Sıfır Noktasındaki Kadın

8,7/10  (53 Oy) · 
95 okunma  · 
30 beğeni  · 
1.783 gösterim
Dünya'nın herhangi bir köşesinde herhangi bir insan sıfır noktasında kıskıvrak bekliyor. Umutsuz, çaresiz, ölümle yaşam arasındaki sınırda. Neval El Seddavi, ölüm hücresinde "cinayet" zanlısı Mısırlı fahişe Firdevs'le konuşuyor. Firdevs'in anlattığı yaşam öyküsünü aktarıyor bize. Bu dünyada kadın olmanın, "fahişe" olmanın ne anlama gelebileceğini okuyoruz bu "içe işleyen" yaşam öyküsünde. Sıfır noktası neresidir?
 • Baskı Tarihi:
  2004
 • Sayfa Sayısı:
  112
 • ISBN:
  9799753421958
 • Çeviri:
  Selma Demiröz
 • Yayınevi:
  Metis Yayınları
 • Kitabın Türü:
Devran 
 29 Şub 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Mısır’lı bir fahişe olan Firdevs’in acılar ve zorluklarla dolu hayat hikayesini bizlere aktaran ve gerçekten insanı çok derinden etkileyen bir kitap..

Yazar, Firdevs ile idam edileceği gün kanatır cezaevinde tanışıyor. Yaşamının başından beri Ailesinden -babasından-, amcasından, amcasının zorla evlendirdiği yaşlı bir adamdan, ve ondan sonra hayatın gerçek acıları ile yüzleşen bir kadının korkusuzca ölüme gitmesini ve yaşamayı toptan reddedişini ayrıntılarıyla sürükleyici bir biçimde anlatmış.

‘Toplum bir bireyi nasıl suça itekler’ sorusunun en güzel cevabıdır bu kitap. tabii erkek egemenliğinin baskın olduğu bir toplumda Kadının yalnızca bir cinsel obje ve para ile satın alınan bir maldan farksız olduğunun en acı örneğidir Firdevs.

Keşke bütün okullarda zorunlu okunması gereken bir kitap olsaydı, belki kadınları biraz anlardık, belki empati kurabilirdik, belki bu kadar iğrenç insanlar olmazdı..
Defalarca okunması gereken bir eser olduğunu düşünüyorum çünkü sadece beni değil okuyan bir çok arkadaşımı da çok derinden etkileyen bir kitap..

Son olarak Yazarın giriş kısmında Firdevs ile ilgili yazdıklarını söyleyemeden geçmeyeceğim..
‘’Firdevs, umarsızca en karanlık sona doğru çekilmiş bir kadının öyküsüdür. Bütün zavallılığına ve umarsızlığına karşın bu kadın, benim gibi yaşamının son anlarına tanık olan herkese, yaşama, sevme ve kendilerini gerçek özgürlük haklarından mahrum bırakan bütün güçlere karşı direnip bu güçleri yenme isteği vermiştir.’’

Burcu Kırmızıgül (Yazar) 
 14 Şub 09:59 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bir kadın hikayesi işte..Can acıtıcı,aşağılayıcı...Bazen kelimeler kifayetsiz kalıyor,kadınları bu kadar aşağılamaya kimsenin hakkı yok aslında..Aileden başlıyor tacizler,tecavüzler sonra nerelerde açıyor gözünü,,Maalesef üzücü bir kadın hikayesi daha okumuş bulundum.

Osman Yüksel 
21 Şub 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Mısır da yaşayan Firdevs isimli bir hayat kadınının hikayesini anlatan sizi derinden sarsan bir kitap. Yazar Firdevs ile Kanatır cezaevinde tanışmıs ve onun hayat hikayesini kaleme alırken kadın olmanın zorluklarını, cinsiyet sömürüsünü en ince ayrıntısına kadar anlatmıştır. Bu kitap sadece Firdevs'in hayatını anlatmakla kalmıyor, onun çektiği acıların aynısı belki daha fazlasını yaşayan fakat bundan hic kimsenin haberi olmayan milyonlarca kadının hikayesini dile getiriyor aynı zamanda. Uzun zaman etkisinden kurtulamayacağım nadir eserlerden biri oldu benim için. Tekrar tekrar okunması ve sorgulanması gereken bir eser...

