Sherlock Holmes - Görünen Gerçeklerin Ötesinde

·
Okunma
·
Beğeni
·
853
Gösterim
Adı:
Sherlock Holmes - Görünen Gerçeklerin Ötesinde
Baskı tarihi:
Ekim 2016
Sayfa sayısı:
392
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053849827
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yakamoz Yayınları
Hindistan'da İngiliz sömürgecilere karşı başlayan büyük isyan sırasında bu karışıklıktan yararlanmak isteyen üç Sih asker ve bir İngiliz subay, sahibine ölüm getiren büyük bir hazineye el koyarlar. Bu hazineye sahip olurken başlarına gelecek felaketi tahmin edemeyen dört ortak, hazineyi daha sonra almak için gizli bir yere saklarlar. Dört ortağın yaşadıkları talihsizlik ve felaketler onları birbirinden ayırır.
Uğursuzluk ve ölüm daha sonra hazineden haberdar olanların da peşini bırakmaz.
Hindistan'da başlayan ve Londra'da devam eden kanlı olaylar, işin içine ünlü dedektif Sherlock Holmes ve yardımcısı Doktor Watson da kendilerinden istenen yardımı geri çevirmeyip katılınca, daha da esrarengiz bir hâl alır.
Sherlock Holmes ve yardımcısı Doktor Watson, kendilerini büyük bir hazinenin etrafında düğümlenen gizemli bir olayın içinde bulurlar…

"Anlatılamaz bir şeyi anlatmaya çalışmak kolay değildir."
(Tanıtım Bülteninden)
392 syf.
·6 günde·Beğendi·7/10
Yazarımız 5 farklı polisiye hikaye ile karşımızda.Her zamanki tarzında, yani, sürükleyici, ilginç, bilgilendirici ve sade bir üslupla yazılmış. Türün sevenlerince begenilecegini düşünüyorum. Ben genel olarak beğendim.
392 syf.
·4 günde·8/10
* * * Giz içermez* * *

Madem Türkçe var ingilizce de (spoiler) olmasın


"Bay Sherlock Holmes" keyif ile izlediğim bir kaç filminden bana sepetin içerisinden böylesine göz kırparak okuman gereken bir ben var Kadim çekiciliği vardı "Holmes"in pişman etmeyen, bir tavırla çekip çıkartmıştım. Ne bir şüphe de bulundum, ne de bulunacak bir havadaydı bünyem. Sayfalarını karıştırmadan: aldım kokladım, harika da bir koku bırakmışlar sayfalara. Gerçekten kokulu kitabımı çok sevdim.. okurken de... koklarken de.. Buluşmaya hazır bir sevgili gibi gelmişti o gün bana, bende ona hayır diyemedim ve taktım koluma. Pişman da etmedi..

Ben sadece 1 tanesi ile tanıştım, geriye kalan 165 kitap daha var. Ilerleyen günlerde, ömür ne kadar ise alıp okumaktan çekinmeyeceğim, Bay Arthur Conan... teşekkürler diyerek kitabın sayfalarını çevirme vakti.


*Kitabımızın hikayesi 5 hikayeden oluşuyor.*

1. Dörtlerin Esrarı .. 200 sayfa
2. Bohemya'da Bir Skandal . . . 40 sayfa
3. Beş Portakal Çiçeği .. 40 sayfa
4. Bir Kimlik Vakası . . . 40 sayfa
5. Bescombe Vadisinin Sırrı . . . 50 sayfa

~Dörtlerin Esrarı~

"Holmes" yardımcısı "Watson" ile birlikte, ofisinde her zaman ki sakin günlerden birini geçiriyorlardı.. (rutin bir gündü de diyebiliriz) Bayan Morstan kapıyı tıklatıp içeriye girene kadar...
Watson Bayan Mary Morstan'dan etkinmiş olmalıydı. Çünkü bakışları bir okuyucunun görebileceği derecede anlaşılır bir beden diline hakimdi... - konumuza dönelim-

Bayan Morstan, bir mektup aldığını, bir zaman sonra hediye olarak düzenli olarak inci gönderildiğini... bu olaylar silsilensinden rahatsızlık duyduğunu ama ne olup bittiğini, bir kenara koyalım, son aldığı mesajda gönderenin buluşmak istediğini ve anlatacak bir şeyler olduğunu, eğer tedirgin olacaksa (güven) iki dostu ile birlikte gelebilirsin mesajıydı. Tabi polis kesinlike olamaz mesajı da içeeiyordu. Bayan Mary de Holmes ve de Watson dan yardım istemesi oldu.
Tanışmaları tam da böyleydi.
Bayan Mary Morstan ayrıldıktan sonra Watson, güzel cekici bir kadın olduğunu dile getirsede Holmes oralı olmadı, ona göre herkes şüpelidir. Tabii olay çözülene kadar. Bu tür olaylarda haliyle tecrübeliydi. -ona hak vermek lazımda!-

Olay sadece bir inci ile bitmiyordu, omür boyu yetecek bir hazinenin de kapıları bulusmada aralanmıştı. Bartholomew Sholto, yüzbaşı Sholto'nun ogullarından biriydi. Diğeri ise, başka bir evde, hazinenin bulunduğu tavandan inen bir hırsızın onu öldüreceginden habersizdi.

Ertesi gun anlastıkları gibi kardeş Sholto'nun yanina vardıklarında kapı kilitli, içerden bütün seslenmelere rağmen Bay Thaddeus Sholto cevap vermedi. Kapı kırılarak içeri girildiğinde ise, biraz evvel söylemiş oldugum gibi, ölmüştü. Vücudunda bir iğne vardı ve zehirliydi. Holmes bunu fark ettiginde Watson'a elini sürmemesi konusunda uyardı. Ve kovalamaca silsilesi ve katil böylelikle başlamış oldu.


Katilin peşine düşürülürken, biraktiğı izleri bir bir takip edilmeme başlanırken, polis olan Jones kardeşi Sholto'nun ölümünden suçlu olabilirdi ve de tutuklandı. Böyle olacağını adı gibi biliyordu..

Hikaye gerçekten bende mükemmel bir hayranlık bıraktırdı. Her bir adım, büyük bir zevkle, pür dikkat bütün satırları kaçırmaksızın okudum ve keyf verdi. Ipucları, olan biten, hikayenin devamı kitabın içerisinde. Ben sizi merakta bırakarak, ikinci hikayeye geciyorum.

- - -
~Behomya'da Bir Skandal~

×
《En tatlı tutkular bile onun için dudak bükülecek ve küçümsenecek şeylerdi.》
Acaba bir aşk hikayesi ile karşı karşıyamıyız? Bakalım!

Bu sefer kapıdan içeriye giren bir doksan boylarında maskeli bir adamdı. Yüzü gizli olmak kaydıyla kendileri ile görüşmeye gelme sebebi ise. Kraliuet ailesinden bir haber getirdiği ve yardım etmeleri için Holmes ile anlaşmaya gelmişti. Konu gizliydi.

Söz konusu kişi; Kont von Kramm'dı. Elbette ki takma bir isimdi. Söz konusu, Ormstein Hanedanlığının (Bohemya) veliaht kralıyla alakası olmasıydı.
Bu sefer işin içerisinde sahtekârlık, ağırmı oldu? Peki hafifletelim, şantaj! Bu kelime daha doğru olur. Söz konusu veliahtın, Irene Adler ile yanyana resimlerinin olması, ve de bir kaç imzalı kağıtm önemli olan konu ise, veliahtin evlilik hazırlığı da da da daaamm.

Buradan sonrasını anlatmayacağımı eminim biliyorsunuzdur. Hikayenin geri kalanını kitap seven siz değerli okurlar, bu kitabı almaniz için ufak bir tavsiye..

Ne kadın ama!
Şunu dipnot olarak altını çizmeliyim ki, Bayan Adler'in, Holmes'i nasıl tera köşeye katırdığını eminim merak etmiyorsunuzdur(!)diye düşünuyorum...

- - -

~ Bes Portakal Çiçeği ~
Hızlı geçen spekülasyon olayların o on senelik zarfında, bir çok olay olmuş, şehir, şiddetli yağan yağmurların esiri olmuştu. -ki bir misafirimiz vardı. Misafirimiz (benim değil Holmes'un misafiri) Bay Jonh Openshaw amcası Elias ile beraber yasayan (babasının izni ile) Jonh, bir gün amcasına Hindistan'dan gelen bir zarfın içinden dökülen beş adet portakal çekirdeğini bakakalırlar. Olan bu hal, Jonh'un komiğine gitsede, amcası Elias'in hiç hoşuna gitmedi...

Tabii bu aldığı mektup ve ardından gelen art ardı içki şişelerinin devamında ölüm getirdi. Ne kadar jüriler intihar desede, (içkiden iyice kafası gitti bakılarak) yarım metrelik suda intihar ettiği kararıydı. Mal varlığı, avukat aracılığı ile Jonh'un babasına eğer o da ölürse Jonh'a miras kalacaktı. Nitekim öylede oldu. Jonh'un babası arkadaşı binbaşı Freebady'i ziyarete gitti. Iki gun sonrada babasinin kireç ocağına düşerek ölüm haberi geldi..

"K.k.k." dan gelen mektuba oralı olmayan Jonh'un babasına, juri iş kazası dendi ve olay kapandı.

Şimdi sıra Mirasin tek varisi olan Jonh'da...

- - -

~ Bir Kimlik Vakası ~

Bayan Mary Sutherland hanıma Okland'taki Amcası Ned tarafından bir miktar miras kalır... Bayan Sutherland, bu bir miktar parayı hisse senedine yatırarak, belli bir kâr elde etmekteydi. - İki bin beş yüz pound -

Üvey babası Bay Windibank, annesinden on beş yaş küçük olduğundan, acaba neden evlenmiş olabilirdi. Tabii ki para için.. lakin burada Mary Sutherland'a da karşķ bir görevi daha vardı. Bay Windibank, üç ayda bir biriken kârı alır ve annesine teslim ederdi. Böyle bir durumda da Sutherland'ın evlenmesini de istemez...

Bayan Sutherland, Bay Hosmer Angel isminde bir erkek ile tanışır söylenirler üvey babası, buluşmalarına pek sıcak bakmadığı için, o Fransa'ya işleri için gittiğinde buluşurlar. Kilise'de nikah kıyılırkende yine Fransada dır.

Kiliseden sonra bir otelde kahvaltı yapmayı kararlaştırırlar. Fakat, araba da yer olmadığı için arkadan gelen ufak arabaya Bay Angel biner.. fakat ortadan yok olur (otele asla damat gelmez) En sonunda, Bayan Sutherland Holmes'e gelir ve olayı anlatır. Üvey babasının izin vermemesine rağmen... - ipucu vermem gerekirse, Bay Windibank Sutherland'ın parasını evden çıkmasını istemiyordu.-

- - -

~ Boscombe Vadisinin Sırrı ~

Bay Turner'ın bir kızı vardır.
Ayni yaşta Bay McCarthy'nin dw bir oğlu vardır. Bay Turner, gençliğinde yapmış olduğu bir kac hatadan dolayı, McCarthy'nin eline düşmüştür..

Bay McCarthy Boscombe Gölü'ne gitmiştir. Genç McCarthy babasının yanına varır ve arlarında ufak bir tartışma olur. Onları gören son kişi William Crowder olur. Tartıştıkları görür ve aceleyle eve gidip ailesine haber verir. Tartışmadan sonra yüz metre kadar uzağa giderken genç McCrathy, göl kenarından bir çığlık sesi duyar ve babasına doğru koşar, fakat babası kan içindedir ve kollarında can verir.

Genç McCrathy bu olayda elleri kan içinde kaldığı için suçluda o olur. Mahkemede aklanamaz ve, suç onun üzerine kalır.

Bu esrarengiz olayda Holmes'in işi bayağı zor görünüyor. Gerçekten genç McCrathy babasınımı öldürdü? Ya da genç McCrathy'nin üzerine bu işi yıkmak için birileri aralarında anlasmışmıydı?

- - -


İnceleme bittiğine göre bana müsade,
Sizede keyfli Holmes okumalar...
392 syf.
·9 günde·10/10
Sherlock Holmes'e hep hayranımdır.Özellikle de zekasına.Dr.Watson evliliği dolasıyla,Sherlock Holmes ile fazla görüşememektedir ama buna rağmen birçok vaka için bir araya gelmişlerdir.Bu vakaları blog'unda paylaşan Dr.Watson ve Sherlock Holmes'ün maceraları yer almaktadır.
389 syf.
Macera ve polisiye romanlarını seviyorsanız bu kitabın tüm serisini okumalısınız. Dedektif Sherlock Holmes ve dostu Doktor Watsonun meceralarına bayılacaksınız Holmes’in keskin ve sivri zekası , olaylara bakış açısı dahiyane planları ve dostu Watson’un sadakati çok etkileyici . Kitabı iki günde bitirdim dili çok sade ve akıcı . Ve beni en çok etkileyen kokulu kitapları basmış olmaları yakamoz yayın harika bir iş çıkarmış . Keyifli okumalar .
392 syf.
·8 günde·10/10
Hindistan'da İngiliz sömürgecilere karşı başlayan büyük isyan sırasında bu karışıklıktan yararlanmak isteyen üç asker ve bir İngiliz subay sahibine ölüm getiren büyük bir hazineye el koyarlar. Bu hazineye sahip olurken başlarına gelecek felaketi tahmin edemeyen dört ortak, hazineyi daha sonra almak için gizli bir yere saklarlar. Dört ortağın yaşadıkları talihsizlik ve felaketler onları birbirinden ayırır. Uğursuzluk ve ölüm daha sonra hazineden haberdar olanların da peşini bırakmaz. Hindistan'da başlayan ve Londra'da devam eden kanlı olaylar, işin içine ünlü dedektif Sherlock Holmes ve yardımcısı Doktor Watson da kendilerinden istenen yardımı geri çevirmeyip katılınca, daha da esrarengiz bir hal alır. Sherlock Holmes ve yardımcısı Doktor Walson, kendilerini büyük bir hazinenin etrafında düğümlenen gizemli bir olayın İçinde bulurlar...
392 syf.
·6 günde·Beğendi·6/10
Sherlock Holmes'ü az çok hepimiz biliriz. Arkadaşı Dr. Watson ile gizemli suçları, cinayetleri çözen ve bunu bir hayli eğlenceli hâle getiren, yeterince karmaşık bulmadığında işi kabul etmeyen, dahi, çılgın bir dedektif.

