Sherlock Holmes - Kızıl Dosya (Sır Perdesi Aralanıyor)

·
Okunma
·
Beğeni
·
33,8bin
Gösterim
Adı:
Sherlock Holmes - Kızıl Dosya
Alt başlık:
Sır Perdesi Aralanıyor
Baskı tarihi:
Ekim 2017
Sayfa sayısı:
192
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053480808
Kitabın türü:
Orijinal adı:
A Study in Scarlet
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Martı Kitabevi
Dünyanın En Ünlü Hayali Dedektifi Sherlock Holmes'un Okurla Tanıştığı İlk Roman!

En olağan suç genellikle en gizemli olandır.
-Sherlock Holmes-

Keskin zekâsı, kendine özgü yöntemleri ve dikkatleri üzerine çeken karizmasıyla unutulmaz kahramanlar listesinde sağlam bir yer edinen ünlü dedektif Sherlock Holmes'un hem okurla hem de en yakın arkadaşı Dr. Watson'la ilk tanıştığı roman oluşu, bu kitabı ayrıcalıklı kılıyor.

Yayınevimiz tarafından yayımlanan, 5 kitap ve toplam 56 hikâyenin yer aldığı seri dışında; her birinde ayrı bir maceranın anlatıldığı 4 kitaplık yeni serinin "ilk" romanı Kızıl Dosya'yı polisiye severlerin beğenisine sunuyoruz.
186 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10 puan
İncelememi iki kısım olarak yapacağım.
I. Kısım:
Sherlock Holmes duymayanız yoktur sanırım. pek çok filmi ve dizisi mevcut. 1887'de başlayan ve tüm dünyanın tanıdığı meşhur dedektif Sherlock Holmes ve doktor Watson maceralarının ilk kitabı.
Polisiye kitaplara başlamayı düşünenler için iyi bir başlangıç olabilir. Holmes ile Watson'un nasıl bir araya geldiklerini öğrenecek ve Holmes'un kendine öz sezgisel yeteneğiyle küçük ayrıntılardan çıkardığı isabetli tahminlere hayranlık duyacaksınız. Su gibi akıp gidecek okuduklarınız.
II. Kısım
Birdenbire ne oluyoruz Sherlock Holmes nerede gibi şaşkınlık geçirdiğimiz Mormonlar bölümü. Bir an durup ben başka bir kitabımı okuyorum diyebileceğiniz kitabın ikinci kısmı. Kitabın kapağına bakıyorum, kitap doğru ama bu Mormonlarda nerden çıktı. Bana Sherlock Holmes'i geri verin. Aslında konu fena değil, bir başka kitap olsa zevkle okuyacağım bir konu. Fakat ben Sherlock okumak istiyorum. Bu yüzden kitabın bu sayfalarında okurken zorlanmadım dersem yalan olur. Neyse ki olaylar Sherlock Holmes'a bağlandı da rahatladım.
Son olarak Sherlock Holmes kitaplarına başlamak isteyenlerin başlangıç kitabı bu kitaptır.

Keyifli Okumalar...
Esra
Esra Sherlock Holmes - Kızıl Soruşturma'yı inceledi.
192 syf.
·8 günde·Beğendi·10/10 puan
Sherlock Holmes; kendine has özellikleriyle hayranlık duyduğum bir karakter. Özgünlük güzeldir..

Bu kitapta Sherlock Holmes'un tek arkadaşı olan Dr. Watson ile tanışma hikayesine değinilmiş. İkisi aynı evde yaşamaya başlıyor. Okuyun bakalım Dr. Watson'ı neler bekliyor? Sherlock Holmes'u tanımak düşündüğü kadar kolay mı acaba?

Kitaptaki kurguya kelimenin tam anlamıyla bayıldım. İki farklı hikaye var diye düşündüm okurken. Bir de baktım ki tek bir olay farklı yönleriyle anlatılıyor. Birbirine çok güzel bağlanmış. Anlatım akıcı.

