Sıfır Noktasındaki Kadın

8,6/10  (190 Oy) · 
377 okunma  · 
164 beğeni  · 
4.344 gösterim
Dünya'nın herhangi bir köşesinde herhangi bir insan sıfır noktasında kıskıvrak bekliyor. Umutsuz, çaresiz, ölümle yaşam arasındaki sınırda. Neval El Seddavi, ölüm hücresinde "cinayet" zanlısı Mısırlı fahişe Firdevs'le konuşuyor. Firdevs'in anlattığı yaşam öyküsünü aktarıyor bize. Bu dünyada kadın olmanın, "fahişe" olmanın ne anlama gelebileceğini okuyoruz bu "içe işleyen" yaşam öyküsünde. Sıfır noktası neresidir?
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2016
 • Sayfa Sayısı:
  112
 • ISBN:
  9789753421959
 • Çeviri:
  Selma Demiröz
 • Yayınevi:
  Metis Yayınları
 • Kitabın Türü:
A juez 
 27 Nis 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

"Spoiler İçerir.. "
Yazarın sözüyle başlamak isterim : Gerçek Bir Kadının Öyküsüdür Bu Kitap ..!

Psikiyatrist olan yazarımız Kanatır Cezaevi'nde bir grup kadın mahkumun kişilik yapıları üzerine bir araştırma yürütmeye başlar . Sonra diğer mahkumlardan ziyade Firdevs adında mısırlı bir kadın mahkum dikkatini çeker . Firdevs 10 gün sonra idam edilecek , her ne kadar devlet başkanına affını yazmasını isteyenler , idam cezasını müebbet hapise çevirmesini isteyenler olduysa da Firdevs ölümü tercih etmişti . Sayın es-Saadavi bu kadınla görüşmek için her yolu denemiş fakat her seferinde red cevabı almıştı . Diğer mahkumlardan çok farklıydı Firdevs , yemeğini düzgün yemiyor , düzgün bir koğuş istemiyor , hatta koğuşunda tek bir eşya bile barındırmıyordu . Tam ümitler tükendi derken Firdevs nasıl olduysa sayın es-Saadavi ile görüşmeyi kabul etmiştir.

Çok mutlu olmuştur Firdevs'i göreceği için . Ölümüne sadece 48 saatten daha az kalan bir kadını göreceği için ...

Firdevs Mısırlı bir fahişedir . Her şeyi anlatmaya başlar . Çocukluğundan şu anda bulunduğu zindanlara düşmesine kadar olan her anı tek tek anlatır .

Ailesinden söz eder Firdevs babasının sofu diye geçinip karısını çocuklarını dövdükten sonra camiye gidip şeyhin arkasında nasıl iki büklüm olduğunu anlatır .
Annesine , en sevdiğine , en yakınına sadece bir soruyu sorması hayatının hatası olur : Anne babam olmadan nasıl doğurdun beni ? Annesi bir güzel döver , çığlıklar içinde bir KIZ ÇOCUĞUNU SÜNNET ederler .
Babasından , annesinden hiç bir zaman gerçek sevgi görmez , hatta bazen gerçekten annem babam bu insanlar mı diye bile düşünür . Bir amcası vardır , en çok onu sever ama amcası da onu çok sever . El Ezher ' de ders veren bir demokrattır .
Annesi babası ölür , kardeşleri zaten daha önce ölmüştür .
Amcasından bir kaç kez tacize uğrar . Gidecek bir yeri yoktur . Çaresiz sesini çıkartamaz 15-16 yaşında bir kırlangıç kalpli melek ..
Amcası onu okula gönderir , okumayı çok sever , ilkokul ve orta okul diplomalarını alır .
Okul biter , amcası evlenmiştir . Yengesi istemez bizim masum Firdevs'i . Şeyh diye geçinen amcası Mahmut ile Firdevs'i evlendirmek için konuyu kocasına açar . Fakirlik belki üç beş kuruş başlık alırız diyerek Firdevs'i 65 yaşında bir adama verirler . Firdevs'im , kuzum ne yapsın , kime gitsin nereye gitsin ...

Firdevs'in dilinden evlendikleri ilk gece :
''Geceleri kollarını bacaklarını bedenime dolar , yumru yumru ellerini , yıllardır iyi yemeğe hasret aç bir adamın pençesiyle bir tabak yemeği silip süpürmesi , geriye tek bir kırıntı bile bırakmaması gibi , bütün bedenimde gezdirdi ''
Vahşet bu , insanlık dışı ..!
Her gece ağlayarak kalkar zavallı Firdevs Oyaratığın koynundan , banyoya gider , hıçkıra hıçkıra ağlayarak bütün bedenini defalarca yıkar ..

Bir gün döver , o kadar çok döver ki kocası firdevsi kulaklarında burnundan kanlar gelir , amcasına gider , amcası : ''Her evlilikte olur diyip tekrar kocasının evine gönderir . Kocası ile her yemek yediğinde , kocamın gözleri kendi tabağında değil benim tabağımda olurdu , o kadar açtı ki benim tabağımdakileri bile yerdi , der .

Dayanamaz daha fazla kaçar evden , terk eder o yaratığı .. Sokalarda dolanırken bir lokantanın önünde durur , dinlenmek birazda ısınmak için , hava çok soğuktur , içeri girer . Lokanta sahibi Beyumi diye bir adam , evime gel , kalacak bir yer buluncaya kadar kalırsın . Diploması olduğunu da söyleyince Firdevs , hem sana işte buluruz der .
Giderler Beyumi'nin evine ilk günler güzeldir . Beyumi gayet kibar , gayet naziktir . Sonra bir gece Firdevs artık gitmek istediğini söyler , iş bulması gerektiğini ayakları üstünde durması gerektiğini ..
Döver adam Firdevs'i .. Tecavüz eder ... Defalarca kez ... Arkadaşlarına satar Firdevs'i ..
Bir gecelik zevklere meze olur zavallı Firdevs ...
Bir yolunu bulup kaçar .. Şerife adında bir iyi! bir kadınla karşılaşır . Yüzündeki çürükleri görür . gel benimle der , yardım etmek isterim sana der .
Şehrin en elit yerlerinden bir semtte bir apartmana gider . Kadın Fahişedir , hayatını böyle kazanıyordur . Firdevs'i de satar . Hayatta kalmak için razı olur Firdevs ..
Derken bir adam''Müşterisi '' gözünü açar .. Şerife'nin yanından da kaçar ..
Derken kendi çalışmaya başlar serbestçe , en yüksek fiyatı verenin olur . Bir gün bir adam hayatına girer ve tek soru ile ''Saygılı bir iş mi bu yaptığın ? '' hayatını değiştirmeye karar verir.


''Bir kere düşmeye gör , herkes vuruyor , seni bu bataklıktan kurtaracam diyip gelen erkekler bile işini görüp gittiler , gözümdeki yaşa , kalbimdeki acıya bakmadan .. '' der Firdevs .

Sonunu anlatmıym artık , yeterince merak uyandırmışımdır kitap hakkında diye düşünüyorum . '' Kusuruma bakmayın çok uzattım farkındayım , daha da yazmak isterdim ''
Okuyucu yorumu : Kesinlikle okunması gereken bir kitap ..
İslam dinini kartvizit yapıp işledikleri suçları onlarla gölgeleyenlere söz yummak için din ne diyor iyi anlayalım , okuyalım ..

Şimdi soruyorum sizlere : SUÇLU KİM ?

'' Dipnot : The Stoning Of Soraya M. , filmini izlemenizi isterim kitabı okuduktan sonra . ''

Gizem 
27 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Erkeksi iktidarın elinde kalmış müslüman bir ülke.

Kadınlar kim? Kimlikleri ne? Görevleri ne?

Susmak, boyun eğmek, köle olmak... Dayak yemek..

Kadın olmak, fahişe olmak, hele böyle bir yönetim yerinde, din diye dayatılan şeyler ve bağnaz düşünceler arasında..?


Ölmesine saatler kala Firdevs inanılmaz olan o hayat öyküsünü anlatıyor... Gerçek bir hikaye olması insanı derinden etkileyen bir unsur..O öyle bir kadın ki, zorluklara meydan okuyan, herkesin bilinmeyene yapacağı yolculuktan-ölümden- zerre korkmayan, duyduğu hakaretlere ve zorlu yaşam şartlarına dirayetli..

Suçu neydi peki?

O coğrafyada doğmuş olması?
O ailede, o yıllarda doğmuş olması?

Hayata yenik başladı Firdevs..

Aşkı bilmiyordu, zevki, arzuyu, bilmiyordu...

Öğrenmeye başladı acımasız bir hayatta nasıl yaşaması gerektiğini...
"Çok acımasız bir hayatta .. "

Parayı öğrendi. Özgürlüğü öğrendi.

Bir gün Aşkı da öğrendi ama beklentisi gibi çıkmadı. O da acılıydı. Aşk acısı fiziksel acı gibi de değildi, içten içe yakar kül ederdi insanı... Ama mevzuu bahis aşksa yanmak mübah değil miydi zaten..Bütün kadınlar fahişeydi ona göre.
Fark şuradaydı:
Kimileri tutsak, mahkum, kocalarına ait, ucuz, değersiz fahişeler;
Bazıları ise özgür, fiyatı yüksek fahişeler.

O özgür olmayı seçti. Acımasız olmayı, hissiz olmayı öğrendi.
Hayır! Dedi, fiyatını yükseltti. Çifte yenilgiye katlanamazdı bir insan. O hayır dedikçe arttı değeri..

Nefret etti erkeklerden. Kendisine dokunan pis ellerden, içi kir dolu tırnaklardan, zevk alıyor musun diye soranlardan..
Almıyordu işte.. nasıl alsındı? Bu onun işiydi sadece. His yoktu. Aşk yoktu. İnanmıyordu artık bunlara. .

Bir gün geldi, kazandığı özgürlüğü almaya çalıştı biri ondan.

Özgürlüğü çok kıymetliydi herkes gibi. Her şekilde bir ümit kurtuluş olarak gördüğü diploması ile iş aramak istedi tekrar, tek emeli özgürlüktü.

Daha fazla dayanamadı ve içindeki fiziksel gücü keşfetti.. Tek dayak yiyen kadınlar olamazdı... Olmamalıydı.
Neden olsundu? Buna bir dur diyemez miydi? Bu dengeyi değiştiremez miydi?

Sonra... Hayat ona öldürmeyi öğretti..

Bir prenses gibi gururluydu ve başı dikti.
Para ise çok değersizleşti gözünde.. Küçükken, daha çok küçükken, hayattan , kadınlıktan, hislerden ve zevkten bihaberken elinde tuttuğu ve gözünde büyüttüğü o bir liranın değeri birden yok olmuştu.


Öldürmek ona göre suç değildi. Çünkü bunu hak ediyorlardı kendi gözünde.
İdama mahkûm oldu. Af istemedi.. Pişman değildi çünkü. Tekrar olsa tekrar öldürürdü.

Kim onun kadar hayatını değiştirecek, kafa tutacak cesarete sahip.?

Ve en önemlisi.....
Sıfır noktası neresi??


Heyy A juez mutlaka okumalısın, harika bir kitap derken haklıymışsın, sonunda okudum. İyiki almışız, itiraf edeyim göz yaşlarıma hakim olamadım bir kaç yerde. Belki de kendimi fazla kaptırdım. Ama inanılmaz bir hikaye ve örnek. Evet kitaplığımın baş köşesinde yerini alacak..
Teşekkürler..

Ve ayrıca, okurken bazı yerlerde duraklayıp düşüneceksiniz..

Bu maceramın etkisi uzun sürecek..

kübra 
 20 Şub 23:00 · Kitabı okudu · 2 günde

Benim araştırma yapmayı ve okumayı en hevesle yaptığım konular kadınları ve toplumsal cinsiyeti barındırıyor. Bu yüzden bu kitabı da büyük bir iştahla okudum ve benimsedim. Kitabı kapattığımda ateş bastı dört bir yanımı hem sinirden kafayı yiyip hem de kendimi hiç olmadığım kadar onurlu hissediyordum.
Firdevs bendim sanki. Hatta sankisi fazla.
Nevrozlu hastalar ile görüşüp çeşitli hastane ve klinikleri ziyaret ederek bir araştırma yapmaya karar veren Neval El-Saaddavi, Kanatır Kadın Cezaevi'nde görev yapan bir doktorla görüşüp fikir alışverişinde bulunmuş ardından doktor, yazarımıza Firdevs'den -kocasını öldürüp idama mahkum edilmiş- bahsetmiş ve onunla birkaç reddedilişten sonra görüşmesi sağlanmış.
Bütün kadınlar kendini Firdevs'de hissedecektir. Bu tekerine çomak soktuğum dünyasında tek bir kadın yoktur ki taciz edilmemiş olsun. Hepimiz yaşadık, yaşıyoruz ve ne yazık ki yaşamaya devam edeceğiz. Sözle, gözle, temasla... Bugün benim yanımda bulunup hakkımı savunduğunu, beni koruduğunu söyleyen bir alçak iki saat sonra mağduriyetimden nasıl yararlanabilir bunu düşünebiliyor. Yazık ki ne yazık.
Kahramanımız, bir kadının başına gelebilecek her türlü kötü şeyi yaşamış ve en adi insanlarla karşılaşmış. Firdevs'in yaşadığı şeyler çok ağır, daha çocukluğunda amca tacizine, kadın sünnetine(*), yaşlı kocaya, berbat bir halde evdeki yağmurdan zar zor kaçabilmişken doluya tutulmaya daha nelere nelere... Dolayısıyla sürekli dönüp dolaşıp kendini fahişe olarak bulması da tesadüf eseri olmuyor.

(*) Kadın sünneti: Tıbbi gerekçesi ve yararı olmadan, sonuç olarak sadece kadının haz almasını engelleyecek olan, kadın üreme organının bir kısmının ya da tamamının kesilerek alınması olayı. Yani bir Genital Sakatlama.

Ve bunlar yaşanıyor, bu küçük gezegenin her bir dakikasında kaç çocuk kaç kadın hatta kaç erkek cinsel istismara maruz kalıyor.
Benim canım Firdevsim, 1974 yılında o sonbahar gününde idama giderken bile başı dik ve gururluydu eminim. Zaten kitapta da şöyle yazmıyor mu
"Hiçbir şeyden korkmayacaktır çünkü onu incitebilecek her şeyi zaten yaşamıştır. "

Kitabı okurken mola verdiğim sırada mırıldandıklarımı da paylaşmak isterim.

https://youtu.be/DmvfQOJtiOE

https://youtu.be/Kb4z1n8z5nU

https://youtu.be/9DjhgPhX198

Yağmur. 
 24 Şub 18:15 · Kitabı okudu · 1 günde

***Sürprizbozan İçerir-miş***


Neval El Seddavi idam mahkûmu Firdevs'in hayatı ile çıkıyor karşımıza. Hayatına da hayat denirse tabii. Acılarla dolu bir yaşam öyküsü diyelim biz.Kitabın ilk bölümünde yazarın Firdevs ile nasıl tanıştığı aktarılıyor. Çeşitli suçlardan tutuklu ya da hüküm giymiş bir grup kadın mahkûmun kişilik yapısı üzerine bir araştırma yürütmesi gereken Seddavi, Kanatır Cezaevi'ne giderek adam öldürme suçundan idam cezasına çarptırılmış Firdevs ile görüşmeye çalışıyor. Başta görüşmeyi reddeden Firdevs sonradan razı geliyor ve başlıyor hayatını anlatmaya.Firdevs'in çilesi ailede köle olarak kullanılmasıyla ve sünnet olmasıyla başlıyor. (Evet, sünnet. Kadınların cinsel duygularını engellemek amaçlı yapılan ve daha çok Afrika'da yaygın olan bir... Bir? Bir ne? Hah. Saçmalık.) Daha sonra, amcasından, kendisinden kırk yaş büyük kocasına; yolda karşılaştığı tüm erkeklerden, iş yerinde aşık olduğu adama kadar hayatındaki her erkek sahip olmak istiyor ve aşağılıyor yetmezmiş gibi bir de dövüyor Firdevs'i. Hep başkalarına muhtaç, zorla sahip olunan, eline verilen bir kuruşun bile "Bana verilen ilk kuruştu bu; bütünüyle benim olan, avcuma koyup, parmaklarımla tutup sıkabildiğim ilk kuruştu. Ne babamın ne annemindi, benimdi; istediğimi yapabileceğim, ister tatlı, ister keçiboynuzu, ister macun olsun ne istersem alabileceğim, canım ne isterse yiyebilmemi sağlayacak, benim olan bir kuruş." (sf. 70) böyle dedirtecek şekilde hissettirdiği, mutluluğun ne olduğunu hiç öğrenemeyen ve hep korkan bir kızdı o.Kitabı okurken ve okuduktan sonra ellerim titriyordu. Çünkü bu bir kitap da olsa, gerçekte yaşanmış ve hâlâ yaşanan olaylar silsilesi. Değil kitap olarak; Firdevs olarak bile bakmadım yaşayana. Belki o evet, üst seviyede yaşamış -ne yazık ki- ama şu an var olan her kadın en az bir kere taciz edilmiştir fiziksel olarak, sözle veya bakışla. Bunlar taciz. Bir de tecavüzler var. Olmaz mı hiç? Zorla sahip olunup öldürülen veya yaşayan ceset haline getirilen, tecavüze uğradı bekareti gitti diye ailesi tarafından reddedilen, yaşadıkları onun utanmasını gerektiren bir şeymiş gibi hiç kimseye anlatamayıp kendi kendini kahreden, polise gitmeye utanan, kendi canına kıyan... Of.Önceden hep cehalete bağlardım. Hak görüyorlar ya hani o insan demeye utandığım mahlûkatlar. Arzularını kontrol altına alamayan pislikler. Sonradan çok daha kötü şeyler gördüm ama: kitaplar. Hayır, bu sitede çoğunluğun okuduğu kitaplardan bahsetmiyorum. Biz onları genel olarak "Wattpad kitapları" diye biliyoruz. Hani, tecavüzcüsüne aşık edilen kızların olduğu, erkek tarafından hor görülüp aşağılanmanın sevgi olarak adlandırıldığı, "benim olsun (bu ibare de ayrı itici) da ne yaparsa yapsın, nasıl davranırsa davransın" algısının yaratıldığı ve kesinlikle ama kesinlikle kızların erkeklerden daha aşağı varlıklar olarak gösterildiği kitaplar. Hah işte, ben bunlardan bahsediyorum. Asıl ironik olan da bunları yazan çoğu yazarın(!) 18-25 yaş arasındaki genç kızlar oluşu...Uzatmayacağım çünkü yazım inceleme sınırlarından çıkabilir ama içimi dökmüş oldum, iyi oldu. Değinmek istediğim son bir nokta var: kitabın kapağı ne kadar itici veya korkutucu görünürse görünsün, okumalısınız bence. Benim almamı sağlayan Üsküdar kitap fuarındaki bir stantta bulunan kadındı, bu kadar erken okumamı sağlayan da kübra'nın şu incelemesi oldu: #27454888. Vesile olduğun için teşekkür ederim. ^-^"Şimdi onları bekliyorum. Kısa bir süre sonra beni almaya gelecekler. Yarın sabah artık burada olmayacağım. Kimsenin bilmediği bir yerde olacağım. İster kral olsun, ister prens, isterse hükümdar olsun dünyada kimsenin bilmediği o yere, o bilinmeyen hedefe yapacağım yolculuk bana gurur veriyor." (sf. 104)

Mehmet A. 
 04 Mar 18:47 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Hayat, tahmin ettiğimizden bile daha gariptir. Uzun zamandan beridir namını duyduğum fakat kapak fotoğrafının beni korkutması neticesinde hiç okumayacağımı düşündüğüm bu kitabın, hayatımın ilklerinden biri olacağını nereden bilebilirdim ki...

Bir çok insan zamanında bana kitap hediye etmek istemiş olsa da, şu ana kadar kimse hediye etmemişti. Artık insanlardan bu konuda ümidimi kesmiştim. Ama işte bu kitap, hayatımda aldığım ilk hediye kitap oldu. İlk defa bir insan, sana kitap hediye etmek istiyorum deyip de sözünde durdu. (Şoklardayım yemin ederim.) İşte bu incelemeyi de, dünya gözüyle bir arkadaşımdan kitap hediye alma zevkini tattıran Yağmur. 'a ithaf ediyorum. Bana bu zevki yaşattığın için teşekkür ederim. ^_^

ÇİÇOKÊ : 21. YY’DA BİR CADI EFSANESİ
Bir çok kimse şimdi merak etmiştir. Kitabın kapağında ne var ki bu adamı korkutan? 2000’lerin başına dönmem gerekiyor bu soruya cevap vermem için. Beş altı yaşlarındayım o zaman. Mahallenin çocuklarıyla birlikte futbol oynadığımız belirli mekanlarımız vardı. Bunlardan birisi de “Aferê”ydi. Aferê, köyümüzün -o zamanlarda- dışında kalan futbol oynamak için biçilmiş kaftan gibiydi. Tek sorunu ise, hemen dibinde derin bir mağaranın olmasıydı. Normal şartlarda mağaranın varlığı bir korku nedeni değildir. Bizi korkutan esas şey, orada olandı: Çiçokê.

Çiçokê, nasıl çevirmem gerekir bilmiyorum. Ama sanırım mana olarak onu karşılayan kelime “Meme” veya “Memeli”dir. (Türkçe’ye çevirilince de bütün büyüsü kaçtı yahu.. Onun için Çiçokê demeye devam edeceğim.) Bu varlık, sanırım biz çocuklar arasında gezen bir efsaneydi. Uzun ve iç içe geçmiş bir saç, çakmak çakmak alev püsküren gözler, göğsünden bel hizasına kadar sarkan devasa memeler (Çiçokê adını buradan alıyor sanırım)... Bir nevi Gulyabani, Hortlak, Cadı ya da Kürtçe olarak bizim tabirimizle “Pir Abok”... Marifeti de, oraya giden çocukları mağaranın içine alıp, önce emzirmek suretiyle besleyip (şu an hatırlayınca kahkaha atasım geliyor) sonra da yemek!.. O zamanlar ödümüz kopar, değil orada top oynamaya gitmek yüz metre yakınından geçmeye bile korkuyorduk. İşte kapak fotoğrafında yer alan bu sanat eseri portredeki hanım ablamız bana Çiçokê’yi hatırlattığı için korkuyorum. Kitabın kapak fotoğrafını görmeden okumak, alıntı eklemek (ve yazıyı bitirince incelemeyi) paylaşmak için ne taklalar attığımı bir ben bir de Allah bilir.


Şimdi yukarıdaki olayı anlatıp aradan çıkardıktan sonra esas mevzumuza dönecek olursak; ilk olarak Neval Hanım bir feminist yazardır, bilgisini verelim. Kitabın kurgusu ilk sayfalarda hoşuma gitmese de gerek yazarın kullanmış olduğu dil ve betimlemelerin muhteşemliği sayesinde göze batmamaktadır. Kitabın ilk yarısından sonra ise zaten gerek dilin kullanımı ve gerek olayın akışı sizi içine çekiyor ve isteseniz dahi bırakamıyorsunuz.SIFIR NOKTASI NEDİR?
Kitabın işlediği konu kadar bence ismi de dikkatleri cezbedicidir. Kadın, bildiğimiz (veya bilmediğimiz) kadındır. Ama sıfır noktası nedir? Oradaki kadın, Firdevstir. Okey. Ama Firdevs nerededir ki?

Sıfır Noktası, bir insanın düşebileceği en diptir. Onun daha aşağısı yoktur. Buradaki bir insan için dost, aile, akraba, insan, nesne vs hiçbir şey yoktur. Önemsizdir. Çünkü insan hayatın gerçeğini sıfır noktasına inince görür. Sıfır noktasında kimse şu anki gibi maskelerin ardında değildir. İstese de saklanamaz. Orada herkes ve her şey çırılçıplaktır. Oraya varabilmeniz için hayatta görebileceğiniz her tür eziyet ve aşağılanmayı yaşamalısınız. Dibi boylamalısınız. Artık düşecek daha öte yeriniz olmamalıdır. Yemediğiniz kazık kalmamış olması lazımdır. Hayatta gidebileceğiniz en şoktan yerdir, Sıfır Noktası.

Peki sizce sıfır noktasındaki bir bireye ne olur? Ben söyleyeyim. Korkusuz olur bir kere. Kimseden çekincesi kalmaz. Yedi düvelin sultanı bile olsan, kişinin kaybedecek tek canı vardır. İstediği yerde istediğini yapmakta özgürdür. Kimsenin tehtidi, uyarısı, öğüdü sana ilişmez. Yakınından bile geçmez. İnsanların yaşamı, bakışı, her şeyleri umurunda olmaz. Sıfır Noktasında özgür olur birey. Bundandır Firdevs’in istediğini yapabiliyor olması. Herkese rest çekiyor olması. Bundandır kimseyi takmaması. Ölmek için bile kıvanç duyması. Kendini kanıtlamak için hiçbir girişimde bulunmaması. Bundandır başı dik alnı açık, mesleğini icra etmesi, içindekileri hiçbir kesintiye uğratmadan aktarması...

Aslında biliyor musunuz, spoiler yedik diye sağda solda kıvranan zavallılara bir kötü haberim var. Merak etmeyin ben spoiler vermeyeceğim. Zira kitabın adı yeterince spoiler veriyor. :D Ne yapacaksınız şimdi? Kitabın adı spoiler veriyor diye okumaktan vaz mı geçeceksiniz? Çok merak ediyorum :D (İçin için kahkaha atıyorum burada)

Neyse, gereksiz lakırdı yapmanın (TDK’cılar, buradaki anlatım bozukluğunu bulunuz.) alemi yok. Olayı veya karakteri ele alıp yazılan çok güzel incelemeler olduğu için ben de kitabın ismi üzerinden birkaç kelam edeyim demiştim.

Okumanızı şiddetli olmayan ama şiddetle tavsiye ediyorum. Özellikle de erkekler, siz okuyun!.. Okuyun da biraz ne kadar da pislik olabildiğimizi görün.

silaes 
09 Tem 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 7/10 puan

A juez 'in yorumu sayesinde kitabi almak için 15 dakika içinde evden çıktım. Aldığıma da pişman olmadım. Keşke kitaptan daha önce haberdar olsaydım. Coğrafta itibariyle kitabı okurken iliklerime kadar sinir olmam zaten beklediğim bişeydi. Feminist bir tutumum yoktur ve pekte bilgi birikimim olmayan bir konudur. Oynak Frida'yla kıyasladığımızda bu kadın feminizmin direği, kadın özgürleşmesinin simge figürlerinden biri olması gerekirken adını sanını yeni duydum. Bu tarz gerçek yaşam öykülerini çok severim. Bana çok şey katar. Firdevs gibi kadınlara sonsuz saygım var.
Kitapta beni en etkileyen sahnelerden biri kardeşlerinin civcivler gibi kenar köselerde büzülüp öldüğünden bahsettiği anlardı. Sevgisizlik, hırpalanmışlık, kimsesizlik ve daha niceleri bahsi geçen coğrafyada meydana gelince haliyle çin işkencesine dönüşüyor.
İşte bu yüzden sözde bile olsa Cumhuriyet, demokrasi ve insan haklarının olduğu bir ülkede yaşamak güzel galiba....

Mısır’lı bir fahişe olan Firdevs’in acılar ve zorluklarla dolu hayat hikayesini bizlere aktaran ve gerçekten insanı çok derinden etkileyen bir kitap..

