Sherlock Holmes - Akıl Oyunlarının Gölgesinde

·
Okunma
·
Beğeni
·
7.958
Gösterim
Adı:
Sherlock Holmes - Akıl Oyunlarının Gölgesinde
Baskı tarihi:
Ocak 2012
Sayfa sayısı:
400
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055420796
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Adventures Of Sherlock Holmes
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Martı Yayınları
Kanunun Diğer Tarafında Yer Alsaydım, En Başarılı Suçlu Ben Olurdum.

İnsan beyninde çözülemeyecek kadar zor, tahmin edilemeyecek kadar karmaşık duygular ve arzular vardır. O arzuların karanlık olanlarına gelince; işte onlar oldukça soğuktur ve kişiyi adeta buzdan bir kütleye çevirir. Gözleri kör eden bu ürkütücü ruh halleri, insanın aklının ucundan bile geçiremeyeceği şeyleri yapmasını sağlar. 

Benim işim, karanlıkta kalmış bu insanların yol açtığı kötülükleri sona erdirmek. Suçluları ayrı ayrı çözümleyip, her kılığa bürünebilme yeteneğimle doğru izlerin peşinden gittiğime inanıyorum. Uyguladığım yöntemler ise, en az izini sürdüğüm suçlular kadar farklı. Ve şunu bilmenizi isterim ki, kesinlikle hepsi işe yarıyor..
-Sherlock Holmes-
400 syf.
·4 günde·4/10
▪ Daha önce Sherlock okumamış biri olarak Sherlock Holmes kitaplarına başlamak için öncelikle bir liste oluşturdum. Onlarca kitap arasından başlangıç için en iyi tercih Martı Yayınları'nın Sherlock kitapları serisi gibi görünüyordu çünkü kitapların hangi sırada okunacağı diğer yayınevlerine göre daha net ayrıca kapak tasarımları da son derece iyi. Ancak çok yüksek beklentiyle mi başladığımdandır bilemiyorum kitabı beğenmedim. Kitap gizemli olayları içinde barındıran 12 hikayeden oluşuyor ve her hikaye genel olarak 25-30 sayfa civarında. Tam olaylar rayına oturmaya başlıyor diyorsunuz bir bakmışsınız bölüm bitmiş. Sherlock karakterini bu kitapta sevemedim. Holmes, polisiye romanlar tarihinin belki de en ünlü ve en sevilen dedektifi ama bu kitaptaki hikayeleri artık bitsin diyerek okudum ve bir sonraki hikayeyi merak bile etmedim.

▪ Kitaptaki olaylar Sherlock Holmes'un yakın arkadaşı ve olayları birlikte aydınlattığı Doktor Watson'un ağzından anlatılıyor. Her bölümün başında bir kişi geliyor ve içinde bulunduğu karmaşık durumu anlatarak o konuda Sherlock'tan yardım istiyor. Bu kişilerin yaşadığı gizemli olayların yer aldığı 12 ayrı hikayenin neredeyse tamamı bende heyecan ya da merak duygusu uyandırmadı. Kitapla ilgili söyleyebileceğim olumlu tek şey olayların aydınlatılması sürecinde Sherlock'un ağzından duyduğumuz anlamlı cümleler. Yaptığım alıntıların neredeyse tamamı da diyaloglar sırasında Sherlock'un ağzından çıkan bu sözler. Serinin diğer kitaplarının da bu şekilde kısa hikayelerden oluştuğunu düşünürsek bu seri için beklenti yüksek tutulmamalı. Akıl Oyunlarının Gölgesinde benim için hayal kırıklığıydı.
400 syf.
·8/10
Bu, okuduğum ilk Arthur Conan Doyle kitabıydı. Üslubu, anlatımda yer alan öğelerin tasviri ve akıcılığıyla beğendiğim bir kitap oldu. Sherlock hankında bir şey söylememe gerek yok sanırım. Ama hangisinden başlarsanız başlayın diğerlerini de okumak istiyorsunuz.
400 syf.
·11 günde·Beğendi·Puan vermedi
Merhabalar...
İlk okuduğum Sherlock Holmes kitabı oluyor eser. Biraz geç oldu farkındayım ama durum böyle. Aslında pek yabancı değildim kendilerine. İki adet filmini seyretmiştim sinemada. 1940-50'lerde çekilen Sherlock bölümlerinin bir kısmını da izlemiştim. Ve de son olarak aktüel olan dizisini de severek takip etmiştim. Her ne kadar dizinin yeni bölümlerini beklemek ömür törpüsü olsa da... Kapıldım gittim gönlümün Agatha'sına, Arthur'u ihmal ettik. Kitabıyla tanışmak otuzuma kısmet oldu.

Kitap için uzun uzun Manas Destanı yazmayı düşünmüyorum. 12 adet birbirinden güzel öyküler bulunmakta. Favori öykülerim "Bohemya'da Skandal", "Mavi Yakut", "Bascombe Vadisi'nin Esrarı" adlı öyküler oldu. Sherlock'un kimsenin önemsemediği küçük nüanslar ile yaptığı çıkarımlar Hercule Poirot'un "küçük gri hücreleri" kadar nefisti.

Son olarak Sherlock okumalarıma devam edeceğimi belirtirken, "Sherlock başlangıç kılavuzluğu" için yardımını esirgemeyen fazi/Duvar/ arkadaşıma bir kez de buradan teşekkürlerimi sunarım.

"İyi polisiye iyi edebiyat" mottosuyla kitabı okumak isteyenlere keyifli okumalar dilerim.

Dizinin, canımın içi, keman solosuyla başbaşasınız, keyifli dinlemeler, iyi akşamlar.
https://www.youtube.com/watch?v=l6B-8V4LyaU
400 syf.
·9 günde·Beğendi·8/10
Sherlock holmes un martı yayınlarından çıkan 5 kitaplık bir serinin ilk kitabı.
Ben sanırım aşırı derecede Sherlock holmes fanıyım diyebilirim kendim için.Nerede onla ilgili bir yazı,bir kitap yada Robert Downey Jr. (Bu rol için yaratılmış gerçekten ) canlandırdığı filmlerini görsem oturup izlerim.
Kitap Sherlock holmes ile yardımcısı Dr.Watson ile beraber yaşadığı olayları kısa kısa hikâyeleri anlatıyor. 10 küsür hikaye vardı içinde ama hepsi mi güzel olur arkadaş.Okuduğum hikayelerin hepsinin sonunda ağzım açık kaldı. Ayakkabının tozundan,kişinin görünüşünden hemen çözmeye başlıyor olayları,yeri geliyor akıllığıyla hemen halledip çözüme ulaştırıyor.
Tam bakmak ile görmek arasındaki farkı anlatmış.Biz de heran herşeyi görüyoruz ama bakıyor muyuz bana yine bunu sorgulatti bu kitap. Döneminin en zeki adamlarından biri bence.Tıp eğitimi de aldığı için öykülerdeki olayları terimsel olarak anlatmış ama sade ve akıcı bir tarzda yazmış.
Bu kitabi okuyup açgözlülükle hemen serinin devam kitaplarını da sipariş ettim. Bol bol doya doya okuyucam :)
400 syf.
·4 günde·6/10
Dünya Edebiyatında önemli yere sahip olan bir dedektiftir Sherlock Holmes. Çoğunluğun iyi olarak kabul ettiği bir kitaba başlarken beklentiyi yüksek tutabiliyorsunuz. Bazı kısımlarda öyle bir hâl aldım ki, her sayfayı bitsin diye çevirmeye başladım. 12 hikâyeden, 3 hikâyeyi normalin üzerinde buldum sadece. Geriye kalan 9 hikâye gerçekten beklediğimin altındaydı.

*Öncelikle Holmes'ten başlayalım. Sherlock bilindiği gibi çok zeki bir dedektif. En küçük ayrıntıları yakalayarak gözlem gücünü tüm olaylarda yerine getirmesiyle çözemediği mesele yok. Çoğunlukla asil ve soylu kişiler danışıyor dedektifimize ve şikayetlerini orta anlamda söylersek; gerçek ve sağlıklı olarak sonucunu bilmedikleri olaylar hakkında danışmış oluyorlar. Dedektifimiz Şapkadan tavşan çıkarmıyor ama kendisine danışan adamın şapkasını gözlemleyerek kaç yaşında olduğunu, nereden geldiğini, nasıl bir psikolojik durumda olduğunu kendisine gelmeden önce buhranlar geçirdiğini bilebiliyor. Hatta, çamurlu ayakkabısıyla kendisine gelen müşterisinin nereden geldiğini söyleyebiliyor. Kehânet yerine derin bir gözlem gücü demiş olalım ama fazlasıyla ironik geldi bu gözlemler bana.
Her hikâye çok çabuk sonuca bağlanıyor. Kısa bir hikâyede bu kadar detay olur mu demeniz içten değil. Sherlock Holmes denildiği zaman, gerilim, gizem ve sırlarla dolu olaylar zinciri gelirdi aklıma, bu kitabı okuyana kadar. Çözülmeye çalışılan bir davayı, orta sayfalarda gidişatın ne olacağını, nasıl sonuçlanacağını tahmin edebiliyorsunuz. Bu da verilmek istenen merak ve heyecan duygusunun kursağında kalması demek oluyor.
Açıkçası tatmin olmadım ve beklediğim gibi bulmadım. Okuduğum zaman zarfında: 'Dünyaca ünlü Dedektif Sherlock Holmes bu muymuş?' diye sorgulayıp durdum. Diğer hikâyeler söylediklerimin tersi olabilir ama Sherlock'u beklediğim gibi bulmadım.
400 syf.
·3 günde·8/10
Öyle bir kitap ki, ne diyeyim aspirin gibi. Patronuna mı kızdın? İçinde bulunduğun ortam seni iyice sıktı mı? Sevdiğin kız sana abi mi dedi? Hemen sarıl bu kitaba. Bambaşka diyarlarda kol gezer, suçlu ararsın. Suçu başkalarına yükleyip "aha kesin bu dediğinde" o çıkmadığını görünce özür dileyip kalkar bir sigara yakar, helallik istersin adamdan.

Sir Arthur Conan Doyle'un üniversitede çok sevdiği profesöründen yola çıkarak yarattığı, dünyanın en meşhur dedektifi ve rasyonalisti olan Sherlock Holmes, klasik klasik polisiyenin en tanınmış karakterlerinden biridir. A.C. Doyle, Holmes karakteri aracılığı ile çağını değerlendirmek, takip ettiği felsefi tartışmaları ve akıl yürütme yöntemi okuyuculara açıklayarak benimsetmek ister. Sherlok Holmes hikayeleri okunurken, o dönem yaşayışı ve insanların olaylara bakışı göz önünde bulundurulmalıdır. İyi bir gözlem, akıl yürütme, ve mantık zincirinin halkalarını ustaca bir araya getirmesiyle okuyucuyu kendine bağlayan bir karakter, bu kitapta da karşınıza tüm ihtişamıyla çıkıyor. Martı Yayınlar'ından çıkan "Akıl oyunlarının gölgesinde" adlı kitapta, Sherlock holmes ve yoldaşı Dr. Watson'un nasıl tanıştıklarını, Baker sokağındaki evde birlikte kalmaya karar vermeleri ve gelişen ilk olayları anlatan "Kızıl Soruşturma" ya yer verilmemiş olması bence bir eksiklik olarak kalmış. Sanırım belki roman niteliği taşıdığı ve uzun olacağı kanısıyla kitapta yer verilmemiş olan "Kızıl Soruşturma" ve "Dörtlerin imzası" romanlarını kitabı okumadan önce başlamadan edinip okumak, Sherlock holmes'ü ilk kez okuyacaklar için daha uygun olacaktır.
400 syf.
·1 günde·8/10
Sherlock Holmes gerçekten çok zeki ve sempatik bir dedektif. Hikayelerse birbirinden ilginç ve keyifliydi. Sherlock Holmes'un başkalarının göremediklerini görmesi ise insanı zekasına hayran bıraktırıyor. Ayrıca Sherlock Holmes'in en sevdiğim yönü olayları kıvrak zekasıyla çözdükten sonra suçluyu cezalandırma sırasında kendi vicdanına göre davranması, katı ve değişmez kanunları uygulama işgüzarlığı yapmamasıdır. Bu yüzden onu ahlaki değerleri olan bir insan olarak da kendinize yakın hissedeceğinize ve seveceğinize inanıyorum. Çok keyifli ve heyecanlı bir kitap. Mutlaka okumanızı öneririm.
400 syf.
·Beğendi·10/10
Kitap çok güzel ve akıcı bir anlatımı var. Bir günde bitirebileceğiniz bir kitap. Sherlock Holmes'ün zekasına hayran kalacaksınız. Bir yerden sonra vakalarda siz de suçluyu bir dedektif gibi arayacaksınız. Ben aramaya çalıştım fakat hiç başarılı olamadım. Sherlock Holmes tam bir dahi..
400 syf.
·Beğendi·10/10
Sherlock Holmes serisinin ilk kitabı. mükemmel bir dedektiflik hikayesi. çok beğendiğim için diğer kitapları hemen aldım. seriyi hemen okumam lazım.
400 syf.
·Beğendi·10/10
Okurken sizi de aynı şekilde düşünüyorsunuz. Okurken hiçbir şekilde sıkılmadan tek sefer de bitirebileceğiniz bi' kitaptır. Okurken çok rahat şekilde seriyi bitirirsiniz.
400 syf.
·12 günde·Beğendi·9/10
Sherlock holmes kitaplarindan ilk defa okudum. Kitap macera, heyacan, gizemler içermekte. Okurken dedektif gibi düşünmeye calistim pek başarılı olamadim. olayları çözme yöntemleri aslında cok basit olmasına rağmen okurken onun bakış açısıyla olayları göremedim. Güzel ve merak uyandiran kitap.
393 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10
Bu kitabı akraba ziyaretindeyken kitaplıklarında gördüm.Dünyada tanınan Sherlock Holmes'un kitabını buldum.Kitap bana bakıyor ben de kitaba.Sonunda dayanamadım ve elime alarak okumaya başladım.Şunu söylemek isterim ki Sherlock Holmes kimseye benzemiyordu.O herkesten farklıydı.Onun yaşadığı birbirinden heyecanlı vakaları Sherlock Holmes'un en yakın arkadaşı anlatıyordu.Kitabın içinde Holmes'un o akıl almaz vakaları nasıl çözdüğüne hayret ettim.Hatta bir ara ben de çözmeye çalıştım.Bir tanesinde başarılı oldum fakat Holmes'un çözümü farklıydı.Onun yaşadığı zamanda ise şu anki gibi kameralar olmadığı için dedektifler ve mahkeme yerine juri insanların masum olup olmadığını söylüyordu.Bu kitaptan çok etkilendim.Umarım sizde bu birbirinden farklı vakaları heyecan içinde okursunuz.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Sherlock Holmes - Akıl Oyunlarının Gölgesinde
Baskı tarihi:
Ocak 2012
Sayfa sayısı:
400
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055420796
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Adventures Of Sherlock Holmes
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Martı Yayınları
Kanunun Diğer Tarafında Yer Alsaydım, En Başarılı Suçlu Ben Olurdum.

