Sherlock Holmes - Akıl Oyunlarının Gölgesinde

·
Okunma
·
Beğeni
·
14804
Gösterim
Adı:
Sherlock Holmes - Akıl Oyunlarının Gölgesinde
Baskı tarihi:
Ocak 2012
Sayfa sayısı:
400
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055420796
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Adventures Of Sherlock Holmes
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Martı Yayınları
Baskılar:
Sherlock Holmes - Akıl Oyunlarının Gölgesinde
Sherlock Holmes Akıl Oyunlarının Gölgesinde
Kanunun Diğer Tarafında Yer Alsaydım, En Başarılı Suçlu Ben Olurdum.

İnsan beyninde çözülemeyecek kadar zor, tahmin edilemeyecek kadar karmaşık duygular ve arzular vardır. O arzuların karanlık olanlarına gelince; işte onlar oldukça soğuktur ve kişiyi adeta buzdan bir kütleye çevirir. Gözleri kör eden bu ürkütücü ruh halleri, insanın aklının ucundan bile geçiremeyeceği şeyleri yapmasını sağlar. 

Benim işim, karanlıkta kalmış bu insanların yol açtığı kötülükleri sona erdirmek. Suçluları ayrı ayrı çözümleyip, her kılığa bürünebilme yeteneğimle doğru izlerin peşinden gittiğime inanıyorum. Uyguladığım yöntemler ise, en az izini sürdüğüm suçlular kadar farklı. Ve şunu bilmenizi isterim ki, kesinlikle hepsi işe yarıyor..
-Sherlock Holmes-
400 syf.
·4 günde·4/10
▪ Daha önce Sherlock okumamış biri olarak Sherlock Holmes kitaplarına başlamak için öncelikle bir liste oluşturdum. Onlarca kitap arasından başlangıç için en iyi tercih Martı Yayınları'nın Sherlock kitapları serisi gibi görünüyordu çünkü kitapların hangi sırada okunacağı diğer yayınevlerine göre daha net ayrıca kapak tasarımları da son derece iyi. Ancak çok yüksek beklentiyle mi başladığımdandır bilemiyorum kitabı beğenmedim. Kitap gizemli olayları içinde barındıran 12 hikayeden oluşuyor ve her hikaye genel olarak 25-30 sayfa civarında. Tam olaylar rayına oturmaya başlıyor diyorsunuz bir bakmışsınız bölüm bitmiş. Sherlock karakterini bu kitapta sevemedim. Holmes, polisiye romanlar tarihinin belki de en ünlü ve en sevilen dedektifi ama bu kitaptaki hikayeleri artık bitsin diyerek okudum ve bir sonraki hikayeyi merak bile etmedim.

▪ Kitaptaki olaylar Sherlock Holmes'un yakın arkadaşı ve olayları birlikte aydınlattığı Doktor Watson'un ağzından anlatılıyor. Her bölümün başında bir kişi geliyor ve içinde bulunduğu karmaşık durumu anlatarak o konuda Sherlock'tan yardım istiyor. Bu kişilerin yaşadığı gizemli olayların yer aldığı 12 ayrı hikayenin neredeyse tamamı bende heyecan ya da merak duygusu uyandırmadı. Kitapla ilgili söyleyebileceğim olumlu tek şey olayların aydınlatılması sürecinde Sherlock'un ağzından duyduğumuz anlamlı cümleler. Yaptığım alıntıların neredeyse tamamı da diyaloglar sırasında Sherlock'un ağzından çıkan bu sözler. Serinin diğer kitaplarının da bu şekilde kısa hikayelerden oluştuğunu düşünürsek bu seri için beklenti yüksek tutulmamalı. Akıl Oyunlarının Gölgesinde benim için hayal kırıklığıydı.
400 syf.
·9 günde·Beğendi·8/10
Sherlock holmes un martı yayınlarından çıkan 5 kitaplık bir serinin ilk kitabı.
Ben sanırım aşırı derecede Sherlock holmes fanıyım diyebilirim kendim için.Nerede onla ilgili bir yazı,bir kitap yada Robert Downey Jr. (Bu rol için yaratılmış gerçekten ) canlandırdığı filmlerini görsem oturup izlerim.
Kitap Sherlock holmes ile yardımcısı Dr.Watson ile beraber yaşadığı olayları kısa kısa hikâyeleri anlatıyor. 10 küsür hikaye vardı içinde ama hepsi mi güzel olur arkadaş.Okuduğum hikayelerin hepsinin sonunda ağzım açık kaldı. Ayakkabının tozundan,kişinin görünüşünden hemen çözmeye başlıyor olayları,yeri geliyor akıllığıyla hemen halledip çözüme ulaştırıyor.
Tam bakmak ile görmek arasındaki farkı anlatmış.Biz de heran herşeyi görüyoruz ama bakıyor muyuz bana yine bunu sorgulatti bu kitap. Döneminin en zeki adamlarından biri bence.Tıp eğitimi de aldığı için öykülerdeki olayları terimsel olarak anlatmış ama sade ve akıcı bir tarzda yazmış.
Bu kitabi okuyup açgözlülükle hemen serinin devam kitaplarını da sipariş ettim. Bol bol doya doya okuyucam :)
400 syf.
·11 günde·Beğendi·Puan vermedi
Merhabalar...
İlk okuduğum Sherlock Holmes kitabı oluyor eser. Biraz geç oldu farkındayım ama durum böyle. Aslında pek yabancı değildim kendilerine. İki adet filmini seyretmiştim sinemada. 1940-50'lerde çekilen Sherlock bölümlerinin bir kısmını da izlemiştim. Ve de son olarak aktüel olan dizisini de severek takip etmiştim. Her ne kadar dizinin yeni bölümlerini beklemek ömür törpüsü olsa da... Kapıldım gittim gönlümün Agatha'sına, Arthur'u ihmal ettik. Kitabıyla tanışmak otuzuma kısmet oldu.

Kitap için uzun uzun Manas Destanı yazmayı düşünmüyorum. 12 adet birbirinden güzel öyküler bulunmakta. Favori öykülerim "Bohemya'da Skandal", "Mavi Yakut", "Bascombe Vadisi'nin Esrarı" adlı öyküler oldu. Sherlock'un kimsenin önemsemediği küçük nüanslar ile yaptığı çıkarımlar Hercule Poirot'un "küçük gri hücreleri" kadar nefisti.

Son olarak Sherlock okumalarıma devam edeceğimi belirtirken, "Sherlock başlangıç kılavuzluğu" için yardımını esirgemeyen fazi/Duvar/ arkadaşıma bir kez de buradan teşekkürlerimi sunarım.

"İyi polisiye iyi edebiyat" mottosuyla kitabı okumak isteyenlere keyifli okumalar dilerim.

Dizinin, canımın içi, keman solosuyla başbaşasınız, keyifli dinlemeler, iyi akşamlar.
https://www.youtube.com/watch?v=l6B-8V4LyaU
400 syf.
·8 günde·Beğendi·9/10
Öncellikle en etkilendiğim alıntıyı paylaşmak isterim:
•Ben de onun yaptığı gibi daktiloyla yazmayı teklif ettim ama bunu da kabul etmedi; elle yazdığım zaman gerçekten benden geliyor gibi oluyormuş, daktiloyla yazarsam aramıza makinenin girdiğini hissedermiş.
"Ben de küçük şeylerin her zaman en önemli şeyler olduğunu iddia ederim." dedi Holmes.•
Sürükleyici bir kitap ama şaşırmadım çünkü Sherlock Holmes'ten bir kitap bile okuyanlar bilir bu özelliğini. Sık sık sigaradan bahsedildiğinden sigara içenlerin okurken daha fazla içeceğini düşünüyorum:)
Bu işin espri kısmı tabi. Sherlock Holmes'in çok farklı bir zekası var. Düşünce yazısı olmamasına rağmen altını çizdiğim yerler çok fazladır.

Sherlock Holmes'un yeni çıkan kitaplarının Türkçe ilk çevirilerini anında yaptıran Sultan II. Abdülhamid Han, yazarı Arthur Conan Doyle’ı İstanbul'a çağırarak Mecidiye Nişanı vermişti.
Dünyanın en sıkı polisiye roman okuru olan II. Abdülhamid, bu hayranlığına ilişkin olarak özel çeviriler yaptırırdı; hatta geceleri yatmadan önce kendisine polisiye roman okunmasını isterdi. Yıldız Sarayı'ndaki 10 bin kitaplık kütüphanesinin 2 bini polisiye romandı ve kelimenin tam anlamıyla bir Sherlock Holmes hayranıydı. Yeni çıkan eserlerini İngilizce'den anında çevirtip kendisine okuturdu.
Tabi bu bilgiyi öğrendikten sonra bu seriye olan ilgim çok daha fazla arttı.
400 syf.
·4 günde·6/10
Dünya Edebiyatında önemli yere sahip olan bir dedektiftir Sherlock Holmes. Çoğunluğun iyi olarak kabul ettiği bir kitaba başlarken beklentiyi yüksek tutabiliyorsunuz. Bazı kısımlarda öyle bir hâl aldım ki, her sayfayı bitsin diye çevirmeye başladım. 12 hikâyeden, 3 hikâyeyi normalin üzerinde buldum sadece. Geriye kalan 9 hikâye gerçekten beklediğimin altındaydı.

*Öncelikle Holmes'ten başlayalım. Sherlock bilindiği gibi çok zeki bir dedektif. En küçük ayrıntıları yakalayarak gözlem gücünü tüm olaylarda yerine getirmesiyle çözemediği mesele yok. Çoğunlukla asil ve soylu kişiler danışıyor dedektifimize ve şikayetlerini orta anlamda söylersek; gerçek ve sağlıklı olarak sonucunu bilmedikleri olaylar hakkında danışmış oluyorlar. Dedektifimiz Şapkadan tavşan çıkarmıyor ama kendisine danışan adamın şapkasını gözlemleyerek kaç yaşında olduğunu, nereden geldiğini, nasıl bir psikolojik durumda olduğunu kendisine gelmeden önce buhranlar geçirdiğini bilebiliyor. Hatta, çamurlu ayakkabısıyla kendisine gelen müşterisinin nereden geldiğini söyleyebiliyor. Kehânet yerine derin bir gözlem gücü demiş olalım ama fazlasıyla ironik geldi bu gözlemler bana.
Her hikâye çok çabuk sonuca bağlanıyor. Kısa bir hikâyede bu kadar detay olur mu demeniz içten değil. Sherlock Holmes denildiği zaman, gerilim, gizem ve sırlarla dolu olaylar zinciri gelirdi aklıma, bu kitabı okuyana kadar. Çözülmeye çalışılan bir davayı, orta sayfalarda gidişatın ne olacağını, nasıl sonuçlanacağını tahmin edebiliyorsunuz. Bu da verilmek istenen merak ve heyecan duygusunun kursağında kalması demek oluyor.
Açıkçası tatmin olmadım ve beklediğim gibi bulmadım. Okuduğum zaman zarfında: 'Dünyaca ünlü Dedektif Sherlock Holmes bu muymuş?' diye sorgulayıp durdum. Diğer hikâyeler söylediklerimin tersi olabilir ama Sherlock'u beklediğim gibi bulmadım.
396 syf.
Serinin ilk kitabıydı ve de guzeldi.Bazı bölümlerde bu adam bir süper zeka bazı bölümlerde ise bu adamı niye övüyorlar ki , dedim ama sonradan ilk düşüncemden yana oldum. okunulmaya değer bir kitap. Hayata bakış açımızı daha hoş bir hale getirebileceği düşüncesindeyim. Kitap daha kısa süre de bile bitirilebilir ama bu aralar fazla kitap okuyamiyorum. Kitap sakin bir kafayla okunulmalı . İyi okumalar
Yakup
Yakup Sherlock Holmes - Akıl Oyunlarının Gölgesinde'yi inceledi.
400 syf.
Öyle bir kitap ki, ne diyeyim aspirin gibi. Patronuna mı kızdın? İçinde bulunduğun ortam seni iyice sıktı mı? Sevdiğin kız sana abi mi dedi? Hemen sarıl bu kitaba. Bambaşka diyarlarda kol gezer, suçlu ararsın. Suçu başkalarına yükleyip "aha kesin bu dediğinde" o çıkmadığını görünce özür dileyip kalkar bir sigara yakar, helallik istersin adamdan.

