Şimşekler

8,0/10  (2 Oy) · 
8 okunma  · 
1 beğeni  · 
535 gösterim
Şimşekler`de Echenoz, ampulden radyoya, röntgenden helikoptere, füzeden internete kadar bin bir türlü fikri öne sürmüş, alternatif akımı yaygınlaştırmış, bunlardan çoğunu başkalarına kaptırmış, takıntılarla dolu yaşamında bir türlü sosyal bir varlık olamamış ünlü mucit Nikola Tesla`yı anlatıyor. Sonraki yüzyılda teknoloji olarak kullanılacak ne var ne yoksa o bulur, ama bu icatları paraya çevirme konusunda yeteneksizdir. Şimşeklerle başlayan hayatı güvercinlerin arasında son bulur. Çaktırdığı şimşeklere karşın olukça düz bir yaşamı olan Tesla`yı ancak Flaubert ayarında bir yazar bu denli ironiyle anlatabilir, bir okuru ancak Flaubert bu denli kızdırabilir ve güldürebilir; edebiyat ehli bir okurun ağzı ancak böyle bir metin önünde açık kalabilir.
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2014
 • Sayfa Sayısı:
  112
 • ISBN:
  9786055819354
 • Orijinal Adı:
  Des éclairs
 • Çeviri:
  Mehmet Emin Özcan
 • Yayınevi:
  Helikopter Yayınları
 • Kitabın Türü:
Nurdan Atay 
04 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

İşte yine Jean Echenoz. Bir yıl ve 1914 kitaplarından sonra okuduğum üçüncü kitabı. Tadina doyulmaz bir dil kıvraklığı. Metin uzunluğu olarak kısa denilebilecek boyuttaki derin romanları. Şimşekler kitabında çok sevimli bir üslup, muzip, okuyucuyu da dahil eden, anlatıcıdan birdenbire "biz"e geçiveren kıvraklık. Ünlü mucit Tesla'nın yaşam öyküsünden yola çıkarak insan ilişkilerini anlatan bir kitap-çıkar, fırsatçılık, asosyallik, hatta aşk!- Helikopter Yayınları ve çevirmen Mehmet Emin Özcan çok başarılı bir çalışma sunmuşlar bizlere. Hele bir de biraz mühendislikle ilgileniyorsanız daha da keyifli okursunuz.

Bengi 
31 Oca 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Alternatif akim ve insanlik yararına daha birçok buluşun mucidi, sanssizligi ve desteklenmemesi yuzunden hakettigi degeri goremeyen ünlü mucit Nikola Tesla'nin sade,esprili bir dille anlatilmis hayat hikayesi.Sıradışı karakter,güvercin dostu Tesla’ya hayranlık ve sempati duymamak mümkün değil..

Kitaptan 1 Alıntı

Ecem Demir 
07 Tem 18:37 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"O salı öğleden sonra laboratuvarına dönen Gregor hemen işe koyulmak yerine bir sandalyeye oturuyor, hafif bir melankoliye kapılmış halde.Bütün bu cemiyet hayatı.Ne de yorucu bir şey sürekli kendi içinde olmak, hiç çıkamamak, dünyayı içinde hapsolduğumuz bu kapalı kutudan görmek ne yorucu.Ve bu dünyaya aynalar yardımıyla iyi kötü makyajlanmış bir dış görüntü sunmanın ötesine geçememek.Birden, artık hiçbir şey yapmak gelmiyor içinden.Küçük bir üzüntü buhranı."

Şimşekler, Jean Echenoz (Sayfa 58)Şimşekler, Jean Echenoz (Sayfa 58)