Şili'de Gizlice Miguel Littinín Serüveni

8,5/10  (20 Oy) · 
52 okunma  · 
14 beğeni  · 
849 gösterim
1973 yılında, iri-yarı, siyah saçlı, sakallı bir sinema yönetmeni, askeri darbenin hemen ardından Şili'den kaçtı. On iki yıl sonra, zayıflamış, saçlarının rengi açılmış, sakalını kesmiş olarak geri döndü; sahte bir pasaportla, sahte bir ad altında, sahte bir geçmiş ve sahte bir eşle. Bu öykü, Pinochet yönetimi altındaki Şili'de hayatın nasıl olduğunu gerçek boyutlarıyla dünyanın gözleri önüne sermek uğruna özgürlüğünü tehlikeye atarak Şili'ye gizlice giren Miguel Litt¡n'in öyküsüdür. Ünlü yazar Gabriel Garcia Marquez, Miguel Litt¡n'le yaptığı tam onsekiz saatlik bir görüşmeden sonra bu öyküyü romanlarından tanıdığımız ustaca anlatımıyla kaleme aldı. Pinochet'nin Şili'sini, dışı cilalı, içi yozlaşan o diktatörlük yönetiminin gerçek yüzünü, bu yönetime karşı çıkan, kimi başarılı olan kimi de işkence gören, kaybolan sayısız Şililinin kahramanca direnişini, sürgünde yaşamanın acısını derinden hisseden Litt¡n'in serüvenini Şili'de Gizlice adı altında kitaplaştırdı.
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2016
 • Sayfa Sayısı:
  144
 • ISBN:
  9789750725418
 • Orijinal Adı:
  La aventura de Miguel Littín clandestino in Chile
 • Çeviri:
  İlknur Özdemir
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
mehmet temiz 
27 May 16:16 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitapta, Şili de1973 yılında bir askeri darbeyle yönetimin Pinochet tarafından ele geçirilmesinden sonra ,ülkesini terk etmek zorunda kalan yönetmen Mıguel Lıttın'in tam 12 yıl sonra kimlik ve görünüm değişikliği yaparak,gizlice ülkesine girmesi ve orada çekimler yapmasının hikayesi anlatılıyor.Kitap aslında bir röportaj sonucu ortaya konmuş belgesel bir kitaptan başka bir şey değil. Ama tabiiki yazar Gabriel Garcia Marquez olunca olaylar, tamamen bir roman şekline büründürülerek okuyucuya akıcı bir dille aktarılmış. Bu arada da, darbe öncesi,darbe sırası ve darbe sonrasındaki Şili'de meydana gelen önemli olaylar hakkında da okuyucu mümkün olduğu kadar bilgilendirilmiştir.

Onur Erol 
 27 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 8/10 puan

Marquez bu sefer bir belgesel kaleme almış. Ama ben bir roman okudum sanki. Zaman zaman heyecanlandıran bir tadı vardı. Miguel Littin'in Şili'ye gizlice girip, altı hafta kalarak bir film çekmesini konu alıyor. Littin acemi bir ajan gibi gözükse de yeri gelince gerçek bir profesyonel gibiydi. Marquez'in kaleminden heyecanlı bir serüven okumak istiyorsanız Şili'de Gizlice tam size göre.

Kübra E. 
08 May 12:55 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · Puan vermedi

Sinema yönetmeni Miguel Littin, askeri darbe döneminde ülkesinden sürgün edilmiştir. Ülkesine gizlice dönüşünün nedeni ise, kendi hayatının belgeselini çekmektir. Tabii bunun arka planında ülkesinin darbe sonrasındaki durumunu gözler önüne serme isteği vardır.


"İnsanın anayurdu doğduğu yerdir; ama aynı zamanda insanın dostlarının olduğu, haksızlığın olduğu, insanın sanatıyla katkıda bulunabileceği bir yerdir." diyor Miguel Littin.
Gabriel Garcia Marquez, Miguel Littin'in anlatısına olabildiğince sadık kaldığını iletiyor. Sade dili, merak unsurunu bütün anlatı boyunca koruması benim için dikkat çekiciydi. Kitabı okurken bir belgesel film izliyormuşsunuz hissine kapılacaksınız.


Herkese keyifli okumalar dilerim.
Kadim dostlar olan kitaplarla kalın...

gonca kaya 
28 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Askeri darbeden sonra ülkesini terketmek zorunda kalan ve Şili'ye dönerek ülkedeki diktatörlük rejimini gizli çektiği bir filmle anlatan Mıguel Lıttin'in hikayesi. Öyle soluksuz okudum ki kitabı, tam anlamıyla alıştım artık Marquez'e.

Hiçistan 
05 Haz 15:29 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Her sinema severin ve özellikle sinema ile ilgili bir meslek edinmek isteyenlerin okuması gereken kitaptır. 1973 yılında Şili'deki darbe sonucu ülkesinden kaçan ama ülkesinin yaşadığı bu kötü dönemi dünyaya gösterebilmek ve durdurabilmek adına, en iyi bildiği şey olan, yani film çekmek için sahte bir pasaportla, başka bir ülkenin vatandaşı gibi ülkesine geri dönüp özgürlüğünü tehlikeye atan bir yönetmenin öyküsüdür. vatan hasretini ve sinema aşkını çok güzel anlatılan bu kitap bir röportaj örneğidir. Marquez'in diğer eserleri gibi okurken olayın içindeymişiz hissi veren bir kitap.

arzu amaç 
11 Nis 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Belgesel türünden hoşlanan okurların kaçırmaması gereken bir yapıt. Dünyanın bir ucunda, hakkında fazla bilgi sahibi olmadığımız bir ülkenin yetmişli-seksenli yıllarda hüküm sürmüş diktatörü zamanının eşsiz bir öyküsü. Belgeseli tercih etmeyen bir okur olarak benim bile soluksuz okuduğum öykü, karanlık bir dönemin kapılarını aralayarak bir film yönetmeninin gözünden aktarıyor. Kaçırılmaz.

