Şiirler Şairler Meclisler

7,7/10  (3 Oy) · 
24 okunma  · 
2 beğeni  · 
577 gösterim
Klasik şiirimize Divan Edebiyatı, Aristokrat Edebiyat, Yüksek Zümre Edebiyatı, Havas Edebiyatı gibi sonradan verilen bütün isimler, hemen daima şairlerin halktan kopuk, padişahların çevresinde kümelenmiş birer caize avcısı olduklarını çağrıştıra gelmiştir.

Bu isimleri koyanlar, bilhassa böyle anlaşılmasına özen göstermişler ve şairlerden bahsederken neredeyse onları sarayda yatıp kalkan dalkavuklar olarak göstermeye kalkışmışlardır. Oysa bu kitabın sayfalarında onları gerçek yüzleriyle ve söylenenin tam aksine birer halk insanı olarak tanıyacaksınız.

Onların da kendi çağlarında bizler gibi hayatlar sürdüklerini anlayacak ve aradan geçen bunca asırdan sonra torunları tarafından reddedilişlerinin haksızlığına üzüleceksiniz. Bunun için kimi zaman satır aralarında durunuz ve lütfen gerçeğin ne kadar, romanın ne kadar ağır bastığını düşünürüz.

O zaman belki eski şairler hakkındaki hükümleriniz değişmiş olacak ve yine belki o görkemli söz ustalarından bir özür dileyiş bildirgesi olan bu satırların altına siz de bir imza koymaktan çekinmeyeceksiniz.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2005
 • Sayfa Sayısı:
  260
 • ISBN:
  9789758950454
 • Yayınevi:
  Kapı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Salih Çermik 
12 Oca 11:02 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitapla İskender Pala bize Divan Edebiyatı'nın ve şairlerinin halktan kopuk, yüksek zümreye hitap eden şiirler ve insanlar olmadığını anlatıyor. Ki anlatılanlara göre gerçekten de öyle. Günümüzde Divan Edebiyatını yaşatmak için uğraşan bir yazar İskender Pala. Anlatılagelen yüksek zümre edebiyatı, aristokrat edebiyatı nitelemelerinin aslının astarının olmadığını seriyor gözler önüne. 'Şiir meclisleri nasıl olurdu, şairler nasıl insanlardı?' sorularına harika yanıtlar var. Divan Edebiyatı meraklılarının ve Divan Edebiyatına soğuk bakanların okuması gerekir diye düşünüyorum.

Kitaptan 2 Alıntı

Salih Çermik 
12 Oca 11:02 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Edip olmak için edebe malik olmak gerekir ki ancak ondan sonra edebiyat kapıları açılabilsin.

Şiirler Şairler Meclisler, İskender Pala (Sayfa 34 - Kapı Yayınları - 5. Baskı)Şiirler Şairler Meclisler, İskender Pala (Sayfa 34 - Kapı Yayınları - 5. Baskı)
Salih Çermik 
12 Oca 11:02 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Fukaranın bağrının yağından yanan kandilin ışığı karanlık olur.

Şiirler Şairler Meclisler, İskender Pala (Sayfa 54 - Kapı Yayınları - 5. Baskı)Şiirler Şairler Meclisler, İskender Pala (Sayfa 54 - Kapı Yayınları - 5. Baskı)