Yazar, Firdevs ile idam edileceği gün kanatır cezaevinde tanışıyor. Yaşamının başından beri Ailesinden -babasından-, amcasından, amcasının zorla evlendirdiği yaşlı bir adamdan, ve ondan sonra hayatın gerçek acıları ile yüzleşen bir kadının korkusuzca ölüme gitmesini ve yaşamayı toptan reddedişini ayrıntılarıyla sürükleyici bir biçimde anlatmış.

‘Toplum bir bireyi nasıl suça itekler’ sorusunun en güzel cevabıdır bu kitap. tabii erkek egemenliğinin baskın olduğu bir toplumda Kadının yalnızca bir cinsel obje ve para ile satın alınan bir maldan farksız olduğunun en acı örneğidir Firdevs.

Keşke bütün okullarda zorunlu okunması gereken bir kitap olsaydı, belki kadınları biraz anlardık, belki empati kurabilirdik, belki bu kadar iğrenç insanlar olmazdı..
Defalarca okunması gereken bir eser olduğunu düşünüyorum çünkü sadece beni değil okuyan bir çok arkadaşımı da çok derinden etkileyen bir kitap..

Son olarak Yazarın giriş kısmında Firdevs ile ilgili yazdıklarını söyleyemeden geçmeyeceğim..
‘’Firdevs, umarsızca en karanlık sona doğru çekilmiş bir kadının öyküsüdür. Bütün zavallılığına ve umarsızlığına karşın bu kadın, benim gibi yaşamının son anlarına tanık olan herkese, yaşama, sevme ve kendilerini gerçek özgürlük haklarından mahrum bırakan bütün güçlere karşı direnip bu güçleri yenme isteği vermiştir.’’

Burcu Kırmızıgül (Yazar) 
 14 Şub 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bir kadın hikayesi işte..Can acıtıcı,aşağılayıcı...Bazen kelimeler kifayetsiz kalıyor,kadınları bu kadar aşağılamaya kimsenin hakkı yok aslında..Aileden başlıyor tacizler,tecavüzler sonra nerelerde açıyor gözünü Firdevs.Maalesef üzücü bir kadın hikayesi daha okumuş bulundum.

Zehraca 
25 May 2017 · Puan vermedi

Coğrafya itibariyle düşünürsek Firdevs 'in ruh halini en iyi anlayabilecek kadınların büyük bir kısmı bu ülkede yaşıyor. Hikaye çok çarpıcı, Firdevs'in erkeklerin yüzüne atmak istediği tokat gibi çarpıcı... Firdevs adı değişse de Ortadoğu 'da doğmuş bütün kadınların ortak adı aslında. Doğduğu andan itibaren belki de ömrü boyunca hiç tanımayacağı adamlar tarafından belirlenmiş kurallarla, kalıplarla yaşamak zorunda kalan Firdevslerle dolu etrafımız. Kadınlara karşı olan bu çarpık düşünceler, şiddet, hor görme, metalaştırma o kadar uzun zamandır var ki, toplum bunu normal karşılıyor, kanıksıyor. Firdevs gibi biri çıkıp acı gerçekleri yüzlere vurunca da onu bir an önce kesilmesi gereken bir urmuş gibi kesip atıyor, asıyor.

İşin en ironik tarafı ise kadına bu kötülükleri reva görenlerin kendine dindar diyen çevreden çıkması, bunun için fetva veren kendilerine alim diyen insanların bunu gururla savunması.

Mevlana gibi;

"Kadın Hak Nurudur,
Sade Sevgili Değil...
Sanki Yaratıcıdır,
Yaratılmış Değil”

diyen alimlerden, kadın insan mıdır - hayvan mı? diye yanı başımızda panel düzenleyen Kur'an okudu mu bizim hacı amcaları, teyzeleri tilavetleriyle ağlatan ama okudukları asla dillerinden kalplerine inmeyen alimlere kalmış olmamız ne acı...

Ruhun Şad olsun Ziya Paşa. Ne güzel de özetlemişsin bir iki kelimeyle, bizim sayfalarca anlatamayacağımız acı gerçekleri...

'' Ne günlere kaldık ey gâzi hünkâr katır mühürdâr oldu eşek defterdâr. ''

Konusu itibariyle çok güzel bir kitap ama okurken yazar hikayeye yazık etmiş, çok daha iyi anlatılıp belki de dünya edebiyat klasikleri arasına girebilirdi dediğim çok nokta oldu. Yine de dediğim gibi Firdevs'in hikayesi çok şey anlattığından kesinlikle okunması gereken bir kitap.

Sevda ALTUNTAŞ 
 25 Nis 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · 9/10 puan

Mısırlı feminist yazar Neval El Saddavi'nin 1984 yılında yayımlanan romanıdır.
Olay , Neval El Saddavi'nin ''Mısırlı Kadınlarda Nevroz'' konusunu araştırmak üzere gittiği Kanatır Cezaevinde , bir erkeği öldürmekten dolayı idama mahkum edilmiş Mısırlı bir fahişe olan Firdevs isimli kadını tanımasıyla başlar.

Amcası tarafından tacize uğrayan Firdevs,
Erkek evlatlarını üstün tutup kız çocuğuna değer bile vermeyen bir baba,
Amcası tarafından dedesi sayılacak bir adamla başlık parası karşılığında evlendirilen,
Korkudan sığındığı bir adam tarafından tecavüze uğrayıp pazarlanan...
İdamdan kurtulmak için imkanı varken ölümü tercih eden FİRDEVS!!!

İsimler,şehirler değişse de bir yerlerde Firdevs olmaya mahkum edilen kadınların yaşadığına eminim !

Kitaptan 243 Alıntı

A juez 
27 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Yalnızca makyajım , saçım ve pahalı ayakkabılarım 'üst sınıf 'tı .
Ben , orta okul diplomam ve arzularımla 'orta sınıf'a aittim .
Ailemse 'aşağı tabaka'dandı .

Sıfır Noktasındaki Kadın, Nevâl es-Saadavi (Sayfa 24 - Metis Yayınları)Sıfır Noktasındaki Kadın, Nevâl es-Saadavi (Sayfa 24 - Metis Yayınları)

Ama tanıdığım bütün erkekler bende tek bir istek uyandırdı: elimi kaldırıp yüzlerine okkalı bir şamar indirmek.

Sıfır Noktasındaki Kadın, Nevâl es-SaadaviSıfır Noktasındaki Kadın, Nevâl es-Saadavi

Kız çocuklarından biri öldüğü zaman babam her zamanki gibi yemeğini yer, anneme ayaklarını yıkatır, sonra yatmaya giderdi. Ölen çocuk erkekse babam annemi dövdükten sonra yemeğini yiyip
gene yatağa yollanırdı.

Sıfır Noktasındaki Kadın, Nevâl es-SaadaviSıfır Noktasındaki Kadın, Nevâl es-Saadavi
İlknur Burcu Keser 
01 Şub 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

"Geçmişimde, çocukluğumda kayda değer bir şey yoktu; ne aşk ne de başka bir şey. Bu yüzden benim söylediğim her şey gelecekle ilgiliydi. Çünkü gelecek, istediğim renklerle boyamak üzere hâlâ benimdi. Özgürce karar vermek, istersem değiştirmek üzere hâlâ benim..."

Sıfır Noktasındaki Kadın, Nevâl es-Saadavi (Sayfa 35)Sıfır Noktasındaki Kadın, Nevâl es-Saadavi (Sayfa 35)
Gizem 
26 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Vahşi ve tehlikeli bir kadınsın sen."

"Ben gerçeği söylüyorum. Gerçek vahşi ve tehlikelidir."

Sıfır Noktasındaki Kadın, Nevâl es-Saadavi (Sayfa 103 - Metis Yayınları)Sıfır Noktasındaki Kadın, Nevâl es-Saadavi (Sayfa 103 - Metis Yayınları)
Gizem 
25 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Kitapları sevmeye başladım, çünkü her kitapta yeni bir şey öğreniyordum.

Sıfır Noktasındaki Kadın, Nevâl es-Saadavi (Sayfa 37 - Metis Yayınları)Sıfır Noktasındaki Kadın, Nevâl es-Saadavi (Sayfa 37 - Metis Yayınları)
Gizem 
26 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Oysa ben aşktan bir şeyler beklemiştim. Aşkı tanıyınca insan olduğumu hissetmeye başlamıştım.

Sıfır Noktasındaki Kadın, Nevâl es-Saadavi (Sayfa 89 - Metis Yayınları)Sıfır Noktasındaki Kadın, Nevâl es-Saadavi (Sayfa 89 - Metis Yayınları)
Gizem 
24 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Yazarın önsözü
" O benzersizdi. Sırf çehresi, tavırları, cesareti ya da derin bakışları değildi onu öbür kadınlardan ayıran; yaşamayı toptan reddedişi, ölümden zerre kadar korkmayışıydı. "

Sıfır Noktasındaki Kadın, Nevâl es-Saadavi (Sayfa 9 - Metis Yayınları)Sıfır Noktasındaki Kadın, Nevâl es-Saadavi (Sayfa 9 - Metis Yayınları)
İlknur Burcu Keser 
01 Şub 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

"Yaşam çok sert. Gerçekten yaşayanlar yalnızca ondan daha sert olanlardır."

Sıfır Noktasındaki Kadın, Nevâl es-Saadavi (Sayfa 60)Sıfır Noktasındaki Kadın, Nevâl es-Saadavi (Sayfa 60)