Sherlock Holmes - Dörtlerin İmzası

·
Okunma
·
Beğeni
·
26,2bin
Gösterim
Adı:
Sherlock Holmes - Dörtlerin İmzası
Baskı tarihi:
Eylül 2017
Sayfa sayısı:
185
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051715735
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Sign of Four
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Alfa Yayınları
Dünyanın en ünlü dedektifi Sherlock Holmes uzun zamandır hiçbir vakayla karşılaşmamanın verdiği sıkıntıyla kendini evine kapamıştır. Babası on dört yıl önce ortadan kaybolduktan sonra her yıl aynı tarihte kimliği belirsiz birinden paha biçilemez bir inci hediye alan Mary Morstan'ın vakası Sherlock Holmes'u, güzelliğiyse Doktor Watson'ı heyecanlandırır. Mary Morstan'ın bu esrarengiz kişiden aldığı görüşme davetinin peşine düşen Sherlock Holmes ve Doktor Watson'ın karşılaştıkları gizemli cinayetin arkasında Hint ayaklanmasından Asya ormanlarındaki hapishanelere, ufak boylu yamyamlardan Sih süvarilerine kadar gizemler ve maceralarla dolu bir geçmiş yatmaktadır ve Holmes'un ihtiyacı olan da tam olarak budur.
215 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10 puan
Dörtlü İttifak
Dörtlerin İmzası, Dörtlerin Yemini, Dörtlerin Esrarı, Dörtlü antlaşma ve Dörtlü İttifak hepsi aynı kitap. Bir kitabı farklı isimlerde niye yayınlarlar ki, anlamış değilim.
Her neyse isme takılmayalım. Doktor Watson, Kızıl Soruşturma macerasını kitap olarak yayınlamıştır. Sherlock Holmes memnun değildir: " Dürüst olmak gerekirse, bunun için seni takdir edemeyeceğim. Dedektiflik, tam anlamıyla bir bilimdir ya da öyle olmalıdır. Aynen bilimde olduğu gibi de duygusallıktan uzak ve soğukkanlı yaklaşım gerektirir. Sense Öklid'in beşinci teorisinin içine bir aşk ya da ihanet öyküsü sokuşturur gibi, bu konuya romantizm ile renk katmaya çalışmışsın," diye eleştirir. Sevgili Holmes biraz romantizmden kimseye zarar gelmez. Zira bu bölümde de Doktor Watson ile Bayan Mary Morstan arasındaki elektiriklenmeye tanık olacağız.
Sıra dışı yöntemleri ile Sherlock Holmes ve polisiye sevenlere keyifli okumalar...
Esma T
Esma T Sherlock Holmes - Dörtlerin İmzası'ı inceledi.
208 syf.
·7/10 puan
Kızıl Soruşturma'ya göre biraz zayıf kalsa da zevk alarak okuduğum bir Sherlock Holmes romanı oldu. Sayfalar hızla aktı, katili ve katilin hikayesini beğendim, yazarın katillere derin ve güzel geçmişler bulması hoşuma gidiyor. Okurken esrarın daha büyük olacağını düşünmüştüm ama biraz basit kaldı yine de severek okudum.
153 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10 puan
Yine sırlarla dolu Sherlock Holmes kitabı :) Analitik zekasına hayranım. Gerçeğe çok yakın kuramları sayesinde iz sürüyor ve en çözülemez denen olayları çözüyor Sherlock Holmes . Dört adamın iyi bir planla çaldıkları miras maalesef kimseye yar olmuyor. Bu dört adam birbirine çok sıkı bir şekilde bağlı ne olursa olsun birbirlerinin çıkarlarını koruyorlar ve bu mirasın başkasının eline geçmesini istemiyorlar.Bu miras öyle lanetli ki pek çok kişinin de ölümüne yol açıyor. Watson ve Sherlock Holmes çok uzun mesai harcamak zorunda kalıyorlar çünkü mirası alıp kaçan adamlar çok zeki. İstenmeden işlenen bir cinayet işleri daha da karmaşık yapıyor ve kurdukları plan suya düşüyor. Sonu çok ilginç ve güzel bitiyor. Spoiler vermek istemiyorum ama okurken çok zevk alacaksınız. Tavsiye ediyorum.
Lale
Lale Dörtlerin Yemini - Sherlock Holmes'i inceledi.
158 syf.
·Puan vermedi
“Mantığın kişisel niteliklerin etkisinde kalması!” dedi! “birincil önem taşır. Benim için bir müşteri yalnızca bir birimdir, bir sorunun öğesidir. Duygusal nitelikler akıl yürütmeye ters düşer. Sizi temin ederim ki, tanıdığım en göz alıcı kadın sigortadan tazminat alabilmek için üç küçük çocuğu zehirleme suçuyla asıldı ve tanıdığım en itici adam ise Londra’daki yoksullar için hemen hemen çeyrek milyon harcayan bir hayırseverdi.”
ülfet
ülfet Sherlock Holmes - Dörtlerin İmzası'ı inceledi.
196 syf.
·3 günde·8/10 puan
Sherlock Holmes der ki: 'iyi bir dedektifin özellikleri; çok iyi bir gözlem gücü ve buna bağlı olarak da çözümleme yeteneğidir.' Ayrıntıların önemine varan ve onları gözden kaçırmayan biri için araştırma alanını daraltmak, olayın çözümüne bir adım önde başlamakla birdir. Tüm bu ince araştırmaları, hobi gibi gören biri içinse çözülemeyecek hiçbir olay yoktur.

