Sigarayı Bırakmanın Kolay Yolu

·
Okunma
·
Beğeni
·
3.468
Gösterim
Adı:
Sigarayı Bırakmanın Kolay Yolu
Baskı tarihi:
2009
Sayfa sayısı:
215
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055890438
Orijinal adı:
Easyway To Stop Smoking
Çeviri:
Pınar Savaş
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Butik Yayınevi
Allen Carr
"Sigarayı Bırakmanın Kolay Yolu" yöntemi hakkında görüşler...
Prof. Dr. Manfred Neuberger (Viyana Üniversitesi Tıp Fakültesi Başkanı)
Allen Carr yöntemi kurumlar içerisinde sigara içme oranını etkileyici bir ölçüde
düşüren tek yöntemdir. Araştırmalarımız gösteriyor ki, yöntem kurumlarda çalışanların
sağlık ve memnuniyet derecelerini oldukça olumlu yönde etkiliyor. Allen Carr
denediğimiz diğer yöntemlerden ciddi bir fark ile daha başarılı olmuştur." (29.07.2004)

Prof. Dr. Judith Mackay (Dünya Sağlık Örgütü-WHO-Tütünsüz Dünya Başkanı):
"Allen Carr'ın çalışmalarını hiç çekinmeden destekliyorum. Pekçok yöntem onun bazı
tekniklerini kullanmaya çalışıyor ama hiç birisi onun yakaladığı başarıya yaklaşmıyor"

Ubeyd Korbey (Sigarayla Savaşanlar Vakfı Başkanı)
"Allen Carr'ın Metodu ile tiryakilere verilen 6 saatlik Allen Carr Seminer'ine hayatında
hiç sigara içmemiş biri olarak katılmaktan büyük keyif aldığımı belirtmeliyim. 1994
yılından bu yana ömrünü sigara denilen insanlığın baş belası ile savaşa adamış bir
Sivil Toplum Kuruluşu Başkanı kimliğimle şunu ifade etmek isterim, sigara bırakmak
isteyenler üzerinde son derece etkili olacak bir metot. Sigarayı beyninde çözmek
isteyenlere yılların birikimi ve nerdeyse dünyanın her yanında kazanılan deneyimle sunulan bir yöntem. Tiryakilerin kendilerine sunulan bu fırsatı kullanmamaları sigaraya
başlamaktan sonra yapacakları ikinci büyük hataları olacaktır. Böylesine hayat
kurtaran bir şansı dünyaya sunduğu için Allen Carr'ı kutluyorum."
215 syf.
·Beğendi
İlk sigaramı 13-14 yaşlarında anneannemlerde herkes balkonda püfür püfür sigaralarını içip neşeli sohbetlerini yaparken, gizlice oturma odasına giderek içmiştim. Daha ilk çekişte boğulacak gibi olmuş, bunu içenler bundan ne zevk alıyor diye düşünerek çabucak söndürmüştüm. Şanslıydım, kimse görmemişti.

Asıl sigaraya başlamam ise 18 yaşında kuzenimle beraber gittiğim dersanede ikimizinde sevdiği bir kız arkadaşımızın bize "için için çok zevkli oluyor. Tut bakalım eline yakışıyor mu, bir fırt çek, ha işte öyle, bak, ne kadar zevkli oluyor değil mi" diye özendirmesiyle oldu. Tam da yazarımızın kitapta dikkat çektiği duruma düşerek başlamış olduğumu kitabı okurken fark ettim. Arkadaşlarımızdan kaynaklanan sosyal baskı.

Bir zamanlar sigara içmek toplum tarafından hoş görülüyordu diyor yazarımız. Bugün ise sigara içenler tarafından bile anti sosyal bir davranış olarak görülüyor. Sigarayı içerken yalnız kendimize değil, çevremizdekilere de zarar veriyoruz.

24 yaşında evlendiğimde, eşimin sigara içmemesi sebebiyle sigarayı bırakmıştım. Arada bir iki kere kısa dönemlerde içmelerimi saymazsak yaklaşık 15 yıl boyunca sigarasız sağlıklı bir yaşam sürerken, geçen sene kendime göre bir sebepten tekrar içmeye başladım. Bıraktığım dönemlerde bile bana sigarasızlığa nasıl dayanıyorsun diye sorduklarında "sigara içmekten keyif alıyordum ama zararlarını düşündükçe içmediğime seviniyorum" diyordum. İşte bu da kitabı okurken uzun süreden sonra neden tekrar sigara içmeye başladığımı fark etmemi sağlayan ikinci unsurdu. Bilinçaltımıza sigaranın keyif veren bir şey olduğu aşılanmıştı. Sigara keyif veren bir şey olsaydı onu 13-14 yaşımda ilk içmeyi denediğim zamanlarda içmeye devam ederdim. Halbuki iğrenmiştim. Aslında sigaranın keyif verdiği kocaman bir yalandı. Televizyon, sokaklardaki afişler, tüm medya kurumu sigara içmeyi özendirecek şekilde hazırlanmıştı. Üstelik sigarayı başkasının hatırına bırakmak onun değerini arttırmaktan başka bir işe yaramıyordu. Yazar kitapta bunu şöyle açıklıyor:

"Yaşamımızın %99 'u önceden belirlenmiştir. Biz içinde yaşadığımız toplumun ürünüyüz. Nasıl giyineceğimizi, ne tür evlerde oturacağımızı, yaşam tarzımızı, değişik olduğumuz yönleri bile toplum belirler. Reklamcılar, bilinçaltının yönlendirme gücünü çok iyi bilirler, bu yüzden yollar bizi adım adım takip eden büyük posterlerle doludurlar. O kadar para boşuna mı harcanıyor sanıyorsunuz? O reklamlar size sigara aldırtmıyor mu sanki?
Yanılıyorsunuz! Kendiniz deneyin! Soğuk bir günde bir bara yada restorana gittiğinizde yanınızdaki kişi ne içmek istediğinizi sorduğunda “bir viski” (yada herhangi başka bir şey) yerine “canım bugün ne istiyor biliyor musun? Bir viskinin o yumuşacık sıcaklığını.” deyin. Viski sevmeyen birinin bile size katıldığını göreceksiniz.
Çocukluğumuzdan beri her gün sigaranın bizi rahatlattığına, bize cesaret ve güven verdiğine ve dünyadaki en değerli şeyin sigara olduğuna dair mesajlar alırız.
Abarttığımı mı sanıyorsunuz? Filmlerdeki bütün idam sahnelerinde idam edilecek kişilerin en son arzuları bir sigaradır. Bunun bizde bıraktığı etki çok derindir. Bilincimiz fark etmese de “uyuyan partnerimiz” mesajı alacak zamanı bulur."


Sürekli canımızın sigara istemesinin nedenini vücudumuzdaki nikotin miktarının düşmesi olarak tanımlayan yazarımız, eğer bu ihtiyacı gidermezsek kendimizi bir şeylerden yoksun bırakılmış, çaresiz hissedeceğimizi ve bu duyguyu bastırmak için sigara içmeye devam edeceğimizi vurguluyor. Aslında o anda bu duyguyla başa çıkabilmenin çok kolay olduğunu çünkü nikotinsiz kalmanın acı verici bir durum olmadığını idrak edip, hayatımız boyunca sigaranın esiri olmaktansa ona hayır diyebilmeyi öğrenirsek sigaradan sonsuza kadar kurtulacağımızı söylüyor.

Sigara içmenin hiçbir avantajı yokken sigara içerek kaybettiklerimizi şöyle sıralayabiliriz. SAĞLIK, ENERJİ, PARA, ÖZ GÜVEN, ÖZ SAYGI, İÇ HUZUR, CESARET VE SAKİNLİK...

