Şeytanı Uyandırma Dave Gurney Serisi 3

8,4/10  (481 Oy) · 
1.584 okunma  · 
431 beğeni  · 
10.758 gösterim
Hiçbir cinayet kusursuz değildir. Özellikle Dahi Dedektif Dave Gurney bir olaya müdahil olup hiç kimsenin göremediği detayları ortaya çıkardığında, çıkışı olmadığı düşünülen labirentin çıkışını ustalıkla bulduğunda... 

Gurney, bir seri katil üzerine belgesel hazırlayan genç bir kıza danışmanlık yapmayı kabul eder. On yıl önce yaşanan bu olaylarda kurbanların hepsi keskin bir nişancı tarafından zifiri karanlıkta, pahalı Mercedes arabalarını kullanırken, aynı açıdan ve noktadan kusursuz biçimde vurulmuş ve bedenlerinin yanına birer oyuncak hayvan bırakılmıştır. Asla aydınlatılamayan bu cinayetlerin üstüne bir perde çekilmiştir ve kimse bu perdeyi kaldırabilecek kadar cesaretli değildir. Tek bir kişi dışında.

Gurney'in, kimseye izini belli etmeyecek kadar dahiyane bir plan yapmış olan bu caniyle oynayabileceği tek bir oyun vardır. Ölüm oyunu: Kendini hedef göster, o sana gelsin.

"Zeki bir adamı karmaşık bulmacalar çözerken izlemek müthiş bir keyif. Gurney işte bu yönüyle farkını ortaya koyuyor."
-New York Times-

"Her sayfada artan gerilimle, bir psikopatın iç dünyasının derinliklerine ineceksiniz."
-Publishers Weekly- 

"Şaşırtıcı bir son ve tam bir şaheser. Tırnaklarınızı kemirtecek kadar heyecan verici."
-New York Journal of Books-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2012
 • Sayfa Sayısı:
  538
 • ISBN:
  9786054629251
 • Orijinal Adı:
  Let The Devil Sleep
 • Çeviri:
  Ender Nail
 • Yayınevi:
  Koridor Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
DUA 
26 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Dave Gurney serisinin bu kitabı içimdeki şeytanı bir türlü uyandıramadı. Çok vasat buldum. Hiç heyecan vermedi sıkılmaktan kitabı kemirdim. Beklettim başka kitaplara geçtim yine kürkçü dükkanına döndüm. Yok olmadı. ilk 300 sayfayı boşuna okudum bu 300 sayfayı okumak 5 ayımı aldı. Arada bir yığın kitap bitirdim. Kitap türü polisiye gerilimdi ancak Gurneyin karısı ve oğlundan yoğunca bahsedildi. Hayır gayet hoş betimlemelerde gayet güzel edebi cümlelerle anlatılmış beğendim beğenmesine anca beklenti gerilim olunca insan sıkılıyor.

Neyse kitabın konusuna geçersek. Emekli dedektif Gurney gazeteci bir kıza on senedir çözülemeyen faili meçhul seri cinayetleri konu alan bir TV programı için danışmanlık yapmaktadır. Danışmanlık yaparken yaptığı araştırmalarda bazı ipuçlarını çözmeye çalışarak katili bulur.

Katil bulundu ancak benim bir sürü sorum cevapsız kaldı. Neden çeşitli oyuncaklar kullanıldı, neden sonraki cinayetlerde silah yerine buz kıracağı kullanıldı. Neden neden. Yok işte cevap yok

Meral 
04 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitap da Kim adındaki bir kızın ödev konusu olan ve 10 yıl önce işlenen 6 tane cinayetin ailelerine ulaşıp hissettikleri acıyı anlamalarını istemektedir bu bir TV programına konu olmuştur ve katil de dedektif ve Kim'e mesaj gönderimde bulunmasına sebep olmuştur. Sayfa sayfa katili bulma çabası anlatıyor. Gerçekten muhteşem ötesi bir roman :-):-):-):-):-):-):-)

Şeytanı Uyandırma benzeri kitaplar

Murat Sezgin 
 19 Nis 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 9/10 puan

Aklından Bir Sayı Tut ile başlayan Dave Gurney Serisi Gözlerini Sımsıkı Kapat, Şeytanı Uyandırma, Peter Pan Ölmeli ve Kurt Gölü ile devam ediyor. İlk iki kitabı, bazıları katili bulmak zor olmadı ya da bazı detaylar eksik bırakılmış dese de çok beğenmiştim. Ve şimdi serinin üçüncü kitabını okudum, kabul ediyorum bazı küçük detayları öğrenemesem de kitabı çok beğendim. Benim için önemli olan kitabın bir bütünlük içinde olmasıydı ve bunu da John Verdon gayet iyi bir şekilde başarmış bana göre. Devam ettiğim birkaç seri var ama ilk başladığım seri budur. Onun için de bende ayrı bir yeri vardır bu serinin ama seriye ilk incelemeyi yapmak üçüncü kitaba ancak nasip oldu. Artık yazarın diline ve tarzına iyice alıştığımı söyleyebilirim. Beğendiğiniz bir yazar iyi de yazsa, kötü de yazsa artık o yazar okuma hayatınızın bir parçası olmuştur. Tüm kitaplarını okursunuz o yazarın. Verdon da benim için öyle bir yazar.

Emekli Süper Dedektif’imiz Dave Gurney, Good Shepherd adlı seri katilin işlediği cinayetler hakkında belgesel çekmek isteyen Kim Corazan’a danışmanlık yapmayı kabul eder. Good Shepherd on yıl önce(kitap 2012’de yayınlanmış) altı kişiyi aynı açıdan ve aynı marka silahla kusursuz bir şekilde öldürmüştür. Bu altı kişi arasındaki tek ortak özellik son model Mercedes marka araba kullanmalarıdır. Ardında hiçbir iz bırakmayan Shepherd cinayetlerden sonra sırra kadem basmıştır ve soruşturma rafa kaldırılmıştır. Kim’in amacı kurbanların ailelerinin cinayetler sonrasında neler hissettiğini anlamaktır. Belgesel için çalışmaya başlayan Gurney ve Kim ikilisinin başına birtakım ilginç olaylar gelmeye başlamıştır. İlerleyen bölümlerde iyice alevlenen olaylar, dedektifimizin rafa kaldırılmış soruşturmada farkına vardığı yeni detaylar, oynanan tehlikeli oyunlar sizi şaşırtmaya yetecek.

Bu kitaba serinin ilk iki kitabından biraz daha farklı bakıyorum. Gurney’in karısı Madeliene ve oğlu Kyle bu kitapta daha fazla öne çıkıyor. İlk iki kitapta Kyle neredeyse hiç görmemiştik. Yani Gurney’in aile ilişkileri bu kitapta biraz daha detaylı yansıtılıyor. Hem işlenen cinayetlerden bahsedilirken hem de Gurney’in özel hayatından bahsedilmesi kitaba ayrı bir samimilik havası katıyor. Bazıları polisiye kitapta bunlara ne gerek var diye düşünebilir. Ama ben olaylar anlatılırken merak duygusunun verdiği heyecanla araya katılan naif duyguların kitapta birleştirilmesini insana tek yönde etki eden duygulara tercih ediyorum. Nitekim bu kitapta da fazlasıyla yaşadım bunu.

Kitap baharla başlıyor, Gurney’in karısı Madeliene’in bahar sevgisiyle devam ediyor, Vivaldi’nin İlkbahar’ı ile bitiyor. Benim de bir bahar ayında başlayıp bitirmem ilginç bir tesadüf oldu. Yine dediğim gibi değişik duyguları yaşatan bir kitap oldu Şeytanı Uyandırma. İncelemeye de Vivaldi’nin İlkbahar’ı ile başlamıştım onunla bitiriyorum. Seriyi de gönül rahatlığıyla öneriyorum. Keyifli okumalar, keyifli ilkbaharlar…

