Şeytan'ın Hileleri - Telbis'u İblis Şeytan İnsanları Nasıl Aldatır?

8,3/10  (6 Oy) · 
9 okunma  · 
6 beğeni  · 
248 gösterim
Şeytan'ın hilelerini, bu hilelere karşı dikkatli ve uyanık olmayı, Şeytan'ın alimlere, yöneticilere, dindarlara, sıradan insanlara ve hemen herkese nasıl sokulup onları saptırdığını çok çarpıcı örneklerle ifade eden İbnu'l Cevzi'nin bu eseri, 800 yılı aşkın bir zamandır zevkle okunmakta ve tavsiye edilmektedir.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  2002
 • Sayfa Sayısı:
  586
 • ISBN:
  9789757624240
 • Yayınevi:
  Kahraman Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ramazan YILMAZ 
25 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Ibnul Cevzi'nin bu eserinde her Müslüman için muhakkak ki faydalar vardır.

Insanoğlunun en büyük düşmanı muhakkak ki şeytandır. Cennet yolcusunu yolundan alkoymak için kıyamete kadar.kendisine mühlet verilen iblisi mağlup etmenin en büyük yolu onun insanoğluna hazırladığı hileleri bilip buna karşı ünlem almaktır. Bu eser de insanoğluna "şeytanın hileleri" konusunda son derece faydalı bir eserdir.

Bu eseri okuduğunuzda kapıldığınız bir çok vesvesenin aslında şeytanın sizi iman ve ibadet nimetinden alkoymak için yaptığı hileleri olduğunu göreceksiniz.

Kısacası okumanızı şiddetle tavsiye edeceğim bir eser...

Maşide Durmaz 
24 Ağu 2017 · Kitabı okuyor · Beğendi · 9/10 puan

Şeytanın oyununa gelen ve sapan zümreleri tek tek ele alıp konu başlıkları adı altında güzel açiklamalara değinmiş.Bizlere okuyup ögrenmek ve o zümrelerden olmamak için okuduklarımızla amel etmemiz gerek.Rabbim ,bizleri korunanlardan kılsın.(Amin)

Kitaptan 7 Alıntı

bir adam hasan-ı basriye sorar: "şeytan hiç uyumaz mı?" o da şöyle cevap verir; "eğer uyusaydı biraz rahatlardık."

Şeytan'ın Hileleri - Telbis'u İblis, İbnü'l-CevziŞeytan'ın Hileleri - Telbis'u İblis, İbnü'l-Cevzi
Celal Aslan 
04 Nis 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Amin Ecmain
Ya Rabbi! Gece yarıları, seher vakitleri Sen'in ve Resul'ünün aşkıyla yüreği yanarak, sıcacık yataklarından kalkıp, ellerini semaya açarak Sen'den hacet ve dilekte bulunan, ve niyazlarını geri çevirmeyip, Huzur-u İlahiyen'de kabul ettiğin mü'min kullarının yüzü suyu hürmetine, biz aciz kullarının da dualarını kabul eyle... Bizleri hayırla muradlarımızı hayırlısıyla ver Ya Rabbi...

Şeytan'ın Hileleri - Telbis'u İblis, İbnü'l-Cevzi (Sayfa 1 - Özlem yayın)Şeytan'ın Hileleri - Telbis'u İblis, İbnü'l-Cevzi (Sayfa 1 - Özlem yayın)
Ramazan YILMAZ 
25 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Sünnet ve Cemaate Bağlılık
Kim cennetin ortasını isterse cemaate bağlı kalsın. Zira şeytan yalnız olanla birliktedir. Iki kişiden ise daha uzaktır. (Tirmizi, Fiten:7, Ahmet, 1/18-26)

Şeytan'ın Hileleri - Telbis'u İblis, İbnü'l-Cevzi (Sayfa 9 - Karınca Polen / Şubat 2015)Şeytan'ın Hileleri - Telbis'u İblis, İbnü'l-Cevzi (Sayfa 9 - Karınca Polen / Şubat 2015)
Ramazan YILMAZ 
 25 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Esirlerin bağlandığı en kuvvetli bağ cehalet bağıdır. Orta kuvvette olan bağ heva bağı, en zayıfı olanı ise gaflet bağıdır. Müminin üzerinde iman zırhı oldukça düşmanın atacağı oklar ona zarar veremeyecektir.

Şeytan'ın Hileleri - Telbis'u İblis, İbnü'l-Cevzi (Sayfa 48 - Karınca Polen / Şubat 2015)Şeytan'ın Hileleri - Telbis'u İblis, İbnü'l-Cevzi (Sayfa 48 - Karınca Polen / Şubat 2015)
Ramazan YILMAZ 
26 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Hadisle delil getirmek edeptendir

Şeytan'ın Hileleri - Telbis'u İblis, İbnü'l-Cevzi (Sayfa 117 - Karınca Polen Yayınları / Şubat 2015)Şeytan'ın Hileleri - Telbis'u İblis, İbnü'l-Cevzi (Sayfa 117 - Karınca Polen Yayınları / Şubat 2015)
Ramazan YILMAZ 
26 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Tartışma, doğrunun ortaya çıkması için vardır. Selefin tartışmaktan maksadı, hakkı izhar etmekle nasihatleşmekti

Şeytan'ın Hileleri - Telbis'u İblis, İbnü'l-Cevzi (Sayfa 117 - Karınca Polen Yayıncılık / Şubat 2015)Şeytan'ın Hileleri - Telbis'u İblis, İbnü'l-Cevzi (Sayfa 117 - Karınca Polen Yayıncılık / Şubat 2015)
Ramazan YILMAZ 
25 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Giriş
Islam'ın örneği güneş, aklınki ise gözdür ( islam güneş, akıl ise göz gibidir). Şayet göz sağlam olur ve açılır ise güneşi görebilir...

Şeytan'ın Hileleri - Telbis'u İblis, İbnü'l-Cevzi (Sayfa 5 - Karınca Polen / Şubat 2015)Şeytan'ın Hileleri - Telbis'u İblis, İbnü'l-Cevzi (Sayfa 5 - Karınca Polen / Şubat 2015)