İnsan beyninde çözülemeyecek kadar zor, tahmin edilemeyecek kadar karmaşık duygular ve arzular vardır. O arzuların karanlık olanlarına gelince; işte onlar oldukça soğuktur ve kişiyi adeta buzdan bir kütleye çevirir. Gözleri kör eden bu ürkütücü ruh halleri, insanın aklının ucundan bile geçiremeyeceği şeyleri yapmasını sağlar. 

Benim işim, karanlıkta kalmış bu insanların yol açtığı kötülükleri sona erdirmek. Suçluları ayrı ayrı çözümleyip, her kılığa bürünebilme yeteneğimle doğru izlerin peşinden gittiğime inanıyorum. Uyguladığım yöntemler ise, en az izini sürdüğüm suçlular kadar farklı. Ve şunu bilmenizi isterim ki, kesinlikle hepsi işe yarıyor..
-Sherlock Holmes-

Kitabı okuyanlar 2.066 okur

  • Ezgi Giray
  • Bilal Nalkıran
  • Zeynep Kadıncı
  • ASİ KARAN
  • tulayc
  • Gazel
  • İlayda Çimen
  • Nafi KOÇ
  • öznur ışır
  • Gülcan güven

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.7
14-17 Yaş
%12.1
18-24 Yaş
%38.7
25-34 Yaş
%28.1
35-44 Yaş
%12.3
45-54 Yaş
%4.2
55-64 Yaş
%0.6
65+ Yaş
%1.3

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%61.7
Erkek
%38.3

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%33.5 (186)
9
%18.7 (104)
8
%24.3 (135)
7
%12.8 (71)
6
%5.6 (31)
5
%2 (11)
4
%1.6 (9)
3
%0.7 (4)
2
%0.2 (1)
1
%0.7 (4)

Kitabın sıralamaları