Giriş Yap

Şikago Mezbahaları

O kadar uzun zamandır cehennem ateşinde yaşıyorsunuz ki duygularınız körelmiş, ruhunuz uyuşmuş durumda.
Reklam
İnsanın ülke için biçerdöver makineleri yapacağım diye köleler gibi çalışması , sonra da işini çok iyi yaptığı için işten atılıp aç kalması ne yaman bir çelişkiydi !
Yani burası baştan aşağı fokur fokur kaynayan bir kıskançlık ve nefret kazanından ibaretti ; burada sadakate ve ahlaka yer yoktu ,tek bir dolar bile bir adamdan daha önemliydi .
"Radikal Demokrasinin elinde çıplaklığını örtebileceği tek bir yalan bile bırakmayacağız! Dizginlenemeyecek sel, durdurulamayacak olan akın o zaman başlayacak. Şikagolu öfkeli işçiler davamızı desteklemeye başlayacak! Biz de onları örgütleyecek, eğitecek, zafere doğru götüreceğiz! Düşmanı ezip geçecek, yerle bir edeceğiz; ve Şikago bizim olacak! Şikago bizim olacak! ŞİKAGO BİZİM OLACAK!"
Şikago Mezbahaları, Upton SinclairSayfa 400 - Sel Yayıncılık
Reklam
Din ve kapitalizmin ortak erdemleri
Devlet maaşlı kölenin bedenine zulmederken, din zihnini ele geçirir ve gelişim ırmağını kaynağından zehirlerdi. İşçi sınıfı gelecek umudunu korumaya çalışırken, bir yandan cepleri boşaltılırdı; tutumlu olmayı, tevazuyu, itaati -kısacası kapitalizmin bütün sözde erdemlerini- öğrenerek büyümelerini sağlardı.
Şikago Mezbahaları, Upton SinclairSayfa 385 - Sel Yayıncılık
Reklam
2
156
1.557 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42