Şeytanın Ayartması (Telbis-i İblis)

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.154
Gösterim
Adı:
Şeytanın Ayartması
Alt başlık:
Telbis-i İblis
Baskı tarihi:
Ocak 2003
Sayfa sayısı:
494
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759275372
Kitabın türü:
Çeviri:
Savaş Kocabaş
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Elif Yayınları
Baskılar:
Şeytanın Hileleri
Şeytan
Şeytanın Ayartması
Telbis, bir yandan beşerin evrensel zaaflarına, insanın kendini kandırış biçimlerine projektör tutarken; diğer taraftan "Kitab"ın dediğine uymayan pazarlıkçı dindarları yakasından tutup sarsıyor. İbnü'l-Cevzi'nin neşteri keskindir ama insaftan yoksun değildir. O çağın tenkit haritasıdır bu eser. Çeşitli dini gruplar, hafızlar, hadisçiler, fıkıhçılar ve sufiler ciddi bir tenkit süzgecinden geçiriliyor bu kitapta.
512 syf.
·6983 günde·Puan vermedi
Kitap yorumlamayacağım ama madem bu resmi koydum kısacık kitaptan bahsedeyim; Nureddin Yıldız hocanın önerisiyle almıştım.
Normalde daha kalın fakat sıkılmayayım diye kısaltılmış özet hâlini okudum ben. Şeytan ne tür insanlara, hangi oyunlarla yaklaşıyor; bunu büyük âlim İbnül Cevzi'nin bakış açısından görmüş oluyoruz kitapta.

Bana sorular şöyle sorular var:
1-"Üniversite bitti neden çalışmıyorsun,o kadar sene boşuna mı okudun?"
2-"Kendi ayaklarının üzerinde durmak varken başkasının(mesela eşinin) eline mi bakacaksın?"
3-"Kendini böyle kapatırsan seni kim beğenecek?"
4-"Yaşın geçiyor, şimdi evlenemezsen daha evlenemezsin"

Bir yandan kişinin kendi içindeki sorular var tabi. "Hakikaten o kadar sene boşuna mı okudum?, Evlenemezsem ne olacak?, Nereden eş bulacağım?, Para kazanmam, bir iş yerinde çalışmam yanlış mı?" gibi gibi daha onlarcası sıralanıyor.

Ailenin(veya çevrenin) yukarıdaki soruları sorması çok olağan. Çünkü bizlerin sahip olduğu kafa yapısına sahip değiller, belirli bir yaştalar ve onlar da belirli kriterlere göre oluşturmuşlar hayat görüşlerini yıllardır. En makul olan yol onları o şekilde kabul görmektir.
Evet aynı fikirde değiliz, ama bu dünyanın sonu değil. Kulaklar tıkalı, başlar önde, yüzde tebessüm, dilimizde de sessizce çektiğimiz la havle ve la kuvvete illa billah zikri olmalı :) Kolay mı? Asla değil. Ama bizim göremediğimiz bir plan var her şeyden üstün olanın gördüğü, tasarladığı.
Bu yol Peygamberlere kolay kılınmak istenseydi, en sevdiği kullarına kolay kılardı Allah. Ama tam tersi oldu, en büyük zorluklar onların başına geldi. Sabrettiler.
Demek ki bizim de sabretmemiz icab ediyor. "Beni yaratan elbet yolumu gösterir" ayetine iman ettik biz. Allah iman eden kimseyi mahcup etmez, onu yalnız bırakmaz.
Biz onunla olduğumuz sürece Allah bizimle birliktedir inşaallah.
512 syf.
·9/10 puan
İşte onun için Nas sûresinde mealen buyuruluyor ki:
(De ki: “Ben insanlardan ve cinden, insanın gönlüne vesvese veren, Hannâs denilen şeytanın şerrinden, insanların Rabbi, insanların meliki, insanların mabudu olan sana sığınırım Yâ Rabbi!”) bu

Şeytan, size fakirliği vadediyor ve size fahşayı emrediyor. Allah, size, Kendisi'nden bağış ve üstünlük-bolluk vadediyor. Allah her şeyi kuşatandır, Alim'dir.

[BAKARA(2)/268]

Şüphesiz şeytan, dostlarını korkutur. Şayet müminlerseniz onlardan korkmayın, Ben'den korkun!

[AL-İ İMRAN(3)/175

Ayetleri ve kitaptaki bablar ve metinler ışığında kıyamete kadar sürecek bir savaş vardır kul ve şeytan arasında. Şeytanın binbir türlü hileleri ve desiseleri ile mümini cehennem ateşine sürüklemek için çaba gösterir. Bu hile ve desiseleri bilmek ve uyanık olmak lazımdır. En büyük hilesi ise Hz Adem (a s)'in Rabbim secde et dediği zaman secde etmeyip, büyüklenip kibre kapılmasıdır. Kimde zerre miktar ucub yani kibir varsa ondan arınmadan cennete giremez..Kitap güzel anlatıma sahip ve örneklerle bezenmiştir. Tavsiye ediyorum..
512 syf.
·Puan vermedi
Şeytan ezelden ebede kadar insanın baş düşmanı olarak yaşamaktadır. Şu ahir zamanda ne kadarda nefislerimizi şeytanlaştırmış olsakda, bu düşmanı göz ardı etmemeliyiz. Sana her yönden yaklaşan seni senden iyi tanıyan bu düşmanın hiç tükenmez bir sabrı vardır ve seni bin bir türlü hile ile tuzağına çekmeye çalışır. Kitap da şeydatın bizi tuzağa düşürmek için ne hileler ne planlar yaptığı çok güzel bir şekilde anlatılmış keyifli okumalar
Şeytanın oyununa gelen ve sapan zümreleri tek tek ele alıp konu başlıkları adı altında güzel açiklamalara değinmiş.Bizlere okuyup ögrenmek ve o zümrelerden olmamak için okuduklarımızla amel etmemiz gerek.Rabbim ,bizleri korunanlardan kılsın.(Amin)
586 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10 puan
Bu kitabı incelediğimde daha önceki hadis ve kitapları okuyarak öğrendiğim Şeytanın Hileleri insanlara vesvese verip onları Yanlış yola sürükleyip hiçbir yaptırım gücü olmadan insanlara kötülük yaptırıp onları Şirk ve günaha sokmak ile ilgili pek çok bilgi verilmekte günlük hayatta bildiğimiz namazdan alıkoyma ibadetleri engelleme iyilik yapmayı engelleme gibi tek çok çileden detaylı bir şekilde anlatmaktadır kitabı Kesinlikle okumanızı tavsiye ediyorum.
Kitabı okumak istedim ancak sitenin benden incelemeleri doldurmak zorundasınız ibaresiyle karşılaştığım için yazdığım bir not. Kitabı nasıl okuyacağım hakkında bir bilgim de yok
512 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Şeytanın yoldan saptırma yöntemleri ve bidat ehli taifeleri üzerine etkisi konuyu mezhepler tarihi bakışı ile değil, dersler ve ibretler çıkarma mantığı ile alması çok güzel olmuş.
Musa Aleyhisselâm, iblise "İnsan ne yaptığında üzerinde hâkimiyet kurabilirsin diye sordu. İblis: "Kendini beğendiğinde, amellerini çok gördüğünde, günahlarını da unuttuğunda.." dedi.
Ebu Gassân Nehdi anlatıyor;

