Sherlock Holmes (Baskerville’lerin Köpeği)

·
Okunma
·
Beğeni
·
11779
Gösterim
Adı:
Sherlock Holmes
Alt başlık:
Baskerville’lerin Köpeği
Baskı tarihi:
2018
Sayfa sayısı:
272
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051718118
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Alfa Yayıncılık
Dartmoor’da yaşayan Baskerville ailesine bir canavarın musallat olduğu söyleniyordu.
Sör Charles Baskerville’in şaibeli ölümü Dr. Mortimer’ı, bu tür vakaları çözmekte üstüne olmayan dedektif Sherlock Holmes’a götürdü. Sör Charles’ın ölüm sebebi neydi? Varisi Sör Henry de onunla aynı kaderi paylaşacak mıydı? Bozkırdan gelen ses neye ya da kime aitti? Bu soruların cevaplarını arayan Sherlock Holmes, yardımcısı Dr. Watson’la birlikte bu esrarengiz olayın peşine düştü.

Arthur Conan Doyle’un gizem dolu romanı Baskerville’lerin Köpeği meşhur dedektif Sherlock Holmes’un en tanınmış maceralarından biridir. Polisiye edebiyatta çığır açmış karakterlerden biri olan Sherlock Holmes, müthiş gözlem yeteneği ve zekâsıyla okuyucuları şaşırtmaya devam ediyor.
232 syf.
·Beğendi·10/10
Evet, benim için Sherlock efsanesi bu kitapla başladı. Daha ilk sayfalardan etkisine öyle bir kapıldım ki... Bence açık ara en güzel, yaratıcı ve zeki kurgulanmış bir yapıt (genel olarak Sherlock'un tüm hikayelerini kasdediyorum).
Bu kitaba gelicek olursak bildiğimiz gibi Holmes serisi 5 büyük roman (Mavi yakut, Dörtlerin yemini, Kızıl dosya ve Korku Vadisi) ve 59 küçük hikayeden oluşuyor. Baskerviller'in köpeği ise o 5 roman arasında da en büyük olanı.
Eserin başlangıcı klasik-Sherlock'la doktorumuz Watson o meşhur adresimizdeki-Baker sokağı 221B-evlerinde beklerken başlıyor. Her zamanki gibi telaşlı biri Sherlock'dan yardım istemek için onun evine geliyor ve o daha ağzını bile açmadan dedektifimiz onun hakkında her şeyini ortaya koyuyor. Aslında bu kısım bir çox Sherlock sever için sıradan bir şey olsa da, benim gibi Holmes okumaya bu kitapdan başlamışsanız inanılmaz etkileceğinize şüphem yok (özellikle gazete yazılarını incelediği yerde çok etkilenmiştim).
Dedektif gelen konuğun hikayesini gerçekten ilginç bulduktan sonra işe koyuluyor ve tek dostuyla maceraya atılıyor.
Evet, bu kitapda neleri bulacağınızı söyleye bilirim- yaratıcı senaryo, zeki düşman, suçsuz seri katil (gerçekten ilginç değil mi?), bilim, gizem, gerçek bir canavar (özellikle aslında yalan olmasını beklediğimiz canavarın gerçekliği) ve beklenmedik ters köşeler. Eğer polisiye seven biriyseniz bence, bu kadarı sizin bu kitabı okumanız için yeteri kadar ilginizi çekmiştir. Baştan sona hiç sıkımayacağınızın da garantisi benden, hadi vakit kaybetmeyin başlayın artık
İYİ OKUMALAR
272 syf.
Merhabalar :)

Sanırım sırayı karıştırdım... Açıkcası okurken sırayı karıştırdığınızı fark etmezsiniz. Çünkü her kitapta farklı bir cinayet açıklanıyor. Sherlock Holmes da yeni bir cinayet olayını çözdüğü zaman eski cinayete dair tüm hatıralarını siliyor. Adam muhteşem. Her kitapta biraz daha hayran kalıyorum ona. Hele yeni bir ipucu bulduğunda attığı çığlık, kahkaha, ellerini birbirine çırpması... Çocukça tavırları çok hoşuma gidiyor.

Bu kitap da soluksuz okuduklarım sırasına girdi. Dostumuz Dr. Watson'un detektifcilik maharetlerini Sherlock olmadan sergilediği bir kitap. Sherlock yok diye sıkıcı olduğunu mu sanıyorsunuz?
O zaman yanılıyorsunuz. Olayların gidişatı heyecan verici. Ayrıca Sherlock her zamankı Sherlock işte. Mutlaka oradadır ;)

Konusuna kısaca değinecek olursak, Baskerville soyuna lanetli bir köpek musallat olmuş durumda. Sir Charles'in ölümünden sonra kahramalarımız Sir Henry'i korumak ve bu saçma hikayenin gerçek sorumlusunu bulmak için harakete geçiyor. Olaylar ilginç ve gizemli bir şekilde devam ediyor yine. Ama Dünyanın Güneş'in etrafında döndüğünü bile bilmeyen dahimiz ve arkadaşı Dr. Watson olayların ardındaki sırrı çözmeyi ve 'laneti' kaldırmayı başarıyor.

Heyecanla okudum, çok sevdim, kesinlikle tavsiye ediyorum.

Keyifli okumalar :)
243 syf.
·8 günde·Beğendi·8/10
Baskerville'nin Köpeği’nin konusu kısaca şöyle. Uzun uzun anlatıp hikayenin tadını kaçırma niyetim yok. Vakti zamanında Hugo Baskerville isimli zengin bir adam varmış. Bu adam yaşadığı köy veya kasaba gibi bir yerde bir çiftçinin kızına aşık olmuş. Ancak ne kızın ne ailesinin kötü şöhreti ile ünlü Hugo Baskerville ile akraba olmaya niyeti yoktur. Ama Hugo Baskerville yine de kızı kaçırır ve evine getirir. Arkadaşları ile eğlenirken kızı da eve hapseder. Ancak çiftçinin kızı bir yolunu bulup kaçar. Hugo da bunu görünce kızın arkasından vahşi köpeklerini gönderir. Köpeklerin arkasından da kendisi ve arkadaşları giderler. Bir süre sonra çiftçinin kızı ve Hugo’nun cesedini bulur arkadaşları. Cesetlerin başında cehennemden çıkmış gibi görünen bir köpek vardır. Köpek, Hugo Baskerville’nin gırtlağını koparır ve oradan uzaklaşır. Evet işte biz bu hikayeyi Sherlock Holmes ile Dr. Watson’ın yanına gelen Hugo Baskerville’nin soyundan olan ve varisi Sir Charles Baskerville’nin arkadaşı ve komşusu olan Dr. Mortimer’den dinliyoruz. Dr. Mortimer’in Sherlock ile Dr. Watson’ı ziyaret etme sebebi ise Sir Charles Baskerville’nin ilginç bir şekilde dedelerine ait çiftlik evinin baktığı bozkırda ilginç bir şekilde ölü bulunmasıdır. Cesette hiçbir yara bere izi yoktur. Sir Charles Baskerville soyundan gelen lanete inandığı halde öldüğü gece neden tek başına bozkıra çıkmıştır. Ölü bulunmasına rağmen neden yara bere izi değil de yüzünde bakanların bile dehşete düştüğü bir korku ifadesi vardır. Olay gecesi neden çığlık atarak soluk soluğa kaçmıştır. Yoksa o da soyundan olan diğer insanlar gibi Baskerville’nin köpeğinin lanetine uğramıştır. Sir Charles Baskerville’nin akrabası olan Sir Henry’i Sir Charles Baskerville’nin ölümünden ve akrabasına ait olan eve yerleştikten sonra kim neden öldürmeye çalışmıştır. Baskerville’nin köpeği Sir Henry’yi de öldürebilecek midir? Bilimsel yöntemlerle çalışan Sherlock Holmes böyle metafizik bir olayı nasıl çözecektir?
Farkındayım çok soru sordum. Ama galiba polisiye romanlarda sorularla kitabı çaktırmadan anlatmak daha kolay oluyor. Ayrıca kitaptaki önemli karakterlere özellikle yer vermedim ki meraklanın diye. Zaten ismi görünce bence herkesin en merak ettiği konu bu köpek olayının ne olduğudur. Ona da ayrıntılı değindim zaten. Bu okuduğum üçüncü Sherlock Holmes kitabı ancak en çok kafamın karıştığı kitap da bu oldu. Neden? Çünkü işin içinde metafizik bir varlık söz konusu. Yani yukarıda anlattığım Baskerville’nin Köpeği. Oldukça heyecanlı bir kitap. Sürükleyici. Ancak yazar kitabın sonunda bu köpek olayını açıklama da biraz zayıf kalmış. Ya da belki bana öyle gelmiştir. Ancak katilini öyle hemen tahmin edebileceğiniz bir hikaye değil. Velhasıl tavsiye ettiğim bir kitap. İyi okumalar.


