Şifrelerden Sembollere Dan Brown

8,3/10  (3 Oy) · 
5 okunma  · 
2 beğeni  · 
167 gösterim
ŞİFRELERDEN SEMBOLLERE DAN BROWN Dan Brown'ın Da Vinci Şifresi ile parlamıştı. Kitap Sembol'ün de benzer bir etkisinin olduğunu söylemek mümkün. Kitap için, bir tür New Age propaganda broşürü denilebilir. Saçma bir tarih kurgusu, yanlış bile sayılamayacak sözde bilimsel iddialarla birlikte okuyucuya sunuluyor. Şifrelerden Sembollere Dan Brown, bu akıldışılıklara karşı bir tür toplumsal panzehir. Alâeddin Şenel, Enis Doko, Hakan Çörekçioğlu ve Haluk Hepkon, Dan Brown'ın sahte bilimini ve sözde alternatif tarihini aklın ve Aydınlanma'nın ışığında enine boyuna inceliyor. Alâeddin Şenel, makalesinde Brown'ın dine ve bilime yanlış bakışının kökenini araştırıyor... Enis Doko, Brown'ın bilimsellik iddiasının ne kadar kof olduğunu gözler önüne seriyor... Hakan Çörekçioğlu, madern bilim ve büyü arasıdaki ilişkinin gerçek tarihini anlatıyor...Haluk Hepkon, Brown'ın dile getirdiği ezoterik hurafelerin ve komplo teorilerin ortaya çıkış ve yaygınlaşma süreci ile söz konusu sürecin nedenlerini ele alıyor. Şifrelerden Sembollere Dan Brown'ı okurken içinde yaşadığımız dünyada giderek yaygınlaşan komplo teorileri, ezoterizm ile Aydınlanma ve bilim düşmanlığı hakkında da fikir sahibi olmak mümkün.
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2010
 • Sayfa Sayısı:
  179
 • ISBN:
  9789944756228
 • Yayınevi:
  Kırmızı Kedi Yayınları
 • Kitabın Türü:

Dan Brown ve Von Daniken gibi modern sahte peygamberlerin (ki peygamberlik zaten sahte bir iddiadır) kitaplarına ilişkin eleştirel-çözümleyici ve dikkat çekici bir çalışma. Zavallı postmodern insan uzaylıların gelmesini beklerken, Dan Brown'un 2005'teki yıllık geliri 75 milyon dolar olarak saptandı, oysa sadece Da Vinci Şifresi kitabından yaklaşık 250 milyon dolar kazanmıştı. Eski peygamberler sanrılarını yayımlatacak bir yayınevi bulamadıkları için çok şanssız olmalılar. Ayrıca, muhtemelen uzaylı tanrılar, masa başında oturarak evrenin tüm sırlarını açığa çıkaran bu adamlara, bütün sırrı bozdukları için biraz içerlediler!

Kitaptan 2 Alıntı

Bahar 
27 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kayip Sembol'ün Sahte Bilimi/Enis DOKO
"Bir yazarin eserini kaleme alirken hayal gücünü calistirmasinda yanlis birsey yoktur. Ama bu hayal ürünü seyler eger dogru olarak sunuluyor ve bazi sahtekarlarin ekmeğine yağ sürüyorsa, o zaman yazarin yaptiğinin ne kadar etik olduğu tartisilir. Kayip Sembol'un milyonlarca okuyucuya ulasacaği aciktir; bu okuyucularin buyuk cogunlugu da oradaki sözde bilimsel iddialarin dogru olduguna inanacaktir. Söz konusu okuyucular bu sekilde New Age dolandiricilarinin iddialari karsisinda savunmasiz kalacaklardir. Kayip Sembol hem bilimi hem de insan sağliğini ve psikolijisini tehdit eden New Age akiminin propagandasini yapmaktadir. Bu yuzden Kayip Sembol'ü masum bir roman diye nitelendirmek mümkün değildir."

Şifrelerden Sembollere Dan Brown, Adam Şenel (Sayfa 87 - Kirmizikedi)Şifrelerden Sembollere Dan Brown, Adam Şenel (Sayfa 87 - Kirmizikedi)
Bahar 
27 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Antropolojik Bir Olgu Olarak Büyü ve Rönesansin Büyüsünün Kökleri
"...
Teurjik büyü eylemleri özel bir tarz büyüdü. Teurjistler, tipki ilkel büyüde oldugu gibi varliklar arsinda birtakim benzerlik iliskileri tesis ederler ve bu iliskileri kullanarak yaptiklari büyüsel ayinler vasitasiyla, tanri heykellerini canlandirmayi ve tanrilarla konusmayi hedeflerler."

Şifrelerden Sembollere Dan Brown, Adam Şenel (Sayfa 95 - Kirmizikedi)Şifrelerden Sembollere Dan Brown, Adam Şenel (Sayfa 95 - Kirmizikedi)