Burak Akgün 
07 Oca 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Puan vermedi

Ülkesine girmesi yasak olan yönetmen Migüel Littin'in gerçek hikayesi gerçek bir hikaye olduğu bilmek ayrı bir keyif veriyor tek kötü yanıysa çabuk bitmesi.

Dila. 
08 Oca 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · 10/10 puan

Tanıtımda 18 saatlik bir görüşme diyor ancak Marquez- Littin görüşmesi tam 1 hafta sürmüş, toplam 18 saatlik bir bant kaydı tutulmuştur. Gerisi Marquez'in müthiş anlatımı...

Kitap bir anda başlayıp bitirmelik öyle soluksuz gidiyor. Dünyanın bir uzak ucu Şili'nin askeri yönetim altındaki insanlarının dile getirmekten çekindiği görüşleri, eskiye özlemleri, ellerinden alınan onurları beni neden bu kadar etkiliyor diye çok düşündüm kitabı okuduğum sürede..
ve bir yönetmenin, film ekibinin ve bu maceraya ucundan da olsa karışmış herkesin nasıl ölümü bile göze alabildiğini düşündüm uzun uzun.
Şimdi ortalık çok karışssa bunlar yaşanmış olsa bu ülkede kimse cesaret edebilir miydi dedim cevap bulamadım.

Gabo'nun gazeteciliğinin üstüne yazarlığıyla kat çıktığı müthiş bir kitabı. Kesinlikle okunmalı.

Kitaptan 15 Alıntı

mehmet temiz 
27 May 14:43 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Eloisa, Pinochet'nin yönetimde kalabilmesinin nedenlerinden birinin, kendi kuşağından olan generalleri emekliye sevkedip kendisinden rütbece hep çok aşağıda kalmış olan, dolayısıyla arkadaşı olamayacak kadar genç yaştaki ve kendisine çoğunlukla köle gibi itaat eden subayları emrinde tutması olduğu görüşündeydi.

Şili'de Gizlice, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 107)Şili'de Gizlice, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 107)
Melih Oktatan 
01 Ağu 00:44 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Bizim istediğimiz, başımızı sokacağımız bir ev ya da yiyecek ekmeğimizin olması değil," diyor yoksullar, "bize onurumuzu geri versinler yeter."

Şili'de Gizlice, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 81)Şili'de Gizlice, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 81)
mehmet temiz 
27 May 14:28 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Mesleğini uygulamasına artık izin verilmeyen bir doktorun yanı başında yoksul düşmüş bir mühendis dikiliyor; iyi günlerinden kalma giysilerini elden çıkarmak isteyen düşes görünümlü bir kadın, çalıntı mallar sergileyen öksüz çocukların ve ev yapımı reçel satan ev kadınlarının yanında yer alıyor. Bir zamanların bu başarılı profesyonellerinin çoğu, onurları dışında her şeylerini yitirmiş durumdalar.

Şili'de Gizlice, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 47)Şili'de Gizlice, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 47)
bastianikalesindekipisi 
23 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Bir dakikalık karanlık bizi körleştirmez.

Şili'de Gizlice, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 96 - Afa Yayıncılık)Şili'de Gizlice, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 96 - Afa Yayıncılık)
mehmet temiz 
27 May 14:33 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Violeta'nın şarkılarındaki güzelliği, o şarkılardaki derin insancıl gerçekleri Şili'nin keşfetmesi için bir başkanın silah elinde ölmesi, Şili'nin tarihi boyunca en kanlı ölümlere tanık olması ve Violeta Parra'nın kendini öldürmesi gerekecekti.

Şili'de Gizlice, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 51)Şili'de Gizlice, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 51)
mehmet temiz 
27 May 14:37 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

General Pinochet, yönetimi devraldığında, yeni kuşağın belleğinde demokratik sistemden en küçük bir iz kalmayana dek işbaşında kalacağını duyurmuştu. Bir gün silinip gidenin kendi rejimi olacağıysa hiç aklına gelmemişti.

Şili'de Gizlice, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 78)Şili'de Gizlice, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 78)
Onur Erol 
24 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Bize aşkı öğrettiğin için teşekkürler Pablo." "Biz de senin sevdiğin kadar sevmek istiyoruz."
(Pablo Neruda'nın evini ziyaret edenlerin çitlere yazdıkları) (Kitapta Neruda ile ilgili çok özel bilgiler var)

Şili'de Gizlice, Gabriel Garcia MarquezŞili'de Gizlice, Gabriel Garcia Marquez
Onur Erol 
24 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Bizim istediğimiz, başımızı sokacağımız bir ev yada yiyecek ekmeğimizin olması değil," diyor yoksullar, "bize onurumuzu geri versinler yeter. Bizim onlardan tek istediğimiz, bizden aldıklarını geri vermeleri: Hayatımız üzerinde söz sahibi olmak istiyoruz."

Şili'de Gizlice, Gabriel Garcia MarquezŞili'de Gizlice, Gabriel Garcia Marquez
Melih Oktatan 
30 Tem 15:20 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir başka kişiye dönüşmenin dramı
Kimlik değiştirmek isteyen kişi, sürekli bir savaşım içindedir; kendimiz olarak kalmak istediğimizden, değişmek için ne kadar kararlı olsak da kendi kararlılığımıza karşı çıkmaktan vazgeçmeyiz.

Şili'de Gizlice, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 19)Şili'de Gizlice, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 19)
2 /