Ceren Acer 
07 Tem 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Çok önceden okuduğum Şeytanı Uyandırma romanı, yazarın okuduğum ilk romanıdır. Bu roman sayesinde John Verdon kalemine abartısız bir şekilde aşık oldum diyebilirim. O nasıl bir gerilim romanıydı öyle... Her sayfanın sonuna geldiğimde ağzım bir karış açık kalıyordu. Romanın sayfalarında ilerledikçe kendimi bir korku filminin içindeymişim gibi hissettim. Korku filminden fırlamış gibiydim kitap tamamen bittiğinde. İşte ben gerilim romanı okudum diye bunun gibi etkileyici, korkutucu, geren, heyecanlı kitaplara derim. Uzun zamandır bu kadar ustaca işlenmiş bir roman ve de başarılı bir yazara denk gelmemiştim. Aslında ben bu yazarın kalemiyle geç bile tanışmışım, daha önceden okumalıydım bu romanı. İliklerinize kadar ürpermek istiyorsanız, bu romanı mutlaka okumalısınız. Yazara ve Koridor Yayıncılığa sonsuz teşekkürler...

Kitap yalnızca 
01 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 13 günde · 8/10 puan

Bugunlerde hayirli isler pesindeyiz o yüzden kitap okumam biraz gecikiyor; buna ragmen kopmadan zevkle okudugum bir kitapti.En zevk aldigim kitabiydi 'seytani uyandirma'son sayfalarini elimden birakmadan bir solukta okumak istedim, cabucak bitsin de katilin ogrensem artik diye meraklandim kisacasi bir suru duygu yasadim kitap boyu.Ben kitap icerikli yorum yapmayi pek sevmiyorum zaten bunu kitap bilgisinde okuyup ogrenebileceginizi dusunuyorum bu yuzden kitap yorumlarinda hissedilen duygularla daha cok ilgileniyorum ozetle okuyun derim;)

Filiz Dilek Yavuzer 
 09 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bazen kitabın yazarına bile David Gurney diyesim geliyor! O kadar çok benimsedim ki... Onu John Verdon'un kurguladığını zaman zaman unuttuğuma yemin edebilirim.

John Verdon kalem becerisinden de olay örgüsünden de bir şey kaybetmiyor. Zirvedeki tadı serisinin basamaklarında da aynen sürdürüyor.

Ancak unuttuğu bir şey olabilir. Dilini çözüp tarzını anlayarak ne yapacağını bilmeye mi başladık dersiniz?

Böyle de zevkli. Her sayfanın sonunda bir sonraki sayfayı hızla çevirelim diye yazılmış polisiyelerden biri!

Gerilim ve polisiye sevenlerin devam etmesi gerektiğini, John Verdon'un formundan hiçbir şey kaybetmediğini tekrar belirtir keyifli okumalar dilerim. :)

Gülnar Rehimli 
15 Nis 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · 8/10 puan

Dave Gurney serisinin üçüncü kitabı. İlk iki seriyi arattı diye bilirim :( İlk iki seride adı geçen ve sadece bazı telefon görüşmelerinde olan Gurneyin oğlu Kyle bu kez kitapta iri kapsamda yer alıyor. Sadeliği süslemekle göz yanılması vermek hakkında. Ben daha kitabı yarılamışken sonunun nasıl olacağını biliyordum. Çünki kitap Agatha Cristienin Cinayet alfabesi kitabını bir nevi kopyalanmış hali gibi birşey. En azından sonunun. John Verdondan daha farklı şeyler beklerdim. Bu kez büyük beklentimi karşılayamadı :(

Gül 
05 May 23:29 · Kitabı okudu · 19 günde · Puan vermedi

Bir John Verdon romanı ve yine beklenmedik bir son. Kitap çok zekice ve sade bir dille yazılmış. John Verdonun okuduğum ikinci romanıydı. Beğendiğim kitaplar arasında yerini aldı.

Yağmur çelik 
 05 Şub 02:12 · Kitabı okudu · 11 günde · 8/10 puan

Yazarın diğer kitaplarını da beğeniyle okudum . Dave Gurney "Muhteşem Dedektif" çok zeki , akıllı ve mantıklı bir adam . Bu kitapta karısı ve oğluyla olan duygusal bağın üzerinde durulması çok hoşuma gitti , sonuçta ne kadar iyi olsak da her insanın zayıf bir noktası vardır ve bu , kitapta çok iyi anlatılmış . Yalnız kitabın giriş bölümü biraz uzun olduğu için başlarında çok sıkıldığımı belirtmek isterim . Ayrıca kitabın sonu da beklediğim kadar muhteşem değildi , daha iyi olabilirdi . Ama yine de okunması gereken bir kitap

Sevgi Demirci 
24 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 21 günde · Beğendi · 9/10 puan

John Verdon'un kurgusuna her seferinde hayran kalıyorum. Zaman zaman okurken gerçekten yasiyormuscasina heyecanlandirdi. Olay gercekten güzeldi fakat bu kadar guzel kurgunun sonu bu kadar basit bitmemeliydi diye düşündüm. Kitabin sonu beklentilerimi karsilamadi maalesef. Ama olay akisi kesinlikle cok guzeldi. Hic sikmadan her sayfada ayri bi heyecanla surdurdum okumayı. Tavsiye ederim

Kitaptan 90 Alıntı

Murat Sezgin 
18 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Dünya zıvanadan çıktı. Açgözlülük her şeyi pençesine aldı. Servet değerli olmanın, yeteneğin yegane kanıtıymış gibi görülüyor.

Şeytanı Uyandırma, John Verdon (Sayfa 323 - Koridor Yayıncılık)Şeytanı Uyandırma, John Verdon (Sayfa 323 - Koridor Yayıncılık)
Okur-gezer 
12 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

“Gösterişin pahalı, yaşamınsa ucuz olduğu bir dünyadayız.”

Şeytanı Uyandırma, John VerdonŞeytanı Uyandırma, John Verdon
Esma Tezgi 
05 Nis 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Oysa tek gerçek şu; yeterince uzun yaşarsanız her şeyi, herkesi kaybedersiniz.

Şeytanı Uyandırma, John VerdonŞeytanı Uyandırma, John Verdon
Sevda Özdemir 
26 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

İnsanlar,siyah ve beyazı sever.Gri başlarını ağrıtır. Detaylar midelerini bulandırır.

Şeytanı Uyandırma, John VerdonŞeytanı Uyandırma, John Verdon
Elif Varol 
04 May 13:30 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Beni ben yapan yeteneklerim var. Önemli olan bu yeteneklerini doğru bir şekilde kullanabilmem.

Şeytanı Uyandırma, John Verdon (Sayfa 194)Şeytanı Uyandırma, John Verdon (Sayfa 194)
OkN 
10 Kas 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Şans sevdiği birşey değildi.Şans onun nazarında aptalların kabiliyet yerine koydukları bir şeydi.

Şeytanı Uyandırma, John Verdon (Sayfa 18)Şeytanı Uyandırma, John Verdon (Sayfa 18)
seher 
 13 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Güneş batar ve biz uyuruz.. Yepyeni duygularla, adeta körleşmişcesine kalkarız. Yepyeni bir başlangıç yaptığımız yanılgısına sımsıkı sarılmışızdır. Sonra asla pes etmeyen gerçeklik bütün gücüyle üstümüze çöker. "

Şeytanı Uyandırma, John VerdonŞeytanı Uyandırma, John Verdon
İlayda G. 
22 Mar 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Zihindeki bir yılan çalıların arasındaki iki gerçek yılandan daha korkutucu olabilir.

Şeytanı Uyandırma, John Verdon (Sayfa 461)Şeytanı Uyandırma, John Verdon (Sayfa 461)
Beyza Cihan 
19 Nis 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Herhangi bir durumdan rahatsız olduğunda sende rahatsızlık uyandıran o şeyin altındaki korkuyu tespit etmeye çalış. Sebep hep korkudur. Eğer o duygumuzla yüzleşemezsek doğru düzgün davranamayız.

Şeytanı Uyandırma, John Verdon (Sayfa 64)Şeytanı Uyandırma, John Verdon (Sayfa 64)
9 /