Sherlock Holmes - Baskerville'lerin Köpeği

·
Okunma
·
Beğeni
·
25,3bin
Gösterim
Adı:
Sherlock Holmes - Baskerville'lerin Köpeği
Baskı tarihi:
Ocak 2018
Sayfa sayısı:
272
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059840675
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Hound Of The Baskervilles
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ren Yayınları
“İçinde debelendiğimiz bu bataklığın bir noktasında dibi bulmuş olmak da önemli.” -Sherlock Holmes- “…Orada korkunç bir şey dikiliyordu, dev gibi ve kapkara bir yaratık. Köpeğe benziyordu, ama bir insanın görüp görebileceği bütün köpeklerden daha büyüktü.” Baskerville’lerin Köpeği, Sir Arthur Conan Doyle’un en gözde öykülerinden biridir. Öyle ki, sonraki yıllarda bu devasa köpeğin üzerine makaleler yazılmış, pek çok eser için ilham kaynağı olmuştur. Kendini akıl almaz olayların içinde bulan Sherlock Holmes dahi, “İlgilendiğim beş yüz vakanın içinde bu kadar derinlere inen başka bir vaka olduğundan emin değilim,” diyecektir.
206 syf.
·3 günde·7/10
İngiltere’nin soylu aile üyesi Charles Baskerville’nin sır dolu ölümü ile başlıyor kitabımız. Cesedin üzerinde hiçbir darp izi olmamasına rağmen yüzündeki dehşet ifadesinin anlamı nedir? Bunun ailenin üzerindeki “lanet” ile bir bağlantısı olabilir mi?
Olayın hep aynı kişiler etrafında dönmesi kitabın eksi yönü fakat kitaptaki gizem sizi etkisi altına alıyor ve sorularınıza yanıt bulabilmek için okumaya devam ediyorsunuz.
Kitap beklentimin bir tık altındaydı ama hayal kırıklığı da değildi. Polisiye sevenlerin şans vermesi gereken bir kitap.
232 syf.
·Beğendi·10/10
Evet, benim için Sherlock efsanesi bu kitapla başladı. Daha ilk sayfalardan etkisine öyle bir kapıldım ki... Bence açık ara en güzel, yaratıcı ve zeki kurgulanmış bir yapıt (genel olarak Sherlock'un tüm hikayelerini kasdediyorum).
Bu kitaba gelicek olursak bildiğimiz gibi Holmes serisi 5 büyük roman (Mavi yakut, Dörtlerin yemini, Kızıl dosya ve Korku Vadisi) ve 59 küçük hikayeden oluşuyor. Baskerviller'in köpeği ise o 5 roman arasında da en büyük olanı.
Eserin başlangıcı klasik-Sherlock'la doktorumuz Watson o meşhur adresimizdeki-Baker sokağı 221B-evlerinde beklerken başlıyor. Her zamanki gibi telaşlı biri Sherlock'dan yardım istemek için onun evine geliyor ve o daha ağzını bile açmadan dedektifimiz onun hakkında her şeyini ortaya koyuyor. Aslında bu kısım bir çox Sherlock sever için sıradan bir şey olsa da, benim gibi Holmes okumaya bu kitapdan başlamışsanız inanılmaz etkileceğinize şüphem yok (özellikle gazete yazılarını incelediği yerde çok etkilenmiştim).
Dedektif gelen konuğun hikayesini gerçekten ilginç bulduktan sonra işe koyuluyor ve tek dostuyla maceraya atılıyor.
Evet, bu kitapda neleri bulacağınızı söyleye bilirim- yaratıcı senaryo, zeki düşman, suçsuz seri katil (gerçekten ilginç değil mi?), bilim, gizem, gerçek bir canavar (özellikle aslında yalan olmasını beklediğimiz canavarın gerçekliği) ve beklenmedik ters köşeler. Eğer polisiye seven biriyseniz bence, bu kadarı sizin bu kitabı okumanız için yeteri kadar ilginizi çekmiştir. Baştan sona hiç sıkımayacağınızın da garantisi benden, hadi vakit kaybetmeyin başlayın artık
İYİ OKUMALAR
Ömer K
Ömer K Sherlock Holmes - Baskerville’lerin Köpeği'yi inceledi.
210 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Baskerville'lerin köpeğide öyle böyle bir köpek değil hani... Ejderha gibi ağzından alev yayan gözlerinden ışık saçan, şeytanın köpeği gibi birşey...
Sharlock Holmes bu gizemli köpeği, işlediği cinayetleri, köpeğin sahibini ve olayların ardındaki gizemi yine o kusursuz dehasıyla ortaya çıkarıyor...