Hindistan'da başlayan ve Londra'da devam eden kanlı olaylar, işin içine ünlü dedektif Sherlock Holmes ve yardımcısı Doktor Watson'da kendilerinden istenen yardımı geri çevirmeyip katılınca, daha da karmaşık bir hal alır. Bu karmaşanın başrolü ise büyük bir hazinedir.

Holmes olayları çözerken 'katil kim?' sorusundan önce nasıl meydana geldiği üzerine yoğunlaşıyor. Zekasını kullanmaktan zevk aldığı için de parçaları birleştirerek bütüne ulaşıyor. Yargılama ise en son iş. Bu olayda ise sizi, biraz gerilim biraz da gizem bekliyor.
196 syf.
Serinin ikinci kitabını tıpkı ilki gibi nefes kesici kısıtlama günlerinde kolayca okunuyor. İlk kitabı beğenenlerin çoktan okuduğunu varsayıyorum ve henüz okumamışları kitabı okumaya davet ediyorum.
158 syf.
·8 günde·Beğendi·8/10 puan
Kitap tabii sherlock holmes un maceraları olunca muthis tabii :) kitap kısaca büyük bir hazineden bahsediyor ve bu hazine dört kişi tarafından bölünüyor ama hazine kaybaluyor ve ortaklardan biri öldürüyor sherlock holmes de katili araştırıyor. Konu ilginc kitap sürükleyici ama benim icin tek kötü yanı tam kendini kaptirmisken oldu bittiye gelmesi ben de ne ara sonu geldi gibi oldum kisa ve öz olmuş ama tavsiye ederim iyi okumalar.
132 syf.
·2 günde·10/10 puan
Orijinal adı “The Sign of Four” olan ve çeşitli çevirilerde “Dörtlerin Yemini”, “Dörtlerin İşareti” şeklinde de karşımıza çıkan Sir Arthur Conan Doyle’un kaleme aldığı ikinci roman; Sherlock Holmes Dörtlerin İmzası.

Yine bayılarak okuduğum bir kitap oldu. Kitabı okumaya başladığınızda daha ilk sayfadan olay örgüsünün içine giriyor ve sayfaları farkında olmadan ardı ardına çeviriyorsunuz. Sürükleyicilik konusunda örnek gösterebileceğim kitaplar içerisinde. Okurken sonrasını merak ettiğiniz türden bir kitap.

Konusuna gelecek olursam eğer hikayemiz; Sherlock Holmes ve arkadaşı Doktor Watson’ın, Bayan Morstan’ın yıllar önce kaybolan babası ve kendisine gönderilen gizemli incilerin peşine düşmeleriyle başlıyor. Araştırmalarının bir cinayetle kesişmesi sonucu ile de hedefimiz yalnızca gizemli inciler olmaktan çıkıyor ve bir cinayetin çözümü için de çabalar hale geliyoruz.
Bunun yanında her ne kadar ön planda olmasa da bir aşk hikayesiyle de karşılaşmış oluyoruz.

Sherlock Holmes’u, polisiyeyi, macerayı, gizemi seven her okurun keyifle okuyabileceğini düşündüğüm bir kitap. İlk kitapla bir bağlantısı olmadığından direkt olarak bu kitabı okursanız da olay örgüsünde bir karışıklık ya da anlaşmazlık yaşanmıyor. Ama benim tavsiyem kesinlikle sırayla okumanız! ️
208 syf.
·2 günde·8/10 puan
İncelememin tamamı blogumda, eğer okumak isterseniz; https://adastraperaspera2.wixsite.com/...edginton-culbard

...
Dörtlerin imzası Doyle’un Holmes maceralarından ikincisi olmasıyla birlikte The Hound of Baskervilles’ten sonra en çok filme aktarılmış ikinci öyküsüdür. Doyle’un bu öyküsünü yazmasının sebebi ise, Lippincott’s Magazine yazı işleri müdürü ve Oscar Wilde ile yediği bir yemektir. Yazı işleri müdürü, yeni çıkacak bir süreli yayında düzenli olarak öykü yazdırmak istemişti, işte bu muhteşem eserin ortaya çıkışı da böyle oldu. Bu yemek, Wilde’ın eseri olan The Picture of Dorian Gray’in de çıkmasının sebebiymiş.

...

Dörtlerin İmzası çizgi romanı doğal olarak romana göre oldukça kısa bir versiyon olmasına rağmen bizi oldukça içine aldı. Okurken çok heyecanlandık; cümleler ve sayfalar akıp gitti. Aynı zamanda resimler de kitapla muhteşem uyum içerisindeydi, herhangi bir şekilde gözüme batan, dikkatimi dağıtan veya öyküden çekip alan bir şey yoktu. Yakın bir tarihte romanını da okumak istiyorum ama çizgi roman da tatmin ediciydi, genelde okuduğum kitapların yanında çizgi roman okumayı sevdiğim ve şu sıra Anna Karenina’yı okuduğum için beni oldukça eğlendiren çerezlik bir kitap olmasını sevdim.
196 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
Sherlock Holmes'ın u kitabı  okuduğum 3. Kitabı oldu.
Normalde polisiye okumazdım ama arkadaşımın biraz zoru biraz tavsiyesi ile okudum ;) iyikide okumuşum inşaAllah da okuyacağım.
Kitaba gelirsek genel anlamda kurgusu olaylar süper ama diğer kitaplarına göre biraz basit kalmış gibime geldi. Konusu ise bir ölü var ve kayıp hazine var. Olaylar ilginç başladı devamında daha farklı bekliyordum. Ama hemen sonuçu bulundu gibi sonrasında biraz gereksiz uzatma olmuş gibi...
Akışı güzel sayfalar istemsiz hızla okunup sonuca varmayı istedi ama bilmiyorum sonlara doğru biraz sıkılma oldu belki ruh halimden de kaynaklıdır. Şimdi okuyacak arkadaşları etkilemiyim. Biraz daha uzun inceleme yapmak isterdim ama şuan bu kadar yeterli gibi. Herkese tavsiye ederim.


"Hayat , en küçük bir halkası bilindiği takdirde doğası anlaşılabilen büyük bir zincirdir"
208 syf.
·5 günde·10/10 puan
Sherlock Holmes'un ikinci romanı olarak hayata geçen "Dörtlerin İmzası" kesinlikle muhteşemdi. Bir sürü olay örgüsü olmasına rağmen hiçbiri birbirine karışmadan akıp gidiyor. Anlatımı yalın ve sade. Kendini vererek okuyan her insanın iliklerine kadar kitaba doyacağına eminim.
Hindistan'ın "Agra Hazinesi" olarak nitelendirdiği hazinenin Londra serüvenine tanıklık edeceksiniz. Kim bu dörtler ? Ayakları bu denli küçük bir iz kime ait olabilir ? Cinayeti işleyen bir kadın mı ? gibi gibi sorular beyninizi kemirirken sonunda yine Sherlock'un eşsiz zekasıyla karşılaşacaksınız.
Dr. Watson'ın Mary ile tanışma hikayeleri bu vaka ile başlıyor. Bakalım Watson evlenince Sherlock'a ne olacak? İşine duygularını karıştırmayan bu adam bu sefer de aynı metaneti sergileyecek mi ? Üçüncü romanında belki bununla ilgili bir kaç detay yakalayabilirim. Şimdiden iyi okumalar :)

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Sherlock Holmes - Dörtlerin İmzası
Baskı tarihi:
Eylül 2017
Sayfa sayısı:
185
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051715735
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Sign of Four
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Alfa Yayınları
Dünyanın en ünlü dedektifi Sherlock Holmes uzun zamandır hiçbir vakayla karşılaşmamanın verdiği sıkıntıyla kendini evine kapamıştır. Babası on dört yıl önce ortadan kaybolduktan sonra her yıl aynı tarihte kimliği belirsiz birinden paha biçilemez bir inci hediye alan Mary Morstan'ın vakası Sherlock Holmes'u, güzelliğiyse Doktor Watson'ı heyecanlandırır. Mary Morstan'ın bu esrarengiz kişiden aldığı görüşme davetinin peşine düşen Sherlock Holmes ve Doktor Watson'ın karşılaştıkları gizemli cinayetin arkasında Hint ayaklanmasından Asya ormanlarındaki hapishanelere, ufak boylu yamyamlardan Sih süvarilerine kadar gizemler ve maceralarla dolu bir geçmiş yatmaktadır ve Holmes'un ihtiyacı olan da tam olarak budur.

Kitabı okuyanlar 6bin okur

  • isa

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları