Şiirler (1938 - 1958)

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.018
Gösterim
Adı:
Şiirler
Alt başlık:
1938 - 1958
Baskı tarihi:
2000
Sayfa sayısı:
284
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753633771
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredı Yayınları
Baskılar:
Şiirler
Şiirler
Behçet Necatigil'in Türk şiirinin serüveni içinde kendine özgü yeri, gün geçtikçe daha da belirgin, vazgeçilmez, çekici bir anlam kazanıyor. Hem Doğu'yu, hem Batı'yı; hem klasikliği, hem çağcıllığı; hem birey'i, hem de bireyi kuşatan dünyayı, tarihi sindirmiş, özümsemiş bir yapıt.
Bu cilt, büyük ustayı hazırlayan kitapları topluyor.
(Arka Kapak)
517 syf.
·7 günde·Beğendi·9/10
Bu eser, Ali Tanyeri ve Hilmi Yavuz'un notlarıyla yayınlanmış. Kitaplarına girmemiş şiirlerini de bu eserde toplamışlar.

Behçet Necatigil; hem doğuyu hem batıyı; klasik edebiyatı,çağdaş yeni edebiyatı,bireyi,bireyi kuşatan dünyayı,aşkları,bunalımları,yalnızlıkları,ölümü şiirlerinde etkili bir biçimde işlemiş ve kendine özgü bir şiir anlayışı ortaya koymuş. Eski ve yeni kelimeleri birlikte şiirlerine ustaca yerleştirmiş.

Tutarlı ve özel bir dünyası var. Şiirlerinde; ev-aile-yakın çevre üçgenini sıklıkla anlatmış.Gerçek ve Hayal yaşantılarını, anlatmaya ve duyurmaya çalışmış.

Akşam şairi Ahmet Haşim gibi Behçet Necatigil de akşam ve geceden sıkça bahsetmiş şiirlerinde.

Şiir sevenlerin kesinlikle okuması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum..
517 syf.
Şairin hayatı:
Behçet Necatigil, Cumhuriyet Dönemi' nin en önemli şairlerindendir. 13 Aralık 1979 yılında akciğerlerindeki rahatsızlık nedeniyle vefat etmiştir. 

* Bedri Tezgit, İzzet Geyve, Küçük Muharrir takma adlarını da kullandı.

* İlk şiir kitabı Kapalı Çarşı.

* En bilinen şiiri " Sevgilerde"  #42503773

* "Küçük Muharrir" imzasıyla şiirler, fıkralar, hikâyeler yazdı. (1931-1933)

* Eski Toprak'la 1957 Yeditepe Şiir Armağanı'nı,

* Yaz Dönemi kitabıyla da TDK 1964 Şiir Ödülü'nü aldı.


* Rainer Maria Rilkenin -  Malte Laurids Brigge isimli kitabını Türkçemize kazandıran bir şairdir.

Ayrıntılı yaşam öyküsü ve eserleri için: https://www.turkedebiyati.org/behcet_necatigil.html


Şiirlerinin konusu:
Şiirlerinde çoğunlukla;
Sevgi
Yalnızlık,
Ölüm,  temalarının üzerinde durmuştur. Ayrıca acı, sevinç, çaresizlik, vazgeçiş, zaman(a) yakınma, yaşlılığa sitem - övgü, hayaller,  anı(lar), hasret, bekleme(k), uzaklık, kaçış, gençliğe sitem - özlem- bekleyiş, dosta duyulan sitem,  gibi konularda da duygu geçişlerini bolca yer vermiş...

En en beğendiğim alıntılar;
#42412829
#42420959
#42433529
#42434179
#42434644
#42435073
#42469982
#42485527
#42485576

Kitabın bana kattığıı:
Şiir kitabı olarak ilk incelemem olması ilk defa okuduğum bir şaire de denk gelmesi, çok da iyi oldu... Şiirleri de genel olarak beğenerek okudum. Dili sade, anlaşılır açıklıkta sıkmıyor( kitabın 500 syf olduğunu hatırlarsak) keyifle, severek ve tat alarak okunabilecek türden... Dizelerde yalnızlığın verdiği çaresizliği aynı zamanda geleceğe dair kendine karamsar bir tablo çiziyor. Ayrıca şair  çok kuvvetli dizelerin sahibi, ne dediğini çok iyi bilen bir şair, şair gibi şair. Hiç bir kitapta bulunmayan şiirleri de yer alıyor...
Vee tam puanla tavsiye ederim.


Keyifli okumalar...
517 syf.
Daha önceden Behçet Necatigil şiirleri okumamıştım. Hiç bir şiir ve şair kötü değildir. Ancak bazen sözler yerini bulamayabilir.

Bu şiir kitabı hakkındaki düşüncelerime gelecek olursak:

Behçet Necatigil ağırlıklı teması ya aksamustleri ya da geceleri ölüm temalı konuları üzerine durmuş. Yer yer yalnızlığın verdiği çaresizliği aynı zamanda geleceğe dair kendine karamsar bir tablo çiziyor. Şiir kitabının ortalarında bi ara sıkıldığımı farkettim fakat sonlara doğru o sıkıcılık gitti. Doğu Batı sentezi yapmış mıdır bilmiyorum ama uzak kıyılarda hissettiği duyguları güzel işlemiş. Hiç bir kitapta bulunmayan şiirlerini de okumak keyif vericiydi. Ancak ben bir şairin şiirlerini bir daha bütün yapıtları kitabından okumayı düşünmüyorum.

Herkese iyi okumalar....
517 syf.
·7/10
Bazı kitapları okuduktan sonra yaşadığın dünyayı aynı gözle göremiyorsun. Akşamüstleri biraz daha sepia efektine bürünmüş oluyor. Behçet Necatigil'in şiirleri biraz böyle. Memleket üzerine, gündelik yaşam üzerine, umut ve sevgi üzerine yazılmış samimi şiirler var. İçerlek, Camgöz, Sevda Peşinde..

Dili oldukça sadece ve anlaşılır. Vapurda simitle kahvaltı yapmak gibi. Hepinize afiyet olsun.
517 syf.
·8/10
O kadar güzeldir ki Behçet Necatigil çoğu insan bilmez şiirlerini. Dili sade, anlaşılır açıklıkta ve akıcı. Edebiyatımızda öncü isimlerdendir. Tavsiye ediyorum herkese. İyi okumalar.
517 syf.
Necatigil hoca hakkında söylenecek her şeyi diğer incelemelerde bulabilirsiniz.

Peki ben neyi mıncıracağım bugün?

Bir kere ayıla bayıla okumadım, bu üzdü mü? Elbette hayır. Şiirde istiyorum ki metaforlar çıldırsın, alegori uçsun, istiareler birbirini tepelesin. Bu benim kişisel şiir zevkim elbette.

Necatigil hoca ise bunları yapmadan, eşyanın tabiatı, insanın neliği ile öyle sade, öyle duru bir şiir dünyası inşa etmiş ki, ah!

Afakta bir delik açmamış ki içine atlayalım, gündelik cinnetlere, gün aşırı farazi aşklara düşürmüyor. Her kelimenin yeri, sade bir sedirin üzerinde.

Necatigil hoca birçok konuda gerçekten hocalık yaparak, birçok insanın ışığı olmuş, aydınlar aydını bir şahsiyet.

Kimler okumalı? Vatan evladı olan herkes okuyacak. Çare yok. Şairlerimizi biz okumaz, bilmezsek kim bilecek kıymetlerini. Şiir kuruluşunun temizliği açısından yeni yetme şairlerimize bir temel görevi görebilir.

Gerçi kendini allame sanan gürüha bunu anlatamıyoruz. İki şair okuyup kendini ilham perisinin ve azıcık yeteneğin vicdanına bırakıyor. Sıyırıyorsun kelimeleri boşluk. Aman neyse ne. Altı üstü dolu, hengamesiz şiir arayan dingin ruhlara.
Necatigil modern şiirimizin en büyük isimlerinden biri. Şiir diğer edebi türlerden farklı olarak tekrar tekrar okunması gereken bir metin türüdür. Necatigil'in şiiri için bu kural daha fazla geçerlidir denilebilir. Herkes mutlaka bu kitabı almalı ve mutlaka kolay ulaşabileceği bir yerde bulundurup arada bir eline alıp bir şiir okumalı. Bazen de bir şiire kafayı takıp dönüp dönüp okumalıdır. Ancak bu şekilde Necatigil'in dünyasının kapısından girebilirsiniz. Büyük şiir okuyucusundan emek ister, Necatigil'in şiiri gibi...
517 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Şiirlerinde yoğun bir pişmanlığın izini sürersiniz. Allah ile dargınlığını, şairlerin ne için şiir yazdığını, kendi ölümünü dahi şiir ile anlatmıştır. Hayatın büyük problemlerini, pişmanlıkları bu kadar yalın bir dille ve bir tekerleme ezberletir gibi insanın aklına kazıması sadece onun üslubunda rastlanabilecek bir netlikte ortaya çıkar. Onun pek büyük duyguları kolay ve yalın kelimeler seçerek anlatabilmesi, hem samimiyetini, hem de kelimeleri kullanma kudretini göstermektedir. Bütün bunların yanı sıra Necatigil, kelimeleri kullanma kudretinin bir sonucu olarak, edebiyat tarihimizin en kusursuz çevirmenlerinden birisi olarak gösterilmektedir. Knut Hamsun'un eserleri başta olmak üzere, Rainer Maria Rilke, Gustav Von Aschenbach, Stefan Zweig ve hatta Anton Çehov'un eserleri, Necatigil'in çevirisini yaptığı eserlerin sadece bir kısmıdır. Yalnızlık, hastalık ve ölüm üzerine yazdığı şiirleri ayrı bir ustalık eseridir. Ölümle lades tutuşabilecek ve ölümü aklından çıkarmayacak kadar çok ölüm hakkında yazmıştır. Yalın anlatımla oluşturmayı başardığı imgelerle Necatigil şiirini oluşturmakla kalmamış, aynı zamanda Garip akımı ile İkinci Yeni arasında nev-i şahsına münhasır bir geçiş yaratmayı başarmıştır. Melih Cevdet Anday'ın kendisine yazdığı bir şiirin ilk dizelerinde geçen ifadeler, onu anlatmak konusunda çok ustaca kaleme alınmıştır: "görünür suret-i devran bize cadu yerine, yedirir zehir dolu kaseyi tatlu yerine". Anday'ın işaret ettiği nokta gerçekten mühimdir ve hayranlık uyandıran bir tespittir. Yalın ve basit kelimelerle aslında insanın canını acıtan şeyleri, ona hissettirmeden dimağından aşağı zerk etmektedir.
Bari bir şeye yarasa
İnsan üzüldüğüyle kalıyor
Yırtın, çırpın boşuna
İş olacağına varıyor.
Allah, kur'anda der ki:
'Küllü men aleyha fan'
Yaşamak öyle güzel ki;
Ölümü düşünmüyor insan.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Şiirler
Alt başlık:
1938 - 1958
Baskı tarihi:
2000
Sayfa sayısı:
284
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753633771
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredı Yayınları
Baskılar:
Şiirler
Şiirler
Behçet Necatigil'in Türk şiirinin serüveni içinde kendine özgü yeri, gün geçtikçe daha da belirgin, vazgeçilmez, çekici bir anlam kazanıyor. Hem Doğu'yu, hem Batı'yı; hem klasikliği, hem çağcıllığı; hem birey'i, hem de bireyi kuşatan dünyayı, tarihi sindirmiş, özümsemiş bir yapıt.
Bu cilt, büyük ustayı hazırlayan kitapları topluyor.
(Arka Kapak)

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

  • 5 defa gösterildi.

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0