Seda Köktürk 
17 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi

Mısırlı feminist bir kadın yazarın gerçek bir hayat öyküsünden yola çıkarak bizlere aktardığı kısa dikkat çekici kitabı bize erkeklerin egemen olduğu toplumlarda kadının yerini, hislerini anlatıyor. Birkaç saatte bitirdiğim kitabın etkisini birkaç gün üzerimden atamadım...

SEDDAVİ, Mısırlı feminist yazar.Tıp Fakültesi mezunu, ülkesindeki kadınların durumu hakkındaki düşüncelerinden dolayı 1981 yılında bir yıl cezaevinde kalmış,ülkesindeki siyasi baskılara dayanamayıp Amerikan üniversitelerinde ders vermeye ve yurtdışında yaşamaya başlamış...
Neval El Seddavi,ölüm hücresinde görüştüğü Mısırlı hayat kadını Firdevs'in anlattığı gerçek yaşam öyküsünü aktarıyor bu kitabında...
Su gibi akan , bir dikişte içilen bir hikaye, ama sonra o su boğazda kalıyor yutamıyorsun, o su gibi akan hikayede kederden boğuluyorsun...
Lanetler yağdırıyorsun kitapta adı geçen her erkek karaktere!
Lanetler yağdırıyorsun, o malum işi yapan iki kişiden birine "delikanlı" diğerine "hayat kadını" diyen o pis zihniyete!
Lanetler yağdırıyorsun düşene bir tekme daha atan adam olamayan adamlara!!!
Neyse!!!

hatice ozturk 
11 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Şiddetle davsiye edilir! Bir solukta okunup unutulmayacak türden bir kitap. Bir kadının toplum tarafından hatta çok öteye gitmeden kendi ailesi içinde yaşamış olduğu içsel savaşın göstergesi. İçinde bulunduğu koşulların acı deneyimlerinden geçmiş,parasını yiyen "belalısını" öldürdüğü için idam cezası almıştır. Aslında ölüm Firdevs için özgürlüktü bunun yanı sıra kalkıştığı isyana toplumun biçtiği bedeldi ve Firdevs ölümü selamlar.

Maya 
14 Nis 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Yazar, ölüm hücresinde Mısırlı fahişe Firdevs ile konuşuyor. Firdevs'in anlattığı yaşam öyküsünü anlatıyor bize. Bu dünyada kadın olmanın, hele bir de 'fahişe'olmanın ne anlama geldiğini, kadının ezilmişliğini, çaresizliğini ve her ne olursa olsun azmini de sergiliyor.Okurken Firdevs'e fazlasıyla hayran kaldım.Önyargılarımıza fazlasıyla haddini bildiren gerçek bir yaşam öyküsü. Kadın kadındır bir fahişe bile olsa ki Firdevs birçogumuza göre daha kadın... Mutlaka ve mutlaka okuyun! Herkese keyifli okumalar;)

Miray Doğan 
02 May 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Aslında bildik bir hikaye...ezilen hor görülen ve sonunda kötü yola düşen ve bunu isteyerek seçen daha doğrusu başka seçenek bırakılmayan bir kadının hikayesi...ama aktardığı duygu yoğunluğu kuvvetli ve tesirli...

Gül yalçın 
28 Nis 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Nasıl başladı nasıl bitti anlamadım ve bugün biraz daha sindirerek ikinci defa okudum..kadının yapılan acimasizligin,kadının metalastirilmasinin en güzel anlatımı..

Bu kitabı sadece her kadının değil aynı zamanda her erkeğin de okuması gerektiğini düşünüyorum. Derinden etkileyen, insanın içine işleyen bir kitap.

2 /

Kitaptan 35 Alıntı

İlknur Burcu Keser 
01 Şub 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

"Geçmişimde, çocukluğumda kayda değer bir şey yoktu; ne aşk ne de başka bir şey. Bu yüzden benim söylediğim her şey gelecekle ilgiliydi. Çünkü gelecek, istediğim renklerle boyamak üzere hâlâ benimdi. Özgürce karar vermek, istersem değiştirmek üzere hâlâ benim..."

Sıfır Noktasındaki Kadın, Nevâl es-Saadavi (Sayfa 35)Sıfır Noktasındaki Kadın, Nevâl es-Saadavi (Sayfa 35)

Kız çocuklarından biri öldüğü zaman babam her zamanki gibi yemeğini yer, anneme ayaklarını yıkatır, sonra yatmaya giderdi. Ölen çocuk erkekse babam annemi dövdükten sonra yemeğini yiyip
gene yatağa yollanırdı.

Sıfır Noktasındaki Kadın, Nevâl es-SaadaviSıfır Noktasındaki Kadın, Nevâl es-Saadavi

Ama tanıdığım bütün erkekler bende tek bir istek uyandırdı: elimi kaldırıp yüzlerine okkalı bir şamar indirmek.

Sıfır Noktasındaki Kadın, Nevâl es-SaadaviSıfır Noktasındaki Kadın, Nevâl es-Saadavi
Küçük kara balık 
27 Kas 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

....Bütün kadınlar yalanların, dolanların kurbanıydı. Erkekler kadınları aldatır, aldandıkları için de onları cezalandırır; evlenmeye zorlar, sonra da ömür boyu hizmetçiliğe, küfürlere ya da dayağa mahkum ederlerdi.
En az aldatılan kadının fahişe olduğunu kavramıştım artık. Evliliğin kadınların en zalim şekilde acı çekmesine dayalı bir sistem olduğunu anlamıştım.

Sıfır Noktasındaki Kadın, Nevâl es-SaadaviSıfır Noktasındaki Kadın, Nevâl es-Saadavi
İlknur Burcu Keser 
01 Şub 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

"Yaşam çok sert. Gerçekten yaşayanlar yalnızca ondan daha sert olanlardır."

Sıfır Noktasındaki Kadın, Nevâl es-Saadavi (Sayfa 60)Sıfır Noktasındaki Kadın, Nevâl es-Saadavi (Sayfa 60)
Ebru Hacıalioğlu 
08 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"Hiçbir şey istemiyor, hiçbir şey ummuyordum. Hiçbir şeyden korkmuyordum. Çünkü yaşamımız boyunca bizi köleleştiren isteklerimiz, umutlarımız, korkularımızdır."

Sıfır Noktasındaki Kadın, Nevâl es-Saadavi (Sayfa 105)Sıfır Noktasındaki Kadın, Nevâl es-Saadavi (Sayfa 105)

İlkeleri olan devrimciler de aslında diğer insanlardan farklı değildi. İlkelerini satarak, başka erkeklerin parayla satın aldıklarını onlar kurnazlıkla elde ediyorlardı. Bizim için cinsellik neyse, onlar için de devrim oydu. Kullanılacak bir şeydi. Satılacak bir şeydi.

Sıfır Noktasındaki Kadın, Nevâl es-SaadaviSıfır Noktasındaki Kadın, Nevâl es-Saadavi
Devran 
29 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

''Herkes bir gün ölecek Firdevs. Sen de, ben de Önemli olan ölene kadar nasıl yaşayacağımız.''
''Nasıl yaşayacağız? Yaşam çok zor.''
'' Yaşamdan daha sert olmalısın Firdevs. Yaşam çok sert. Gerçekten yaşayanlar yalnızca onlardan daha sert olanlardır.''

Sıfır Noktasındaki Kadın, Nevâl es-SaadaviSıfır Noktasındaki Kadın, Nevâl es-Saadavi
4 /