Piyasada çok fazla Sherlock Holmes serisi var. Çok farklı türden okumadım. Ama bu serisinin dili çok da iyi değil. Buna rağmen büyük ve şirin bir yazı tipi olmasıyla okunaklı olması çok güzel. Kitaplar kokulu ve her biri farklı kokuya sahip.

Eğer Sherlock Holmes okumayı düşünüyorsanız tüm kitapları için aynı yayınevini tercih etmenizi öneririm. Çünkü çok fazla hikayesi var ve bir kitapta okuduğunuz hikayeler, okumaya karar verdiğiniz yeni bir Sh kitabının yarısını kapsayabiliyor. Hatta isterseniz toplu hikaye ve romanlarının olduğu kitabı da var.
392 syf.
·10/10
Sherlock Holmes zekası diye bir şey var.Kitapları, filmleri, dizileri komple hayranıyım :) Bir kez başlayınca çekirdek gibi bırakamıyor insan.Heyecan arayan fazlasını bulur :)
392 syf.
·65 günde·Beğendi·7/10
uğursuzluk ve ölüm daha sonra hazineden haberdar olanların da peşini bırakmaz.
Hindistan'da başlayan ve londra'da devam eden kanlı olaylar,işin içine ünlü
dedektif sherlock holmes ve yardımcısı Doktor watson da kendilerinden istenen
yardımı geri çevirmeyip katılınca,daha da esrarengiz bir hal alır.
sherlock holmes ve yardıncısı Doktor Watson,kendilerini büyük bir hazinenin
etrafında düğümlenen gizemli bir olayın içinde bulurlar
392 syf.
·4/10
sherlock holmes ve sağ koldu dr. watson ile araştırma yapıyorlar hindistana ingiliz sömürgecilere karşı başlayan büyük isyan sırasında bu karşılıktan yararlanmak isteyemn üş sih asker ve bir ingiliz subay sahibine ölüm getiren büyük bir hazineye el koydular.....
...bir pers atasözü vardır:" Bir kadının hayallerine müdahalede bulunmak, bir kaplanın yavrusunu elinden almak kadar tehlikelidir".

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Sherlock Holmes - Görünen Gerçeklerin Ötesinde
Baskı tarihi:
Ekim 2016
Sayfa sayısı:
392
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053849827
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yakamoz Yayınları
Hindistan'da İngiliz sömürgecilere karşı başlayan büyük isyan sırasında bu karışıklıktan yararlanmak isteyen üç Sih asker ve bir İngiliz subay, sahibine ölüm getiren büyük bir hazineye el koyarlar. Bu hazineye sahip olurken başlarına gelecek felaketi tahmin edemeyen dört ortak, hazineyi daha sonra almak için gizli bir yere saklarlar. Dört ortağın yaşadıkları talihsizlik ve felaketler onları birbirinden ayırır.
Uğursuzluk ve ölüm daha sonra hazineden haberdar olanların da peşini bırakmaz.
Hindistan'da başlayan ve Londra'da devam eden kanlı olaylar, işin içine ünlü dedektif Sherlock Holmes ve yardımcısı Doktor Watson da kendilerinden istenen yardımı geri çevirmeyip katılınca, daha da esrarengiz bir hâl alır.
Sherlock Holmes ve yardımcısı Doktor Watson, kendilerini büyük bir hazinenin etrafında düğümlenen gizemli bir olayın içinde bulurlar…

"Anlatılamaz bir şeyi anlatmaya çalışmak kolay değildir."
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 105 okur

  • Yunus Pamukçuoğlu
  • Kadirhan Aşkaroğlu
  • sıla
  • Zeynep karabulut
  • Stepan Trofimoviç Verhovenskiy
  • Eylül Civan
  • Ezgi Bıçakcı
  • Mihriban Şavluk
  • b'
  • Elif Ceyda Orhan

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%29.3 (12)
9
%9.8 (4)
8
%22 (9)
7
%22 (9)
6
%2.4 (1)
5
%2.4 (1)
4
%4.9 (2)
3
%2.4 (1)
2
%4.9 (2)
1
%0