Şiirimiz Mor Külhanidir Abiler (Seçme Şiirler)

·
Okunma
·
Beğeni
·
3497
Gösterim
Adı:
Şiirimiz Mor Külhanidir Abiler
Yazar:
Alt başlık:
Seçme Şiirler
Baskı tarihi:
Temmuz 2018
Sayfa sayısı:
124
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750815010
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
"Şiirimiz karadır abiler"
"Şiirimiz her işi yapar abiler"
"Şiirimiz gül kurutur abiler"
"Şiirimiz erkek emzirir abiler"
"Şiirimiz mor külhanidir abiler"
"Şiirimiz kentten içeridir abiler"
124 syf.
·Puan vermedi
Bu durumu Ece Ayhan umursamaz ama ben yine de yazmak istedim. Büyük çok büyük beklentilerle başladığım bu kitabı yarım bırakmıştım. Kendisine haksızlık ettiğimi ve ikinci bir şans daha vermem gerektiğini düşündüm ve düşük beklentilerle kitabı tekrar okumaya başladım. Sanırım bu sefer taşlar yerine oturdu.

Ne okuduğuma gelirsek; şiir ayrı, Ece Ayhan şiiri ayrı gibi bir tanım yapabilirim sanırım. Kendine has çok farklı bir dili var. Anlam kaygısı taşımayı kendine amaç edinmemiş. Aslında sanat denilen şey esasında bu olmalı. Her zaman kendinden öncekileri taklit etmek sıradanlığa girer.

Okuyucunun akıl sınırlarını fazlaca zorlamış. Belki de bir tek benim aklımın sınırlarını zorlamış oldu bilemem. Gerçeğin dışında dolaşmış durmuş dizeleri. Benim yazabileceklerim bu kadar. Buradan gerisini kitaptan bir cümle ile noktalıyorum.

"Ayakta şiirdir, aykırı şiirdir, bellek şiirdir, delikanlı şiirdir, düşünce şiirdir, genç şiirdir, kara şiirdir, kentten içeri şiirdir, logaritmalı şiirdir, mobil şiirdir, mor külhani şiirdir, parasız yatılı şiirdir, sayısal şiirdir, sessiz çekilen şiirdir, sıkı şiirdir, sivil şiirdir, şiirde kalmayan şiirdir, uç şiirdir, uyaksız ölçüsüz şiirdir, vişne çürüğü şiirdir, yalınayak şiirdir, yeri olumsuz şiirdir."
124 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10
https://m.youtube.com/watch?v=Zqhn-Dsl5e4

Düzayak çivit badanalı bir kent nasıl kurulur abiler?

Her şey sizin üzerinize, vatan da, millet de, kahramanlık da sizin üzerinize abiler. Çoluk çocuktan katil yaratırken utanmadan hala siz en vatanperversiniz. Sizin için o kadar basit ve benim için o kadar korkunç ki vatan dediğiniz, öldürmekle ölçülüyor derecesi.

Tepesine binelim hepsinin abiler! hadi öldürelim hepsini. Kitap mı okuyormuş, saçlarını mı kesmiş, afişler mi asmış odasına, sana karşı sesini mi çıkarmış? hadi hepsini terörist ilan edelim abiler. Edelim ki kurtulsun o dehşet verici bir aşkla sevdiğiniz vatan, kurtulsun o insanlara bok yedirip sevdirdiğiniz vatan, kurtulsun o kafasına vura vura ''türküm, doğruyum'' diye bağırttığınız çocukların yaşadağı vatan, kurtulsun insanları birbirine bu kadar düşman edip, herkesin herkesten şüphelendiği, herkesin herkese düşman olduğu, bu büyük çoğunluğun dünyanın belki de hiçbir yerinde olmadığı kadar yoğun yaşandığı, farklı olan her şeyin bu kadar paramparça edildiği, kadınların, çocukların, işçilerin, eşcinsellerin, suçu sadece siz bu büyük abilerin topraklarında doğmak olan herkesin bu kadar canından bezdirildiği o yüce vatan kurtulsun.

Şiirimiz gül kurutur abiler.

Sizin o büyük aşkınıza akıl sır erdiremeden, bir otelde onlarca insanı diri diri yakmanızı izler. Vergilerinizi izler şiirimiz. İnsanların bir eylül günü senden aldığı cesaretle nasıl da yüzlerce yıl beraber yaşadığı insanların evlerini, dükkanlarını, hayatlarını yağmaladığını izler. O akıl almaz saldırganlığın insandan değil, asıl nereden geldiğini izler abiler.

Şiirimiz erkek emzirir abiler.

O erkekleri asmak da, beslemek de uğrunadır vatanınızın. Eline silah verip insanların üstüne salar şiirlerimiz, öldürsün diye onları. Yedi gün yirmidört saat yalan söyler o büyük medyamız, televizyonlarımız çünkü çok kolaydır abiler, güçlünün yanında olmak. Çok kolaydır kazananları tutmak, çok kolaydır düşene tekme vurmak, çok kolaydır abiler bir anda insanlıktan çıkmak, bir anda varoluşundan gelen bütün o güzel değerlerinden vazgeçmek çok kolaydır abiler. Tankların, tüfeklerin, medyan ve yalanların olduktan sonra çok kolaydır abiler koskoca bir halkı yönetmek. Çok kolaydır siz büyük abiler ellerinizde bu kadar para, bu kadar servet, bu kadar sermaye olduktan sonra bir halkı böyle kafasına vura vura yönetmek ve bu kadar aç ve bu kadar kişiliğini satmaya dünden razı insana üç beş kuruşa istediğini yazdırmak, istediğini söyletmek.
Çok kolaydır abiler, o bildik hamasetle, o bildik kan kokan ağızlarla, o bildik bağırış çağırış içinde tükürük saçan erkeklik gösterileriyle bir vatanı yönetmek.

Şiirimiz kentten içeridir abiler.

Kentler yıkılırken, o yıkılan kentlerde çocuklar ölürken, şiirimiz çadırlarda yaşayan insanlara, üşeyen insanlara, ölen insanlara, saraylarda oturuyorsunuz demektir. Şiirimiz aymazlıktır abiler. Yıkılıp gitmiş hayatlarının hesabını soran insanlarının üstüne biber gazları, eksi bilmem kaç derece soğukta tazyikli sular sıkmaktır. Vatan büyüktür abiler. Sizin gazlarınızla, joplarınızla, tekmelerinizle, tokatlarınızla ölen insanların ardından söz söyleyetmeyecek kadar büyüktür. Saçlarını keseni, kitap okuyanı, kitap yazanı, afiş asanı, parasız eğitim isteyeni, anadilde eğitim isteyeni terörist yapacak kadar büyüktür vatan. Vatan şimdi şose boylarında açlıktan kırılmamak olsa da bir başka şey bulmaktır onun yerine uğrunda kırılacak.

Sizin vatanınız kalp kırmaktadır abiler.
kitap tutan ellere vurmaktadır,
utanmaz cüretkarlığınızla avunmaktadır.
sizin vatanınız can yakmaktadır abiler,
inanın çok ah almaktadır.

Şiirimiz her işi yapar abiler.

Siz ''asker ol'' dersiniz olur, siz ''bizden ol'' dersiniz olur, siz susturursunuz, susar. Siz döversiniz, hatta belki öldürürsünüz, ölür. Siz düşmanlar yaratırsınız, inanır onların düşman olduğuna, siz cümlelere, kelimelere, kitaplara terörist dersiniz, inanır onların terörist olduklarına. Vazife bilir sizin vatanperper evlatlarınız abiler, vazife bilir bir insanı sırtından vurmaya. En kötü ne olabilir ki? resim çektirmekten başka, arkasında bayraklarla.
124 syf.
·3 günde
Bir kitap, özellikle bir şiir kitabı çok da anlaşılma kaygısı olmadan neden yazılır onu düşünüyorum kitabı okumaya başladığımdan beri, Ece Ayhan kendi yazma ihtiyacı doğrultusunda kaleme aldı belliki.

Farklı bir bakış açısı yakalamak anlamında okunmalı fakat bazen benim yaptığım gibi çok da anlama kaygısı taşımadan, şiirselliğe yoğunlaşılmalı.

Keyifli okumalar...
124 syf.
·Puan vermedi
"Şiirimiz her işi yapar abiler" kendine has tarzıyla, imgeleriyle, özgünlüğüyle kelimelerin sınırını zorlayan, ikinci yeni temsilcisi Ece Ayhan'ın pek sevdiğim kitabıdır. "Şairlerin elinde şiirden başka bir şey yoktur" demis Ece Ayhan. Doğru söylemiş, elinde kalan tek şeyi çok iyi değerlendiren usta şair. Bazı şiirlerinde sürrealizme kaymış, bazı şiirlerinde basit anlatım kurmuş. Genel olarak bakıldığında kült şiirleri barındıran şiir kitabı. Favori şiirlerim: Galata Kantosu, Fayton, Şiirimiz Mor Külhanidir Abiler... Yazdıkça yazarım şimdi, en iyisi kısa kesmek. " Düzayak çivit badanalı bir kent nasıl kurulur abiler?"
124 syf.
·2 günde·7/10
Ece Ayhan'ın kim olduğunu bilmeden okuyun, daha sonra kim olduğunu öğrenip okuyun. Aradaki edebi farkı, sofistike olayları daha kolay çözümlersiniz. Ece ağabey ile sevdik ağabeyleri.
124 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
‘Arkadaşları zakkumlarla örmüşlerdir şu şiiri:
Aldırma 128! İntiharın parasız yatılı küçük zabit okullarında
Her çocuğun kalbinde kendinden daha büyük bir çocuk vardır
Bütün sınıf sana çocuk bayramlarında zarfsız kuşlar gönderecek.’
Bu satırlar her okuduğumda mahvediyor beni.Nilgün Marmara’ya yazıldığı söyleniyor Meçhul Öğrenci Anıtı’nın..Ah be Nilgün,kuş konmadı yollarımıza.Yalanlarımız da çoğaldı,hepimiz mezarıyız kendimizin..
124 syf.
·1 günde·9/10
"Ah, kimselerin vakti yok durup ince şeyleri anlamaya"
Öyle şeyler kaçırıyoruz ki.. Türk Edebiyatı denince akla gelen ilk şair genelde Nazım Hikmet olur, bazıları edebiyatı 3 5 isimden ibaret biliyor maalesef.

Ece Ayhan, okuyup okutmamız gereken bir üstat, herkese tavsiye ederim.
124 syf.
"Korkunç ağlama başlar
o kadar yalnızsın
kapıyı örerlerse ne yaparsın
soyut ve zorunlu
acı çocuklara benzer"
Çok zor bir şair. Okurken iç geçirmedim desem yalan olur açıkçası.. beni etkileyen birkaç şiir oldu. Ancak Ece Ayhan okumaya bu kitapla başlamayınız bence. Soğumaya sebep olabilir :))
124 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Şiirimiz karadır abiler
Şiirimiz her işi yapar abiler
Şiirimiz gül kurutur abiler
Şiirimiz erkek emzirir abiler
Şiirimiz mor külhanidir abiler
Şiirimiz kentten içeridir abiler.
124 syf.
·1 günde
İkinci Yeni şairlerinden Ece Ayhan , kendine özgü garip dili anlaşılması zor ve güç. Şiir okurken aslında çok fazla anlam kaygısı gütmeden siirselliğe odaklaksam da bu kitabı çok keyif alarak okuyamadım.
124 syf.
Okumadığımı farkettim şiir çok. Deneyeyim dedim bir ondan bir de bundan. Ece Ayhan'la da bu vesileyle tanışmış olduk, olduk mu! Her ne İkinci Yeni şairlerinden biri kadar anılsa da, kendisinin önerisi Sivil Şair yakışıyor daha çok. Düzyazı şiire rast gelmemiştim, değişik bir tür. Böyle bildiğin düzyazı ama gibi şiir. Şiirsel tonu alıyorsun okurken. Mehmet Rifat tanımlamış "Ece Ayhan şiiri: aykırı şiirdir; uç şiirdir; düşünce şiirdir; uyaksız ölçüsüz şiirdir; şiirde kalmayan şiirdir;... vb." çok güzel.

Bunlar da benden:
Ece Ayhan şiiri: kuralsız şiirdir, ayrık otu şiirdir, kanto şiirdir, duran adam eylemi yapan şiirdir vb...

Şairlerde ve yazarlarda rastlanır anneden, babadan, sevgiliden, eşten falan bahseder hepsi. Ece Ayhan’ın birkaç şiirinde abla geçiyor örnek bu bile onun farklılığına...


Doğruluğuna dair bir fikrim yok, gelecekte araştıracağım bir konu: Birebir kopyalama değil asla, Ece Ayhan’ın Ah Muhsin Ünlü'nün etkilendiği şairlerden biri olduğunu sezdim.

Misal:
Çapalı Karşı
Törer Bambosu Patlaka

Az biraz esinlenme sadece Ece Ayhan'ın oluşturduğu dili malum kendine özgü. Taklit edilemez, bu inceleme yazısı gibi saçmaca seçme olur sonu.


Ne demiştik? Kendine özgü dil.. Yine ne diyor Mehmet Rifat:

"Ece Ayhan Şiiri’ni okuyabilmek bir 'kültür sözlüğü’ gerektirir ama unutmayalım bu sözlük de doğrudan doğruya Ece Ayhan’ın şiirlerinin dokusunda yer alır: Çünkü onun şiirleri öncelikle ”kendi kendisinin terzisi”dir, hem kendi kendisini ”diker" (dokur) hem de kendi kendisini ”söker” (anlamlandırır). "


Haa şiir okumak zor geldi, kafamız karıştı diyenlere de Ece Ayhan Sözlüğü (E. Erenel) ve Çok Eski Adıyladır Sözlüğü(K. Yalgın-O. Alkaya) varmış varmış.

Bu da benim kişisel, mini Ece Ayhan şiirleri sözlüğüm:

yort savul:::

yoldan kaç!, çekil! değmesin! değmesin yağlıboya!


dirim:::

1. yaşam
2. yaşama gücü.


Dragoman:::
Çevirmen


yedmek:::

yedeklemek

Bir kimseyi elinden tutup götürmek, bir hayvanı yedeğe alıp çekmek


karaşın:::

rengi karaya çalan, esmer


Not: Bundan sonra karaşını esmer olup ısrarla sarışın olmaya çalışanlar için kullanacağım.


Tavsiye: Ben okudum, beğendim herkes okusun, benim beyin yandı herkesinki yansın...


Sitem: Kitap kapağı ismiyle de uyumlu mor diye çok mutluydum. Peki gelen ne? Resmen fuşya bu bee, teessüf ederim kitapyurdu sana insan komşusuna yapar mı bunu?
124 syf.
·39 günde·Puan vermedi
Ece Ayhan Çağlar'ın İkinci Yenici bir şair olduğunu bilerek şiirlerinde anlam arayışı içerisinde bulunmadan kitabını okumaya başlamıştım. "Her şeyin bir nedeni vardır." felsefesiyle hayata baktığım için birçok şeyde de anlam arayışı içerisinde olmamı normal karşılıyorum. Gerçekten çok zor bir şair. Tabi diğer İkinci Yeniciler gibi Ece Ayhan'ın şiirleri de içerisinde imgeler barındıran, kapalı ve zor şiirler. Anlamak için çaba sarfetmek yazarın üslubunu bilmek, dünyasına girmek gerekiyor. Ben bunu pek başaramadım galiba ki maalesef pek lezzet alamadım ve anlamadım. Kitabın sonlarına doğru dil sadeleşmeye başlıyor, daha yeni şiirlerinde. Bu şiirler gerçekten anlam içeriyor.
"Korkunç ağlama başlar
o kadar yalnızsın
kapıyı örerlerse ne yaparsın
soyut ve zorunlu
acı çocuklara benzer"
Son olarak kendimin de çok önem verip benimsediğim bilindik bir sözünü sizinle de paylaşmak isterim: "Ah, kimselerin vakti yok durup ince şeyleri anlamaya..." Gerçekten de öyle yüzeysel yaşıyoruz ki hayatlarımızı oturup soluklanıp sahip olduğumuz şeylerin farkındalığını kazanamıyoruz. Ya da ince nüansları kaçırıp sahip olamadığımız o büyük şatafatlı şeylere iç geçiriyoruz. Öyle çok şeyi kaçırıyoruz ki...
 
Birazcık tuz etkisi yaratmalı insan birinin hayatında. Hani yaraya basıp acı vereninden değil, yemeğe katılıp tat vereninden.
 
Şiirimiz kentten içeridir abiler

Takvimler değiştirilirken bir gün yitirilir
Bir kent ölümünün denizine kayar dragomanlarıyla

Düzayak çivit badanalı bir kent nasıl kurulur abiler?

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Şiirimiz Mor Külhanidir Abiler
Yazar:
Alt başlık:
Seçme Şiirler
Baskı tarihi:
Temmuz 2018
Sayfa sayısı:
124
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750815010
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
"Şiirimiz karadır abiler"
"Şiirimiz her işi yapar abiler"
"Şiirimiz gül kurutur abiler"
"Şiirimiz erkek emzirir abiler"
"Şiirimiz mor külhanidir abiler"
"Şiirimiz kentten içeridir abiler"

Kitabı okuyanlar 559 okur

  • Şevval Daştan
  • G•zde
  • Anil Görüroğlu
  • esra uludağ
  • Tan Er
  • Esra
  • Fatma Özaslan
  • Rumeysa
  • Ebru Şahin
  • Nilay Doğangüneş

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%1.2
14-17 Yaş
%4.8
18-24 Yaş
%35.7
25-34 Yaş
%41.7
35-44 Yaş
%8.3
45-54 Yaş
%2.4
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%6

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%60.8
Erkek
%38.6

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%21.5 (32)
9
%12.8 (19)
8
%16.8 (25)
7
%20.1 (30)
6
%12.1 (18)
5
%8.1 (12)
4
%2 (3)
3
%0.7 (1)
2
%3.4 (5)
1
%2.7 (4)