Silas Marner (The Weaver of Raveloe)

·
Okunma
·
Beğeni
·
2085
Gösterim
Adı:
Silas Marner
Alt başlık:
The Weaver of Raveloe
Baskı tarihi:
3 Eylül 2019
Sayfa sayısı:
212
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786057782953
Kitabın türü:
Dil:
İngilizce
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Tropikal Kitap
“A child, more than all other gifts That earth can offer to declining man, Brings hope with it, and forward-looking thoughts.”

- Wordsworth
240 syf.
Mary Ann Evans'ın "George Eliot" takma ismiyle yazdığı romanlardan biri olan Silas Marner, bence okunması gereken sıkı klasiklerden. Virginia Woolf, < Kendine Ait Bir Oda> isimli kitabında bu eserden ve (dönemin şartları sebebiyle)
erkek takma ismi ile kitap yazmak zorunda kalan bu yazardan uzun uzun bahsetmişti.
O kitabı okuduğumdan beri bu roman hep aklımdaydı.

Bu romanda Silas Marner isimli dokumacı Kuzey İngiltere'de, dini bir topluluğa bağlı olarak yaşıyor. Hastalığı sırasında papazın yardımcısına baktığı süreçte para çakmakla suçlanıyor. Ve bu suçlama karşısında o dini topluluk olayı tam araştırmadan Silas'ı dışlıyor.
Sonra Silas kendi yolunu seçiyor ve başka bir şehre gidiyor...
Sonrası ise bir dizi olay.
Ama bence bu kitapta hikayeden çok verilmek istenen mesajlar çok dikkat çekici.Bence bu kısımlar da biraz çevirinin kurbanı olmuş.
Sonuç olarak okuması çok kolay olmayan ama okuduktan sonra iyi ki okumuşum dedirten bir kitap.
240 syf.
·Puan vermedi
George Eliot ( Mary Ann Evans) tarafından yazılmış, yazarın en ünlü romanı olarak kabul edilen Silas Marner kitabı, uzun betimlemeleri, derin psikolojik analizleri ile iz bırakan kitaplardan bir tanesi oldu benim için. Yazarın din ve felsefe konularına olan ilgisini bu kitapta çok net görüyoruz. İç içe geçmiş çözümlemeler, analizler Silas Marner ve etrafındaki karakterler üzerinden çok güzel verilmiş.
Yaşadığı küçük kasabada uğradığı iftira sonucu Silas Marner'ın başka bir yere taşınması, hem atılan iftiranın ağırlığı ile yaşadığı psikolojik durum, yeni yere , yeni insanlara alışma süreci ve etrafında gelişen olaylar sıkılmadan okuma yapmamızı sağlıyor. Bu süreçte farklı karakterler ve analizler ile insan, toplum, inanç, felsefe gibi konularda derin düşüncelere götüren cümleler ile karşılaşıyoruz.
Okudukça açılan satırlar, açıldıkça düşündüren bakış açısı ile çok severek okudum.
240 syf.
·5 günde·8/10
Ünlü İngiliz yazar George Eliot'un, ilk 1861 senesinde yayınlanan 'Silas Marner' , Amerika ve İngiltere'de okullarda edebiyat dersleri; ülkemizde yabancı dil dersleri müfredatlarındaki yerini korumaktadır. Dokumacı Marner, bir talihsizlik sonucu kilisesinden kovulur, inzivaya çekilmek üzere hiç bilmediği Raveloe kasabasına yerleşir, fakat kara talih burada da yakasını bırakmaz. Güzel bir hikayedir bu, tavsiye olunur.

George Eliot'un asıl ismi Marry Anne Evans'tır. Döneminde bayan yazarlara ön yargılı davranıldığından, edebi kariyerinde George Eliot ismini kullanmıştır. Şair T.S. Eliot ile bir akrabalığı yoktur.
240 syf.
·12 günde·Beğendi·7/10
Açıkçası kitabı alırken aklımda kitapla ilgili pek bir bilgi yoktu. Dünya Klasikleri'ne göre kısa olan bu eser içerik olarak tanıdık gelse de anlatım açısında iyi bir kitap olmayı hakediyor. Tavsiye ederim.
240 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10
Güçlü bir mizah ve destekleyen benzetmelerle birlikte güzel bir hikayenin birleştiği bu klasik gerçekten okunmaya değer, keyifli bir kitap. Bir çok ders çıkarılabilecek okunması gereken bir roman. Tavsiye ediyor iyi okumalar diliyorum.
240 syf.
·4 günde·Beğendi·Puan vermedi
George Eliot, kitabın yazarı olan kadının müstear ismi. Asıl adı Mary Ann Evans.
Yaşadığı yerde haksız bir şekilde hırsızlıkla suçlanan Silas Marner'ın bu duruma üzülerek uzak bir köye yerleşmesini ve yaşadıklarını konu ediniyor roman.
Yeni hayatına başladığı köyde mesleği olan dokumacılığı icra ederek geçinir. İnsanlarla iletişim kurmaz ve kazandığı paraları her gün sayarak bir nebze mutlu olur. Fakat hayatın ona hazırladığı sürpriz, yaşantısını değiştirmesine bile sebep olacaktır.
Sabredip okumaya devam ederseniz damağınızda eşsiz bir okuma lezzetiyle ayrılacağınız bir kitap olduğunu söylemeliyim. Zira kitabın çoğu yerindeki uzun cümleli tasvirler sıkıcı olabiliyor.
Sanayi Devriminin başladığı yıllara da ışık tutuyor kitap. Geleneksel olan ile çağdaş olanın karşı karşıya geldiği bir dönüşüm toplumunda cereyan ediyor olaylar.
İnsana ait bir çok sıcak duyguya ve okuru kendine çeken bir anlatıma sahip bir roman var karşımızda.
Bilincimiz, içimizde yeni filizlenen bir başlangıcı, dışımızda olup bitenden daha ender algılar...
Güven duygusu çoğu zaman kanaatlerden ziyade alışkanlıklardan doğar ve bu sebeple durumda tehlikeli olabilecek şekilde değişmeler olduktan sonra bile varlığını sürdürür.
Hoşumuza gitse de gitmese de her şey değişir; hiçbir şey uzun zaman olduğu gibi, değişmeden kalmaz.
George Eliot
Sayfa 189 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Umulan olay belli bir zamanda meydana gelmeyince bu, alışkanlığın mantığına göre o işin artık hiç olmayacağının bir kanıtı gibi kabul edilir, oysa çoğu zaman bu geçen zaman o olayı hazırlayan şartlar arasındadır.
Güvenlik duygusu genellikle inançtan çok alışkanlıktan kaynaklanır ve bu nedenle koşullarda paniğe kapılmayı gerektirebilecek bir değişiklik ortaya çıktığında da çoğu kez varlığını sürdürür. İşte bu alışkanlık mantığı içinde, geçen sürenin olayın gerçekleşmesini an meselesi kılmasının ek bir neden oluşturduğu sırada bile, bu zaman diliminin sona erişi olayın niçin gerçekleşmeyeceğinin sözde kanıtı olarak gösterilir hep. Adamın biri çatısı çökmeye başlamış olsa da hiçbir tehlikeden endişe duymamasına kırk yıl boyunca bir madende burnu bile kanamadan çalışmasını neden olarak gösterir ve bir insan ne kadar yaşlanırsa kendi ölümüne dair bir inancı sürdürmesinin de o kadar güçleşmesi karşılaştığımız bir durumdur.
George Eliot
Sayfa 49 - Türkiye İş Bankası Kül. Yay.
İnsanın yanlış bir iş yaparak kendisi için yarattığı boyunduruk, en yumuşak başlı kişilikte bile nefret doğurur(...)
George Eliot
Sayfa 39 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Silas Marner
Alt başlık:
The Weaver of Raveloe
Baskı tarihi:
3 Eylül 2019
Sayfa sayısı:
212
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786057782953
Kitabın türü:
Dil:
İngilizce
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Tropikal Kitap
“A child, more than all other gifts That earth can offer to declining man, Brings hope with it, and forward-looking thoughts.”

- Wordsworth

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

  • 4 defa gösterildi.

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0