Sir Arthur Conan Doyle'un üniversitede çok sevdiği profesöründen yola çıkarak yarattığı, dünyanın en meşhur dedektifi ve rasyonalisti olan Sherlock Holmes, klasik klasik polisiyenin en tanınmış karakterlerinden biridir. A.C. Doyle, Holmes karakteri aracılığı ile çağını değerlendirmek, takip ettiği felsefi tartışmaları ve akıl yürütme yöntemi okuyuculara açıklayarak benimsetmek ister. Sherlok Holmes hikayeleri okunurken, o dönem yaşayışı ve insanların olaylara bakışı göz önünde bulundurulmalıdır. İyi bir gözlem, akıl yürütme, ve mantık zincirinin halkalarını ustaca bir araya getirmesiyle okuyucuyu kendine bağlayan bir karakter, bu kitapta da karşınıza tüm ihtişamıyla çıkıyor. Martı Yayınlar'ından çıkan "Akıl oyunlarının gölgesinde" adlı kitapta, Sherlock holmes ve yoldaşı Dr. Watson'un nasıl tanıştıklarını, Baker sokağındaki evde birlikte kalmaya karar vermeleri ve gelişen ilk olayları anlatan "Kızıl Soruşturma" ya yer verilmemiş olması bence bir eksiklik olarak kalmış. Sanırım belki roman niteliği taşıdığı ve uzun olacağı kanısıyla kitapta yer verilmemiş olan "Kızıl Soruşturma" ve "Dörtlerin imzası" romanlarını kitabı okumadan önce başlamadan edinip okumak, Sherlock holmes'ü ilk kez okuyacaklar için daha uygun olacaktır.
400 syf.
·16 günde·Beğendi·5/10
"Kanunun diğer tarafinda yer alsaydim, en başarili suçlu ben olurdum."
Toplam 56 hikayeden oluşan eserin bu ilk kitabıdır....
Dünyaca ünlü dedektif Sherloch Holmes kendine özgü tekniğiyle suçluları yakalayan, kokain delisi, özel ilgi alaniyla ilgili referanslar arayan (kardan ayak izi, tütünün hangi sigaraya ait oldugunu bulan ) egoist bir dedektifin yasadigi olaylar....
Soluksuz okudugum merakla sayfalarini cevirdigim bir eserdi benim icin...
Haa bir de Dr Watson var...o da sherlock holmes'in ev arkadasi ve de yardimcisi...
Kitabi filmine göre daha heyecan verici...
Degisiklik arayanlara tavsiye edilir....
400 syf.
·8/10
Holmes'ı ilk okuyuşumdu. Bu kitaplarla tanıdım sevdim. Gerçekten çok ince ayrıntılara dikkat ettiğini görüyorsunuz. Kitapta farklı farklı hikayeler vardı. Hepsi de güzel ve şaşırtıcıydı. Zekice yazılmışlar.
Dilaaaan
Dilaaaan Sherlock Holmes - Akıl Oyunlarının Gölgesinde'yi inceledi.
400 syf.
·4 günde·Puan vermedi
‘yok artık’ dedirten vakaların İvedikle sonuçlanmasını söylemek de abartı olabileceğini düşünmüyorum. Watson çok mütevazi bir karakter, Sherlock oldukça Zeki, tabi vaka sahipleri birbirinden çok bağımsız karakterler bir kez daha kitabın ne derece müthiş olduğunu gösteriyor. En çok etkilendiğim vakaları ise
• Bir kimlik vakası
• Beş portakal çekirdeği
• Bükük dudaklı adam
• Benekli kordon
• Zümrüt taç

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Sherlock Holmes - Akıl Oyunlarının Gölgesinde
Baskı tarihi:
Ocak 2012
Sayfa sayısı:
400
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055420796
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Adventures Of Sherlock Holmes
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Martı Yayınları
Baskılar:
Sherlock Holmes - Akıl Oyunlarının Gölgesinde
Sherlock Holmes Akıl Oyunlarının Gölgesinde
Kanunun Diğer Tarafında Yer Alsaydım, En Başarılı Suçlu Ben Olurdum.

İnsan beyninde çözülemeyecek kadar zor, tahmin edilemeyecek kadar karmaşık duygular ve arzular vardır. O arzuların karanlık olanlarına gelince; işte onlar oldukça soğuktur ve kişiyi adeta buzdan bir kütleye çevirir. Gözleri kör eden bu ürkütücü ruh halleri, insanın aklının ucundan bile geçiremeyeceği şeyleri yapmasını sağlar. 

Benim işim, karanlıkta kalmış bu insanların yol açtığı kötülükleri sona erdirmek. Suçluları ayrı ayrı çözümleyip, her kılığa bürünebilme yeteneğimle doğru izlerin peşinden gittiğime inanıyorum. Uyguladığım yöntemler ise, en az izini sürdüğüm suçlular kadar farklı. Ve şunu bilmenizi isterim ki, kesinlikle hepsi işe yarıyor..
-Sherlock Holmes-

Kitabı okuyanlar 4.951 okur

  • Hilal VAR
  • Esmaa
  • Nuh Karahan
  • Avrel Çapa
  • Şeyma
  • FÜSUN AYDEMİR
  • Yağmur Çetin
  • Damla akdogan
  • Fatma Atıcı
  • Didem Gök

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.7
14-17 Yaş
%12.1
18-24 Yaş
%38.7
25-34 Yaş
%28.1
35-44 Yaş
%12.3
45-54 Yaş
%4.2
55-64 Yaş
%0.6
65+ Yaş
%1.3

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%61.7
Erkek
%38.3

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%32 (381)
9
%21.4 (254)
8
%24.1 (287)
7
%12.9 (153)
6
%5.2 (62)
5
%2.4 (29)
4
%1.1 (13)
3
%0.4 (5)
2
%0.1 (1)
1
%0.3 (4)

Kitabın sıralamaları