İlginç, gizemli, heyecanlı, merakla okuyabileceğiniz bir kitap. Akıcı ve sade anlatımıyla, birkaç saat içinde okuyabileceğiniz çerez kitaplardan...
272 syf.
·3 günde·7/10
Dizisi ve filmi çekilen çok en ünlü dedektif Sherlock Holmes serisinin 5. kitabı olan ve şu ana kadar 20’den fazla televizyon ve sinema filmine uyarlanmış olan The Hound of the Baskervilles ( Baskerville'lerin Köpeği) kitabında ki hikaye 5 asırdır varlığını sürdüren Baskerville sülalesinin en yaşlı üyesinin esrarengiz bir şekilde ölmesiyle başlıyor . 1889'da Londra, İngiltere'deki Baker Caddesi'nde geçen kitapta Baskerville ailesinin lanetli olduğunsöylentileri var ve nesiller boyunca, devasa, siyah, ateş soluyan bir köpek tarafından öldürüldüğü söylentileri kol gezmekte. Kitapta Sherlock Holmes az görülürken gizemde eksilmiyor. Kitapta başrol yine Sherlock Holmes olmasına rağmen arkadaşı Dr. Mortimer ve arkadaşı Watson daha çok görünüyor.
243 syf.
·8 günde·Beğendi·8/10
Baskerville'nin Köpeği’nin konusu kısaca şöyle. Uzun uzun anlatıp hikayenin tadını kaçırma niyetim yok. Vakti zamanında Hugo Baskerville isimli zengin bir adam varmış. Bu adam yaşadığı köy veya kasaba gibi bir yerde bir çiftçinin kızına aşık olmuş. Ancak ne kızın ne ailesinin kötü şöhreti ile ünlü Hugo Baskerville ile akraba olmaya niyeti yoktur. Ama Hugo Baskerville yine de kızı kaçırır ve evine getirir. Arkadaşları ile eğlenirken kızı da eve hapseder. Ancak çiftçinin kızı bir yolunu bulup kaçar. Hugo da bunu görünce kızın arkasından vahşi köpeklerini gönderir. Köpeklerin arkasından da kendisi ve arkadaşları giderler. Bir süre sonra çiftçinin kızı ve Hugo’nun cesedini bulur arkadaşları. Cesetlerin başında cehennemden çıkmış gibi görünen bir köpek vardır. Köpek, Hugo Baskerville’nin gırtlağını koparır ve oradan uzaklaşır. Evet işte biz bu hikayeyi Sherlock Holmes ile Dr. Watson’ın yanına gelen Hugo Baskerville’nin soyundan olan ve varisi Sir Charles Baskerville’nin arkadaşı ve komşusu olan Dr. Mortimer’den dinliyoruz. Dr. Mortimer’in Sherlock ile Dr. Watson’ı ziyaret etme sebebi ise Sir Charles Baskerville’nin ilginç bir şekilde dedelerine ait çiftlik evinin baktığı bozkırda ilginç bir şekilde ölü bulunmasıdır. Cesette hiçbir yara bere izi yoktur. Sir Charles Baskerville soyundan gelen lanete inandığı halde öldüğü gece neden tek başına bozkıra çıkmıştır. Ölü bulunmasına rağmen neden yara bere izi değil de yüzünde bakanların bile dehşete düştüğü bir korku ifadesi vardır. Olay gecesi neden çığlık atarak soluk soluğa kaçmıştır. Yoksa o da soyundan olan diğer insanlar gibi Baskerville’nin köpeğinin lanetine uğramıştır. Sir Charles Baskerville’nin akrabası olan Sir Henry’i Sir Charles Baskerville’nin ölümünden ve akrabasına ait olan eve yerleştikten sonra kim neden öldürmeye çalışmıştır. Baskerville’nin köpeği Sir Henry’yi de öldürebilecek midir? Bilimsel yöntemlerle çalışan Sherlock Holmes böyle metafizik bir olayı nasıl çözecektir?
Farkındayım çok soru sordum. Ama galiba polisiye romanlarda sorularla kitabı çaktırmadan anlatmak daha kolay oluyor. Ayrıca kitaptaki önemli karakterlere özellikle yer vermedim ki meraklanın diye. Zaten ismi görünce bence herkesin en merak ettiği konu bu köpek olayının ne olduğudur. Ona da ayrıntılı değindim zaten. Bu okuduğum üçüncü Sherlock Holmes kitabı ancak en çok kafamın karıştığı kitap da bu oldu. Neden? Çünkü işin içinde metafizik bir varlık söz konusu. Yani yukarıda anlattığım Baskerville’nin Köpeği. Oldukça heyecanlı bir kitap. Sürükleyici. Ancak yazar kitabın sonunda bu köpek olayını açıklama da biraz zayıf kalmış. Ya da belki bana öyle gelmiştir. Ancak katilini öyle hemen tahmin edebileceğiniz bir hikaye değil. Velhasıl tavsiye ettiğim bir kitap. İyi okumalar.


Diğer kitap inceleme ve yorumlarım için http://www.okunmuskutuphane.blogspot.com
Esma T
Esma T Sherlock Holmes - Baskerville'lerin Köpeği'yi inceledi.
272 syf.
·3 günde·8/10
Konu ve ilerleyiş açısından güzel bir kitaptı. Kitapta bir çok gizem yer alıyor ve çözülüyor.
Okurken sıkılmadım, merak ederek ve hızlıca geçtim sayfaları. Konu kurguyla bir araya gelerek güzel bir uyum yakalamış, yazar yine güzel bir cinayet kurgulamış ve kendi tarzıyla bunu çok güzel süslemiş.
Genel olarak beğendim, serinin geri kalanını da okumak istiyorum.
Daha fazlası için; http://yorumatolyesi.blogspot.com/...sherlock-holmes.html
352 syf.
·4 günde
Öyle pek ilgimi çeken bir kitap olmamıştı aslında masanın üzerinde gördüm ve aldım okumaya başladıktan sonra resmen içinde hissettim kendimi çok akıcı bir dili var.Yeni başlamış olmama rağmen çok sevdim .Nabizade Nazım'ın Zehrası'nı okuyordum evde unutmam bunu okumama vesile oldu galiba önceliğim bu olcak.
272 syf.
·10/10
Sir Arthur Conan Doyle’nin yazdığı Sherlock Holmes serisinden ilk defa bir kitap okudum. Baskerville’nin Köpeği. Biraz araştırınca gördüm ki kitabın filmi de yapılmış. Konusu kısaca şöyleydi:

Dedektif Sherlock Holmes ve yardımcısı Watson, Baskerville Malikânesi’nin lanetli köpeğinin peşine düşüyorlar. O köpek ki anlatılanlara göre sanki koca bir azman. Belki biraz aslan. Gece herhangi bir ışıkta parıl parıl parlıyor. Ağzından mavimsi salyalar saçıyor. Yakaladığının beynini darmadağın ediyor.

Romanda iki kişiyi öldürdüğünü anlıyoruz. Üçüncüsü teşebbüs olarak kalıyor. Gerçekte de var olan bu köpek, efsaneleşmiş şekilde hayalet bir köpek olarak anlatılıyor halk arasında. Baskerville Malikenesi’nin bilmem kaçıncı kuşaktan sahibi Sör Charles bir gün ölü bulunuyor. Holmes ve arkadaşının görevi işte bu ölümü aydınlatmak. Öldü mü yoksa öldürüldü mü?

Sör Charles ölü bulununca mirasçısı Sör Henry Baskerville geliyor. Eğer Charles öldürüldüyse Henry’nin de başı belada demektir ki gerçekten de ilerleyen sayfalarda böyle olduğunu anlıyoruz. Bir taraftan Sör Henry korunuyor, bir taraftan da olay araştırması yapılıyor. Bir sürü araştırmadan sonra anlaşılıyor ki bilmem kaçıncı kuşaktan adını Stapleton olarak değiştirmiş düzenbaz, sahtekâr, hırsız başka bir Baskerville evladı mirasa konmak için olayları tezgâhlamış. Romanın sonunda başka bir anladığımız şey ise gerçekten de iri, gösterişli melez bir köpek var. Köpek katil Stapleton tarafından kafası, vücudu fosforlanmış, ayrıca farklı gözüksün diye zararsız mavi kimyasal maddeler de köpeğe içirilmiş. Yani köpeğe dışarıdan bakıldığında sanki olağanüstü bir varlık, sanki canavar havası katılmış. Belki bunun için biraz da Baskerville Ailesi’nin bildiği çok eski bir efsaneden esinlenilmiş.

Neyse ki Sör Henry; Holmes’in ince düşünüşleri, olayları çözümleme yeteneği sayesinde köpeğin elinden son anda kurtuluyor. Stapleton’a gelince o da bataklıkta kayboluyor. Büyük bir ihtimalle bataklığa saplanıp belasını buluyor.

Kitabın arka tanıtım yazısında Sherlock Holmes bize şöyle tanıtılıyor: “Huysuz, karizmatik, kendisi için mutlaka gerekli milyonlarca ayrıntıyı zihin sarayının kıvrımlarında saklayan, yakın dövüş ustası, kimya ve simya üstadı.” Gerçekten de yetmiş beş çeşit kadın parfümünden yasemin kokusunu ayırt edebildiğini bu kitaptan okumuş oldum. Bir de kitabın betimleme bölümlerine hayran kaldığımı ifade etmeliyim.

Bundan sonrasında bir Sherlock Holmes kitabı daha okur muyum? Belki yoğun okumalarım arasında değişiklik olsun diye, eğlencesine olabilir diyorum.
Canan Cihan Ekti
Canan Cihan Ekti Sherlock Holmes - Baskerville'lerin Köpeği'yi inceledi.
272 syf.
·10/10
Ingiltere'nin Devinshire kırsalındaki bölgede anlatılagelen tüyler ürepertici hikayeye göre, Baskerville soyuna mensup erkekler yüzyıllardır, cehennemden gelmediğine inanılan ve şeytani bir yaratık olarak tasvir edilen bir kopek tarafından öldurulmketedir .
Yine bir seherlok holmes klasiği daha bitti . Kesinlikle her sayfası gerilim ve heyecan doluydu . Okuduğum en iyi polisiye romandı kesinlikle bu gerilimi yaşamalısınız.
352 syf.
·Beğendi·9/10
Güzel bir kitap dahaDedektif Shorlock Holmes serisini okumaya karar verdim. Daha önce edebi değeri yüksek değil diye okumaktan uzak durmuştum. Ama polisiye roman dalında en muhteşem yapıt gerçeğini gözden kaçırdığımı far ettim. Keşke daha önce okusaydım dedim. İyi okumalar. Var olun

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Sherlock Holmes - Baskerville'lerin Köpeği
Baskı tarihi:
Ocak 2018
Sayfa sayısı:
272
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059840675
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Hound Of The Baskervilles
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ren Yayınları
“İçinde debelendiğimiz bu bataklığın bir noktasında dibi bulmuş olmak da önemli.” -Sherlock Holmes- “…Orada korkunç bir şey dikiliyordu, dev gibi ve kapkara bir yaratık. Köpeğe benziyordu, ama bir insanın görüp görebileceği bütün köpeklerden daha büyüktü.” Baskerville’lerin Köpeği, Sir Arthur Conan Doyle’un en gözde öykülerinden biridir. Öyle ki, sonraki yıllarda bu devasa köpeğin üzerine makaleler yazılmış, pek çok eser için ilham kaynağı olmuştur. Kendini akıl almaz olayların içinde bulan Sherlock Holmes dahi, “İlgilendiğim beş yüz vakanın içinde bu kadar derinlere inen başka bir vaka olduğundan emin değilim,” diyecektir.

Kitabı okuyanlar 3.417 okur

  • Eyyüp TEKİN
  • Zeynep Elif Gürbüz
  • Bayram baran
  • Özlem Karaca
  • Şeyma Ayan
  • Sibel
  • Husret kumlu
  • Muhammed Ali KURT
  • Tarih Kurdu
  • Humay

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%3.3
14-17 Yaş
%11
18-24 Yaş
%28.3
25-34 Yaş
%34.2
35-44 Yaş
%15.4
45-54 Yaş
%6.3
55-64 Yaş
%0.7
65+ Yaş
%0.7

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%56.5
Erkek
%43.5

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%13.6 (120)
9
%10.3 (91)
8
%11.4 (100)
7
%5.6 (49)
6
%1.9 (17)
5
%1.2 (11)
4
%0.6 (5)
3
%0.1 (1)
2
%0
1
%0.1 (1)

Kitabın sıralamaları