Sıfırdan Başlamak Benim Hikayem

7,8/10  (5 Oy) · 
12 okunma  · 
5 beğeni  · 
847 gösterim
"Yirmi sekiz yaşımı görebileceğimden emin değilim, fakat bir yandan da son üç yılda o kadar çok güzellik yaşadım ki... Dünya bana hiçbir şey borçlu değil."

"Jimi ilk kez kendi cümleleriyle; saf ve sansürsüz. Okurken kafamın içinde sesini duyabiliyorum."
-Leon Hendrix, Kardeşi-

"İçten ve büyüleyici."
-Observer-

NME dergisi "2013ün En İyi Müzik Kitapları" seçkisinde

"Öğretmen, 'Kendini nasıl hissediyorsun?' diye sorardı ve ben, 'Bu Marsta insanların kendilerini nasıl hissettiğine bağlı,' gibi uçuk bir karşılık verirdim. Ona başka ne diyeceğimi bilemezdim."

Bu cevabı ceza aldırmıştı çocuk Jimi'ye. 25 yaşına geldiğinde ise artık kendisi değil onun müziğini dinleyenler Jimi Hendrix'in başka bir gezegenden olduğunu düşünüyordu. "Sesler duyuyorum ve onları ben bir araya getirmezsem kimse getirmeyecek" diyordu Hendrix. Müziği ve gitarıyla yaptıkları öylesine özgün ve çarpıcıydı ki hayallerinin peşinde sırtında gitarı yola çıkan "otoban çocuğu", sadece dört yıl içinde zamanının -ve sonrasında tüm zamanların- en büyük müzik ikonlarından birine dönüştü.

Bu kitabı gerçekten Jimi Hendrix yazdı, her bir cümle ona ait. Sigara paketlerinden otel kırtasiyelerine dek elinin altındaki her kağıt parçasına bir şeyler karalama takıntılı bu genç adam, yaşamın üstünde bıraktığı izleri günlükler, şarkı sözleri, mektuplar ve küçük notlar halinde yazıya dökmüş, yazmadıklarını da röportajlarında seslendirmişti. Sıfırdan Başlamak bu çok parçalı yapbozun birleştirilmesiyle ortaya çıktı. Bu onun hayat hikâyesi. Sadece kendisinin anlatabileceği türden bir hikâye; fazlasıyla dürüst ve saf. Önce yokluk sonra bolluk ve şöhretle başa çıkmak zorunda kalmış bir müzik dahisinin telaşlı, meraklı, yaratıcı ve çelişkilerle dolu zihnine yolculuk.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2014
 • Sayfa Sayısı:
  256
 • ISBN:
  9786054729203
 • Çeviri:
  Avi Pardo
 • Yayınevi:
  Domingo Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Ömer Levent 
30 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Çok hoş bir kitaptı.Jimi bence çok samimi bir şekilde yazmış.Kitabın düzeni de diğer pekçok kitaptan farklı ve güzel.Kitabı okuduktan sonra Jimi'yi arkadaşım gibi görmeye başladım.

Murat Ç 
03 Tem 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Son sayfalara geldiğimde Hey Joe'yu açmıştım. İçimden onu dinlemek gelmişti, son sayfayı kapattığımda Voodoo Child başladı. Bir anda resmen sonun başlangıcı gibi oldu.. Her şey daha yeni başlıyordu.. Evet..

"Çocukken beni de kiliseye gönderdiler. Giysilerim uygun olmadığı için kiliseden kovulduğumu hatırlıyorum. -Bu uygun değil, böyle giremezsin- dediler. Başka ayakkabı satın alacak paramız yoktu, fakat yine de kiliseden kovuldum. Bir kurum alt tarafı, bu yüzden hiç bir şey bulamayacaklar. Beni yanlış anlamayın, kiliseye gitmeyin demiyorum, fakat kimseye zarar vermedikçe bana nasıl yaşayacağımı ve ne yapacağımı söylemesinler"

İlk sayfasını açtım ve hemen diğer sayfaları okumalıydım. Hemde çok hızlı, her ayrıntıya ihtiyacım vardı.. Kitap; Jimi'nin kişisel notları, ki kişisel notları deyip geçmeyelim; peçeteler, kibrit kutularının içi, etraftaki herhangi bir şeye yazdığı her şey.. Röportajları ve günlüklerini harika bir şekilde harmanlayıp, bize sunuyor Peter Neal. Harika bir iş çıkarmış. Yazılımsal kurgu harikaydı. Kitabın tasarımı ve iç detayları harika. Sizi daha da okumaya teşvik ediyor. Kitabın yapımında çok iyi bir ekip ve emek var. 3 günde okudum ama devam etseydi elimden hiç bırakmazdım. Jimi ile albüm yaptık, jimi ile turnelere çıktık, mektup aldık, mektup gönderdik.. Hayatındaki özgürlük anlayışı ile özgür olduk. Siyah ve beyaz kavgasının ne kadar saçma olduğunu, müziğin rengi olmadığını bir kez daha gördük. Bu dünya'dan bir Jimi geçti..

"Yirmi sekiz yaşımı göreceğimden emin değilim, fakat bir yandan da son üç yılda o kadar çok güzellik yaşadım ki... Dünya bana hiç bir şey borçlu değil"

İyi okumalar.. :)

Kitaptan 6 Alıntı

toprak 
08 Şub 2015 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Müzik yalan söylemez anlıyor musun?
Yanlış yorumlanabileceğini kabul ederim, fakat yalan söylemez.

Sıfırdan Başlamak, Jimi Hendrix (Sayfa 227)Sıfırdan Başlamak, Jimi Hendrix (Sayfa 227)
Murat Ç 
03 Tem 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Jimi Hendrix der ki;
"Zamanı gelince, ölecek olan benim. Bırakın da hayatımı istediğim gibi yaşayayım."

Sıfırdan Başlamak, Jimi HendrixSıfırdan Başlamak, Jimi Hendrix
Murat Ç 
05 Tem 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Jimi Hendrix der ki;
"Hafta'nın her günü farklı bir kentteyim. Çok fazla kalırsam, insanlar beni aşağı çekmeye çalışır.
Benden bir köpekten söz ediyormuş gibi söz ederler.
Giysilerimden söz ederler, fakat asıl örümcek Kafalı'nın kendileri olduğunu idrak edemezler"

Sıfırdan Başlamak, Jimi Hendrix (Sayfa 135 - Altıncı Bölüm)Sıfırdan Başlamak, Jimi Hendrix (Sayfa 135 - Altıncı Bölüm)
Ömer Levent 
13 Oca 11:36 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bulutları görmeden alacakları biçimleri önceden kestiremezsin.

Sıfırdan Başlamak, Jimi Hendrix (Sayfa 126)Sıfırdan Başlamak, Jimi Hendrix (Sayfa 126)
Murat Ç 
06 Tem 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Jimi Hendrix ile Bob Dylan'ın İlk Tanışması;
"Ben Village'da iken Bob Dylan da orada açlık çekiyordu. Bir kez görüştüm onunla, fakat ikimizin de kafası bir tondu... İkimizin de kafası iyiydi ve orada takılıp gülmüştük. Evet, gülmüştük sadece."

Sıfırdan Başlamak, Jimi HendrixSıfırdan Başlamak, Jimi Hendrix