Sherlock Holmes-Korku Vadisi

·
Okunma
·
Beğeni
·
19,4bin
Gösterim
Adı:
Sherlock Holmes-Korku Vadisi
Baskı tarihi:
2020
Sayfa sayısı:
200
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786057869395
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Puslu Yayıncılık
Korku Vadisi, Sir Arthur Conan Doyle’un dördüncü ve son Sherlock Holmes romanıdır. Holmes, cinayet işleneceğine dair bir şifre alır, ancak cinayet işlenmiştir. Sussex’teki Birlstone Malikanesi’nde yaşayan ve çalışma odasında meçhul biri ya da birileri tarafından feci şekilde öldürülen Amerikalı John Douglas’ı kurtarmak için geç kalır.
183 syf.
·Puan vermedi
Sherlock Holmes serisinin bugüne kadar okuduğum ilk kitabıydı. Diğer kitapları da bunun gibi mi bilmiyorum ama bunun hakkında söyleyebileceğim tek kelime ' müthişti. '

Kitap iki bölümden oluşuyordu. İlk bölümde bir cinayetin araştırması yapılırken, ikinci bölümde apayrı bir konu gibi gözükse de cineyete kurban gittiği düşünülen adamın asıl hayatı anlatılıyordu. Ayrıca şunu da belirtmek istiyorum birinci bölümün sonunda çok şaşıracaksınız. Çünkü birinci bölümü okurken sürekli, cinayeti kimin işlediği hakkında fikir yürütmeye çalışıyordum ama Sherlock Holmes beni o kadar çok şaşırttı ki okuyunca siz de göreceksiniz.

Peki ya ikinci bölüm ? O da aynı şekilde sonunda şaşırdım diyebilirim. Olay yine hiç beklemediğim gibi bitti.

Aslında beklemediğim gibi bittiği için de çok mutlu oldum diyebilirim. Çünkü Holmes işini biliyor ve okurlarını şaşırtıyor. Bu da heyecan verici oluyor.

Eğer bu kitabı okuyacaksınız, siz de olayların sonunu tahmin etmeye çalışın. Ne de olsa hep düz mantık düşüneceğiz ve Holmes bizi şaşırtacak. İşin heyecanı da burada zaten. Adeta bir film izler gibi zevk alacağınıza eminim. ( Tabi polisiye roman okumayı seviyorsanız. )

Okuyacaklarınıza şimdiden ekleyin derim :)Not : Kitabın yazarını Sherlock Holmes mış gibi anlattım ama tabiki yazarının Sır Arthur Conan Doyle olduğunu biliyorum. Sadece Sherlock Holmes'ın tuhaf ama zeki bir dedektif olduğunu vurgulamak istedim.
272 syf.
Kitap tek kelimeyle mükemmeldi. Okumaktan en zevk aldığım cinayet bu kitaptaydı. Cinayetin öncesi ve sonrası inanılmaz zekiceydi. Kesinlikle okunması gereken kitaplar arasında.
193 syf.
·11 günde·8/10
İlk defa Sherlock Holmes serisinden bir kitap okudum. Pek bu seriyi sevmediğim için okuyup okumamakta kararsız kaldım ama iyi ki okumuşum çünkü uzun zamandır böyle heyecanlı kitap okumamıştım.

Eserin kurgusu çok iyiydi, yazar birçok yerde ters köşe yaptı ve şaşırtıcı olaylar fazla ama yerindeydi. Kitap içinde kitap yazılmış gibi iki ayrı hikaye vardı. Olayların çözümlenmesi açısından farklı geldi bana. Dili akıcı ve merak uyandırıcıydı. Heyecanla okudum. Bu kitaptan sonra Sherlock Holmes serisine daha sıcak bakarım artık. Okuyacaklara tavsiye ederim.
193 syf.
·Puan vermedi
“Ben bazı konularda gayet dürüst bir insanım Ettie. Senin bir saç teline bile zarar veremem . Seni her zaman gördüğüm o altın tahttan da indiremem .Sen benim için gerçekten çok değerlisin.Bana güveniyorsun değil mi ?”
300 syf.
·Beğendi·8/10
Dedektif shorlock Holmes serisini okumaya karar verdim. Daha önce edebi değeri yüksek değil diye okumaktan uzak durmuştum. Ama polisiye roman dalında en muhteşem yapıt gerçeğini gözden kaçırdığımı far ettim. Keşke daha önce okusaydım dedim. İyi okumalar. Var olun
193 syf.
·6 günde·Beğendi·8/10
Sherlock ile Dr. Watson yine bir gün Baker Caddesi 221 numaralı mekanlarında otururken Sherlock Holmes şifreli bir mektup alır. Şifre Sherlock okuyanların tahmin edebileceği gibi karmaşık işlemlerden sonra çözülür. Gelen bu şifreli mektuba göre Bay Douglas sahibi olduğu Birlstone köşkünde öldürülmüştür. Bu bilgi mektupla uğraşan Sherlock’un yanına gelen resmi dedektifler mektubu görününce de teyit edilmiştir. Sherlock olaya müdahil olur ve macera başlar. Acaba Birstone köşkündeki cesedi kim neden bu hale getirmiştir. Köşkün sahibi Bay Douglas’ın eşi ve kadının fazla samimi olduğu Cecil Baker bir aşk cinayeti mi işlemişlerdir. Bay Douglas’ın kabusu olmuş Korku Vadisi neresidir ve kimdir bu Vücutların Efendisi. Bay Douglas karanlık geçmişinin kurbanı mı olmuştur.
Daha öncede söylediğim gibi Sherlock Holmes hikayelerinin yorum ve incelemelerinde karşılaştığım en büyük sıkıntısı kitabı hiç okumamış birisine kitap konusu hakkında fikir verememek. Zira hikayeyi anlatsam okurken tadı kaçacak. Yani olayı hem sezdirmeyeceğim hem de fikir sahibi edeceğim derken belki de bu yorumlarımı okuyan birisi ne kadar yüzeysel geçmiş diyecek. Ama kitabı okuyunca bana hak vereceksiniz.