Polisiye eserleri sevenlerdenseniz kaçırmamanız gereken bir eser.
Fatma
Fatma Sherlock Holmes - Kızıl Soruşturma'yı inceledi.
210 syf.
·7 günde·Beğendi·9/10 puan
Bu kitap birçok şeyin ilki .Öncelikle benim ilk Sherlock Holmes romanım , Sherlock Holmes'in okurla tanıştığı ilk roman . Aynı zamanda birçok kez dizisini izlediğim ve arkadaşlıklarına hayran olduğum Sherlock Holmes ile Dr. Watson'un tanıştığı roman.
Meğer ikisinin yolu tesadüfen ev arkadaşı ararken ortak arkadaşlarının onları tanıştırmasıyla kesişiyormuş.Dr. Watson Afganistan'da savaş esnasında çok ciddi yaralanması sonucu emekliliğe ayrılıyor. Devletin verdiği parayla kıtkanaat geçinmek zorunda kaldığından, ekonomik durumu pek iyi olmadığından Sherlock Holmes ile ev arkadaşı olmayı kabul ediyor. İyi bir dostluğun temelleri atılıyor. Zamanla evde canı sıkıldığı için Sherlock Holmes ile birlikte olayları çözmek onun çok hoşuna gitti ve artık çok iyi bir ikili oldular. Sherlock Holmes sürekli "tümdengelim yöntemini" kullanıyor. Sanırım diğer dedektiflerden farkı o. Olayları aşama aşama söylersek hepimiz bir sonuca ulaştırırız ama direkt sonuç varsa elimizde , o sonuca giden yolları hepimiz sayamayız . İşte Sherlock Holmes da burada farkını ortaya koyuyor. Sherlock her konuda bilgili değil ama onun işine yarayan konularda -kriminoloji, anatomi vs gibi - üstün bir birikime sahip. Olayları çözmeye yarayacak şeyleri seçiyor ve beynini gereksiz konularla doldurmuyor. Kitap katilin de hayatını bu cinayeti neden işlediğini de çok detaylı anlatıyor . Açıkcası katile neredeyse hak verdim . Onun duygu değişimlerini , olayların nasıl geliştiği çok güzel bir şekilde anlatılmış. Çok uzattım sanırım :) Çok keyif aldım okurken umarım siz de alırsınız ...
172 syf.
·Puan vermedi
Holmes bey'i tv ekranlarından bilirdim.Yazılı olarak ilk adımımdır bu kitap , sonda olmayacak duruyor sevgili dostlar.Çoğumuzun bildiği bu karakterin özelliği, küçük görünen ayrıntılara büyük anlamlar yüklemesidir.Zincir halkalarını birleştirme görevini akıllıca ve zekice yapıp olayları çözümleme yeteneğine sahip Holmes bey.Bakmak ile görmek arasında ki farkı gözümüze hissettirmeden sokar beyefendi :)
207 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10 puan
Bugün güzel bir keşif yaptığım için oldukça mutluyum. Bay Sherlock Holmes'i tanıdım çünkü. Daha önce birkaç polisiye kitabı okudum ama oldukça saçma hikayelerle ya da merak uyandırdıktan sonra şaşırtmayan sonuçlarla karşılaştım. Sherlock Holmes'in ilk kitabını denemek için aldım ve neredeyse bir solukta bitirdim. Kitap hakkında söyleyebileceklerim aslında polisiye ilgili profesyonel olmadığım için sınırlı. Fakat hikaye ilgi çekici, sürükleyici, çevirisi gerçekten güzel. Sherlock Holmes'in olaylara bakış açısı, bilgisi, ön sezileri ilgi çekici ve okurken hem keyif hem heyecan veriyor. Hikayenin geçtiği yerlerle ilgili coğrafi bilgilendirmeler yapılmış ve öğretici. Ayrıca bir ara Mormonlar ile ilgili bir kısım anlatılmaya başlayınca kitapta başka bir bölüme geçildiğini zannettim ama o bile rahatsız etmedi, keyif verdi. Sonrasında, işin öyle olmadığını ve kitabın bir bütün olarak söz konusu hikaye etrafında birleştiğini anladığım an büyük bir lezzet aldım. Şu an Sherlock Holmes'in en az birkaç tane kitabını daha tereddütsüz kütüphaneme ekleyeceğim. Daha önce polisiye okumamış olanlara ve okumayı düşünenlere mutlaka tavsiye ediyorum. Keyifli okumalar.
168 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Benim ilk okuduğum Sherlock Holmes kitabı, her zaman ilginç ve betimleyici bir karakter olan Sherlock ufak şeylerin göz ardı edinmeyeceği ve arkasın dan daha büyük şeyler çıkacağını göz önüne seriyor,kitap serisini bitirdikten sonra dizi serisini izlemenizi tavsiye ederim.
304 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Sherlock Holmes'ı bilmeyen yoktur.. Ben daha kitaplara ihtiyaç duymadan önce okumaya başlamıştım, Sherlock'u. Ve inanılmaz keyif alıyordum, bu kitabı da 5,6 kere okumuşumdur.. Zaten dizisine laf edilmez! Benedict Cumberbatch'in filmlerini çok seven biri olarak, diziden de çok büyük keyif almıştım..

Bu okuyuşumda da her zamanki gibi zevk almayı planlıyordum ki Kızıl Dosya bu sefer sıktı beni.. Ama bunu daha çok duygu ağırlıklı şeyleri sevmeme bağlıyorum.. Ve şöyle bağlayayım sonunu; Sherlock Holmes eminim vardır ama eğer kitaplığında olmayan varsa direk eklesin.. Ve okusun, her ne olursa olsun illa okunmalı ve kesinlikle dizisi izlenmeli. Keyifli okumalar. ✿◡‿◡
207 syf.
·9/10 puan
Bayıldım bu kitaba. Ne kadar zekice yazılmış ve ne kadar sürükleyici. İnsanı hiç sıkmıyor. Sherlock karakterine de ayrıca bayıldım. Çok oturaklı, zeki bir adam. Mutlaka okunması gereken bir polisiye romanı.
192 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10 puan
Sherlock Holmes'u aranızda hiç duymamış olan yoktur diye düşünüyorum. Ünlü dedektif... Sadece dedektif demek ona hakaret olur . Arthur Conan bu karakteri yaratırken bu kadar ilgi göreceğini tahmin etmiş midir acaba? O kadar fazla ilgi görüyor ki Holmes gerçek hayatta insanlar onu arıyor . Sizce Holmes bir kurgu mu yoksa gerçekte yaşayan biri miydi ?

Ben Sherlock Holmes'in dizi ve filmlerinin hepsini izleyen biri olarak artık yazılı eserlerini okumaya başlamanın zamanının geldiğini düşünerek ilk kitap olan ' Kızıl Dosya'yı okumaya başladım.

Kitap iki kısımdan oluşuyor. İlk kısmında Sherlock ile Dr. Watson'un tanışma hikayeleri ve Kızıl Dosya davasının nasıl çözümlendiği anlatılıyor. Bu kısımlar gayet akıcı ve sürükleyici şekilde ilerliyor. İkinci kısma geçtiğinizde biraz bocalıyorsunuz. Çünkü ne Sherlock vardır ne de Dr. Watson... Okurken bunun kitapla alakası ne var diye düşünüyorsunuz. Sonradan fark ediyorsunuz ki iki kısımda birbiriyle bağlantılı. İlk kısımda anlatılan davanın tam nedenini ikinci kısımda öğreniyorsunuz. İkinci kısım davanın geçmişini anlatıyor, neden böyle bir davanın ortaya çıktığını görüyorsunuz.

Eğer polisiye seviyor ve artı olarak da Sherlock seviyorsanız kesinlikle kitaplarını da okumanızı tavsiye ederim. Ben çok severek okudum. Elimden bırakasım gelmedi ki kısa sürede kitabı bitirdim. Sizin de en kısa sürede okumanızı temenni ederim. Şimdiden okumak isteyenlere iyi okumalar :)
cey
cey Sherlock Holmes - Kızıl Soruşturma'yı inceledi.
184 syf.
·3 günde
İlk kısım bittiğinde eeeee peki ya şimdi demiştim. İkinci kısım başladığındaysa ne alaka olmuştum. Önyargılı olmamak gerekiyormuş. Harikaydı. Okuduğum ilk sherlock kitabı :) o yüzden benim için yeri ayrı :)
207 syf.
·1 günde·9/10 puan
Arthur Conan Doyle'nin okuduğum ilk romanı olan Sherlock Holmes kitabı ilk kez 1887'de yayınlanmış olup ilk Sherlock Holmes kitabıdır. Hakkında çok fazla film ve dizi çekilen polisiye romanı diğer kitaplar aksine sadece bir konu içeriyor. Bazı gizemli veyaz suç içeren konularda konuya daima dedektif gerekir ve bu kitapta da bu vardır. Dr. Watson ve Sherlock Holmes'un ilk karşılaşıp tanıştığı roman iki bölümden oluşurken ikinci bölümün başında farklı bir konu üzerine gidiyormuş gibi düşünülsede ilk bölümde işlenen cinayetin nasıl işlendiğini anlatan bölüm olup fazlaca akıllıca bir anlatım içermektedir. Diğer polisiye kitaplarına göre sayfa sayısı az olan kitapta anlatım hem kolay ve harika karakterler içerdiğinden polisiye sevenler için kesinlikle raflarında bulundurup okuması gereken kitaplardan.
''Evet ama sınırları zorlayabiliyor. İş, otopsi odasında kadavraları sopayla dövmeye gelince olaylar kesinlikle tuhaf bir şekil alıyor.''
''Kadavraları dövmek mi?''
''Evet, ölümden sonra ne kadar morluk oluşabileceğinden emin olmak için. Kendi gözlerimle gördüm.''
''Bazen melankolik olur günlerce ağzımı açmam. Böyle yaparsam, sakın aksiliğimin tuttuğunu düşünmeyin. Beni sadece yalnız bırakın. Kısa zamanda kendime gelirim.''

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Sherlock Holmes - Kızıl Dosya
Alt başlık:
Sır Perdesi Aralanıyor
Baskı tarihi:
Ekim 2017
Sayfa sayısı:
192
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053480808
Kitabın türü:
Orijinal adı:
A Study in Scarlet
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Martı Kitabevi
Dünyanın En Ünlü Hayali Dedektifi Sherlock Holmes'un Okurla Tanıştığı İlk Roman!

En olağan suç genellikle en gizemli olandır.
-Sherlock Holmes-

Keskin zekâsı, kendine özgü yöntemleri ve dikkatleri üzerine çeken karizmasıyla unutulmaz kahramanlar listesinde sağlam bir yer edinen ünlü dedektif Sherlock Holmes'un hem okurla hem de en yakın arkadaşı Dr. Watson'la ilk tanıştığı roman oluşu, bu kitabı ayrıcalıklı kılıyor.

Yayınevimiz tarafından yayımlanan, 5 kitap ve toplam 56 hikâyenin yer aldığı seri dışında; her birinde ayrı bir maceranın anlatıldığı 4 kitaplık yeni serinin "ilk" romanı Kızıl Dosya'yı polisiye severlerin beğenisine sunuyoruz.

Kitabı okuyanlar 8,6bin okur

  • Prometheus
  • Arzu Türkeri
  • Seyhan Öksüz
  • Özlem Boztepe
  • Hilal Doğan
  • Mona Roza ♡
  • FULYA YIGIT
  • dilara dinç
  • Şeyma Darılmaz
  • Gülbeyaz kutlu

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%2.6
13-17 Yaş
%8.6
18-24 Yaş
%36.2
25-34 Yaş
%27.6
35-44 Yaş
%18.1
45-54 Yaş
%3.4
55-64 Yaş
%1.7
65+ Yaş
%1.7

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%55.8
Erkek
%44.2

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%7 (153)
9
%4.5 (99)
8
%4.6 (101)
7
%2.7 (59)
6
%1.1 (23)
5
%0.2 (5)
4
%0.2 (4)
3
%0.1 (2)
2
%0 (1)
1
%0

Kitabın sıralamaları