Diğer kitap inceleme ve yorumlarım için http://www.okunmuskutuphane.blogspot.com
Esma T
Esma T Sherlock Holmes - Baskerville'lerin Köpeği'yi inceledi.
272 syf.
·3 günde·8/10
Konu ve ilerleyiş açısından güzel bir kitaptı. Kitapta bir çok gizem yer alıyor ve çözülüyor.
Okurken sıkılmadım, merak ederek ve hızlıca geçtim sayfaları. Konu kurguyla bir araya gelerek güzel bir uyum yakalamış, yazar yine güzel bir cinayet kurgulamış ve kendi tarzıyla bunu çok güzel süslemiş.
Genel olarak beğendim, serinin geri kalanını da okumak istiyorum.
Daha fazlası için; http://yorumatolyesi.blogspot.com/...sherlock-holmes.html
352 syf.
·4 günde
Öyle pek ilgimi çeken bir kitap olmamıştı aslında masanın üzerinde gördüm ve aldım okumaya başladıktan sonra resmen içinde hissettim kendimi çok akıcı bir dili var.Yeni başlamış olmama rağmen çok sevdim .Nabizade Nazım'ın Zehrası'nı okuyordum evde unutmam bunu okumama vesile oldu galiba önceliğim bu olcak.
Canan Cihan Ekti
Canan Cihan Ekti Sherlock Holmes - Baskerville'lerin Köpeği'yi inceledi.
272 syf.
·10/10
Ingiltere'nin Devinshire kırsalındaki bölgede anlatılagelen tüyler ürepertici hikayeye göre, Baskerville soyuna mensup erkekler yüzyıllardır, cehennemden gelmediğine inanılan ve şeytani bir yaratık olarak tasvir edilen bir kopek tarafından öldurulmketedir .
Yine bir seherlok holmes klasiği daha bitti . Kesinlikle her sayfası gerilim ve heyecan doluydu . Okuduğum en iyi polisiye romandı kesinlikle bu gerilimi yaşamalısınız.
272 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10
Sherlock Holmes serisinin en iyi kitaplarından, akıcı ve sade bir anlatıma sahip. Kitabın başı ve ilk ipuçları çok kafa karıştırıyor. Lakin kitabın sonunda alakasız ipuçları birbirine bağlanıyor. Gerçekten büyük bir ustalıkla yazılmış. Anlatılan olay önce nesiller ailenin başından geçen bir lanet. Büyük bir köpek (şeytanın köpeği olarak geçiyor) bu ailenin başına musallat oluyor ve aile bireylerini öldürüyor. Bunun kimin ya da gerçekte kimin yaptığını araştırmak için Watson ve Holmes'ten yardım isteniyor ve bilirsiniz Holmes peri hikayelerine inanmaz. :)
272 syf.
·10/10
Sir Arthur Conan Doyle’nin yazdığı Sherlock Holmes serisinden ilk defa bir kitap okudum. Baskerville’nin Köpeği. Biraz araştırınca gördüm ki kitabın filmi de yapılmış. Konusu kısaca şöyleydi:

Dedektif Sherlock Holmes ve yardımcısı Watson, Baskerville Malikânesi’nin lanetli köpeğinin peşine düşüyorlar. O köpek ki anlatılanlara göre sanki koca bir azman. Belki biraz aslan. Gece herhangi bir ışıkta parıl parıl parlıyor. Ağzından mavimsi salyalar saçıyor. Yakaladığının beynini darmadağın ediyor.