Diğer kitap inceleme ve yorumlarım için http://www.okunmuskutuphane.blogspot.com
193 syf.
·11 günde·6/10
Ben genelde kitap okurken, içerikte bana sunulan olaylardan yola çıkarak kişilerin yüzlerinin, hareketlerinin veya mekanların kafamda canlanması çok hoşuma gidiyor. Haliyle herşey bana aitmiş gibi oluyor buda kitapları daha güzel okumamı sağlıyor. Sharlock Holmes filmini izledikten sonra sıradışı bir senaryoyu izlediğim için çok mutlu olmuştum. İşin açık tarafı bu kafamda oluşturduğum senaryo yerine filmdeki senaryo ile hayal etmek zorunda kaldım. Yani tamamen filmdeki mekanlari, kişileri ve kişilerin giyinişleri aklıma geldikçe okumayı sürdürdüm. Kitabın acele bir girişle başlayıp tuhaf bir cinayet senaryosu ile bittiğini zannedip aniden ikinci bir başlıkla devam etmesi benim "Ne alaka" diyebileceğim bir şekilde devam ediyor. Ki gerçekten de alakasız devam ediyor ve pattt son iki sayfada herşeyi anlıyorsun. "Iyy ne saçma bir kitap okuyorum, ne alaka, çok sıradan derken" çok komik ama duygularımla oynanmış gibi hissettim. Sanki kitap beni kandırdı ve sanki bende kitaba inat son iki sayfaya göre "Güzeldi aslında" dememek için nispet edercesine kızdım. Güzeldi demek içimden gelmiyor çünkü o kadar sıkıp son dakika golü gibi doksana takmasını nedense sevmedim. Ama inceden de guzeldi demek istemiyorda değilim:) Konu gerçekten karmaşık ama zekice planlanmış bir olayın cesurca açığa çıkması ile son buluyor. Velhasıl okumak isteyene "Aman! Sakın okuma" demek istemiyorum. Ama o kandırılmış hissini hissedeceksiniz. İyi okumalar
272 syf.
·23 günde·9/10
Kitabı okumadan önce filmini izlemek gibi bir cahillik ettim. Ben yaptım, siz yapmayın hayal gücünüzü kalıba sokmayın.
Bir de bu kitapları seri halinde edinip art Arda okumak belki can sıkabilir. Ben şu an öyle bir gaflete düştüm. Kitap kapağı açılınca da yarım bırakmak istemiyor insan.
Bu arada “almanak” takvim demekmiş beraber öğrenelim. Bu da bu kitabın TDK bilgisi olsun bize... #kitapşuuru
193 syf.
·3 günde·9/10
Kitap iki bölümden oluşmuş. İlk bölümde dedektifimiz her zamanki gibi katili buluyor. İkinci kısımda da katilin hayat hikayesini okuyoruz. Ama sonunu hiç beğenmedim. Katil sandığımız adam da kitabın sonunda öldürülüyor ve sherlock onunda katilini bulmaya çalışırken pat diye bitiyo kitap. Böyle kala kaldım şimdi ne olcak o adamı öldüren örgüt kimdi neydi, kitabın başında sherlocka şifreli mektup yollayan adam neden o mektubu yazdı onun üyesi olduğu örgüt neyin peşindeydi o örgüt bu cinayete neden bulaştı yani onlar hep açıkta kaldı böyle aklımda bin tane soru ve kitap bitti .

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Sherlock Holmes-Korku Vadisi
Baskı tarihi:
2020
Sayfa sayısı:
200
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786057869395
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Puslu Yayıncılık
Korku Vadisi, Sir Arthur Conan Doyle’un dördüncü ve son Sherlock Holmes romanıdır. Holmes, cinayet işleneceğine dair bir şifre alır, ancak cinayet işlenmiştir. Sussex’teki Birlstone Malikanesi’nde yaşayan ve çalışma odasında meçhul biri ya da birileri tarafından feci şekilde öldürülen Amerikalı John Douglas’ı kurtarmak için geç kalır.

Kitabı okuyanlar 3.413 okur

  • MarmeladovS
  • Sabır sakar
  • Ali Ulaş Çolak
  • FestinaLente

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0.1 (1)
8
%0
7
%0.1 (1)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları