Sigurd Ile Gudrun Efsanesi

9,7/10  (9 Oy) · 
37 okunma  · 
12 beğeni  · 
1.285 gösterim
J. R. R. Tolkien'in Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi'ni yazmadan evvel kaleme aldığı ve daha önce yayımlanmamış ünlü eseri Sigurd ve Gudrún Efsanesi nihayet Türk okurlarıyla buluşuyor.
Tolkien'in şimdiye kadar yayımlanmış tüm eserlerine kaynaklık eden bir niteliğe sahip olan bu epik eser, okuyuculara Tolkien'in yarattığı dünyayı daha yakından tanıma fırsatı sunuyor. "Gömülü hazine arama ya da korsanlarla savaşma arzusu duymuyordum, bu yüzden Hazine Adası beni pek açmadı. Kızılderililer daha iyiydi: Bu tür hikâyelerde oklar ve yaylar (iyi bir okçu olma konusunda tatmin edilememiş bir arzuyu o zaman da duyuyordum, şimdi de duyuyorum), yabancı diller, arkaik bir yaşam tarzına dair tasvirler ve, her şeyden öte, ormanlar vardı. Ama Merlin ile Arthur'un diyarı bunlardan daha iyiydi. En iyisi de Sigurd ile Völsungların isimsiz Kuzey'i ve tüm ejderhaların prensiydi. Bu tür diyarlar hepsinden daha cazipti."
J. R. R. Tolkien, Peri Masalları Üzerine (1947)
 • Baskı Tarihi:
  2010
 • Sayfa Sayısı:
  352
 • ISBN:
  9786053750772
 • Çeviri:
  Niran Elçi
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
yasin seyhan 
30 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Beyit şeklinde yazılmış ve derin bir duygusu olan güzel bir kitap. Bir aşk hikayesi ve bir ömür bekleyen bir sevgiliyi anlatıyor. Bazı bölümler sıkıcı olmasına rağmen hem tarihsel hem de mitolojiktir. Merak uyandırıcı...

Kitaptan 1 Alıntı

Can Burak Özer 
16 Şub 01:40 · Kitabı okudu · Puan vermedi

''Ve düşler düştür yalnız,
bela öngörmediklerinde;
ama belaya katlanmalı,
düşler öngörse de.''

Sigurd Ile Gudrun Efsanesi, J. R. R. Tolkien (Sayfa 242 - İthaki)Sigurd Ile Gudrun Efsanesi, J. R. R. Tolkien (Sayfa 242 - İthaki)