Romanda iki kişiyi öldürdüğünü anlıyoruz. Üçüncüsü teşebbüs olarak kalıyor. Gerçekte de var olan bu köpek, efsaneleşmiş şekilde hayalet bir köpek olarak anlatılıyor halk arasında. Baskerville Malikenesi’nin bilmem kaçıncı kuşaktan sahibi Sör Charles bir gün ölü bulunuyor. Holmes ve arkadaşının görevi işte bu ölümü aydınlatmak. Öldü mü yoksa öldürüldü mü?

Sör Charles ölü bulununca mirasçısı Sör Henry Baskerville geliyor. Eğer Charles öldürüldüyse Henry’nin de başı belada demektir ki gerçekten de ilerleyen sayfalarda böyle olduğunu anlıyoruz. Bir taraftan Sör Henry korunuyor, bir taraftan da olay araştırması yapılıyor. Bir sürü araştırmadan sonra anlaşılıyor ki bilmem kaçıncı kuşaktan adını Stapleton olarak değiştirmiş düzenbaz, sahtekâr, hırsız başka bir Baskerville evladı mirasa konmak için olayları tezgâhlamış. Romanın sonunda başka bir anladığımız şey ise gerçekten de iri, gösterişli melez bir köpek var. Köpek katil Stapleton tarafından kafası, vücudu fosforlanmış, ayrıca farklı gözüksün diye zararsız mavi kimyasal maddeler de köpeğe içirilmiş. Yani köpeğe dışarıdan bakıldığında sanki olağanüstü bir varlık, sanki canavar havası katılmış. Belki bunun için biraz da Baskerville Ailesi’nin bildiği çok eski bir efsaneden esinlenilmiş.

Neyse ki Sör Henry; Holmes’in ince düşünüşleri, olayları çözümleme yeteneği sayesinde köpeğin elinden son anda kurtuluyor. Stapleton’a gelince o da bataklıkta kayboluyor. Büyük bir ihtimalle bataklığa saplanıp belasını buluyor.

Kitabın arka tanıtım yazısında Sherlock Holmes bize şöyle tanıtılıyor: “Huysuz, karizmatik, kendisi için mutlaka gerekli milyonlarca ayrıntıyı zihin sarayının kıvrımlarında saklayan, yakın dövüş ustası, kimya ve simya üstadı.” Gerçekten de yetmiş beş çeşit kadın parfümünden yasemin kokusunu ayırt edebildiğini bu kitaptan okumuş oldum. Bir de kitabın betimleme bölümlerine hayran kaldığımı ifade etmeliyim.

Bundan sonrasında bir Sherlock Holmes kitabı daha okur muyum? Belki yoğun okumalarım arasında değişiklik olsun diye, eğlencesine olabilir diyorum.
272 syf.
·Puan vermedi
Hep az cok tahmin eder fikir yuruturdum olayla ilgili ama bu defa Sherlock buna izin vermiyor hizlica bir gunde okudum. Klasik Holmes ama digerlerinden ozel bir kitap.
272 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Arthur canon doyle nin ikinci kitabını okumuş oldum .ve akıcı sürükleyici bir kitap daha ....
Sherlock Holmes nasıl oluyor da kendini olayların dışında tutuyor diye düşündüm doktor Watson raporla bildirmesini istesin ki .İşte işin aslı hiç te öyle değilmiş.

Okurken olayları rahatlıkla kafanızda canlandırabiliyorsunuz. Bir an korku filminin ortasında bulabiliyorsunuz kendinizi ..
Kitap okuma alışkanlığı edinmek için akıcı kitap okumayı düşünenler için tavsiye ederim .
320 syf.
·7 günde·Beğendi·Puan vermedi
Sherlock Holmes kitapları her zaman ilgimi çekmiştir. Bu kitabı da zevkle okudum. Birden fazla vakanın anlatıldığı kurgusu ve anlatımıyla bence çok güzel bir kitaptı. Heyecan uyandırıyor ve merakla okumaya devam ediyorsunuz. O yüzden sıkılmadan bitirebilirsiniz.
272 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
İmgiltere'nin Devonshire kırsalındaki bölgede anlatılan tüyler ürpertici ve esrarengiz hikayeye göre, Baskerville soyuna mensup erkekler yüzyıllardır, cehennemden geldiğine inanılmış olan ve şeytani bir yaratık olarak tasvir edilen bir köpek tarafından akıl almaz bir şekilde öldürülmektedir. Bu meçhul ziyaretçinin de son kurbanı Sir Charles'tir. Aile fertlerinin çoğunun ani ve ilginç bir şekilde ölmesi sebebiyle, yeni varis Sir Henry Baskerville'in hayatının da tehlikede olduğu düşünülmektedir. Bütün bu gizemli olaylar karşısında Sherlock Holmes ve doktor olan arkadaşı her zamanki gibi devreye girer. Bu karmaşık cinayeti yoğun araştırmalar sonucu aydınlığa kavuşturmaya çalışırlar. Bu belirsizlikler ve karanlık olaylar karşısında okurlarda sanki kendilerini kitabın içine hapsolmuş gibi hissedebilirler. Yazar betimleme ve karakter analizini çok başarılı bir şekilde yansıtmayı başarmış. Sherlock Holmes karakteri hırslı ve gözü pek bir karakterdir. Aynı zamanda danışma dedektifidir ve çözülmesi zor olan olayları çözüme kavuşturmaktan zevk alan bir dedektifidir. Polisiye tarzındaki hikayeleri seviyorsanız tam da size göre bir kitap!
Oğullarım, sizin de inanmanızı isterim ki, günahı cezalandıran aynı adalet, aynı zaman da büyük bir merhamet göstererek affedebilir de.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Sherlock Holmes
Alt başlık:
Baskerville’lerin Köpeği
Baskı tarihi:
2018
Sayfa sayısı:
272
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051718118
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Alfa Yayıncılık
Dartmoor’da yaşayan Baskerville ailesine bir canavarın musallat olduğu söyleniyordu.
Sör Charles Baskerville’in şaibeli ölümü Dr. Mortimer’ı, bu tür vakaları çözmekte üstüne olmayan dedektif Sherlock Holmes’a götürdü. Sör Charles’ın ölüm sebebi neydi? Varisi Sör Henry de onunla aynı kaderi paylaşacak mıydı? Bozkırdan gelen ses neye ya da kime aitti? Bu soruların cevaplarını arayan Sherlock Holmes, yardımcısı Dr. Watson’la birlikte bu esrarengiz olayın peşine düştü.

Arthur Conan Doyle’un gizem dolu romanı Baskerville’lerin Köpeği meşhur dedektif Sherlock Holmes’un en tanınmış maceralarından biridir. Polisiye edebiyatta çığır açmış karakterlerden biri olan Sherlock Holmes, müthiş gözlem yeteneği ve zekâsıyla okuyucuları şaşırtmaya devam ediyor.

Kitabı okuyanlar 2.493 okur

  • Kadir Efe
  • Meryem
  • OĞUZHAN AKTÜRK
  • Seyfullah Özdemir
  • Murat Çetin
  • Enes
  • Filiz görücü
  • Mihriban Karataş
  • Emirhan Saltan
  • Tarık alparslan

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0.3 (2)
9
%0.3 (2)
8
%0.4 (3)
7
%0.1 (1)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları