Şeytanı Uyandırma (Dave Gurney Serisi 3)

·
Okunma
·
Beğeni
·
15.085
Gösterim
Adı:
Şeytanı Uyandırma
Alt başlık:
Dave Gurney Serisi 3
Baskı tarihi:
16 Nisan 2013
Sayfa sayısı:
538
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054629251
Orijinal adı:
Let The Devil Sleep
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Koridor Yayıncılık
Hiçbir cinayet kusursuz değildir. Özellikle Dahi Dedektif Dave Gurney bir olaya müdahil olup hiç kimsenin göremediği detayları ortaya çıkardığında, çıkışı olmadığı düşünülen labirentin çıkışını ustalıkla bulduğunda... 

Gurney, bir seri katil üzerine belgesel hazırlayan genç bir kıza danışmanlık yapmayı kabul eder. On yıl önce yaşanan bu olaylarda kurbanların hepsi keskin bir nişancı tarafından zifiri karanlıkta, pahalı Mercedes arabalarını kullanırken, aynı açıdan ve noktadan kusursuz biçimde vurulmuş ve bedenlerinin yanına birer oyuncak hayvan bırakılmıştır. Asla aydınlatılamayan bu cinayetlerin üstüne bir perde çekilmiştir ve kimse bu perdeyi kaldırabilecek kadar cesaretli değildir. Tek bir kişi dışında.

Gurney'in, kimseye izini belli etmeyecek kadar dahiyane bir plan yapmış olan bu caniyle oynayabileceği tek bir oyun vardır. Ölüm oyunu: Kendini hedef göster, o sana gelsin.

"Zeki bir adamı karmaşık bulmacalar çözerken izlemek müthiş bir keyif. Gurney işte bu yönüyle farkını ortaya koyuyor."
-New York Times-

"Her sayfada artan gerilimle, bir psikopatın iç dünyasının derinliklerine ineceksiniz."
-Publishers Weekly- 

"Şaşırtıcı bir son ve tam bir şaheser. Tırnaklarınızı kemirtecek kadar heyecan verici."
-New York Journal of Books-
(Tanıtım Bülteninden)
538 syf.
·6/10
Dave Gurney serisinin bu kitabı içimdeki şeytanı bir türlü uyandıramadı. Çok vasat buldum. Hiç heyecan vermedi sıkılmaktan kitabı kemirdim. Beklettim başka kitaplara geçtim yine kürkçü dükkanına döndüm. Yok olmadı. ilk 300 sayfayı boşuna okudum bu 300 sayfayı okumak 5 ayımı aldı. Arada bir yığın kitap bitirdim. Kitap türü polisiye gerilimdi ancak Gurneyin karısı ve oğlundan yoğunca bahsedildi. Hayır gayet hoş betimlemelerde gayet güzel edebi cümlelerle anlatılmış beğendim beğenmesine anca beklenti gerilim olunca insan sıkılıyor.

Neyse kitabın konusuna geçersek. Emekli dedektif Gurney gazeteci bir kıza on senedir çözülemeyen faili meçhul seri cinayetleri konu alan bir TV programı için danışmanlık yapmaktadır. Danışmanlık yaparken yaptığı araştırmalarda bazı ipuçlarını çözmeye çalışarak katili bulur.

Katil bulundu ancak benim bir sürü sorum cevapsız kaldı. Neden çeşitli oyuncaklar kullanıldı, neden sonraki cinayetlerde silah yerine buz kıracağı kullanıldı. Neden neden. Yok işte cevap yok
538 syf.
·Beğendi·10/10
Kitap da Kim adındaki bir kızın ödev konusu olan ve 10 yıl önce işlenen 6 tane cinayetin ailelerine ulaşıp hissettikleri acıyı anlamalarını istemektedir bu bir TV programına konu olmuştur ve katil de dedektif ve Kim'e mesaj gönderimde bulunmasına sebep olmuştur. Sayfa sayfa katili bulma çabası anlatıyor. Gerçekten muhteşem ötesi bir roman :-):-):-):-):-):-):-)
538 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10
Ben bir verdon hayranı olarak bu kitabını da çok beğendim tüm kitaplarını aldım hemen hemen, sadece gözlerini sımsıkı kapat kaldı almadığım onu da almayı planlıyorum. Okudugum kitapları sırasıyla şunlar
AKLINDAN BİR SAYI TUT
PETER PAN ÖLMELİ
FIRTINADA YANACAKSIN
ŞEYTANI UYANDIRMA
KURT GÖLÜ 'nü yeni aldım
GÖZLERİNİ SIMSIKI KAPAT almak için sırada. Eğer polisiye kitap seviyorsanız hele birde ters köşeleri seviyorsanız. Verdon'u okuyun derim. Hemen hemen her kitabında kişisel gelişim tatları var yazarın. Bu da beni kendine hayran bırakıyor.
538 syf.
·10/10
Çok önceden okuduğum Şeytanı Uyandırma romanı, yazarın okuduğum ilk romanıdır. Bu roman sayesinde John Verdon kalemine abartısız bir şekilde aşık oldum diyebilirim. O nasıl bir gerilim romanıydı öyle... Her sayfanın sonuna geldiğimde ağzım bir karış açık kalıyordu. Romanın sayfalarında ilerledikçe kendimi bir korku filminin içindeymişim gibi hissettim. Korku filminden fırlamış gibiydim kitap tamamen bittiğinde. İşte ben gerilim romanı okudum diye bunun gibi etkileyici, korkutucu, geren, heyecanlı kitaplara derim. Uzun zamandır bu kadar ustaca işlenmiş bir roman ve de başarılı bir yazara denk gelmemiştim. Aslında ben bu yazarın kalemiyle geç bile tanışmışım, daha önceden okumalıydım bu romanı. İliklerinize kadar ürpermek istiyorsanız, bu romanı mutlaka okumalısınız. Yazara ve Koridor Yayıncılığa sonsuz teşekkürler...
538 syf.
·19 günde·Beğendi·10/10
Bir kez daha polisiye romanı okumanın vakti boşa geçirmek olmadığını anladım. Belki bir felsefe kitabı okusam bu kadar şeyi öğrenemezdim.
Insanlarin psikolojik olarak nelerden etkilenebileceği, etkiledikleri şeylerin hayatlarına nasıl bir etki edeceği, bir anne babanın çocuğunun psikolojisi -dolayısıyla hayatı - üzerinde nasıl kuvvetli olduğunu... vs vs.
Kitabı okurken en baştaki tahminle çıkan sonuçların farklı olması da kitaptaki heyecanı baya artırıyor...
538 syf.
·5/10
Daha sürükleyici, sonu şaşırtıcı polisiye seriler okumuş olduğum için bu kitabı vasat buldum. Betimlemeler çok başarılıydı ancak kitapta merak edilen birçok detay soru işareti olarak kaldı, sebebi açıklanmadı. Kitap çok yavaş ilerledi ve sonu da beklentiyi karşılamadı. Serinin ilk iki kitabını daha başarılı buldum.
538 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Emekli dedektifimiz yine işbaşında.Dedektifimiz bu kez daha birçok cinayete imza atan azılı bir katilin öldürdüğü maktullerin geride kalan akrabaları ile yapılacak olan bir TV programına konuk olarak katılması sonrasında cinayetlerin yeniden başlaması ve kalan akrabalarında öldürülmesiyle olaylar gelişir.Peki katil kimdir ve bütün bu cinayetler neden işlenmektedir? Yine büyük bir heyecanlar ipuçlarını birleştirerek katilin kim olduğunu bulmaya çalışıyoruz. Muhteşem bir kurgu,hiç bitmeyen aksiyon ve heyecan,akıcı bir üslup ve keyifli okuyacağınız bir kitap daha.Her sayfasından keyif alacağınız,zekanızı zorladığınız,okurken içine hapsolduğunuz ve bir solukta okuyup bitirmek istediğiniz harika bir kitap.
538 syf.
·Puan vermedi
Gurney serisinin en sevdiğim yanı, kitabın son sayfalarına gelinceye kadar merakla, acabalarla katilin kim olduğunun tam anlaşılamaması.
Dedektifimiz bir türlü emeklilik yaşayamıyor, kendini o kadar işine adamış bir insan ki her vaka aklının bir köşesinde yer ediyor ve çözmeden rahat duramıyor. Serinin bu 3. kitabında da yine birçok olaylar silsilesi Gurney’in peşini bırakmıyor. 10 yıl çnce gerçekleşen seri cinayetlerin kavuşmayan çözümüne giden yol tabiki de Gurney’den geçecekti. Okuması keyifli bir roman.
538 syf.
·13 günde·8/10
Bugunlerde hayirli isler pesindeyiz o yüzden kitap okumam biraz gecikiyor; buna ragmen kopmadan zevkle okudugum bir kitapti.En zevk aldigim kitabiydi 'seytani uyandirma'son sayfalarini elimden birakmadan bir solukta okumak istedim, cabucak bitsin de katilin ogrensem artik diye meraklandim kisacasi bir suru duygu yasadim kitap boyu.Ben kitap icerikli yorum yapmayi pek sevmiyorum zaten bunu kitap bilgisinde okuyup ogrenebileceginizi dusunuyorum bu yuzden kitap yorumlarinda hissedilen duygularla daha cok ilgileniyorum ozetle okuyun derim;)
538 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Dikkat spoiler içerir.
Dave Gurney, bir olaydan sonra çeşitli yerlerinden yaralanmıştır ve Madelaine ile evinde oturmaktadır. Eski bir gazeteci dostu olan Connie arar ve kızı Kim'in Greg Sheppard lakaplı bir katilin cinayetlerinden kalan akrabalarla ilgili bir televizyon programı yapacağını ve ona yardımcı olup olamayacağını sorar. Gurney kabul eder ancak işler karışmaya başlar. Katil geri dönmüştür ve akrabaları tek tek öldürmeye başlamıştır. Zamanında 6 tane Mercedes kullanan kişiyi tüfekle öldüren bu katil Gurney'in peşindedir. John Hardwick, teğmen Hubbard ve bir kaç isim hariç herkes Gurney'in kellesinin peşindedir. Sterne, Plum, Lettman gibi maktul yakınları da korku içerisindedir. Meese adlı Kim'in eski sevgilisinin de bu işlerle ilgili olduğu düşünülmektedir. Acaba katil kimdir ve bu cinayetleri neden işlemiştir? İşler bir seri cinayet midir? Yoksa tek bir cinayeti gölgelemek için mi yapılmıştır? Eski cinayetlerde canı yanan polis Max Clitter ne yapacaktır? Gurney kendisini ve ailesini bu işten sıyırmanın bir yolunu bulabilecek midir? Keyifle bir solukta okunan bir roman.
538 syf.
·19 günde·Puan vermedi
Bir John Verdon romanı ve yine beklenmedik bir son. Kitap çok zekice ve sade bir dille yazılmış. John Verdonun okuduğum ikinci romanıydı. Beğendiğim kitaplar arasında yerini aldı.
538 syf.
·6 günde·6/10
Dave Gurney serisinin üçüncü kitabı. Serinin ilk iki kitabını arattı diye bilirim :( İlk iki kitapta adı geçen ve sadece bazı telefon görüşmelerinde olan Gurneyin oğlu Kyle bu kez kitapta iri kapsamda yer alıyor. Sadeliği süslemekle göz yanılması vermek hakkında. Ben daha kitabı yarılamışken sonunun nasıl olacağını biliyordum. Çünki kitap Agatha Cristienin Cinayet alfabesi kitabını bir nevi kopyalanmış hali gibi birşey. En azından sonunun. John Verdondan daha farklı şeyler beklerdim. Bu kez büyük beklentimi karşılayamadı :(
Dünya zıvanadan çıktı. Açgözlülük her şeyi pençesine aldı. Servet değerli olmanın, yeteneğin yegane kanıtıymış gibi görülüyor.
John Verdon
Sayfa 323 - Koridor Yayıncılık
İyi niyetlisin ama iyi niyetin özellikle de kişisel duyguları ortaya döktüğünde acı çekilmesine neden olabilir.
John Verdon
Sayfa 111 - Koridor kitap

