir roman ve de başarılı bir yazara denk gelmemiştim. Aslında ben bu yazarın kalemiyle geç bile tanışmışım, daha önceden okumalıydım bu romanı. İliklerinize kadar ürpermek istiyorsanız, bu romanı mutlaka okumalısınız. Yazara ve Koridor Yayıncılığa sonsuz teşekkürler...

Kitap yalnızca 
01 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 13 günde · 8/10 puan

Bugunlerde hayirli isler pesindeyiz o yüzden kitap okumam biraz gecikiyor; buna ragmen kopmadan zevkle okudugum bir kitapti.En zevk aldigim kitabiydi 'seytani uyandirma'son sayfalarini elimden birakmadan bir solukta okumak istedim, cabucak bitsin de katilin ogrensem artik diye meraklandim kisacasi bir suru duygu yasadim kitap boyu.Ben kitap icerikli yorum yapmayi pek sevmiyorum zaten bunu kitap bilgisinde okuyup ogrenebileceginizi dusunuyorum bu yuzden kitap yorumlarinda hissedilen duygularla daha cok ilgileniyorum ozetle okuyun derim;)

FDY 
 09 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bazen kitabın yazarına bile David Gurney diyesim geliyor! O kadar çok benimsedim ki... Onu John Verdon'un kurguladığını zaman zaman unuttuğuma yemin edebilirim.

John Verdon kalem becerisinden de olay örgüsünden de bir şey kaybetmiyor. Zirvedeki tadı serisinin basamaklarında da aynen sürdürüyor.

Ancak unuttuğu bir şey olabilir. Dilini çözüp tarzını anlayarak ne yapacağını bilmeye mi başladık dersiniz?

Böyle de zevkli. Her sayfanın sonunda bir sonraki sayfayı hızla çevirelim diye yazılmış polisiyelerden biri!

Gerilim ve polisiye sevenlerin devam etmesi gerektiğini, John Verdon'un formundan hiçbir şey kaybetmediğini tekrar belirtir keyifli okumalar dilerim. :)

Gülnar Rehimli 
15 Nis 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · 8/10 puan

Dave Gurney serisinin üçüncü kitabı. İlk iki seriyi arattı diye bilirim :( İlk iki seride adı geçen ve sadece bazı telefon görüşmelerinde olan Gurneyin oğlu Kyle bu kez kitapta iri kapsamda yer alıyor. Sadeliği süslemekle göz yanılması vermek hakkında. Ben daha kitabı yarılamışken sonunun nasıl olacağını biliyordum. Çünki kitap Agatha Cristienin Cinayet alfabesi kitabını bir nevi kopyalanmış hali gibi birşey. En azından sonunun. John Verdondan daha farklı şeyler beklerdim. Bu kez büyük beklentimi karşılayamadı :(

Melek kaçan 
21 Kas 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bu kitabı okuyunca" acaba dedektif mi olsam" dedim dili en az içeriği kadar fevkalade akıcı .Her yazarın eser yazmadaki amacı okuru kitaptaki karakterlerle Özdeşleşebilmesini sağlayabilmektir , bu kitap da bana göre amacına ulaşmış .

senayklbs 
24 Kas 2015 · Kitabı okudu · 7 günde · 9/10 puan

Diğer John Verdon kitapları gibi /bana göre) kusursuz bir kurgu. Çok beğenerek, sonunu merak ederek okudum. Tek sorun sanıyorum ki çevirmeni farklı olduğu için anlatım biraz daha farklı geldi bana.

aylin 
04 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

tüm seriyi okudum. hepsini çok sevdim ama en heyecanlısı sanırım bu. okurken kalp atışlarımın hızlandığını hatırlıyorum.
Dave Gurney' yakalar :))

Muhammet TUNÇ 
 10 Kas 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · 6/10 puan

2000 yılındaki 6 çözülmemiş cinayeti anlatan bir kitap. Cinayetleri Good Shepherd (İyi Çoban) lakaplı birisi işlemiş. Dahi Dedektif Dave Gurney de bu olayı çözmeye çalışıyor.
Aslında olay tam olarak şöyle başlıyor:
Dave Gurney'in arkadaşının kızı Kim, bu 2000 yılında gerçekleşen, sadece siyah pahalı Mercedes arabalarının zengin sürücülerinin öldürülmesini konu alan bir belgesel yapmak istiyor. Dave Gurney de olayı çözmeye çalışıyor.
Falan filan. Hepsini anlatmak istemiyorum, zaten zamanım yok.
Benim fikrim: John Verdon'un ilk iki müthiş güzel romanından sonra bu roman felaket kötü olmuş gerçekten. Polisiye yok. Katil kim? Katil kim? Adam yıllar önce cinayet işlemiş, ama bu adam kim? Heyecan yok. Gurney düşünüyor, kafasında bir şeyler tasarlıyor hep. İlk iki romanda olan heyecan bu romanda yok. İlk kitabındaki o müthiş şiirler o kadar güzeldi ki. Heyecanlı harikulade bir şeydi ilk iki kitap. Bu eksiklikten ve tam bir polisiye olamayışından 4 puanını kırdım.
Tavsiye konusuna gelirsek, tavsiye edebilirim de etmeyebilirim de. Okumak size kalmış. :)