Beni kitapta en çok etkileyen şey yazarın sigaranın zararlarını anlatırken özellikle sigaranın yıllar geçtikçe sistemli bir şekilde enerjimizi ve cesaretimizi çaldığını anlattığı kısımlardı. Daha öncede belirttiğim gibi uzunca bir süre sigara içmeye ara verip tekrar başladığımda sigaranın enerjimden çaldığını bizzat fark ettim. Daha önce beni yormayan aktiviteleri yaparken kendimi güçsüz hissetmeye ve çabucak yorulmaya başladım.

Tiryakilerin sigaraya asla toz kondurmadıklarını sürekli duyarız. Neden öksürdüklerini sorsak üşüttüklerini söylerler. Bizi rahatlattığını sandığımız sigaranın aslında bizi diken üstünde tuttuğunu idrak edebilsek belki bırakmamız daha kolay olacak. Düşünsenize hayatınız boyunca gittiğiniz eğlencelerde herkes ortamın tadını çıkartırken sizi dürten sigara içme isteği size o ortamı bıraktırıp dışarı çıkıp sigara içmeye zorlar. Peki içtiğimizde rahatlamış mı oluyoruz? Hayır...Sadece içimizdeki nikotin canavarını beslemiş oluyoruz. Bizi strese sokan aslında sigara içme isteğinin ta kendisi, sigara içmeyenler bu stresi asla yaşamıyorlar..

Harcadığımız milyonlarca lira, yaşam boyu kurtulamadığımız uyuşukluk, öksürük, nefes darlığı vb.. Gözlerimizi açmanın artık vakti gelmedi mi?
Sigara içmenin insanı kendine ömür boyu esir eden zincirleme bir reaksiyon olduğunu daha ne kadar görmezlikten geleceğiz. O zinciri kırmazsak yaşamımız boyunca bir tiryaki olarak kalacağız. Ben artık sigaranın kölesi olmak istemiyorum ve size bu kitabın sigarayı bırakmada tabii ilk şart olarak istemeniz ve kendinize güvenmemiz koşuluyla yardımcı olabileceğini söylüyorum. Okursanız kaybedecek hiçbir şeyiniz yok. Sigarayı bırakmaktan korkmayın lütfen..Sigara içerek sadece kendimizi cezalandırıyoruz.
215 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Sigara hakkında önemli olabilecek neredeyse her şeyin yer aldığı bir kitap. Farklı bir kitap. Dolayısıyla normal bir yorum da yapamıyorum. Sigara içenlere de içmeyenlere de hitap eden bir kitap. Kitap ve aldığım bir ilacın da etkisiyle 21 Eylül Dünya Barış Günü'nde vücudumla barış ilan ederek sigarayı bırakım. Belirli aralıklarla yorumumu düzenler ne durumda olduğumu yazarım kitabın etkisini merak edenler için.

Kitaptan yaptığım alıntılardan görüleceği üzere yazarın gerçekten de ilginç tespitleri var. Sigaraya tekrar başlarsam bile (ki gerçekten bıraktığımdan eminim.) iyiki okudum diyeceğim bir kitap. Daha önce Allen Carr'ın aynı isimli sanırım 2 saatlik belgeselini izlemiş olmama rağmen sigara konusunda ufkum açıldı. 5 senelik bir içici olarak bahsettiği durumların hepsini tek tek yaşadığımı ve kitapta en ufak bir abartının olmadığını söyleyebilirim.

Kitapta hastalık, kanser vesaireden çok az bahsedildiğini belirtmeliyim ayrıca.

Son olarak kanaatimce şu soruların cevaplarını, gönül rahatlığıyla bulabileceğiniz bir kitap:
#Bir insan neden sigara içer?
#Sigara neden bu kadar yaygın?
#Bu kadar zehirli bir şeyin üretilip satılmasına neden göz yumulur?
#İnsan sigaranın bu denli zararlı olduğunu bilmesine rağmen neden bırakırken zorlanır?
#Sigara içmek bir alışkanlık mıdır yoksa bir bağımlılık mıdır?
#Sigarayı bırakamayan insanlar iradesiz midir?
#Nikotin sakızları vs işe yarar mı?
#Devletin kamu spotları vs işe yarıyor mu? (Allen Carr'a göre olumsuz etkisi var.)
#Sigara bıraktıktan sonra neden kilo alınır?
ve benzeri onlarca soruya çok mantıklı cevaplar var.

Kitaba 10 puan verdim. Zira kitabın konusu, işleyişi ve dili konusunda hiçbir eksik görmedim.

Herkese iyi okumalar ve sigarasız hayatlar. :)

-----------------
Bırakma Günlüğü
#7
. gün (28 Eylül) itibariyle hala içmiyorum. Şu ana kadar sadece bir hafif bir kriz geçirdim. O da 3 dk sürdü. Onun dışında 1 haftadır aklıma bile gelmiyor.

#6
. Ay Editi: Bir beğeni gelince hatırladım bu incelemeyi. Şu ana kadar hiçbir sıkıntı yok. Artık sigara içmeyen bir insan olduğumu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. :)

#11
. Ay editi: Bir sıkıntı yok efendim. :)

#3
. sene güncellemesi: #34189026
------------------
215 syf.
·Beğendi·10/10
Daha önce bir çok kez sigarayı bırakma girişimim oldu fakat bırakamadim. Hatta birçok kişinin bunlarla bırakmış olduğu Sağlık Bakanlığının zibil gibi dağıttığı ilaçlarda bende etki göstermedi.
Sigaraya bağımlı olduğumu, sigaranın güven verdiğini, onsuz yaşamın biraz zevksiz olacağını düşünüyordum. Bu yüzden kitaba biraz ön yargıyla başladım. İlk gün 150 sayfa falan okudum ve bu okumayla kafamda bitirdim diyebilirim olayı. Henüz 2 gün olmuş olmasına rağmen sanki daha önce hiç sigara içmemiş biri gibiyim diyebilirim. Artık özgürüm.

Kitabı okumamı şiddetle tavsiye eden Hacı Seydaoğlu ve kitabı hediye eden Vedat Geçit kardeşlerime sonsuz teşekkürler , iyi ki varsınız.
215 syf.
·7 günde·10/10
Hayatımda ki en büyük pişmanlığım sigara içmekti. Bırakmak adına yardımcı olacak yollar ararken de Allen Carr yöntemini buldum.Kitabı yaklaşık 1.5 yıl önce okumuştum,okuduklarıma eklemediğimi farkedince belki birinin bırakmasına vesile olur diyerek bu incelemeyi yazmak istedim.

Öncelikle Allen Carr'ın kendi adını verdiği bu yöntemden bahsetmek istiyorum,zira kitap tamamen bu yöntem üzerine kurulu. 33 Sene boyunca günde 5 paket sigara içtiğini söyleyen Allen Carr,bir çok yöntemi denedikten sonra kendi yöntemini oluşturuyor.Kitap boyunca kesinlikle, ''Bakın bu içenin ciğeri,bu içmeyenin ciğeri'' ya da ''Sigara içerseniz ölürsünüz'' gibi bilindik şeyleri söylemiyor,zararlarından bahsetmiyor.

İrade gücü üzerine değil,mantık üzerine kurulu bir yöntem.Allen Carr'ın Türkiye kurucusu Emre Üstünuçar ''İçme sebebiniz ne ise bırakma sebebiniz de o olmalı'' diyor.Yani size keyif verdiğini düşündüğünüz için içiyorsanız,size aslında keyif vermediğini,yalnızca bağımlılık gereği içtiğinizi,kokusunun ve size verdiği zarar'ın aslında bir keyif olmadığını,yalnızca kendimizi kandırdığımızı,bunun bir yanılsama olduğunu anlatıyor.

Tabi bunu yaparken de içme sebeplerini tek tek ele alıp mantıklı açıklamalar getirdikten sonra,asıl içme sebebimiz olan bağımlılığa getiriyor konuyu.İşin en basit tarafı bağımlılık kısmı aslında.Çünkü bilimsel araştırmalar yalnızca 3 gün sonra,bağımlılık yapan nikotinin büyük çoğunluğunun vücuttan atıldığını söylüyor. Bernard Shaw'ın çok sevdiğim bir sözü vardır, ''Dışarıdaki duvarları yıkmak kolay, önemli olan içerideki duvarları yıkabilmek.'' der. Bu kitap gösteriyor ki sigarada da aynı durum mevcut. Bırakıp, yeniden başlamamız da beynimizde hala onun bir keyif olduğunu sanmamızdan kaynaklanıyor aslında.Sigarayı değil,içmediğimiz zamanlarda ortaya çıkan sinirliliğimizi,yoksunluğumuzu,kendimizi sevmediğimiz için tekrar başladığımızı anlatıyor.

Sigarayı bırakmak isteyenlerin kesinlikle okuması gerektiğine inanıyorum,hatta öncesinde Emre Üstünuçar'ın ''Bırakmak İstiyorum'' adlı filmini de izleyebilirler, daha iyi pekişmesini ve ön yargılarından daha kolay kurtulmasını sağlayacaktır. Son olarak Allen Carr terapisti olabilmenin şartlarından biri,daha önce sigara içmiş olmak,içenleri daha iyi anlamak adına.

Emre Üstünuçar'da iletişim,insan ilişkileri konusunda çok önemli eğitimler almış bir isim.Zaten filmi izlerseniz, sunumundan bunu anlayacaksınız.
215 syf.
·2 günde·8/10
Öncelikle şunu belirtmeliyim: kitap sigarayı bıraktırmıyor; kitap sigarayı kafamızda bitiriyor ve kendimiz zorlanmadan bırakıyoruz. Ama şu bir gerçek; kitap kafamızda büyüttüğümüz sigaranın hayatımızdan silip atmamız için ciddi bir destek sağlıyor. Kesinlikle bilindik yasaklayıcı, aşağılayıcı bir tutum izlemiyor, hatta sigara içersek başımıza gelecek hastalıklarla boğmuyor bağımlıyı. Hatta kitabı bitirmeden sigarayı bırakmamamızı istiyor ve okurken ara ara sigara içmemizi hatırlatıyor. Öyle ki o hatırlatmalarda sigara içesiniz gelmiyor ve yavaş yavaş mantığını yitiriyorsunuz. İçimizdeki nikotin canavarını ve kafamızdaki büyük yaratığı yani beyin yıkama ve yanılsamalarımızın farkına vardırıyor. İçine düştüğümüz tuzaktan çıkış yolunu gösteriyor ve kurtulmamız için cesaretlendiriyor, motive ediyor. Kitabın sonunda kendinizi özgür hissediyorsunuz. Sağlıklı günler için ümitle doluyorsunuz. Sigaradan muzdarip herkesin okumasında fayda görüyorum. YAŞASIN ! ARTIK ÖZGÜRÜM !
Yorumuyla bu kitabı okumama vesile olan Hacı Bey'e ayrıca teşekkür etmeliyim. Yalnız şöyle bir durum var: "Sigaradan kurtulurken 1000k'ya müptela oluyoruz." Bununda var mı kolay bir yolu ? :) Saygılar...
215 syf.
·3 günde·7/10
Bu kitapta, sigaranın ne kadar basit ve saçma bir uğraş olduğu ispatlanıyor.


---Netice olarak 27. günün sonunda geri başladım. Acizlik zor be azizim :) ---
215 syf.
·65 günde·Beğendi·10/10
Açıkçası kitabı okumaya başlamadan önce bu kadar etkili bir kitap olabileceğini hiç düşünmemiştim. Farklı bir bakış açısıyla siz hiç farkında olmadan sizi sigaradan uzaklaştırıyor diyebilirim.Uzun yıllar boyunca sigara bağımlısıyım. Çok kere bırakma denemelerim hep başarısızlıkla sonuçlandı.Kitabı okuduktan sonra sigara tamamen hayatımdan çıktı. Ve ben sigarayı bırakma aşamasındayken Pnömotoraks (Akciğerin Sönmesi ve Göğüs Boşluğunda Hava Toplanması) rahatsızlığı geçirdim. Bu rahatsızlığımda üstüne tuzu biberi oldu. Kitapta da denildiği üzere Sigara gerçekten çok büyük bir tuzak. Şu anda başarmanın tadını çıkartıyorum. Mükemmel bir kitap. Sigara bağımlısı olan, sigarayı bırakmak isteyen ve başarısızlığa uğrayan herkese tavsiye ederim. Herkese iyi okumalar diliyorum.
215 syf.
·Beğendi·10/10
Sigarayı bırakmamda çok etkili olmuş ve kendisine teşekkür e-maili atacağımda ise vefat etmiş olduğunu öğrendiğim Allen Carr'ın harika kitabı. Bir kez yarım bıraktıktan sonra yeniden baştan başladım ve bırakmamda çok etkili oldu.
215 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Kitabı 29 Haziran 2019 da, yaklaşık olarak akşam 23:30 civarı okumaya başladım, 30 Haziran günü devam edip saat 15:00 civarı bitirdim. Bugün 13 Ağustos Salı 2019. Henüz sigara içmedim. Geçen süre tahmin ettiğimden de kolay geçti. Kitap tahmin ettiğimden de faydalı oldu. Şu aralar özel hayatımdaki zorluklar beni biraz zayıflattı ve yakın çevremde de sık karşılaşmam zaman zaman sigara arzusu duyar gibi hissetmeme sebep oldu. Düşünüyorum da bu bi daha sigara içmem için bi gerekçe olmamalı. Sigaranın hiçbirşeyi çözmediğini, zorluklarla sigara olmadan da başedilebileceğini öğrendim. Ve her ne pahasına olursa olsun bir daha sigara içilmemesi gerektiğini, son sigaradan sonra asla. Kendinize karşı dürüst olun ve bırakmak istiyorsanız bu kitabı dikkatle, tavsiyelere uyarak okuyun. Zaten zor bişey buyurduğu yok kitabın. Aslında pek kaliteli bi inceleme olmadı ama faydasını gördüğüm bu kitaba borç bildim tecrübelerimi yazmayı.
215 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Sigarayı bırakmakta ki zorluğun beyindeki doğru olduğunu düşündüğümüz fikirlerimizden kaynaklandığını belirtmiş.mesela sigara içmezsem kilo alırım,sigara içmek beni rahatlatıyor,stresimi yok ediyor gibi.Ben de son sigaramı sondurdukten sonra kitaptaki talimatları uygulayarak sonuçlarına bakacağım.
215 syf.
·9/10
Sigarayı neden içmememiz gerektiği hakkında değil "sigarayı neden içiyoruz?" sorusuna cevaben yazılmış kitap...

Kitabı bir gecede okudum, bitirdiğimde sigara içmek için herhangi bir "bahanem" kalmamıştı.
Bırakmayı hiç istemiyor olsanız da kullanıcı değilseniz de bakış açısı edinmeniz açısından okumanızı tavsiye ederim.
215 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
BEN ARTIK ÖZGÜRÜM. ESARETTEN KURTULDUM. UNUTMAYIN TEK SİGARA DİYE BİRŞEY YOKTUR. YAKILAN HER BİR SİGARA GELECEK OLAN DİĞER SİGARALARIN HABERCİSİDİR VE BU GÜN GEÇTİKÇE RİTMİNİ ARTTIRIR. SİGARA STRESİ YOK ETMEZ SADECE KENDİ OLUŞTURDUĞU STRESİ TEKRAR NORMAL STRES DÜZEYİNE İNDİRİR. ARTIK UYANMA VE ESARETTEN KURTULMA VAKTİ.
Bir süre önce kliniğe doksan bir yaşındaki bir kadınla altmış beş yaşındaki oğlu geldiler. Kadına neden sigarayı bırakmaya karar verdiğini sorduğumda "oğluma örnek olmak için" dedi.
Allen Carr
Sayfa 68 - EPUB Çeviren Fatmagül Aaltonen
İnsanlar duygularını içlerine atmak için değil dışarı göstermek için yaratılmışlardır. Bağırın, çağırın, tepinin, kartonları dolapları tekmeleyin.
Ben: Sigarayı neden bırakmak istiyorsunuz?
Tiryaki: Param yetmiyor.
Ben: Sağlık açısından hiç endişelenmiyor musunuz?
Tiryaki: Hayır. Yarın bir otobüsün altında da kalabilirim.
Ben: Kendinizi bilerek bir otobüsün altına atar mısınız?
Tiryaki: Tabi ki hayır.
Ben: Karşıdan karşıya geçerken sağa sola bakmaya gayret gösteriyor musunuz?
Tiryaki: Tabi ki.
Annem bir gün karıma “Neden ya sigara ya ben diye tehdit etmiyorsun?” diye sorduğunda karım “o zaman sigarayı seçer de ondan” diye yanıtladı. Utanarak itiraf etmeliyim ki sanırım haklıydı.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Sigarayı Bırakmanın Kolay Yolu
Baskı tarihi:
2009
Sayfa sayısı:
215
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055890438
Orijinal adı:
Easyway To Stop Smoking
Çeviri:
Pınar Savaş
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Butik Yayınevi
Allen Carr
"Sigarayı Bırakmanın Kolay Yolu" yöntemi hakkında görüşler...
Prof. Dr. Manfred Neuberger (Viyana Üniversitesi Tıp Fakültesi Başkanı)
Allen Carr yöntemi kurumlar içerisinde sigara içme oranını etkileyici bir ölçüde
düşüren tek yöntemdir. Araştırmalarımız gösteriyor ki, yöntem kurumlarda çalışanların
sağlık ve memnuniyet derecelerini oldukça olumlu yönde etkiliyor. Allen Carr
denediğimiz diğer yöntemlerden ciddi bir fark ile daha başarılı olmuştur." (29.07.2004)

Prof. Dr. Judith Mackay (Dünya Sağlık Örgütü-WHO-Tütünsüz Dünya Başkanı):
"Allen Carr'ın çalışmalarını hiç çekinmeden destekliyorum. Pekçok yöntem onun bazı
tekniklerini kullanmaya çalışıyor ama hiç birisi onun yakaladığı başarıya yaklaşmıyor"

Ubeyd Korbey (Sigarayla Savaşanlar Vakfı Başkanı)
"Allen Carr'ın Metodu ile tiryakilere verilen 6 saatlik Allen Carr Seminer'ine hayatında
hiç sigara içmemiş biri olarak katılmaktan büyük keyif aldığımı belirtmeliyim. 1994
yılından bu yana ömrünü sigara denilen insanlığın baş belası ile savaşa adamış bir
Sivil Toplum Kuruluşu Başkanı kimliğimle şunu ifade etmek isterim, sigara bırakmak
isteyenler üzerinde son derece etkili olacak bir metot. Sigarayı beyninde çözmek
isteyenlere yılların birikimi ve nerdeyse dünyanın her yanında kazanılan deneyimle sunulan bir yöntem. Tiryakilerin kendilerine sunulan bu fırsatı kullanmamaları sigaraya
başlamaktan sonra yapacakları ikinci büyük hataları olacaktır. Böylesine hayat
kurtaran bir şansı dünyaya sunduğu için Allen Carr'ı kutluyorum."

Kitabı okuyanlar 139 okur

  • Burcu Onder
  • Ege Köklü
  • Mehmet S. Bataroğlu
  • İbrahim Uçak
  • Arzu Ç.
  • Umar Kırkhanov
  • akın aslan
  • ayktnzm
  • Melih ozen
  • Adem BEYAZYÜZ

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%4
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%12
25-34 Yaş
%40
35-44 Yaş
%40
45-54 Yaş
%4
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%37.9
Erkek
%62.1

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%44.4 (32)
9
%18.1 (13)
8
%16.7 (12)
7
%11.1 (8)
6
%4.2 (3)
5
%2.8 (2)
4
%1.4 (1)
3
%1.4 (1)
2
%0
1
%0