Sıfıra Doğru

8,2/10  (21 Oy) · 
88 okunma  · 
17 beğeni  · 
913 gösterim
Ünlü tenisçi Neville Strange ve karısı Kay mutlu bir evlilik sürmektedir. Eylül ayında Neville'in yaşlı akrabası Lady Tressilian'ın Martı Koyu'ndaki köşküne giderler. Ancak orada kötü bir sürprizle karşılaşırlar. Neville'in eski karısı Audrey de oradadır. Kimse bir olay çıksın istemez.

Bir akşam bir çok konuğun olduğu sırada yaşlı avukat Mr. Trevet, geçmişte işlenen bir cinayeti anlatır. Bir çocuğun işlediği cinayeti. Daha sonra Mr. Trevet otelinde kalp krizi geçirir ve ölür.

Daha sonra Lady Tressilian odasında vahşice öldürülür. Acaba Mr. Treves da mı öldürülmüştü?Bu cinayetlerin yıllar önceki o olayla bir ilgisi var mıydı?

Bunları aydınlatacak yegane kişi Başkomiser Battle'dı.
 • Baskı Tarihi:
  2006
 • Sayfa Sayısı:
  176
 • ISBN:
  9789752101739
 • Orijinal Adı:
  Towards Zero
 • Çeviri:
  Gönül Suveren
 • Yayınevi:
  Altın Kitaplar
 • Kitabın Türü:
Crossfire 
18 Tem 22:06 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Agatha teyzenin 1944 yılında yazdığı güzel bir Battle romanı. Başkomiser Battle'ın son kez göründüğü romanmış. Ve Poirot ile de tek bir kitapta (Briç Masasında Cinayet) bir aradalarmış. Sonrasındaki Poirot romanlarında Battle emekli olarak gösterilmiş. Bunu da öğrenmiş oldum. Daha önceki okuduğum kitaplar Poirot romanlarıydı genelde, daha Miss Marple kitapları da var bakalım...
Sıfıra Doğru ise entrika dolu bir romandı. Adamın eski karısı, kadının yakın arkadaşı falan filan bizim günümüzdeki dizilerin künyesine benziyor gibi. Başlarında olaylar sıradan giderken kitabın ortalarından itibaren cinayet üstüne cinayet geliyor. Tabi bir tanesinin cinayet olduğunu o anda anlamak bile güç. Sonrasında bütün olaylar en sonunda çözülüyor. Katilin o kişi olacağını pek beklemezdim açıkçası. Lakin diğer karakterlerin durumuna göre o adayın ihtimali de güçlüydü. Sonradan bahsedilen nefret durumu da işin içine girince daha da belirginleşmişti. Rahat bir şekilde okudum. Kitabın başlarında ufak tefek detayları cinayetin içine iyi oturtmuş Agatha teyze. Geri kalanları okumaya devam.

Serdar Poirot 
12 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Oldukça güzel bir başmüfettiş Battle romanı. Neville Strange, Audrey'den boşanmış ve Kay ile evlenmiştir. Her sene Camilla halasına ziyarete giden Neville bu sene eylül ayında gideceğini söyler ancak Audrey de o zaman gidecektir. Martı Burnu köşkünde gergin bir vaziyet vardır ve olayla ilişkili insanlar o tarihte yakınlardadır. Bay Treves adlı bir avukat ölür ancak ölmeden önce söyledikleri önemlidir. Camilla Tressilian da öldürülür. Katil kimdir ve Battle bu kişiyi bulabilecek midir? Hiç beklenmedik bir final. Keyifle okunan bir roman.