Hasan b. Sâlih'i işittim, şöyle diyordu: "Şeytan hedeflediği bir şer kapısı için, kula doksan dokuz hayır kapısı açar."
İblis, bir grubu kelâm ilmi okumaya; filozoflarin görüşlerini incelemeye ikna etti. Güya böylece avamın, içinde bulunduğu tehlikeden kurtulacaklardı. Oysa kelâmcıların hâlleri hiç de iç açıcı değildir! Kelâmla iştigal, onların çoğunu türlü türlü şüphelere hatta bazılarını inkarcılığa götürmüştür. Bu ümmetin ilk fakihleri, kelâm ilmiyle iştigal hususunda sadece acizliklerinden dolayı susmamışlardır. Bilâkis kelâmın hiçbir hastaya ilaç olmadığını hatta sağlamı dahi hasta yaptığını gördüklerinden ötürü ağızlarını açmamış, halkı bu konulara dalmaktan nehyetmişlerdi.
Bazen şeytan, zeki ve gözü açık birine hücum eder. Ancak o zekinin yanında "nefis gelini" bulunmaktadır ve kişi onunla meşguldür. İşte o vakit şeytan onu hemen esir alır. Esirleri bağlamada kullanılacak kelepçelerin en sıkısı cehalet, normali hevâ, en çürüğü ise gaflettir. İman zırhı mü'min üzerinde bulunduğu sürece, düşmanın oku ona sirayet edemez.
Vehb b. Münebbih şöyle anlattı: Bir râhip, kendine gözüken şeytana, "insanın sana en yardımcı ahlâkı nedir?" diye sordu. Şeytan, "Hiddet! Zira kul hiddetli olduğunda, çocuğun topla oynadığı gibi onu parmağımızda oynatırız!" dedi.
Kişi şeytana karşı nefsinden yardım isteyemez. Çünkü, o da şehvet ve arzulara teşvik eder. Öyle ise aklını başına al! Günahların âkıbetinin ne olduğunu düşün! Umulur ki, tevfik-i ilâhî hemen çaba ve gayret askerini gönderir de, hevâ ve nefis askeri bozguna uğrar.
İnsan kendini tefekkür etse, bu ona yeterde şüpheden doğan nice hastalıklarına devâ olur. Çünkü bu bedende öylesine hikmetler var ki; bir kitaba sığdırılamaz. Her kim kesmesi için ön dişlerinin ince ve keskin yapılışını, öğütmesi için azı dişlerinin uçlarının düzenlenmiş olduğunu, dilin çiğnenen yiyecekleri ağızda evirip çevirişini; yiyeceği iyice eritmesi için midenin ona nasıl musallat edildiğini; sonra her organa, ihtiyaç duyduğu gıdanın gönderilişini; şu açılıp kapanan el ve parmakların nasıl yapıldığını; bununla iş görmenin nasıl kolaylaştığını ve ne kadar çok çalışırsa çalışsın delinmeyişini, sert bir şeye çarptığında kırılıp dökülmeyişini, kapatıldığında eşit olması için parmakların her birinin farklı uzunlukta yapılmış olduğunu; hayatını sürdürmesi ve aklının faydalı bir şekilde çalışmasını sağlayan nefsini(canını) düşünse, tüm bunların "Allah'ın varlığında hiçbir şüphe var mı?" diye haykırdığını görür. İnkârcının sapması, yaratıcıyı sadece duyularıyla aramasından dolayıdır.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Şeytanın Ayartması
Alt başlık:
Telbis-i İblis
Baskı tarihi:
Ocak 2003
Sayfa sayısı:
494
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759275372
Kitabın türü:
Çeviri:
Savaş Kocabaş
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Elif Yayınları
Baskılar:
Şeytanın Hileleri
Şeytan
Şeytanın Ayartması
Telbis, bir yandan beşerin evrensel zaaflarına, insanın kendini kandırış biçimlerine projektör tutarken; diğer taraftan "Kitab"ın dediğine uymayan pazarlıkçı dindarları yakasından tutup sarsıyor. İbnü'l-Cevzi'nin neşteri keskindir ama insaftan yoksun değildir. O çağın tenkit haritasıdır bu eser. Çeşitli dini gruplar, hafızlar, hadisçiler, fıkıhçılar ve sufiler ciddi bir tenkit süzgecinden geçiriliyor bu kitapta.

Kitabı okuyanlar 133 okur

  • Muhammet ÇELİK
  • Gecenin Ensiyahi
  • Çetin aydın
  • Tayfun
  • Engin Demirci
  • Vüsal Aliyev
  • Hikmetin Gölgesinde
  • Güntülü
  • Yakup Özdemir
  • Murat Dayı

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%10.8 (4)
9
%2.7 (1)
8
%0
7
%2.7 (1)
6
%2.7 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0