Adı:
Sherlock Holmes - Şüphe Asla Uyumaz
Baskı tarihi:
Mart 2017
Sayfa sayısı:
432
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053480129
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Return Of Sherlock Holmes
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Martı Yayınları
Bir şeyi saklamanın en iyi yolu, onu herkesin görebileceği bir yere koymaktır.
-Sherlock Holmes-

Bir suçu çözmenin ilk prensiplerinden biri, her ne kadar önemsiz gibi görünse de hiçbir ayrıntıyı atlamamaktır.

İnsanların göz ardı ettiği şeyleri görmek, sonuca ulaşmanın ilk kuralıdır.

Araştırmanız, ayrıntıların gözlemlenmesi üzerine kurulu olduğunda en doğru sonuca vardığınızı siz de göreceksiniz.
-Sherlock Holmes-

Yıllardır büyük bir ilgiyle okunan Sherlock Holmes maceraları, heyecanı zirvede tutmaya devam ediyor.

Toplam 56 hikâyeden oluşan serinin iki kitabından (Akıl Oyunlarının Gölgesinde & Suç Detayda Saklıdır) sonra,

Şüphe Asla Uyumaz ile başarılı dedektifin zekâsına bir kez daha hayran kalacaksınız.
432 syf.
·50 günde·Beğendi·10/10
Sherlock Holmes serisinden bir kitap edebi bir değeri olmadığını düşünmekle birlikte okuyanın zihnini açık tutan bir seri okumasanız da olur diyemem her kitabın kendine özgü okurları vardır şunu da belirtmek isterim bazı okurlar Edebi değeri olan kitapları okurken sıkılıp bitseydi diyen ya da yarıda bırakanların sayısı azımsanamayacak kadar çoktur ne yazık ki. Bu serinin tüm kitapları kişiyi olaya dahil eder ve sıkılmadan okunmasını sağlayan bir anlatım tarzı mevcuttur bazen heyecanlanır bazen şaşırırsınız. Hatta anlatımı duyar gibi olursunuz. Sözün Özü keyifli okumalar!
432 syf.
·Beğendi·10/10
Gerçekten harika bir kitap. Boş Ev hikayesinde Sherlock Holmes'ün sözde ölümünden sonra ne yaptığı anlatılıyor. Ama bence en güzel hikayesi Dans Eden Adamlar. Dans Eden Adamlar'dan harf bulmaya çalıştım. Çok keyifli bir hikayeydi. Kitabı tavsiye ederim. Herkes Sherlock Holmes okumalı.
432 syf.
·3/10
Yazarın okumuş olduğum ikinci kitabı olmasına rağmen bir türlü işlenen olay örgüsünde, karakterlerde dişe dokunur kayda değer bir şey bulamamıştım ne yazık ki... Yazarı; kalemi ne kadar basit, kısa polisiye hikayeler yazmamış olsaydı daha iyi olurdu şeklinde kendimce çeşitli bahanelerle suçluyordum. Bu arada bu kitabı da zar zor bitirdikten sonra yine kayda değer, etkilendiğim ve de merak uyandıran bir işleyişle karşılaşmadım. Ayrıca kitapta yer alan polisiye hikayeler kitabı elimden bıraktığım zaman buharlaşıp kayboluyordu. Üstelik bu yazarın yazmış olduğu üç kitap daha vardı elimde... Beğenmemiş olsam da onları da okumalıydım! O üç kitap aylarca bekledi elimde. Sonrasında üçüncü kitabı okumaya başladım ve yazara büyük bir haksızlık ettiğimi anlamış oldum. Sonrasında ise bu yazara ait kitapları büyük bir istekle okuyor olduğumu ve üzerinden zaman geçse bile okuduğum kitaplarındaki olay örgüsünü unutmadığımı büyük bir şaşkınlık içinde fark ettim. Zoraki okuyup da anlamadığım iki kitabını tekrardan okuyabilirim ilerleyen zamanlarda...
432 syf.
Bir solukta Ve bir gecede bitti ve tavsiye edilir
Ayrıca macera Ve gizem severlere uygun Ve sürükleyici bir kitap
Kitaplar olmasa ne yapardım bilmiyorum
432 syf.
·3 günde·Beğendi·7/10
Suç Detayda Gizlidir'i okuduktan sonra yazarın bu kitabını önermişlerdi.Aldım ve tek solukta okudum.Bay Watson & Sherlock Holmes ikilisini seviyorum.
432 syf.
·1 günde·10/10
Diğer kitaplarında da olduğu gibi genel olarak Holmes hikayelerinin sonu tahmin edilebilir. Ancak bu kitaptaki bazı hikayelerde bu genellemem son buldu diyebilirim. Kurgular daha başarılı, sonlar daha şaşırtıcı idi. Sherlock Holmes sizi alıp götüren bir seri olacak diyemem ama bende kafa dağıtıcı, güzel vakit geçirten hikayeler serisi olarak oldukça olumlu bir yeri var.
432 syf.
·10/10
elime alır almaz bir anda kendimi kaptırıp yarısını okuduğum muhteşem ötesi bir kitaptır. her hikayesi bambaşka bir merak uyandırıyor insanda,
432 syf.
Beş kitaplık, Martı Yayınları-Sherlock Holmes serisinin bir kitabı olan Şüphe Asla Uyumaz, on iki öyküyle bize macera dolu bir atmosfer sunuyor. Elbette ki olayların bazıları şaşırtıyor, bazıları ise, diğer öyküler sayesinde açılan zihnimiz tarafından çabuk çözülüyor. Bütün bunların yanında kitabı okurken "nereden nereye" dedim bu sefer. O zamanlar tabii parmak izi alma yok, kan veya DNA analizi yok, kamera görüntüsü yok, GPS yok, yok oğlu yok yani. Böylesi bir durumda vakaları çözmek için geriye başvurulacak bir tek kişi kalıyor: Sherlock Holmes. Conan Doyle'un kıvrak zekasını takdir etmemek imkansız.
432 syf.
·8/10
Bir şeyi saklamanın en iyi yolu onu herkesin görebileceği bir yere koymakla olur.
Çoğu zaman benim de kullandığım yahut çevremdeki insanların benim üzerimde kullandığı bir durum. Ben bakar körleedenimdir. Gözünün önündeki objeleri göremeyenlerdenim. Yazarın da kitapta genel olarak bahsettiği bir durum tespitidir bu. Eğer ki olaylarda ufak bir detayı atlarsan bil ki bu senin enerjini daha çok harcamana ve yanlış yollara yürümene neden olacaktır diyor. Bunu da eserde gayet güzel bir şekilde bize aksettiriyor.
432 syf.
·4 günde·9/10
Her zamanki Sherlock Holmes :) Beğenerek okudum.
Olayların çözüme ulaştığı süreçte her adımı biliyor olmak çok heyecan veriyor. Macera ve merak seviyorsanız, seveceğinizi düşünüyorum.
Tavsiye ederim.
432 syf.
·9/10
İnsanin hayatinin her doneminde defalarca okunabilecek ama bezdirmeyecek bi eser. Bu serinin kitaplarina bayiliyorum. Kendine has bir anlatimi var. Belki bir gun anlatimin buyusunu cozdugumde birakirim okumayi.
432 syf.
·11 günde·Puan vermedi
Öyküler hakkında özet bilgi notları olabilir.
Şüphe Asla Uyumaz'ın içinde 12 adet dava bulunmaktadır.
Hikayeler şöyle:
Birinci Öykü: Boş Ev
Bu öyküyü Sherlock Holmes - Boş Ev adlı kitapta da okumuştum. Bir hesaplaşma polisiyesi. Şerlok'un belalısı olan Moriarty'in adamları ile boş bir evde hesaplaşmaları anlatılıyor.
İkinci Öykü: Norwoodlu İnşaatçı
Bu öyküyü de yine Sherlock Holmes - Boş Ev de okumuştum. Norwood'un tanımış inşaatçısı olan Bay Jonas Oldcore'un işleri kötüye gitmektedir. John Hector McFarlane ise genç bir avukattır. Bizim inşaatçı bütün mal varlığını bir zamanlar nişanlısı olduğu kadının oğlu olan bu avukata bırakma kararı alır. Peki ama neden?
Üçüncü Öykü: Dans Eden Adamlar
Hilton Cubbit'in geçmişi sırlarla dolu eşi Elsie Patrick'e gelen garip şekillerden oluşan ans eden figürlü gizemli kağıtların esrarı nedir? Bu öykü de Sherlock Holmes - Boş Ev okuduğum bir başka öyküydü.
Dördüncü Öykü: Bisikletli Takip
Sık sık bisiklet kullanmaktan zevk alan resim öğretmeni Bayan Violet Smith'i siyah takımlı, koyu sakallı birinin araya mesafe koyarak yine bisikletle takip etme nedeni ne olabilir ki?
Beşinci Öykü: Priory Okulu Vakası
Priory Okulunun kurucusu ve müdürü olan Dr. Huxtable, Sherlock ve Watson'un evlerine gelir. Holdernesse dükünün tek oğlu ve varisi olan Lord Sottire'nin ve de Almanca öğretmenleri olan Heidegrer'in okulda olmadıklarını söyler. Bu hem okulun hem de dükün prestiji açısından olumsuz bir durumdur. Sherlock'un yardımına muhtaç duyma isteği ve akabinde Sherlock durumun icabına bakar.
Altıncı Öykü: Kara Peter Vakası
Denizciler arasında etrafına saçtığı dehşetten dolayı Kara Peter adıyla bilinen denizci ve fok-balina avcısı Kaptan Peter Corey'in feci şekilde ölümünü saran esrar perdesi için Scotland Yard polis müfettişi Stanley Hopkins, Baker Sokağı'na yardım istemeye gelir. Olayın kontrolü artık Sherlock'tadır.
Yedinci Öykü: Charles Augustus Milverton Vakası
Milverton şantajlarla beslenen para avcısının biridir. En son kapanına düşende Dovercourt kontuyla evlilik arifesinde olan Leydi Eva Brackwell'dir. Leydi Eva'nın konttan önce birisiyle yazıştığı masumane mektupları Milverton koz olarak kullanmak ister. Bu öykü kitabın en ilginciydi bana göre. Burada Sherlock'u çok farklı bir görevde göreceksiniz. Acaba görevi nedir?
Sekizinci Öykü: Altı Napolyon'un Esrarı
Scotland Yard müfettişi Lestrade, Napolyon heykelleri çalarak onları un ufak eden bir adamın davasını getirir bizimkilere. Gerisi zaten bildiğimiz şeyler. Yıldızlı pekiyi bir çözüm.
Dokuzuncu Öykü: Üç Öğrenci
1895'te üniversitesi olan bir kentte kendi özel araştırmalarını yapmak için bulunan dedektifimize St. Luke Üniversitesi hocalarından Bay Hilton Soames ziyarette bulunur. Fortescue bursu için yapılacak sınavın soru kağıtları alınmıştır. Okulun ve hocanın itibarı ile adil olmayan bir şekilde bursun birine gitmesi söz konusudur. Sherlock kendi araştırmasını bırakıp olaya müdahale etmek zorunda kalır.
Onuncu Öykü: Altın Gözlüğün Esrarı
Müfettiş Stanley Hopkins soğuk bir kasım günlünde Baker Sokağına gelir. Profesör Coram'ın evinde bir cinayet işlenmiştir. Asistanı olan Smith öldürülmüştür. Katil kimdir? Severek okuduğum bir öykü oldu bu vaka da. Sherlock'un Hercule Poirotvari gri hücrelerine saygı ile.
On Birinci Öykü: Kayıp Futbolcu
Cambridge Üniversitesi ragbi takım kaptanı (hocası) Cyril Overton, Scotland Yard pol,s müfettişine gider. Müfettiş vakanın Sherlock'u daha çok ilgilendireceğini belirtir. Overton'un sıkıntısı kısaca şöyledir: Takımın bel kemiği, hücumcusu, kısaca her şeyi olan ünlü oyuncuları Godfrey Staunton bir sonraki gün Oxford ile oynayacakları maç öncesinde kamp yaptıkları otele gelen bir not ile gözden kaybolur. Ne olmuştur Godfrey'e, sırra kadem basmadı ya.
Güzel bir öyküydü bu da. Polisiye durumunu geçtim çok dramatik bir hikayeyle karşılaşacaksınız.

Ve son olarak On İkinci Öykümüz: Abbey Çiftliği Vakası
Yine Scotland Yard müfettişinin getirdiği bir başka vaka. Abbey Çiftliğinde işlenen bir cinayet üzerine Sherlock bir telgrafla bilgilendirilir. Vaka tam da Sherlock'un hoşanacağı türdendir.

Okumak isteyenlere keyifli okumalar dilerim. Dinlemek isteyenlere de Youtube'da oynatma listesi oluşturdum. Kitapta geçen 12 öyküyü kitaptaki sıralama ile düzenledim. Öyküler Martı Yayınlarına ait kitaptan. Keyifli dinlemeler.
https://www.youtube.com/...NuJpddptnPBzy4lrX0gT
"Bazı ağaçlar vardır, belirli bir yüksekliğe çıktıktan sonra bazı tuhaflıklar göstermeye başlarlar. Bunu çoğu zaman insanlarda da görebilirsin.

Bireyler, gelişimleri sırasında atalarına benzerlik gösterirler. Bu yüzden doğruya ya da yanlışa sapma, bazı durumlarda tamamen atalarının çizgisinden gider. Kişi böylece kendi aile geçmişini temsil eder."
Kanunların ulaşamadığı bazı suçlar vardır ve bana kalırsa, böyle durumlarda kişisel intikamı hor göremeyiz, en azından bir yere kadar.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Sherlock Holmes - Şüphe Asla Uyumaz
Baskı tarihi:
Mart 2017
Sayfa sayısı:
432
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053480129
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Return Of Sherlock Holmes
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Martı Yayınları
Bir şeyi saklamanın en iyi yolu, onu herkesin görebileceği bir yere koymaktır.
-Sherlock Holmes-

Bir suçu çözmenin ilk prensiplerinden biri, her ne kadar önemsiz gibi görünse de hiçbir ayrıntıyı atlamamaktır.

İnsanların göz ardı ettiği şeyleri görmek, sonuca ulaşmanın ilk kuralıdır.

Araştırmanız, ayrıntıların gözlemlenmesi üzerine kurulu olduğunda en doğru sonuca vardığınızı siz de göreceksiniz.
-Sherlock Holmes-

Yıllardır büyük bir ilgiyle okunan Sherlock Holmes maceraları, heyecanı zirvede tutmaya devam ediyor.

Toplam 56 hikâyeden oluşan serinin iki kitabından (Akıl Oyunlarının Gölgesinde & Suç Detayda Saklıdır) sonra,

Şüphe Asla Uyumaz ile başarılı dedektifin zekâsına bir kez daha hayran kalacaksınız.

Kitabı okuyanlar 1.153 okur

  • Hatice Kubra Terzioglu
  • Gökcan Şimşek
  • Hüseyın semiz
  • Emre Santur
  • Mekkiye Durmuş
  • Enis MUTLU
  • Zeynep Akar
  • Bilal Nalkıran
  • Zeynep Kadıncı
  • Emre Kaan Akbulut

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%4.2
14-17 Yaş
%10.9
18-24 Yaş
%40.1
25-34 Yaş
%28.2
35-44 Yaş
%11.2
45-54 Yaş
%3.8
55-64 Yaş
%0.6
65+ Yaş
%1

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%56.2
Erkek
%43.8

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%35.3 (110)
9
%20.8 (65)
8
%25.3 (79)
7
%10.6 (33)
6
%4.2 (13)
5
%1.3 (4)
4
%1 (3)
3
%1.6 (5)
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları