Silahşor - Kara Kule 1

8,3/10  (93 Oy) · 
278 okunma  · 
70 beğeni  · 
1.607 gösterim
Silahşor (Kara Kule I) Stephen King’in Kara Kule serisinin yeniden gözden geçirilmiş ilk kitabıdır.

Gizemli kahraman son Silahşor Gilead’lı Roland tek başına büyüleyici bir iyilik ve kötülük yolculuğuna çıkar. Siyahlı Adam’ı ararken Alice adında çekici bir kadın ve Jake adında New york’lu bir çocukla arkadaşlık etmeye başlar. Ama bizimkini yansıtan kendi iç dünyasında aslında olukça yalnız ve mutsuz bir tiptir.

Kara Kule, diğer adıyla silahşor, Roland’ın gerçek kimliği ve ilgi çekici karakterini keşfedebileceğiniz, baş döndürücü hayali görüntüler ve karakterlerle bezeli inanılmaz bir roman.

Büyük usta Stephen King’in korku, hayal ve gerçeği harmanladığı Kara Kule, onu yazarlığın zirvesine çıkardı.
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2005
 • Sayfa Sayısı:
  270
 • ISBN:
  9789754051513
 • Orijinal Adı:
  The Gunslinger - Dark Tower 1
 • Çeviri:
  Gönül Suveren
 • Yayınevi:
  Altın Kitaplar
 • Kitabın Türü:
Esma Tezgi 
20 Kas 2015 · Kitabı okudu · 4 günde · 6/10 puan

Açıkçası Kara Kule serisinden beklentilerim vardı ve Silahşor beklentilerimin biraz altında ancak giriş kitabı olarak fena değil. Bir çok kişi de diğer kitapların çok daha güzel olduğu konusunda hem fikir olunca beklentilerimin altında olması beni çok rahatsız etmedi.

Silahşor ile çöllerde Siyahlı Adam'ın peşinde uzun bir yolculuğa çıkıyorsunuz, zaman zaman sıkıcı da olsa güzel ve merak uyandırıcı bir yolculuk oldu bu. Okurken çok sıkılmadım, Silahşor ve hikayesi ilgimi çekti, geri dönüşler de kitaba güzel bir ahenk katmış.

Aslında kitapla ilgili söylenecek henüz çok fazla şey yok, ben seriye devam etmek istiyorum ve seri de ilerledikten sonra gerçek kanaatime varmak istiyorum.
Daha fazlası için;http://yorumatolyesi.blogspot.com/...phen-king-kitap.html

medine gökbönü 
28 Nis 11:51 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

stephen king bu kitabıyla bize amaca giden yolda her şey makbuldür. sözünün acı örneklerini gösteriyor...ayrıca insanın zaafları olduğunu idealleri olduğunu dahası bu idealleri uğrunda her şeyi yapabileceğini gösteriyor...silahşorun en büyük ide aliyse kara kuleye ulaşmak ...dahası ulaştıktan sonra kuleye hakim olabilmek belki...ve bu ideal uğrunda jake den bile vazgeçebildi. bakalım bu uğurda başka nelerden vazgeçecek

Aristokrat 
 17 May 02:41 · Kitabı okudu · 1 günde · 7/10 puan

Yazarı Stephen King olunca haliyle beklentiniz de yükseliyor ve biraz dumura uğruyorsunuz. O yüzden okumak isteyenler kendinizi şimdiden hazırlayın! Benim gibi bir anda kitabı bitire bileceğinize inanıp da kendinizi kandırmayın!
Kitabımız Yüzüklerin Efendisi gibi bir yolculuk hikayesi. Burada da bir kulemiz mevcut. Ama Sauro'nun kulesi değil, kitabın isminden de anlaşılacağı üzere Kara Kule. Ve oraya ulaşma sevdası. Yalnız sayılabilecek bir yolculuk ve alınması gereken zor kararlar!
Başlardaki o alışma safhasını geçebilirseniz hem kitabın diline aşina olmaya başlıyorsunuz hem de kitap arada temposunu artırarak ilerliyor.

Gökhan 
04 Haz 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Silahşör, Kara Kule serisi hakkında bilgi sahibi olunmadan okunduğunda küçük de olsa hayal kırıklığı yaratabilecek bir Stephen King romanı çünkü ustadan beklenti çok büyük.
Ancak bu durum okumak isteyenlerin kesinlikle hevesini kaçırmamalı zira Silahşör bundan tam 33 yıl önce yazıldı yani Silahşörü, "Usta"nın, kalfalık dönemi eseri olarak değerlendirebiliriz.
Tabi ki aynı şeyi serinin diğer kitapları için söyleyemeyiz Usta'ya neden "Usta" dendiğini anlamak için serinin tamamı okunmalı.
Silahşör ve serinin geri kalan kitaplarıyla ilgili 2 tane eleştirim olacak bu 2 eleştirimde yıllardır Stephen King'in ekmeğini yiyen, "Yayıncılıkta 55 altın yıl" diye övünen ancak gözümde değerini fazlasıyla yitirmiş olan Altın Kitaplara, Silahşör'ün kapak kağıdı şimdiye kadar gördüğüm en ince ve adi kapak kağıdıydı 15. baskısını yapmış bir kitap bu kadar kalitesiz bir kapakla basılmamalıydı.
İkinci eleştirim ise kitapların içindeki resimlere şahsen çok kötü ve gereksiz buldum. Hiç konmasa daha iyi olurdu.
Sonuç olarak diyebilirim ki ne Altın Kitapların ciddiyetsizliği, ne de Silahşörde biraz sıkılmak serinin tamamından alınan hazzın önüne geçebiliyor.

Bu kitapla Stephen King'e ve Kara Kule serisine başlamış oldum. Yorumlara bakarak beklentimi yüksek tutmamaya çalışsam da çoğu yerde sıkıldım. Kendimi bir maceranın ortasında mı bulacağımı hayal etmişim bilemedim. :) Kara Kule serisi 7 kitaptan oluşuyor; bu ilk kitabın durağanlığı olabilir. Kitapta silahşörün Kara Kule'ye ulaşma ve Siyahlı Adam'ı yakalamaya çalışması anlatılıyor. İyi okumalar dilerim.

Avernus 
30 Mar 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

King'in kitaplarını okurken yazdığı karakterler bana çok gerçekçi geliyor, sanki ben yaşıyormuşum gibi ^^ Bu kitabı okurken elimde silah sıkarak geziyormuşum gibi geliyordu, yarattığı dünyada acaba bundan sonra ne olacak, nasıl hayatta kalabilir soruları aklımdayken okudum durdum, tavsiye ederim.

ESRA KADIOGLU 
07 May 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Stephen King ve kitapları apayrı bir dünya. Bunu kimsenin inkar etmeyeceğini düşünüyorum. Kara Kule serisini 2 kere okudum. Gene okuyabilirim. Hikayesinin derinliklerinde hala günümüzde geçerli , çok farklı mesajlar içerdiğini düşünüyorum. Kesinlikle okunmalı.

Eugene de Rastignac 
 13 Mar 21:14 · Kitabı yarım bıraktı · Beğendi · 6/10 puan

Stephen King'in fantastik edebiyatın ustası Tolkien'den etkilenerek yazdığı, fantastik Kara Kule serisinin giriş kitabı. Kara Kule serisi fantastik edebiyatla, westerni birleştiren bir seri. S. King, S. Leone ve spagetthi western hayranıydı. Seriyi kafasında tasarlarken aklına western kalıplarıyla yazmak gelir.

Kişisel olarak da kitap "Yarım Kalan Kitaplar Kulübü" nün nadide bir üyesi oldu. Çünkü Altın Yayınları'nın çevirisi gerçekten felaket.

King'le ve kitapla ilgili söyleyeceğim ilginç şey ise, S. King Kara Kule serisinin 4. cildini henüz tamamlamışken talihsiz bir trafik kazası geçirir ve uzun bir süre hastanede tedavi görmek zorunda kalır. Kara Kule'nin sıkı hayranları da hastanede canıyla boğuşmakta olan S. King'e Roland'a ve serinin sonunda ne olacağını öğrenmek için hastaneyi mail yağmuruna tutarlar.

King, geçirdiği talihsiz trafik kazasından sonra bir daha rahat bir şekilde oturup yazamaz hale gelir.

Bu da bir anekdotumdur

Aziz Erdoğan 
07 Eyl 12:34 · Kitabı okudu · 6 günde · Puan vermedi

Kara Kule serisinin ilk kitabı: Silahşor.

Oldukça heyecanlı başlayan kitap yer yer geri dönüşler (gecmişin anlatılması) yaşasa da heyecanını koruyor. Ve merak uyandırarak ilerlemenizi sağlıyor.

Kara Kule'yi arayan bir adam; silahşor. Namı diğer Roland. Ve bu kuleyi ararken başından geçen olaylar, ( yeri geldi Tull'lılarla savaştı, yeri geldi değişkenlerle) kuleyi ararken tanıdığı Jake, Alice ve daha onlarcası ve tabi siyahlı adam.

Stephen King kitabın sonlarına doğru bilim katmış biraz. Evrenden bahsediyor ve söylenene göre çoğu kitabında bunu yapıyor. Oldukça da güzel aslında bu. Aynı zamanda serinin ilk kitabında diğer kitaplar hakkında ipuçlarına yer vermiş. Silahşorün işinin daha da zorlaşacağı belli.

İyi okumalar..

Onur Özkan 
15 Ağu 12:19 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kara Kule: Silahşor, Stephen King tarafından yazılan
Kara Kule serisinin ilk kitabı olup 1982 yılında okuyucuyla buluşmuştur.
"Siyahlı adam çölde kaçıyordu. Silahşor de peşindeydi." cümlesi ile başlayan
kitap genel olarak bu kaçış-kovalamaca yolculuk hikayesini anlatır.
Kara Kule efsanesinin başlangıç kitabı; Son Şilahşör Gilead'lı Roland
ve Siyahlı Adam'ın peşinde uzun bir maceraya davet eder.
Stephen King'in Robert Browning'in "Childe Roland to the Dark Tower Came"
isimli uzun şiirinden ve J.R.R. Tolkien'in Yüzüklerin Efendisi serisinden
ilham alarak yarattığı Kara Kule evreninin temelini anlatan bu kitap
8 kitaplık seri, 12 cilt (Henüz 6 cilt Türkçe'ye çevrildi.) çizgi roman,
neredeyse bütün Stephen King kitapları ile bağlantı ve sonunda
bir sinema filmi ile bizleri selamlayan efsanenin ilk eseridir.

3 /

Kitaptan 43 Alıntı

Vatan hainleri kahraman, kahramanlar da vatan haini diye tanımladıkları zaman karanlık günler başlamış demektir.

Silahşor - Kara Kule 1, Stephen King (Sayfa 154)Silahşor - Kara Kule 1, Stephen King (Sayfa 154)

Ancak elde edilen bilginin müthiş artmasına rağmen pek az kimse gerçekleri kavrayabiliyordu.

Silahşor - Kara Kule 1, Stephen King (Sayfa 260)Silahşor - Kara Kule 1, Stephen King (Sayfa 260)
NigRa 
11 Ağu 15:17 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Her şey böyle sona eriyor, dedi kendi kendine. Tekrar tekrar böyle sona eriyor. Amaçlar ve hep ileriye doğru giden yollar var. Hepsi de aynı yerde sona eriyorlar. Ölüm alanında.

Silahşor - Kara Kule 1, Stephen KingSilahşor - Kara Kule 1, Stephen King
Kübra 
04 Ağu 11:10 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Hayatından memnun mu? Neden olmasın? Kanım susuzluk çekmiyor ki. Ona hizmet ediliyor. Kan uğruna kurbanlar veriliyor. Kanlı kurbanlar. Kanın yapması gereken tek şey akmak... Ve akmak... Ve akmak...

Silahşor - Kara Kule 1, Stephen King (Altın Kitaplar)Silahşor - Kara Kule 1, Stephen King (Altın Kitaplar)
onur yalçın 
08 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Sadece düşmanlar gerçeği söyler. Arkadaşlar ve sevgililer zorunluluk ağına düştükleri için sonsuz kadar yalan söylerler. Çok sıkıcı bir iş!"

Silahşor - Kara Kule 1, Stephen KingSilahşor - Kara Kule 1, Stephen King
Onur Özkan 
10 Ağu 18:11 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Kara Kule
"Siyahlı adam çölde kaçıyordu. Silahşor de peşindeydi."

Silahşor - Kara Kule 1, Stephen King (ALTIN KİTAPLAR)Silahşor - Kara Kule 1, Stephen King (ALTIN KİTAPLAR)
NigRa 
11 Ağu 11:28 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Sokakların kenarında betondan yollar vardı. Sonra bakılacak büyük pencereler ve içeride elbiseler giymiş heykeller. Elbiseleri o heykeller satıyorlardı. Biliyorum bu sözlerim çok delice ama... elbiseleri o heykeller satıyorlardı.

Silahşor - Kara Kule 1, Stephen KingSilahşor - Kara Kule 1, Stephen King
Burhan AYTAR 
17 Ağu 18:56 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Gerçek güzellik, düzen, sevgi ve ışıktır.

Silahşor - Kara Kule 1, Stephen King (Sayfa 164 - Altın Kitaplar)Silahşor - Kara Kule 1, Stephen King (Sayfa 164 - Altın Kitaplar)
5 /