Sezar ve KleopatraGeorge Bernard Shaw

·
Okunma
·
Beğeni
·
535
Gösterim
Adı:
Sezar ve Kleopatra
Baskı tarihi:
1999
Sayfa sayısı:
159
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Caesar and Cleopatra
Çeviri:
Sevgi Sanlı
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Cumhuriyet
Kitabi sevdim mi sevmedim mi tam olarak emin degilim. Ask beklerken bambaska bir sey bulmak da begenmeme sebebim olabilir.
Kleopatra'ya asiri sinir oldum. Oyle cocukca (16 yasinda) oyle sacma bir karakter ki ciddiye alamiyorsunuz. Hep farkli anlatildigi icin sanirim bu hali beni sıktı. Sezar oyle naif oyle dusunceli bir adam ki nasil asker olmus diyorsunuz. Gercekte ikisi nasildir bilmiyorum hayatlarini cok incelemedim üstünkörü biliyorum ama bu kitapta cok gercekci bulamadim.
Herkese tavsiye edebilecegim bir kitap degil. Yer yer sıkıcı cunku. Ama oyun ve tarih meraklisi varsa okuyabilir.
Shaw'ın okuduğum ilk eseri ve edindiğim izlenimle diğer kitaplarını da okumayı düşündüğümü belirtmeliyim.
Kitabın başında Shaw'ın hayatına dair çevirmenin ipuçları vardı. Kendisinin ne kadar da zeki, özgüveni yüksek ve asil olduğunu düşünmeye başlamışken bir de Shakespeare'in erkekleri altı dilde baştan çıkaran, vücut dilini cömertce kullanan olgun ve dolgun Kleopatra tasavvurunun aksine, on altı yaşlarında delişmen, dadısından dayak yiyen bir çocuk olan Kleopatra ve ellili yaşlarında dünyayı fethetmeye çıkan bir komutandan çok dünyayı keşfetmeye çalışan bir düşünür Sezarın ilişkilerini ondan okuyunca, aktı gitti sayfalar.
Beni üşüttüğü zaman rüzgara, karanlıkta tökezlediğim zaman geceye kızar mıyım? İhtiyarlıktan yüz çevirdiği için gençliğe, boyun eğmekten bıktıgı için yükselme tutkusuna neden kızayım?
Büyümek, zenginleşmek mi istiyorsun?
Yoksulları soyup soğana çevireceksin, zayıfları geberteceksin. Böylece kendi yoksullarını soyup bu zanaatta ustalaştılar. Bu soygunculuğu kitabına uydurmasını da öğrendiler.
Sezar: İşitiyor musunuz? Şu kapınıza dayananlar da öç almaktan, adam bıçaklamaktan yana. Sen elebaşılarını yok ettin. Seni yok etmek de onların hakkı. Şüphe ediyorsan buradaki dört akıl hocana sor. Sonra ben de hak, hukuk adına, Kraliçelerini öldürdükleri için onları öldürmeyecek miyim? Sıra bana gelince, yurttaşları yurtlarını işgal edeni sağ bırakacak değiller ya. Roma da, oğullarının ve kırılan gururunun öcünü almayacak mı ele güne karşı? Böylece beni haklayanlar da haklanacak. Cinayet cinayeti doğuracak, her zaman hak, onur ve barış adına, tarihin sonuna dek.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Sezar ve Kleopatra
Baskı tarihi:
1999
Sayfa sayısı:
159
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Caesar and Cleopatra
Çeviri:
Sevgi Sanlı
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Cumhuriyet

Kitabı okuyanlar 17 okur

  • Melis T.
  • Cuma Eroğul
  • IRMAKK70
  • Sinem KORKMAZ
  • Don Quijote
  • Anıl
  • Merve Aydınay
  • Neslihan
  • inci k.
  • Metin şahin

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%25 (2)
9
%0
8
%25 (2)
7
%37.5 (3)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%12.5 (1)
2
%0
1
%0