Ezgi 
10 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 8/10 puan

John Verdon, yine gizemli bir seri katille karşımızda. Seri katili bulmaya çalışırken bizi de maceranın içine sürüklemeye devam ediyor. Katilin kim olabileceğiyle ilgili bazı fikirleriniz oluşsa da, sonunda sizi hep sürpriz bir isim bekliyor. Bu da kitabın okuma keyfini arttırıyor. Heyecanın dorukta olduğu, merakın her sayfada artarak çoğaldığı bu kitabı da başarılı bulduğumu söyleyebilirim. John Verdon'un akıcı üslubu kitabı sıkılmadan okumanızı sağlıyor. Hatta sahneler zihnimde adeta bir filmi izliyormuşum gibi canlanıyor. Kitabın sonunda seri katilin kim olduğunu anlayana kadar Gurney'nin peşinde olayın izini sürmeye devam ediyorsunuz. Emekli dedektif David Gurney'nin yeni maceralarını dört gözle bekliyorum ve yazarın tüm kitaplarını -gerilim,polisiye seviyorsanız- okumanızı tavsiye ediyorum.

4 /

Kitaptan 60 Alıntı

OkN 
10 Kas 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Şans sevdiği birşey değildi.Şans onun nazarında aptalların kabiliyet yerine koydukları bir şeydi.

Şeytanı Uyandırma, John Verdon (Sayfa 18)Şeytanı Uyandırma, John Verdon (Sayfa 18)
seher 
13 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Güneş batar ve biz uyuruz.. Yepyeni duygularla, adeta körleşmişcesine kalkarız. Yepyeni bir başlangıç yaptığımız yanılgısına sımsıkı sarsılmışızdır. Sonra asla pes etmeyen gerçeklik bütün gücüyle üstümüze çöker. "

Şeytanı Uyandırma, John VerdonŞeytanı Uyandırma, John Verdon
Esma Tezgi 
05 Nis 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Oysa tek gerçek şu; yeterince uzun yaşarsanız her şeyi, herkesi kaybedersiniz.

Şeytanı Uyandırma, John VerdonŞeytanı Uyandırma, John Verdon
SEVDA ÖZDEMİR 
26 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

İnsanlar,siyah ve beyazı sever.Gri başlarını ağrıtır. Detaylar midelerini bulandırır.

Şeytanı Uyandırma, John VerdonŞeytanı Uyandırma, John Verdon
GÜL GÜRLER 
08 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"İnsan da Doğar Çürümek İçin." Dökülen ağaç yapraklarını gözlemlediğinde hissettiği yoğun duygular aslında içinde kendi kaçınılmaz sonunu düşünmenin neden olduğu kederle birleşmektedir.

Şeytanı Uyandırma, John Verdon (Sayfa 188)Şeytanı Uyandırma, John Verdon (Sayfa 188)
Damla Köseoğlu 
27 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Şans sevdiği bir kavram değildi. Şans, onun nazarında, aptalların kabiliyet yerine koydukları bir şeydi.

Şeytanı Uyandırma, John Verdon (Sayfa 18 - Koridor Yayınları)Şeytanı Uyandırma, John Verdon (Sayfa 18 - Koridor Yayınları)
Muhammet TUNÇ 
04 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Çocuğunu arkadaşlarını dövmemesini öğretmek için döven baba aslında ona dövmeyi öğretmektedir.

Şeytanı Uyandırma, John Verdon (Sayfa 185)Şeytanı Uyandırma, John Verdon (Sayfa 185)
İlayda G. 
22 Mar 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Zihindeki bir yılan çalıların arasındaki iki gerçek yılandan daha korkutucu olabilir.

Şeytanı Uyandırma, John Verdon (Sayfa 461)Şeytanı Uyandırma, John Verdon (Sayfa 461)
Rana 
28 Şub 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kafamda o kadar çok şüphe var ki.Neredeyse her türlü konuda şüphe doluyum.Ama bu şüphe dolu olmakla birini suçlamak arasında çok fark vardır.

Şeytanı Uyandırma, John VerdonŞeytanı Uyandırma, John Verdon