Sikke-i Tasdik-ı Gaybi

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.319
Gösterim
Adı:
Sikke-i Tasdik-ı Gaybi
Baskı tarihi:
1 Ocak 2004
Sayfa sayısı:
229
Format:
Ciltli
ISBN:
9789754670448
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sözler Yayınevi
342 syf.
·10 günde·Beğendi·10/10 puan
Külliyatın 1/4 bu kitapta toplanmış. Külliyatı ilk okuyuşum ve bu 13. kitap... Adeta manevi patlama yaşattı bana, aynelyakin sizde en az 10 kitap okumadan bu kitabı okumayınız. Zira bu kitabı açtıran öncelikle diğer kitaplardır. Ve bu kitapla her şey tamama erecektir. En azından Level -I- için.. Bir diğer okuyuşumda incelememi yenileyeceğim..
231 syf.
·27 günde·10/10 puan
Daha bir Bediuzzaman Said Nursi eserini okuyup bitirmekle; kalb ve ruh ve aklımın ne kadar mütelezziz (lezzet aldığını) olduğunu fark ettim. Gerçi bir iki satır okumakla da aynı şeyleri hissediyorum her zaman. Ne var bu eserlerde ki; insanın, okudukça okuyası geliyor. Gariptir doğrusu; -garip değil, belki de muazzamdır- şu an bu kitabı 4. kez okumuş olmama rağmen, hâla o ilk okuyuşumdan aldığım lezzet azalmamış, bilâkis daha da güçlenmiş, çoğalmış ve yeniden okumam için beni kendine hayran bırakmış... Çokça kitap okumuşluğum yoktur. Profilimde ne varsa odur. Üç beş roman, iki üç divan ve s.. Biliyoruz ki (yani çoğunlukla öyle oluyor) bir kitabı defalarca okuyunca tadı kaçıyor. Çünkü içindekilerden artık haberimiz var ve görmüşüz. Bu veya şu cümleden sonra hangi cümlenin geleceğini ezber etmişiz. Çoğunlukla da bıkıyoruz ikinci veya üçüncü kez okuyunca. Belki de ikinci kez okuduğumuz kitaplara da nâdiren rastlanır. Bir defa okuruz ve kitabı ait olduğu yere -rafa- veya bir arkadaşa, okuması için iade ederiz. Çok doğal ve olağan bir hayat kanunu değil midir sizce de?.. Aynı şeyi ne kadar okuyabilir ki bir insan. Bir ve ya iki; biraz da zorlarsa kendini, üç veya dört defa en çok... İşte Risale-i Nur bu doğal ve olağan kanunu çiğneyerek yok ediyor; âdetâ yerle bir ediyor. Bu eserlerde insanın ruhuna işleyen; akıldan ziyâde akılla beraber kalbi de tatmin eden mu'cizevi bir iksir var sanki. Okundukça okunuyor, bıkkınlık vermiyor ve en önemlisi de her okunuşta daha bir pencere açılıyor akıllara; refah bahşediliyor ruhlara ve kalblere ve ismini bilmediğim nice letâiflere...
"Güzel gören, güzel düşünür; güzel düşünen, hayatından lezzet alır." dedirtiyor insana.

Bu bir inceleme değil elbette. Bu, bir Nur Risalesinin okunmasından sonra, insanın ne hissettiğini, kalbinden tevellüd eden kelimelerle dile getirmesidir. Daha uzun uzun böyle ne hissettiğimi söyleyerek, sizlerin; "bana ne senin ne hissettiğinden. Kitabın konusu ne ve neden bahsediliyor onu söyle." demenize hâcet bırakmadan incelemeyi (!) burada hitâma erdiriyorum. :))
342 syf.
·Puan vermedi
Kur'an-ı Kerim'in 33 âyetinin, Hazret-i Ali'nin (r.a.) ve Abdulkadir Geylani'nin Risale-i Nur'a gaybî işaretlerinin izahının yer aldığı bu eser Risale-i Nur Külliyatının mânâ alemindeki yerini ve ehemmiyetini ortaya koyan önemli bir eserdir.
250 syf.
·104 günde·Beğendi·10/10 puan
Ne yapar nasıl eder de bu kıymetli esere inceleme yapmaya cüret edebilirim.
Kesinlikle okunması gereken çok kıymetli bir eser olduğunu söylesem ötesine iki kelam dahi edemem.
Okuyun ve okutun.
Ben risale okumalarımda içinden işaretler arayıp diğer kitabı öyle seçiyorum. Sizlere de öneririm.
250 syf.
·16 günde·Beğendi·Puan vermedi
Bence bu kitap risalenur külliyatından anlaşılması zor kitaplarından biri. Hiçbir bölümü anlaşılmaz diyemem, ben okuduğum kadarıyla birçok bölümü anlamadım lakin ruhumun okuyup hissesini aldığını düşünüyorum.

Risale-i Nur ilk okuduğumda anlamıyordum O yüzden biraz önyargılı gibiydim. Üstadım da söylediği gibi okudukça bana açtı. Bu önyargıyı yıkıp kesinlikle okunması gereken bir külliyat diye düşünüyorum.
279 syf.
·61 günde·Beğendi·10/10 puan
بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّح۪يمِ

بِاسْمِه۪ سُبْحَانَهُ

Bu Sikke-i Gaybiyeyi mahrem tutardık; yalnız has kardeşlerime mahsustu. Ben vefat ettikten sonra neşredilsin demiştim. Fakat zâbıta geldi, adliye hesabına onu sakladığımız yerden çıkardılar. İki sene ellerinde kaldı. Üç mahkeme tedkikinden sonra iade edildi. Bize muhalif gayet nâmahremler dahi beraber okudular. Bize çok yabanî insanlar gördüler. Bu iki defadır Isparta adliyesinin eline başka risalelerle beraber girmiş, hiçbir itiraz edilmeden geri verilmiş.

Mâdem umumun nazarına istemediğimiz hâlde gösterilmiş ve mâdem Risale-i Nur'un ehemmiyetini ispat edip şâkirdlerini şevke getiriyor, kuvve-i mâneviyelerini ziyadeleştiriyor; elbette Medresetü'z-Zehra erkânlarının neşrine karar vermelerine iştirak ederim.

SAİD
Risale-i Nur-Sikke-i Tasdiki Gaybî/5
342 syf.
·72 günde·Beğendi·10/10 puan
said nursi'nin ve yakın talebelerinin yanlı ve yanlış yorumlara neden olmaması için mahrem tutup saklı kalmasını istedikleri kitap.
diğer risaleler gibi doğrudan neşredilmemiş zabıtanın baskınları neticesinde saklandığı yerden alınmış, bir çok insanın ve mahkemenin tedkikatından geçmiş ve beraat etmiştir. umumi neşredilmesi ise ancak bundan sonra olmuş ama yine de bazı yanlış yorumlara sebep olmuş ve olmaya devam etmekte.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Sikke-i Tasdik-ı Gaybi
Baskı tarihi:
1 Ocak 2004
Sayfa sayısı:
229
Format:
Ciltli
ISBN:
9789754670448
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sözler Yayınevi

Kitabı okuyanlar 626 okur

  • Zeynep

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0