Şiir Ve Edebiyat Sohbetleri

·
Okunma
·
Beğeni
·
10
Gösterim
Adı:
Şiir Ve Edebiyat Sohbetleri
Baskı tarihi:
1982
Sayfa sayısı:
303
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kubbealtı Neşriyatı
Kitaba henüz inceleme eklenmedi.
"etdik o kadar ref-i teayyün ki neşâtî
âyîne-i pür-tâb-ı mücellâda nihânız.."

şu demek: ey neşâtî! maddî ve geçici vücûdumuzu öylesine yok edip o derece görünmez hale geldik ki, şimdi, en parlak ve cilâlı aynalarda bile görünmüyoruz.
"nar, bir meyva olarak, yine gül gibidir; dalında olgunlaştığı zaman yarılan, açılan dudaklarından, içindeki neş'eli taneler görünür, ki gülen dudakların içinde bir ayrı tebessüm demek olan inci tanesi gibi dişleri hatırlatır.

halbuki lâle öyle değildir. dış renkleri o kadar al, öylesine canlı ve neş'eli olan lâlelerin, iç renkleri siyahtır. açıldıkları zaman, yüreklerinde solmaz bir mâtem varmış gibi, daimâ içlerindeki bu siyah rengi gösterirler."
"halbuki, eski şark düşüncesinde aşk, bir vücûtlar câzibesi değil, bir ruhlar câzibesi idi. kadının maddî varlığından ziyâde mânevîyatı ve çeşitli meziyetleri sevilirdi.

bugün nasıl maddesi sevilen kadın, mümkün olduğu kadar vücûdunu güzelleştirmeğe çalışıyorsa; eski çağlar kadını da mânevîyatı sevildiği için, o ölçüde rûhunu güzelleştirmeğe gayret eder, ruh güzelliği, sâri bir terbiye sistemi hâlinde eski kadınların büyük süsü olurdu."
"son pendimiz ahfâda devâm olsun erenler derken, seslendiği erenler meclisi'nin gerçek bir rüknü gibi bir de şu rübâîyi söylemiştir;

eslâf kapıldıkça güzelden güzele
fev vermiş o neşveyle gazelden gazele
sönmez seher-i haşre kadar şi'r-i kadîm
bir meş'aledir devredilir elden ele"

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Şiir Ve Edebiyat Sohbetleri
Baskı tarihi:
1982
Sayfa sayısı:
303
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kubbealtı Neşriyatı

Kitap istatistikleri