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Şeytanı Uyandırma
Alt başlık:
Dave Gurney Serisi 3
Baskı tarihi:
16 Nisan 2013
Sayfa sayısı:
538
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054629251
Orijinal adı:
Let The Devil Sleep
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Koridor Yayıncılık
Hiçbir cinayet kusursuz değildir. Özellikle Dahi Dedektif Dave Gurney bir olaya müdahil olup hiç kimsenin göremediği detayları ortaya çıkardığında, çıkışı olmadığı düşünülen labirentin çıkışını ustalıkla bulduğunda... 

Gurney, bir seri katil üzerine belgesel hazırlayan genç bir kıza danışmanlık yapmayı kabul eder. On yıl önce yaşanan bu olaylarda kurbanların hepsi keskin bir nişancı tarafından zifiri karanlıkta, pahalı Mercedes arabalarını kullanırken, aynı açıdan ve noktadan kusursuz biçimde vurulmuş ve bedenlerinin yanına birer oyuncak hayvan bırakılmıştır. Asla aydınlatılamayan bu cinayetlerin üstüne bir perde çekilmiştir ve kimse bu perdeyi kaldırabilecek kadar cesaretli değildir. Tek bir kişi dışında.

Gurney'in, kimseye izini belli etmeyecek kadar dahiyane bir plan yapmış olan bu caniyle oynayabileceği tek bir oyun vardır. Ölüm oyunu: Kendini hedef göster, o sana gelsin.

"Zeki bir adamı karmaşık bulmacalar çözerken izlemek müthiş bir keyif. Gurney işte bu yönüyle farkını ortaya koyuyor."
-New York Times-

"Her sayfada artan gerilimle, bir psikopatın iç dünyasının derinliklerine ineceksiniz."
-Publishers Weekly- 

"Şaşırtıcı bir son ve tam bir şaheser. Tırnaklarınızı kemirtecek kadar heyecan verici."
-New York Journal of Books-
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 2.815 okur

  • Betül Kaygısız
  • Nisa ﻬ
  • M.A
  • Hilal köse
  • Hsyn
  • Doğukan Bahçeci
  • elif ağgül
  • Nağihan ÇAKMAK
  • Semanur özoy
  • Rumeysa Çıtak

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5.2
14-17 Yaş
%11
18-24 Yaş
%24
25-34 Yaş
%25.1
35-44 Yaş
%24.2
45-54 Yaş
%8.8
55-64 Yaş
%0.3
65+ Yaş
%1.3

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%70.6
Erkek
%29.4

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%31.4 (249)
9
%20.3 (161)
8
%21.5 (171)
7
%15 (119)
6
%6.7 (53)
5
%2.6 (21)
4
%1.4 (11)
3
%0.3 (2)
2
%0.1 (1)
1
%0.8 (6)

Kitabın sıralamaları